Προς το περιεχόμενο

Βλέπετε ταινίες?


Βλέπετε ταινίες?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Βλέπετε ταινίες?

    • Τις έχω δει όλες, δεν βλέπω πια
    • Βλέπω μόνο καινούριες
    • Βλέπω μόνο παλιές ξανά και ξανά
    • Ναι, βλέπω απ' ολα
  2. 2. Πως βλέπετε ταινίες?

    • Πάω κινηματογράφο
    • Streaming
    • Πάω στο video club
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

Ε, διάβασε άλλον που να λέει ότι "είναι" και θα αισθανθείς καλύτερα.

Όταν θα σταματήσουν να φέρονται παράνομα και καταχρηστικα στον λαό και του δώσουν πραγματική προοπτική και ευημερία, τον φορολογησουν δίκαια και αναλογικά και δεν πλουτίζουν από την κρίση που πληρωνουν μονό οι αδύναμοι και σπέρνουν διχασμό, όταν σκεφτούν και εμένα τον φουκαρα που βάζω πλάτη και όλο με ξεζουμιζουν ενώ στη Μύκονο παρανομούν και αισχροκερδουν ανενοχλητοι, όπως οι contructors των υοπερδυναμεων που στήνουν κρίσεις και πολέμους και σκοτώνουν μέχρι και ολόκληρα χωριά και τα θάβουν για να περάσει ο αγωγός, θα αναθεωρήσω. 🤣 🤣🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κορεάτικα και γιαπωνέζικα στο NETFLIX είναι ωραία. Μου άρεσε και αυτό με τον Γκοτζιλα μείον ένα, αλλά πολυ ουρλιαχτό ρε παιδί μου στην ερμηνεία. Πολύ υστερικοί οι Γιαπωνέζοι στις ερμηνείες. Έτσι κάνουν και στην πραγματικότητα? 

 Πάντως και οι γιαπωνέζοι και οι κορεατες είναι καλοι ηθοποιοι, εξαιρετικοί θα έλεγα. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SibLt είπε

(βέβαια υπάρχουν και οι αγγλικοί)

 

Βέβαια θα χρειαστώ, και βέβαια οι αγγλικοί.

 

Δυστυχώς, οι νέοι-έλληνες στερούνται των γνώσεων που θα τους επιτρέψουν να μεταφράσουν υπότιτλους. Έβλεπα μία περιπέτεια (The Foreigner) που έχει κάποια σχέση με τον IRA, ο οποίος βέβαια δεν ξέρει κανείς πλέον τι ήταν/είναι, και μετά από είκοσι λεπτά ήταν αδύνατο να καταλάβεις (από τους υπότιτλους) τι στην ευχή συμβαίνει στην ταινία, ποιος είναι με ποιον, τι σκατά θέλει κλπ. Η γλώσσα έχει τελειώσει, αν δεν είχα επαγγελματικές υποχρεώσεις, δεν θα είχα ούτε ελληνικό keyboard στον υπολογιστή.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν νομίζω πάντως ότι οι ταινίες πχ του Billy Wilder ή του Hitchcock,  να είναι το ίδιο πράγμα  με τις παραγωγες π.χ.  του Netflix. 

Εννοώ δεν είναι η ίδια τέχνη. 

Ο κινηματογράφος έχει μεταλλαχθεί. 

Δεν λέω ότι κάποιο είναι καλλίτερο ή χειρότερο (που είναι), απλά είναι άλλο πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Ο κινηματογράφος έχει μεταλλαχθεί. 

 

Μία-δύο φορές το χρόνο ακούμε για κάποια νέα ταινία που αποδεικνύεται να μην υπακούει στους σύγχρονους κανόνες για το πως "πρέπει" να γίνεται ο κινηματογράφος. Επίσης, υπάρχουν πάντα οι παλαιότεροι σκηνοθέτες που παραμένουν ενεργοί. Θα έλεγα "μεταλλαχθεί" αν δεν υπήρχε τίποτε αξιόλογο... υπάρχει αλλά είναι λίγο, όπως πάντα ήταν, νομίζω.

 

 

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Όταν θα σταματήσουν να φέρονται παράνομα και καταχρηστικα στον λαό και του δώσουν πραγματική προοπτική και ευημερία, τον φορολογησουν δίκαια και αναλογικά και δεν πλουτίζουν από την κρίση που πληρωνουν μονό οι αδύναμοι και σπέρνουν διχασμό, όταν σκεφτούν και εμένα τον φουκαρα που βάζω πλάτη και όλο με ξεζουμιζουν ενώ στη Μύκονο παρανομούν και αισχροκερδουν ανενοχλητοι, όπως οι contructors των υοπερδυναμεων που στήνουν κρίσεις και πολέμους και σκοτώνουν μέχρι και ολόκληρα χωριά και τα θάβουν για να περάσει ο αγωγός, θα αναθεωρήσω. 🤣 🤣🤣

Ένας από τους λόγους που δεν έχουμε πια τι να δούμε είναι η πειρατεία, είναι βέβαια και συνέπεια της πνευματικής κατάπτωσης που έχει υποπέσει ο κόσμος. Είμαστε όλοι μέρος του προβλήματος

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Μία-δύο φορές το χρόνο ακούμε για κάποια νέα ταινία που αποδεικνύεται να μην υπακούει στους σύγχρονους κανόνες για το πως "πρέπει" να γίνεται ο κινηματογράφος. Επίσης, υπάρχουν πάντα οι παλαιότεροι σκηνοθέτες που παραμένουν ενεργοί. Θα έλεγα "μεταλλαχθεί" αν δεν υπήρχε τίποτε αξιόλογο... υπάρχει αλλά είναι λίγο, όπως πάντα ήταν, νομίζω.

 

 

Ναι οκ έτσι είναι. 

Υπάρχουν μια στις τόσο εξαιρέσεις που είναι με τις παλιές νορμες.

Απλά πλέον είναι άλλο πράγμα γενικά. 

Δεν το λέω καν με παράπονο. 

Απλά δεν νιώθω οε ότι μιλάμε πλέον για το ίδιο πράγμα. 

Μπορεί να μου αρέσει και ένα τηλεοπτικό σήριαλ π.χ. ή ένα video game ή ενα video στο YouTube, αλλά δεν είναι κινηματογράφος in my books.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Ένας από τους λόγους που δεν έχουμε πια τι να δούμε είναι η πειρατεία, είναι βέβαια και συνέπεια της πνευματικής κατάπτωσης που έχει υποπέσει ο κόσμος. Είμαστε όλοι μέρος του προβλήματος

Καλά, εγώ δε συμφωνούσα ποτέ με αυτό παρόλο που υπάρχει πολλή επιχειρηματολογία υπέρ του με την οποία εν μέρει δε διαφωνώ αλλά δε συμφωνώ επί της ουσίας. Εγώ δε θεωρώ ότι είμαι μέρος του προβλήματος, εγώ ανέκαθεν ήμουν μέρος της λύσης. Με αυτά που κάνουν με τους ΑΑΑ τιτλους στα παιχνίδια π.χ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ.

 Και αντί να πάρουν μαθήματα, συρρικνώνονται, υπερτιμολογούν και ξεσπούν στους εργαζόμενους της ψηφιακής γαλέρας τους. 😡 Θα τα πούμε, θα ξεσπάσω στην επόμενη μπυροποσία. Θα μιλήσω πολύ σκληρά αυτή τη φορά. 🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, LK είπε

O κινηματογράφος έχει μεταλλαχθεί. 

 Ο κινηματογράφος έχει " μεταλλαχθεί" δεκάδες φορές στην ιστορία του (από τον Μurnau  και τον Lang μέχρι τον Hitchcock π.χ θα μετρούσα τουλάχιστον 4 τεράστιες αλλαγές πόσο μάλλον από τον Χίτσκοκ και μετά) αυτή είναι η φύση του και είναι πάντα αδιαρηκτα δεμένος με την τεχνολογία και την κοινωνική εξέλιξη.

Επίσης να μη ξεχνάμε ότι σήμερα υπάρχει κινηματογραφική κοσμογονία στην ΑΣΙΑ η οποία σαφώς ηγείται αυτή την στιγμή αν μιλάμε για ΚΑΛΟ κινηματογράφο και όχι απλά Cookie cutter block busters. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου