Προς το περιεχόμενο

Πως να προστατεύσετε τα projects στο DAWs σας για να ανοίγουν πάντα χωρίς θέματα


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Μπορεί να είναι γραμμένο όμως όλο τα backing track. Λέω γω τώρα...

μπορεί,σπάνια,οχι σε μεγάλες παραγωγές,ίσως σε stock music.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, MGs είπε

μπορεί,σπάνια,οχι σε μεγάλες παραγωγές,ίσως σε stock music.

Ναι συμφωνώ.

 

Τους όρους (τίτλους - ορολογία) όπως workstation δεν τους έδωσα εγώ.

Τότε αφορούσε τα πληκτροφόρα μηχανήματα - synths που είχαν ενσωματωμένο και ψηφιακό εγγραφέα, κοινώς midi sequencer τότε.

Αργότερα ονομάστηκαν workstation αυτά που είχαν εκτός από midi sequencer και audio track recording δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

workstation ονομάστηκαν γιατί είχαν απο pads μέχρι τύμπανα και απο "φυσικούς" ήχους μέχρι συνθετικούς/ηλεκτρονικούς.

Μπορούσες με λίγα λόγια να έχεις όλα τα όργανα που απαιτούνται για μιά παραγωγή,μέσα.Οι δυνατότητες που αναφέρεις πάιζουν ρόλο,απλά δέν είναι αυτές που καθιέρωσαν τον όρο.

Γι αυτό θα δείς workstations με διαφορετικές δυνατότητες,αλλά δέν θα δείς κανένα,να μήν έχει π.χ έστω και υποτυπώδες drums μέσα.

Εγώ αυτό ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, MGs είπε

Δέν σου λέω εγώ,καινούργια σχολή.

Τι ακριβώς εννοείς;

Καινούργια σχολή ποιό - τι;

 

Edit: Δεν είναι ανάγκη να "συμβουλευτώ - συμβουλευτούμε" κανένα internet ή κάποιον... τον οποιονδήποτε άλλον για να θυμηθούμε ως τι (π.χ. workstation ή synth ή κάτι άλλο) κατασκεύασε και πουλούσε η Korg η Yamaha η Roland και τόσοι άλλοι κατασκευαστές τα μηχανήματά τους. Μπορεί να υπάρχουν μηχανήματα που ίσως δεν αναφέρονται ως workstation (δεν το γράφει στο panel) αλλά είναι workstation λόγω κάποιων τότε τεχνολογικών προδιαγραφών. Αυτά τα μηχανήματα ήταν και είναι ο βασικός πυλώνας του οποιουδήποτε σημερινού VST - DAW κλπ, που με τη σειρά τους προσφέρουν οι σημερινοί υπολογιστές και λογισμικά, με τις ευκολίες που γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη Wikipedia:

"A music workstation is an electronic musical instrument providing the facilities of: a sound module, a music sequencer and. (usually) a musical keyboard."

 

Αυτό ξέρω και εγώ, δε νομίζω ότι λέμε κάτι νέο. Η ιδέα είναι ότι κάνεις τα "πάντα", πάνω σε ένα μηχάνημα.

 

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, trolley είπε

Η ιδέα είναι ότι κάνεις τα "πάντα", πάνω σε ένα μηχάνημα.

Σωστά, άσχετα με αυτά που αναφέρει η wikipedia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MGs είπε

workstation ονομάστηκαν γιατί είχαν απο pads μέχρι τύμπανα και απο "φυσικούς" ήχους μέχρι συνθετικούς/ηλεκτρονικούς.

Μπορούσες με λίγα λόγια να έχεις όλα τα όργανα που απαιτούνται για μιά παραγωγή,μέσα.Οι δυνατότητες που αναφέρεις πάιζουν ρόλο,απλά δέν είναι αυτές που καθιέρωσαν τον όρο.

Γι αυτό θα δείς workstations με διαφορετικές δυνατότητες,αλλά δέν θα δείς κανένα,να μήν έχει π.χ έστω και υποτυπώδες drums μέσα.

Εγώ αυτό ξέρω.

Όχι. Κατηγορηματικά όχι. Και λέω κατηγορηματικά όχι διότι δεν αναφέρεις κάποια πολύ βασικά πράγματα που αναφέρει για παράδειγμα ο @trolley.

 

Για να είναι ένα μηχάνημα workstation θα πρέπει να μπορείς να παράγεις τουλάχιστον ένα "υποτυπώδες" τελικό αποτέλεσμα από αυτό και μόνο αυτό το μηχάνημα. Παράλληλα όμως πρέπει να σου παρέχει κάποια πράγματα.

 

Κάποια από τα πολύ βασικά πράγματα που θα πρέπει να έχει είναι:

1. Multitimbrality. Να μπορεί να παράγει ταυτόχρονα διαφορετικούς ήχους - όργανα.

Αν δεν υπάρχει κάποιο multitimbrality ξεχνάς την λέξη workstation.

 

2. Sequencer (πολυφωνικό). Να μπορεί να γράψει πολυφωνικά σε διαφορετικά track τις midi πληροφορίες - δεδομένα, δηλαδή αυτά που θα παίξει ο χρήστης, συνήθως από το κλαβιέ ή από τα pad κλπ. Ο κάθε ήχος σε διαφορετικό midi κανάλι.

Εννοείται πως το sequencer, εκτός από των αριθμό των track, θα πρέπει να παρέχει και κάποιες άλλες - απαραίτητες λειτουργίες όπως για παράδειγμα copy/paste/quantize/delete/insert event/tempo change/change velocity κλπ  κλπ έως και microscope edit για κάθε track.

 

3. Polyphony. Η μονάδα των ήχων (sound generator) θα πρέπει να παρέχει κάποια απαραίτητη πολυφωνία έτσι ώστε να μπορεί να καλύψει τους ήχους που θα παίξουν.

 

4. Κατάλληλη παλέτα ήχων που να καλύπτει τουλάχιστον τα βασικά για την ενορχήστρωση ενός τραγουδιού. Συμπεριλαμβάνει και κάποια βασικά drum kit.

 

Άλλες λειτουργίες όπως ο συγχρονισμός από/πρός midi θεωρούμε πως είναι must για τυχόν συγχρονισμό με άλλες εξωτερικές μονάδες όπως για παράδειγμα hard disk recorders.

Επίσης η εισαγωγή & εξαγωγή δεδομένων σε standard format αρχεία είναι σημαντική, όχι μόνο για λόγους αρχειοθέτησης αλλά και για λόγους επικοινωνίας με τυχόν μουσικές πληροφορίες που έχουν γραφτεί σε κάποιο άλλο σύστημα και θέλουμε να τις μεταφέρουμε από/προς αυτό.

 

Σχετικά με το σημείο 2 (sequencer), βάση των σημερινών δεδομένων μπορεί να θεωρηθεί πως workstation είναι αυτό που εκτός των midi track διαθέτει και audio track.

 

@MGs Συγγνώμη, σου τα είπα εν συντομία και λιγάκι περιληπτικά.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε, λέγω ΑΝ, πως με αυτά που του κάμνατε και του ήπιατε, αυτοτσιμεντώθηκε και δεν ψάχνει αυτή, ταύτη τη στιγμή στα απομνημονεύματα του Πατατανατσίου τι να σας απαντήσει...

ΤΟΤΕ θα σας τσιμεντώσω όλους, όλους σας ΤΑΙΛΩΣ λαίμαι όλμος

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου