Προς το περιεχόμενο

Βλέπετε ταινίες?


Βλέπετε ταινίες?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Βλέπετε ταινίες?

    • Τις έχω δει όλες, δεν βλέπω πια
    • Βλέπω μόνο καινούριες
    • Βλέπω μόνο παλιές ξανά και ξανά
    • Ναι, βλέπω απ' ολα
  2. 2. Πως βλέπετε ταινίες?

    • Πάω κινηματογράφο
    • Streaming
    • Πάω στο video club
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλώνοντας και εγώ,διακρίνω μια δυσκολία στην συγκέντρωση.

Το έχω διαπιστώσει και απο άλλα άτομα που λατρεύουν,όπως και εγώ άλλωστε,τις ταινίες.

 

Απο τα 7 περίπου ο πατέρας μου κάθε σάββατο με έπαιρνε μαζί του σε κινηματογράφους,απο εκεί γεννήθηκε και η μεγάλη μου αγάπη,ενώ αργότερα στην ζωή μου παραλίγο να το κάνω και επαγγελματικά,έχοντας μάθει απο άνθρωπο που θα έβγαινε στην σύνταξη,την μηχανή προβολής.

Είχα είδη μπλέξει με το djing και δέν συμβάδιζαν οι ώρες.

 

Ενδιαφέρον στιγμιότυπο στην ζωή μου επίσης είναι,οτι αποτέλεσα πειραματόζωο σε κορεάτη φίλο,ο οποίος είχε την φαεινή ιδέα να με παίρνει 3 η ώρα τα ξημερώματα,ολομέθυστοι και οι δύο,απο τα bar/clubs και να ανοίγει το εργαστήριο στο πανεπιστήμιο του Linz (2008) για να μου κάνει παρουσίαση της ανάπτυξης 3D ήχου για κινηματογράφους όπου είχαν αναλάβει.

Ενα ηχείο κάτω απο το κάθισμα,ένα στην οροφή και άλλα περιμετρικά,με τους ήχους απο τα ελικόπτερα,αν δέν κάνω λάθος του Platoon,να με κάνουν να θέλω να βγάλω την σαμπούκα απο τα μάτια και αυτός να με κοιτάει σε στύλ,γαμάτο ε?

 

Δέν ξέρω αν αλλάζει ο κινηματογράφος,αλλά σίγουρα αλλάζουμε εμείς.

Ο χειμώνας αποτελεί πλέον την καλύτερη περίοδο για να δώ ταινίες,χωρίς να γνωρίζω το γιατί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 5/8/2024 στις 5:41 ΜΜ, odis13 είπε


 



Υ.Γ. Δίπλα στο πατρικό μου στην Καλαμαρία υπάρχει ακόμα το βιντεο κλαμπ που πήγαινα ως πιτσιρικάς, και έχω την εντύπωση είναι το τελευταίο που απομένει σε όλη τη Θεσσαλονίκη.

 

Το ΑZA αρχικά στην Παλαιών Πατρών και μετά στη Σβώλου (πλέον έκλεισε) το θυμάσαι;

Απίστευτους τίτλους αν και μικρό σε μέγεθος .

Στην Κοζάνη υπάρχουν ακόμα 2 ανοιχτά..

Το ένα του κολλητού μου, συνταξιούχου όπως είπα,  που έχει διώξει πολύ πράγμα και ακόμα έχει 20.000 τίτλους. 

Το άλλο δεν λέει και τίποτα (επίσης συνταξιούχου,  κάποτε είχε βέβαια μαγαζαρα).

Το κυνήγι της ταινίας πίσω στα 80' s ήταν αντίστοιχο με αυτό της μουσικής. 

Πλέον και εδώ η θάλασσα έγινε γιαούρτι,  και με τις ταχύτητες του internet,  πως να το πω..πιο εύκολο/γρήγορο είναι να κατεβάσω μια ταινία,  παρά να την βρω στο αρχείο μου....(και είναι οργανωμένο στην εντέλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LK είπε

Το ΑZA αρχικά στην Παλαιών Πατρών και μετά στη Σβώλου (πλέον έκλεισε) το θυμάσαι;

 

Σαν όνομα παραπάνω παρά σαν μαγαζί, πρέπει να είχα περάσει μια-δυο φορές αλλά δεν σύχναζα. Τα "ψώνια" γινόντουσαν περισσότερο απο αυτό της γειτονιάς και κανα δυο μεγάλα στο κέντρο της Καλαμαριάς, ως γυμνασιόπαιδο τότε εξάλλου δεν είχα και τις πιο σινεφίλ απαιτήσεις, μου αρκούσε ο κατάλογος τους 😁

Αυτό της Καλαμαριάς παρεπιπτόντως είναι το παρακάτω στην Κοραή
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/thessaloniki-mesa-sto-teleytaio-video-club-tis-polis-oi-xryses-epoxes-kai-to-dyskolo-simera/3781514/

Τελευταία φορά που πέρασα πριν κανα χρόνο διέθετε τίτλους προς πώληση, πήρα 2-3 ελληνικές ταινίες που ήθελα να δώ και δεν ήξερα αν μπορούν να βρεθούν σε αξιοπρεπή ποιότητα online (το ένα ήταν το Αυτη η Νυχτα Μενει αν θυμάμαι καλά).

Στο Bristol έχουμε επίσης ένα απο τα τελευταία βιντεοκλάμπ της Αγγλίας, το 20th Century Flicks (παίζει να έχουν μείνει 2-3 σε όλη τη χώρα). Πέραν του οτι πρόκειται για ένα μαγαζί αρχαίο με εντυπωσιακό κατάλογο, έχουν κάνει την φοβερή μαγκιά και έχουν διαμορφώσει μέσα στο μαγαζί δύο μικρές αίθουσες προβολής, γύρω στα 10 άτομα χωράνε, που μπορείς να τις νοικιάσεις πριβέ για αρκετά λογική τιμή.  
the-18-seat-videodrome.jpg?w=1200&h=-1&s=1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, odis13 είπε

Σαν όνομα παραπάνω παρά σαν μαγαζί, πρέπει να είχα περάσει μια-δυο φορές αλλά δεν σύχναζα. Τα "ψώνια" γινόντουσαν περισσότερο απο αυτό της γειτονιάς και κανα δυο μεγάλα στο κέντρο της Καλαμαριάς, ως γυμνασιόπαιδο τότε εξάλλου δεν είχα και τις πιο σινεφίλ απαιτήσεις, μου αρκούσε ο κατάλογος τους 😁

Αυτό της Καλαμαριάς παρεπιπτόντως είναι το παρακάτω στην Κοραή
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/thessaloniki-mesa-sto-teleytaio-video-club-tis-polis-oi-xryses-epoxes-kai-to-dyskolo-simera/3781514/

Τελευταία φορά που πέρασα πριν κανα χρόνο διέθετε τίτλους προς πώληση, πήρα 2-3 ελληνικές ταινίες που ήθελα να δώ και δεν ήξερα αν μπορούν να βρεθούν σε αξιοπρεπή ποιότητα online (το ένα ήταν το Αυτη η Νυχτα Μενει αν θυμάμαι καλά).

Στο Bristol έχουμε επίσης ένα απο τα τελευταία βιντεοκλάμπ της Αγγλίας, το 20th Century Flicks (παίζει να έχουν μείνει 2-3 σε όλη τη χώρα). Πέραν του οτι πρόκειται για ένα μαγαζί αρχαίο με εντυπωσιακό κατάλογο, έχουν κάνει την φοβερή μαγκιά και έχουν διαμορφώσει μέσα στο μαγαζί δύο μικρές αίθουσες προβολής, γύρω στα 10 άτομα χωράνε, που μπορείς να τις νοικιάσεις πριβέ για αρκετά λογική τιμή.  
the-18-seat-videodrome.jpg?w=1200&h=-1&s=1

Ανοιξαν Ιούλιο 2001.

Ο δικός μου είναι από το 1984😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με τον φιλο μου πιανομαστε με θεματικά και σχεδον το εξαντλουμε.

πχ στο τελος του κοβιντ πιασαμε και βλέπαμε υποβρύχια. Ειδαμε τουλαχιστον 10 12 ταινιες με υποβρυχια.

Μετα πιασαμε Κιουμπρικ.

Μετα road movies.

Mετα σειρες τηλεορασης του 60

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εξαιρετικές νέες ελληνικές ταινίες, βαθυστόχαστες, με νοήματα και παράλληλα αφουγκραζόμενες το πνεύμα, το κλίμα, το ήθος της εποχής και με εξαιρετικές, συγκλονιστικές ερμηνείες.

 

 Μου ήρθε μία τώρα πολύ cult με καθηλωτικούς διαλόγους. Υψηλό επίπεδο και νόημα και αφιερώνω αυτό το απόσπασμα σε όσους δεν πιστεύουν σε αυτή τη χώρα και τα ταλέντα της και όλο μας μιζεριάζουν 😀λέγοντάς μας για το εξωτερικό και τα επιτεύγματά του. Τους δίνω μια αποστομωτική απάντηση.🤌

 

 

 

🤣

  • Ευχαριστώ 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Υπάρχουν εξαιρετικές νέες ελληνικές ταινίες, βαθυστόχαστες, με νοήματα και παράλληλα αφουγκραζόμενες το πνεύμα, το κλίμα, το ήθος της εποχής και με εξαιρετικές, συγκλονιστικές ερμηνείες.

 

 Μου ήρθε μία τώρα πολύ cult με καθηλωτικούς διαλόγους. Υψηλό επίπεδο και νόημα και αφιερώνω αυτό το απόσπασμα σε όσους δεν πιστεύουν σε αυτή τη χώρα και τα ταλέντα της και όλο μας μιζεριάζουν 😀λέγοντάς μας για το εξωτερικό και τα επιτεύγματά του. Τους δίνω μια αποστομωτική απάντηση.🤌

 

 

 

🤣

Cos, βλέπω με χαρά ότι έχεις ροπή προς τον πχιοτικό Ελληνικό προοδευτικό κινηματογράφο. Εύγε!image.gif.7ee03f4c130d65b83c9c4cd146bb4fa6.gif

Σου αφιερώνω την παρακάτω σκηνή από μία από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες, ξέρω ότι θα την εκτιμήσεις.🫵

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Λάνθιμος είναι συνονσθηλευματικός και παντρεύει τον κλασσικό progressive κινηματογράφο και το πειραματικό θέατρο με υπερβολικές θα έλεγα δόσεις μαύρης κωμωδίας.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου