Προς το περιεχόμενο

Monitor Ηχεία DIY


Mpererei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είχα ξεχασμένα γούφερ και τουίτερ και λέω.. δεν φτιάχνω μόνιτορ για να μην κάθονται? Έτσι βρίσκομαι στο αρχικό στάδιο και έχω κολλήσει σε ένα σημείο που εάν ξέρει κάποιος να μου πει την γνώμη του. Στην τρύπα που έκανα για τα γούφερ δεν έχω φρέζα ώστε να μπουν 2 χιλιοστά μέσα και να μην εξέχουν όπως βλέπεται στις φωτό. Το ερώτημά μου είναι.. επηρεάζει κάπου τον ήχο αυτή η λεπτομέρεια η όχι? Ευχαριστώ πολύ.

IMG_20240808_114450.jpg

IMG_20240808_114408.jpg

IMG_20240808_114210.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Mpererei said:

Ναι 2 εκατοστών. Η πατούρα παίζει ρόλο? Ερασιτεχνικά (μόνιτορ) είναι. Δεν τα θέλω για την τέλεια ακουστική. 

Οχι ειπαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα monitor ηχεια εχουν πολυ συγκεκριμενες προδιαγραφες, μια απο τις οποιες ειναι να παραγουν σχετικα επιπεδες (γραμμικες) αποκρισεις φασης και συχνοτητας.

 

Καλο το DIY απλα να ξερεις οτι φτιαχνεις 2 απλα ηχεια και οχι near field monitors, δεν μπορεις δηλ να βασιστεις πανω σε αυτα να κανεις καποια μιξη η οτιδηποτε αλλο, ειναι απλα για ακροαση...λεμε τωρα...😎

 

επισης δεν βλεπω καποιο crossover αναμεσα σε γουφερ και τουιτερ, θα πρεπει να υπαρχει πλακετα κροσοβερ, ουτε καποια επενδυση εσωτερικη υαλοβαμβακα..... να ξερεις δεν ειναι τοσο απλη η κατασκευη ηχειων, υπαρχει ολοκληρη ακουστικη επιστημη γυρω απο την ακουστικη τους κατασκευη.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω και καλά κάνεις και το επισημένεις. Στα ηχεία μόλις που ξεκίνησε η κατασκευή τους. Έχουν πολύ μέλλον ακόμα όσων αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Εννοείται ότι υπάρχει κροσόβερ το κάθε υλικό με τη σειρά του. Δεν είναι κακό να πειραματίζεσαι γενικώς , είμαι μουσικός από την δεκαετία του 80 έχω ακούσει και έχω δει πολλά στο κουρμπέτι και εννοείται ότι δεν περιμένω τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από αυτό που λέω ότι φτιάχνω. Θα δούμε, μόλις τα τελειώσω θα σας πω εντυπώσεις.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γειά σας και πάλι. Βρίσκομαι το τελικό στάδιο του μοντσαρίσματος των ηχείων και συνάντησα το εξής τελικό ελπίζω πρόβλημα. Υπάρχει στα crossover εσωτερικά στους μαγνήτες ένα υγρό ferrofluid το οποίο είχε ξεραθεί λόγο πολυκαιρίσμου και βγήκε από εκεί σχεδόν σε κομμάτια. Το καθάρισα αλλά μάλλον θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αντικατασταθεί έτσι δεν είναι? Για να βρίσκεται εκεί κάποιο λόγο θα έχει. Το ερώτημα μου είναι..τι ακρυπρεπει να κάνω? Μπορώ να το τοποθετήσω μόνος μου? Είναι αναγκαίο? Θα υπάρχει πρόβλημα εάν τα παίζω χωρίς αυτό? Ευχαριστώ.

IMG_20240919_224344.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου