Προς το περιεχόμενο

Βλέπετε ταινίες?


Βλέπετε ταινίες?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Βλέπετε ταινίες?

    • Τις έχω δει όλες, δεν βλέπω πια
    • Βλέπω μόνο καινούριες
    • Βλέπω μόνο παλιές ξανά και ξανά
    • Ναι, βλέπω απ' ολα
  2. 2. Πως βλέπετε ταινίες?

    • Πάω κινηματογράφο
    • Streaming
    • Πάω στο video club
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ρε Άγιος, έλεος. Τι επιλογή είναι αυτή?😁

 

image.png.35ffe8167aa0d4b5c24faaf5f9245c78.png

. Ακόμα απορώ γιατί να φτιάξει κάποιος μια ταινιοθήκη, πόσες φορές μπορεί να δει κανείς μια ταινία, και πόσες είναι αυτές οι ταινίες που κάθεσαι να τις ξαναδείς 853 φορές?🤔 Με τη μουσική και τα άλμπουμς/τραγούδια/συνθέσεις το καταλαβαίνω, με τις ταινίες μού φαίνεται τουλάχιστον περίεργο.

 

Θα σου απαντήσω γιατί το κάνω εγώ. 

Να ξαναδώ μια ταινία ξανά και ξανά. 

Πρώτον να διευκρινίσω ότι εδώ και 10+ χρόνια δεν βλέπω ταινία για την "υπόθεση " .Δεν με ενδιαφέρει καν τι γίνεται. 

Βλέπω

1. για να εμπνευστω φωτογραφικά. Να πιάσω το mood και το ύφος των πλάνων. Σε πληροφορώ κάθε φορά που ξανά βλέπω μια ταινία,  τη βλέπω διαφορετικά. Μπορεί να με εντυπωσιάσουν εντελώς διαφορετικά πράγματα σκηνοθετικά. Η γωνία... ο φωτισμός κ.λ.π.

2. Είναι πρακτικά αδύνατο να προσέξεις όλες τις λεπτομέρειες μιας ταινίας...με την πρώτη. Ακόμα και τα απλά πράγματα. Π.χ. τι τηλεόραση είχε στο living room του ο πρωταγωνιστής. Οι ταινίες,  ειδικά των παλαιών εποχων είναι ταυτόχρονα και ντοκιμαντέρ,  επίπλων, τεχνολογίας, αρχιτεκτονικής,  μουσικά κ.ο.κ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noe13 είπε

Εγω το αντίθετο.... Δεν μπορώ να δω 2η φορά ταινία ακόμα και αν δεν τη θυμάμαι καθόλου... Τις σπάνιες φορές που τυχαίνει ακόμα και να μην θυμάμαι τη σκηνή και μόνο η αίσθηση ότι την έχω ξαναδεί με ξενερώνει... 

 

Και πως το ερμηνεύεις αυτό; Σοβαρά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι.

Κάθε φορά που ακούς το σόλο από το Hotel California είναι το ίδιο επίσης, δεν αλλάζει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

Ο Λανθνημος ευτυχως δεν κανει ελληνικες ταινιες (και δεν χρησιμοποιει Ελληνες ηθοποιους, επισης ευτυχως 😅)  

Προφανώς δεν έχεις δει αρκετά -έως καθόλου- Λάνθιμο.  Μην στεναχωριέσαι όμως, θεώρησε το ως ευτύχημα!😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Και πως το ερμηνεύεις αυτό; Σοβαρά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι.

Κάθε φορά που ακούς το σόλο από το Hotel California είναι το ίδιο επίσης, δεν αλλάζει.

Δε ξέρω δε το έχω (ψυχα)ναλύσει... Στα τραγούδια παθαίνω το αντίθετο.... Τρώω κόλλημα με κομμάτια και τα ακούω για καιρό ξανά και ξανά.... Προσπαθώ να μην το κάνω πλέον... 

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Προφανώς δεν έχεις δει αρκετά -έως καθόλου- Λάνθιμο.  Μην στεναχωριέσαι όμως, θεώρησε το ως ευτύχημα!

 

Αφού αισθάνεσαι έτσι για τον Λάνθιμο, σου αφιερώνω το παρακάτω βίντεο:

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Προφανώς δεν έχεις δει αρκετά -έως καθόλου- Λάνθιμο.  Μην στεναχωριέσαι όμως, θεώρησε το ως ευτύχημα!😆

 

 

Τις εχω δει μπρε ολες, οι ελληνικες ηταν μετριες κυριως λογω αθλιου acting και χαμηλου μπατζετ αλλα σε σχεση με οτιδηποτε αλλο Ελληνικο ,πλην του Ρενου Χαραλαμπιδη (που ειναι ισως ο μονος που κανει ταινιες που βλεπονται ευχαριστα και χωρις ...χαπια 😅 ) ηταν..... αριστουργηματα 😅 (τουλαχιστον οι ηθοποιοι του δεν μιλανε οπως μιλουσε ο Μινωτης οταν επαιζε τον ΙδιΠΟδα στην ΕπιδαΒρο το...1930 🤣)  , οι ΧολυΝγουντιαΝες του ταινιες ομως ειναι καλες και εχει φτιαξει και δικο του genre ευρΕωσ αποδεΧτο το οποιο ειναι κατορθωμα .

 

Δεν ειναι και ο Βέρνερ Χέρτζογκ αλλα ειναι αξιολογος σκηνοθετης και τεχνικα αψογος 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Αφού αισθάνεσαι έτσι για τον Λάνθιμο, σου αφιερώνω το παρακάτω βίντεο:

 

 

Το έχω δει, τυχαία.😆

 

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

οι ΧολυΝγουντιαΝες του ταινιες ομως ειναι καλες.

Είχα την παλαβή ιδέα να δω το "Poor Things", κι αυτό παρόλο τα ψυχολογικά τραύματα που μού άφησαν οι προηγούμενες άθλιες ταινίες του που είχα δει. Ώσπου διάβασα μια κριτική (την έθαψε) από κάποιον που σέβομαι απόλυτα το γούστο και τη νοημοσύνη του και αποφάσισα να μην τη δω.

Αν ποτέ την πετύχω σε καμιά tv, μάλλον θα την δω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ρε Άγιος, έλεος. Τι επιλογή είναι αυτή?😁

 

image.png.35ffe8167aa0d4b5c24faaf5f9245c78.png

Και όμως στη γειτονία μου υπάρχει ακόμα ένα video club ! Από εκεί πήρα την έμπνευση

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

κι αυτό παρόλο τα ψυχολογικά τραύματα που μού άφησαν οι προηγούμενες άθλιες ταινίες του που είχα δει.

 

ε και εσυ αφου σε χαλαει γιατι επιμενεις ? 🤣

πΣυχακιας ισε σαν και εμενα που απεχθανομαι τον Λαρσ φον Τριερ αλλα επιμενω να βλεπω τις νεες ταινιες του μπας και καταλαβω τελικα ποσο καλος ειναι? 🤣

 

παντως μην ανησυχεις ο Λανθημος δεν ειναι καν μεσα στους 100 αγαπημενους μου σκηνοθετες...απλα καλος ειναι ΙπΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Άγιος είπε

Και όμως στη γειτονία μου υπάρχει ακόμα ένα video club ! Από εκεί πήρα την έμπνευση

Σοβαρά?😲 Και λειτουργεί κανονικά? Μήπως το έχει σαν μουσείο και πληρώνεις εισιτήριο να δεις το χώρο μέσα?😁

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου