Προς το περιεχόμενο

Strymon iridium /e-shop.gr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, Waterfall-K said:

Εχω αγοράσει synth καινούργιο πριν ένα χρόνο με λιγότερα χρήματα απ'την τιμή του παραπάνω πεταλακίου. Κάπου έλεος δηλαδή με το κλέψιμο.

Ποιο?λέει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Shelter είπε

Ναι είναι μια μικρή επένδυση. 

Είχα το Strymon Lex συνδεδεμένο στα Hammond μου.

 

image.png.a3403d224f2a0960f5cf504a8549f32a.png


image.thumb.png.a0df16c6c75104b623aa1c52a5f1f92d.png

 

Το Lex είναι Leslie sim, και in my book, ένα από τα δύο καλύτερα που κυκλοφορούν (το άλλο είναι το Ventilator II). Ο ήχος του ήταν απλά απίθανος, και με βοήθησε να βγάλω τον Hammond ήχο που έψαχνα για χρόνια. Το είχα αγοράσει €350, αλλά δεν το μετάνιωσα. Δυστυχώς η Strymon το κατασκευάζει έχοντας στο μυαλό της κυρίως τους κιθαρίστες και όχι τους πληκτράδες/οργανίστες, γι αυτό και το Lex έχει ένα-δυο πραγματάκια που θα ενοχλήσουν τους οργανίστες, αλλά ευτυχώς αυτές οι λεπτομέρειες δεν αφορούν τον ήχο του αλλά τον έλεγχο του εφέ. Αυτό το sim χάνεται δυστυχώς μέσα στο πλήθος των βίντεο τα οποία το παρουσιάζουν πάντα σε συνδυασμό με κιθάρα, κι εκεί χάνεται όλος ο ήχος.  

Είχα ενθουσιαστεί τόσο που είχα φτιάξει κι ένα βίντεο με αυτό και το Hammond πριν 4 χρόνια και το είχα ανεβάσει στο youtube, κι εκεί έγινε ψιλοχαμός από πληκτράδες που δεν πίστευαν στα αυτιά τους, οι περισσότεροι δεν το ήξεραν καν. Η Strymon κάποια στιγμή είδε το βίντεο, μού απάντησε από κάτω ένα "Very cool!" και ανέβασε το βίντεο μου στο κανάλι της στο Facebook. Ούτε αυτοί μάλλον δεν είχαν δοκιμάσει το Lex σε κάποιο organ.😆

 

image.png.488c0bee9080a57eb8b865b93fb23ab4.png

 

Το επόμενο Hammond που θα πάρω έχω σκοπό να το συνδέσω στο νέο Lex II, που κοστίζει €415,😒 αλλά δυστυχώς οι εναλλακτικές σε Leslie sims είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, και ο ήχος του Lex κατά τη γνώμη μου δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο sim, οπότε...

 

30 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Ποιο? λέει τίποτα?

Novation MiniNova στα €330. Τώρα το πήγαν €400. Το Mininova έχει την ίδια sound engine του Ultranova (το είχα κι αυτό), αυτό σημαίνει ότι το μικρό σε μέγεθος αυτό synth κουβαλάει μια από τις πιο ισχυρές sound engines της αγοράς και ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής. Μη σε μπερδεύει το μέγεθος του, το synth αυτό θερίζει, και ακόμα και στα €400 είναι καρα-bargain. 

image.jpeg.0043fe2ba1e1cb8f3d4b7efe82be8e1e.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 8/8/2024 at 2:32 PM, Waterfall-K said:

€20 φτηνότερο από την τιμή του Thomann. Σιγά τα ωά δηλαδή.

Δε θέλατε ε?

 

https://www.e-shop.gr/petali-strymon-iridium-amp-modeler-and-impulse-response-modeler-p-MSC.301119

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sultan of string είπε

To eshop είναι στην κοσμάρα του.

 

image.thumb.png.1d27a6471eb60090626961e054d2d267.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου