Προς το περιεχόμενο

Πως να προστατεύσετε τα projects στο DAWs σας για να ανοίγουν πάντα χωρίς θέματα


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

να ρωτηΞω κατι?

ΦΩΝΕΣ, ΝΤΡΑΜΣ και ΚΙΘΑΡΕΣ μπορεις να γραΠσεισ/μικΣαρεις στα γουορκστασιΟνσ?

μαστερινΓκ κανουν?

Κάνουν, υποτυπώδως βέβαια σε σχέση με τα  VST αλλα στα τελευταία μοντέλα έχει περάσει λίγο η αίγλη τους. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
38 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Τότε όμως δεν θα γράφαμε "πάνω σε workstations".

Ο μόνος που ξέρω να έχει γράψει (για χρόνια) "πάνω σε workstations" είμαι εγώ, οπότε πραγματικά θέλω να μάθω αν ξέρει ο Κατ/κτης άλλους που να το κάνανε και μάλιστα σε "υπερ-παραγωγές".

 

Αν όμως, εννοεί αυτό που λές, αγαπητέ Χναράκη, αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Κάτσε λιγάκι για να μην γίνει παρεξήγηση. Εννοείς να έχει γραφτεί - να έχει γίνει όλη η παραγωγή - μόνο με ένα hardware workstation ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Κάτσε λιγάκι για να μην γίνει παρεξήγηση. Εννοείς να έχει γραφτεί - να έχει γίνει όλη η παραγωγή - μόνο με ένα hardware workstation ?

 

Εγώ αυτό καταλαβαίνω με τη φράση "πάνω σε workstation".

Αλλιώς θα λέγαμε "με workstation".

Άμα γράψω εγώ (στο φόρουμ εννοώ) ότι τελείωσα ένα δίσκο "πάνω στο cubase", εσύ τι θα καταλάβεις;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Τότε όμως δεν θα γράφαμε "πάνω σε workstations".

Ο μόνος που ξέρω να έχει γράψει (για χρόνια) "πάνω σε workstations" είμαι εγώ, οπότε πραγματικά θέλω να μάθω αν ξέρει ο Κατ/κτης άλλους που να το κάνανε και μάλιστα σε "υπερ-παραγωγές".

 

Αν όμως, εννοεί αυτό που λές, αγαπητέ Χναράκη, αυτό είναι άλλο ζήτημα.

 

 

ΜΟΝΟ εγω εδώ μέσα εχω γράψει υπερπαραγωγες πανω σε ΜΌΝΟ ένα workstation, στον sequencer του. Θες να στις ποσταρω? Να τις ακούσετε? Να θυμηθείτε τι απιστευτος συνθέτης είμαι και να ακούσετε και το μουσικό μου επίπεδο? 

 Στείλε και εσύ τι έχεις γράψει να τα συγκρίνουμε. Σας προκαλώ ΟΛΟΥΣ. Όποιος θέλει ΕΊΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΉΣ

mad-crazy-man-patient-wearing-260nw-2398225611.jpg.4c3f78dbc8cd3672a03e8ad5f880bf75.jpg

🤣🤣🤣🤣🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

ΜΟΝΟ εγω εδώ μέσα εχω γράψει υπερπαραγωγες πανω σε ΜΌΝΟ ένα workstation, στον sequencer του.

 

Καλά, εγώ δεν το έκανα από άποψη, το έκανα λόγω ανάγκης και δεν έμεινε και τίποτε από αυτό το υλικό. Βρήκαμε λοιπόν και 'σένα που το έκανες, και ναι, πολύ θα με ενδιέφερε να ακούσω ένα κομμάτι, γράψε μας και με ποιον εξοπλισμό έγινε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Κάνουν, υποτυπώδως βέβαια σε σχέση με τα  VST αλλα στα τελευταία μοντέλα έχει περάσει λίγο η αίγλη τους. 

 

δεν μου καΜνι τοτενες 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, trolley είπε

Εγώ αυτό καταλαβαίνω με τη φράση "πάνω σε workstation".

Αλλιώς θα λέγαμε "με workstation".

Μάλλον παρεξήγηση.

 

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Άμα γράψω εγώ (στο φόρουμ εννοώ) ότι τελείωσα ένα δίσκο "πάνω στο cubase", εσύ τι θα καταλάβεις;

Συνήθως εννοούμε πως έγραψες τα πάντα με την χρήση cubase και πως το project είναι σε format cubase. Το λέμε αυτό για να έρθουμε σε συνεννόηση με το χ-ψ studio που θα πάμε να γράψουμε τα υπόλοιπα όπως π.χ. φωνές - κιθάρες - και άλλα φυσικά όργανα.

Εάν όμως εννοείς πως έκανες όλη την παραγωγή μέχρι το τελικό αποτέλεσμα μόνο με την χρήση cubase και τίποτα άλλο, τότε ακριβολογείς. Δηλαδή έδωσες το master βγαλμένο μόνο από το cubase και με ήχους που σου παρέχει το cubase καθώς και τα audio που έγραψες στο σπίτι σου. Εκτός κι αν διαθέτεις κάποιο studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

δεν μου καΜνι τοτενες 

Θα βγάλεις καλό αποτέλεσμα. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Καλά, εγώ δεν το έκανα από άποψη, το έκανα λόγω ανάγκης και δεν έμεινε και τίποτε από αυτό το υλικό. Βρήκαμε λοιπόν και 'σένα που το έκανες, και ναι, πολύ θα με ενδιέφερε να ακούσω ένα κομμάτι, γράψε μας και με ποιον εξοπλισμό έγινε.

Μόνο triton le στον sequencer. 

 

 

Ορίστε. Και; αλλά εκατο έχω κσνει στο forum τέτοια το παλιό. Φέρε το Montage να δεις τι θα σου βγάλω μετά. Tα VST μου όμως δεν φτάνονται. 

Εχω κσι συνθέσεις που δεν ποσταρω ποτε. Δεν ξερω λοιπόν εγώ να κρίνω? Τι λέμε λοιπόν τώρα. 

 

 

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε αυτό,η παραπάνω απο την μισή χορευτική μουσική των 90s και συνεχίζει.

Δεν λέμε στο 100% αφού τα drums parts είναι απο ανάλογα κλασσικά drum machines,αλλά οι ήχοι του ηταν αρκετοί για παραγωγές που δέν επαναλήφθηκαν ποτέ.

Μην μου το κάνετε τώρα αυτό και ανεβάζω μέχρι αύριο μόνο Νο 1 charts.

Μαγειρεύω,λυπηθείτε με,δείξτε λίγη αγάπη.

 

 

Korg_M1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου