Προς το περιεχόμενο

Πως να προστατεύσετε τα projects στο DAWs σας για να ανοίγουν πάντα χωρίς θέματα


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα χρήσιμο video για νέους χρήστες που πραγματεύεται το θέμα των project μας στα DAWs που μπορεί να μην ανοίξουν όταν τα θέλουμε μετά από καιρό π.χ. γιατί τα plug in μας δεν είναι αναβαθμίσιμα πλέον, το λειτουργικό δεν τα υποστηρίζει κ.α.

 

 

 Από το φίλο το Sigala

Και εγώ κάνω κάτι ανάλογο , αποφεύγοντας να κάνω backup όλο το λειτουργικό και τα προγράμματα.

 

Τα έχουμε ξανασυζητήσει βέβαια παλιότερα στο φόρουμ αλλά δεν έχει σημασία.

 Είναι ένα θέμα που μας απασχολεί πάντα και μπορούμε πάντα να λέμε απόψης γι αυτό.

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, cos_dr είπε

...των project μας στα DAWs που μπορεί να μην ανοίξουν όταν τα θέλουμε μετά από καιρό π.χ. γιατί τα plug in μας δεν είναι αναβαθμίσιμα πλέον, το λειτουργικό δεν τα υποστηρίζει κ.α.

Προβλήματα? Προβλήματα?....image.gif.ebd51e796e59b39f08e5003d0edff77f.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Προβλήματα? Προβλήματα?....image.gif.ebd51e796e59b39f08e5003d0edff77f.gif

Ε ναι. Και σίγουρα δεν θα προτίμησει κανένας να πάρει ένα hardware music workstation για να κάνει παραγωγες εν έτσι 2024 για να μην έχει "προβλήματα" γιατί αν το κάνει δεν θα κσνει παραγωγές σαν και αυτή του Sigala. 

 

 Εν έτσι 2023 δεν κάθεται άνθρωπος να κάνει σοβαρή παραγωγες με ένα hardware workstation. Πρέπει να είναι ανώμαλος 🤣

 Ακόμα και για τις δικές μου παραγωγές το MONTAGE και τα άλλα για να μην τα αδικούμε είναι μια ΚΟΥΔΟΥΝΊΣΤΡΑ 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Ε ναι. Και σίγουρα δεν θα προτίμησει κανένας να πάρει ένα hardware music workstation για να κάνει παραγωγες εν έτσι 2024

Γιατί? θα τον πειράξει?🤔 Ή δεν θα του είναι αρκετό?😯 Θες να σου θυμίσω ποιες και πόσες υπερπαραγωγές έχουν φτιαχτεί πάνω σε workstations τα τελευταία 40 χρόνια, workstations με το 1/100 των δυνατοτήτων των σημερινών hardware workstations? Μπορώ να γράφω ως αύριο βράδυ.

Ξεκολλάτε από τον πλασματικό κόσμο που έχετε φτιάξει, καλή η πλακίτσα αλλά μετά από λίγο γίνεται ανέκδοτο. Προσγειωθείτε στην Πραγματικότητα, ένα...Korg M1 του 1988 φτάνει για τους περισσότερους από σας και τις "παραγωγές" σας,😆 μην τρελαίνεστε, μπαρκάρετε τα καλάμια σας και μην αυτοπαραμυθιάζεστε.

 

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εν έτει 2024 δεν κάθεται άνθρωπος να κάνει σοβαρές παραγωγες με ένα hardware workstation. Πρέπει να είναι ανώμαλος

Ή απλά γνώστης.

 

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ακόμα και για τις δικές μου παραγωγές το MONTAGE και τα άλλα για να μην τα αδικούμε είναι μια ΚΟΥΔΟΥΝΊΣΤΡΑ 

Αν ποτέ στο χαρίσουνε, χάρισε το κι εσύ με τη σειρά σου σε κάποιον άλλον και μείνε με τα VST σου.🥱 Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έτσι και μπει σπίτι σου η συγκεκριμένη "κουδουνίστρα", το pc και ο κοπανιστός αέρας (VSTs) που κουβαλάει θα μπει σε σακούλα και στην ντουλάπα.😏  

 

'Ασ'τον Σιγάλα, πληρώνεται για να λέει αυτά που λέει για τις εκάστοτε εταιρείες, και καλά κάνει, η δουλειά του είναι. Κι εγώ τα ίδια θα έλεγα αν με πλήρωναν, "ΖΗΤΩ ΤΟ OMNISPHERE" θα φώναζα όλη μέρα.🤣

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Γιατί? θα τον πειράξει?🤔 Ή δεν θα του είναι αρκετό?😯 Θες να σου θυμίσω ποιες και πόσες υπερπαραγωγές έχουν φτιαχτεί πάνω σε workstations τα τελευταία 40 χρόνια, workstations με το 1/100 των δυνατοτήτων των σημερινών hardware workstations? Μπορώ να γράφω ως αύριο βράδυ.

Ξεκολλάτε από τον πλασματικό κόσμο που έχετε φτιάξει, καλή η πλακίτσα αλλά μετά από λίγο γίνεται ανέκδοτο. Προσγειωθείτε στην Πραγματικότητα, ένα...Korg M1 του 1988 φτάνει για τους περισσότερους από σας και τις "παραγωγές" σας,😆 μην τρελαίνεστε, μπαρκάρετε τα καλάμια σας και μην αυτοπαραμυθιάζεστε.

 

Ή απλά γνώστης.

 

Αν ποτέ στο χαρίσουνε, χάρισε το κι εσύ με τη σειρά σου σε κάποιον άλλον και μείνε με τα VST σου.🥱 Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έτσι και μπει σπίτι σου η συγκεκριμένη "κουδουνίστρα", το pc και ο κοπανιστός αέρας (VSTs) που κουβαλάει θα μπει σε σακούλα και στην ντουλάπα.😏  

 

'Ασ'τον Σιγάλα, πληρώνεται για να λέει αυτά που λέει για τις εκάστοτε εταιρείες, και καλά κάνει, η δουλειά του είναι. Κι εγώ τα ίδια θα έλεγα αν με πλήρωναν, "ΖΗΤΩ ΤΟ OMNISPHERE" θα φώναζα όλη μέρα.🤣

 

Δυστυχώς δεν έχεις καταλάβει τόσα χρόνια τι συγκρίνεις. Υπάρχουν VSTοργσνα και πακέτα effects που ξεπερνάνε σε μέγεθος και δυνατότητες οτο έχει το Montage και κοστίζουν όπως αυτό. Όλοι εδώ μέσα το ξέρουν όσοι κάνουν παραγωγές γράφουν μουσική. Απλά εγώ ασχολούμαι να, στο λέω. Υπάρχουν τα θέματα πίσω, στα έγραψαν κι  άλλοι και παλιότερα που έμπαιναν περισσότεροι. 

 Δεν υπάρχει λοιπόν καμία σκοπιμότητα. Λες για πράγματα που προφανώς δεν ξέρεις και δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου γι αυτό και κάνεις τελικά ατυχείς συγκρίσεις. 

 Εγω είμαι ο μόνος που τόσα χρόνια σε ανάλογα ποστ έχω ξεκαθαρίσει τα πράγματα και όλοι το ξέρουν και εσύ επιμένεις να αναφέρεις μια προσωπική σου αντίληψη για το θέμα που όμως είναι τελείως λανθασμένη. Στο θέμα αυτό δεν χωρούσε το θέμα προβληματάκια ψς ευκαιρία για σύγκριση. Συγκρίνεις κάτι πολύ κατώτερο

 Τέλος το Omnisohere είναι πολύ ανώτερο παραγωγικά από το Montage. O συνδυασμός των parts και των effects και το περιεχόμενο αλλα και το sound structure και αλλα στοιχεία ελέγχους σε συνδυασμό με αυτό που λέμε multiple instances του οργάνου καα τα 60gb του core library εκτος τωνVA engines είνσι κατι που δεν έχεις δουλέψει, ούτε καν έχεις ακούσει και δυστυχώς αφού κάθε φορά επιμένεις είναι ξεκάθαρο πως δεν μπορείς να συλλάβεις  καν εννοιολογικό παρόλο που έχω κάνει προσωπικά φιλότιμες προσπάθειες να στο αναλύσω και με τη βοήθεια και συμφορουμιτων. 

 Πάραυτα βρίσκεις ανωτερότητα και σύγκριση σε ένα hardware workstation σς σχέση με αυτά που λέει ο Σιγαλας στο βίντεο του. Το πρόβλημα αυτό ακριβώς αναδεικνυει τον ασυγκριτο πλουραλισμο κσι την πολύπλοκοτητα στις ετερογενεις επιλογές που πλέον και αυτό αναφέρεται σε πολύ σπάνια σενάρια, σε συστήματα με software συνήθως 20 πλαισίου κόστους από ένα Montage. Σου ξαναλέω υπάρχουν δεκάδες software sample based VST ανώτερa της AWM2 και των. sources της και ακριβότερο. Για VA FM κλπ κσι λόγω της φύσης τωνVST δεμ τίθεται λόγος. Εγω δεν παραπληροφορω τον κόσμο. Ειμαι και γνώστης και εκτελεστής ο καλύτερος σούπερ γουαου και δεν μπορω να το αποδείξω καλύτερα μέχρι τώρα στο forum κερδίζοντας τον θαυμασμο εκατοντάδων φιλών που ξέρουν και έχουν δει τι μουσικός είμαι μεγάλος μουσικαρας και το έχουν δηλώσει και εκδηλωσει χιλιάδες φορές και τους ευχαριστώ ταπεινά 🤣

 Εσύ πρέπει να το δουλέψεις γιατί και εγώ αγαπώ τα hardware workstations. Παίζω το V synth στα δάκτυλα που είναι ένα από τα πιο δυστροπα στον πλανήτη και κάνω πράγματα που μέχρι κάι κάποιοι γνωστοί σε αλλα γκρουπ με ρωτάνε πως τα κσνω. Τα workstations λοιπόν σαν το MONTAGE και η παραγωγή μουσικής και ο προγραμματισμός είναι παιχνίδια για εμένα. Το έχω αποδείξει, το ξέρουν όλοι άρα ξέρω τι λέω 😂Γιατί λοιπόν σου είναι τόσο δύσκολο να δεχτείς κάποια πράγματα στα οποία αν κσνεις focus τελικά θα ωφεληθεις κι εσύ. Ποιο είναι το πρόβλημα σου κσι τι πήγες να, αποδείξεις με αυτο το σχόλιο περί προβλημάτων. Τι μήνυμα πας να περάσεις 🤣 

 Προτιμήστε ένα workstation για τις παραγωγές σας από τα Daws και VST instruments και effects?

 Τι? Οτι το Montage βγάζει καλύτερο ήχο από software εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ? 

Οτι ο sequencer και το audio playback και τα pattern play, chord, aroeggio play and programming κλπ. είνσι ανώτερα από τα αντίστοιχα εργαλεία ενός DAW😀?  Πιο εύχρηστα? Πιο παραμετροποιησιμα? 😮  Η επεξεργασία και ηχογράφηση φωνής και άλλων οργάνων? Θα γίνει με τον ίδιο τρόπο και την ίδια επεξεργασία σε ποσότητα και ποιοτητα? Η οργάνωση των αρχείων? Έχεις δει κστηφοριοποιηση οργάνων και effects, κσι αλλων elements, samples κλπ σε περιβαλλον Daw η standalone software σε σχεση με ένα hardware workstation? 

Εδω κάπου σταματάω και θέλω να μείνουμε επί του θέματος χωρίς άτοπες συγκρίσεις.

Η αξιοπιστία του hardware σε σχεση με το software σύμφωνα με αυτά που έγραψα σε συνδυασμό με την σύγχρονη σταθερότητα και την προς τα πίσω συμβατότητα των λειτουργικών συστηματων και της επεξεργαστής ισχύος και του capacity του hardware των υπολογιστών, είμαι ως έννοια κάτι πλέον παρωχημένο, απαρχαιωμενο έλεγα και κάθε πιθσνη δυσλειτουργισ  ξεπερναται πολύ εύκολα από εναν απλά γνώστη με εύκολους τρόπους Αυτό είναι η ουσία, 

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει μάθει να δουλεύει το hardware θα δουλέψει πολύ καλύτερα και πιό γρήγορα. Το ίδιο αν έχει μάθει να δουλεύει μόνο το software - κάποιο daw. Όπως έχει μάθει κανείς και όπως τον βολεύει καλύτερα. Το τελικό αποτέλεσμα μετράει.

 

Τώρα σχετικά με τον ήχο των plug in σε σχέση με τον ήχο των workstation. Ανάλογα τι ζητάει ο καθένας, γιατί το ζητάει και πως.

Δηλαδή, ανάλογα το είδος της μουσικής που γράφει, ανάλογα την ποιότητα του ήχου που ζητάςει και γιατί το ζητάει, για τελικό προϊόν ή demo;

 

Αν θεωρεί κάποιος απαραίτητο κάποιο έτοιμο υλικό όπως arpeggiators / φράσεις κλπ, τότε επιλέγει αυτό που τον εντυπωσιάζει ή πιστεύει πως θα εντυπωσιάσει.

 

Αν κάποιος γνωρίζει και ζητάει απλά κάποιους (όχι top) ήχους για να γράψει πολύ απλά κάτι συγκεκριμένο, δεν περιμένει από τον top ήχο του top workstation ή top plug in να έρθει το "επιτυχές" αποτέλεσμα.

 

Η "μαγκιά" είναι να επισκιάσει η δημιουργία και το μουσικό παίξιμο τον ήχο.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δυστυχώς δεν έχεις καταλάβει τόσα χρόνια τι συγκρίνεις

 

Τίποτα δεν συγκρίνω. Εσύ είσαι αυτός που μας έχει πρήξει τα ούμπαλα με τα VST και τα plugins και τα αναφέρεις παντού, και συνεχώς συγκρίνεις πατάτες με κομπόστα ροδάκινο (hard vs soft), στο έχω γράψει δεκάδες φορές αλλά δεν λες να το καταλάβεις. Έχεις φάει κόλλημα χοντρό, και νομίζεις ότι έχεις γαμήσει και τον Πάπα.  
Παρ'το αλλιώς.

 

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τα workstations λοιπόν σαν το MONTAGE και η παραγωγή μουσικής και ο προγραμματισμός είναι παιχνίδια για εμένα

Συνεχίζεις και μιλάς για κάτι που δεν ξέρεις ακόμα πως λειτουργεί, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες μου. Και δεν φτάνει που δεν ξέρεις για τι μιλάμε τόσους μήνες, συνεχίζεις και το συγκρίνεις με διάφορα άσχετα soft πακέτα. Από την πόλη έρχομαι...

 

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ποιο είναι το πρόβλημα σου κσι τι πήγες να, αποδείξεις με αυτο το σχόλιο περί προβλημάτων. Τι μήνυμα πας να περάσεις

Πλακα έκανα. Το μήνυμα το ξέρεις ήδη, ο Σιγάλας ανέβασε ολόκληρο βίντεο γι αυτό. 

 

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

...κάνεις τελικά ατυχείς συγκρίσεις. 

Είπε ο "ειδήμονας" που συγκρίνει software "πακέτα" με hardware μουσικά όργανα.😆

 

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

το Montage βγάζει καλύτερο ήχο από software εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ? 

Εννοείται. 

 

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εδω κάπου σταματάω και θέλω να μείνουμε επί του θέματος χωρίς άτοπες συγκρίσεις.

Σταμάτα τότε να τις κάνεις αυτές τις άτοπες συγκρίσεις όπου σταθείς και όπου βρεθείς, και μείνε στο θέμα, το οποίο είναι το κουπί που τραβάνε όσοι ασχολούνται αποκλειστικά με soft παπαριες, οι...trappers δηλαδή κι εσύ.😆

Κωστάκη παιδί μου, ΔΕΝ καταργήσαμε τα πραγματικά όργανα, ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό, όσες χιλιάδες VSTs και να βγουν. Είπαμε, παρκάρετε το καλάμι σας και αράξτε.

 

Έλα, ας μείνουμε στο θέμα σας και άσε το hardware σ'αυτούς που το έχουν φάει στη μάπα δεκαετίες τώρα και ξέρουν για τι μιλάνε.👋

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ας επικεντρωθούμε στον τίτλο του θέματος:

"Πως να προστατεύσετε τα projects στο DAWs σας για να ανοίγουν πάντα χωρίς θέματα"

 

1α. Το κλασικό, σώζεις κι άλλο ένα project με διαφορετική ονομασία ως backup.

1β. Μην κάνεις πειρά(γ)ματα και δοκιμές με τον υπολογιστή σου.

1γ. Ένα σωρό άλλα που έχουν να κάνουν κυρίως με τον υπολογιστή και τις ρυθμίσεις του.

 

2. Αν όλο το project είναι βασισμένο σε DAW που συμπεριλαμβάνει εκτός από midi tracks - audio tracks και plug in, τότε θέλει μεγάλη προσοχή διότι υπάρχει η πιθανότητα να μην λειτουργήσουν σωστά μετά από κάποια αναβάθμιση, είτε του daw είτε του(ων) plug in.

 

3. Αν πρόκειται για σοβαρό project, προσπαθείς να έχεις όλα τα δεδομένα σε πρωτογενή - standard μορφή. Δηλαδή  standard midi events, standard audio raw wav κλπ. Έτσι ώστε να μπορούν να μεταφερθούν σε άλλο σύστημα εύκολα, άνετα και σωστά δίχως πολλά πολλά.

Εννοείτα πως εάν έχεις χρησιμοποιήσει κάποια π.χ. arpeggiators από κάποιο plug in, καλό θα είναι να τα έχεις γράψει όχι μόνο ως trig αλλά και σε μορφή standard midi events έτσι ώστε να είναι μεταφερόμενα σε άλλο σύστημα. Κυρίως άλλο daw σύστημα (hardware ή software), ποτέ δεν ξέρεις.

Αν και υπάρχει η ευκολία του plug in εντός του project - εντός του daw, θεώρησε πως το όποιο audio plug in / vst , είναι ένα εξωτερικό sound module. Κράτησε την πηγή - την καρδιά των δεδομένων σου ξεκάθαρη. Θεώρησε πως ίσως χρειαστεί (αναγκαστείς) κάποια στιγμή να παίξεις αυτά που έγραψες με άλλους ήχους από κάποιες άλλες πηγές ήχων. 

 

4.5.6.7. Δεν θα αναφερθώ σε PC ή MAC. Δεν θα αναφερθώ σε κάρτες ήχου. Ούτε θα αναφερθώ στο υπόλοιπο σύστημα όπως ηχεία ενισχυτή κονσόλα καλώδια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να εχω δει το βιντεο ακομα νομιζω εκτος απο αυτα που ειπε ο @Μανώλης Χναράκης η καλυτερη λυση είναι το render σε audio tracks.

Το εχω πάθει και απο τοτε το εφαρμόζω (όποτε το θυμάμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Σταμάτα τότε να τις κάνεις αυτές τις άτοπες συγκρίσεις όπου σταθείς και όπου βρεθείς, και μείνε στο θέμα, το οποίο είναι το κουπί που τραβάνε όσοι ασχολούνται αποκλειστικά με soft παπαριες, οι...trappers δηλαδή κι εσύ.😆

Κωστάκη παιδί μου, ΔΕΝ καταργήσαμε τα πραγματικά όργανα, ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό, όσες χιλιάδες VSTs και να βγουν

To ξέρω πως εσύ δεν καταλαβαινεις, εσύ ξεκινάς πάντα και εσύ θες να τελειώσεις γιατί διακατέχεσαι από εγωιστικό φορουμιτισμό. Ποτέ δεν θα σταματήσω, εφόσον μου δίνεται αφορμή. Είναι χρέος μου, καθήκον μου θα έλεγα με κάθε τέτοιο έναυσμα να βάζω τα πράγματα στη θέση τους. Και σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία και θα το κάνω κάθε φορά. Απάντησα ήδη για αυτά, τα κολλήματα των πραγματικών οργάνων σε τέτοιους συνδυασμούς και τα προβλήματα ελλοχεύουν πάντα και με την ευκαιρία θα ανοίξω και θέμα να γράψω κι άλλο για αυτή τη σύγκριση. Και θα επιτεθώ και στο ίδιο το MONTAGΕ για την τιμή του σε σχέση με αυτά που προσφέρει. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου