Προς το περιεχόμενο

Βλέπετε ταινίες?


Βλέπετε ταινίες?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Βλέπετε ταινίες?

    • Τις έχω δει όλες, δεν βλέπω πια
    • Βλέπω μόνο καινούριες
    • Βλέπω μόνο παλιές ξανά και ξανά
    • Ναι, βλέπω απ' ολα
  2. 2. Πως βλέπετε ταινίες?

    • Πάω κινηματογράφο
    • Streaming
    • Πάω στο video club
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο κινηματογραφος για εμένα τελειώνει στα τέλη των 60's .

Ξαναρχίζει για εμένα στα 80' s αλλά με cult διάθεση. 

Παρόλα αυτά είναι τόσοι οι αξιόλογοι τίτλοι αυτών των εποχών  , που δεν τελματωνεις. 

Βλέπω μόνο από τη συλλογή μου, που είναι υπεραρκετή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Άγιος είπε

 Χωρίς καθόλου υπότιτλους δεν καταλαβαίνω τι λένε με τις προφορές που έχουν

 

Δεν είναι μόνο οι προφορές, ούτε είσαι και ο μόνος που δυσκολεύεται. Υπάρχει ένα χρόνιο πολύπλευρο θέμα με το audio mixing διαλόγων στο Hollywood το οποίο έχει ξεφύγει τελείως την τελευταία δεκαετία, με πολλούς να "κατηγορούν" τον Nolan οτι ξεκίνησε τη νέα μοδα με τa mumbling performances και σκόπιμα badly mixed dialogue audio. 

Προσωπικά, τα Αγγλικά μου είναι καλύτερα απο τα Ελληνικά μου και τα τελευταία χρόνια ενίοτε δυσκολέυομαι να παρακολουθήσω κάποιες ταινίες στο σινεμά, είναι τοσο χάλι ο ήχος που δε βγάζεις άκρη τι λένε.

https://www.slashfilm.com/673162/heres-why-movie-dialogue-has-gotten-more-difficult-to-understand-and-three-ways-to-fix-it/

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, trolley είπε

Μία στις δέκα, είναι καλή.

 φτανει να μην ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ 😅 ειναι απιστευτο οτι οι ελληνικες ταινιες που γυριζονται σημερα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ και απο αυτες που γυριζονταν παλαιοτερα (δεν μιλαω φυσικα για τις ταινιες των 60s αλλα για τις και καλα κουλτουριαρικες ταινιες των 80s & μετα ) σε πιανει ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ βλεποντας τετοια δραματικη ελλειψη ταλεντου και εργατικοτητας...μιλαμε ειμαστε ακομα στον ΜΕΣΑΙΩΝΑ κινηματογραφικα (η καταθλιψη γινεται ακομα πιο βαρια οταν βλεπεις, παλι στο ERTFLIX, συγχρονες ταινιες απο ...ολα τα μερη του πλανητη γη ,ακομα και απο τον τριτο κοΖμο,οι οποιες ειναι εξαιρετικες )

το ERTFLIX παντως μαμει εχει δε και εκπληκτικες ΣΕΙΡΕΣ που ριχνουν στα αΦτια στο Νετφλιξ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

φτανει να μην ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ

 

Εντάξει, όταν γράφω "καλή" δεν εννοώ "αρκετά καλή για κάποιον που βλέπει και εκτιμά τον Βέντερς"... εννοώ "αισθητά καλύτερη από ότι θα περίμενε κάποιος όταν είδε ότι έχει φτιαχτεί στην Ελλάδα, από Έλληνες συντελεστές". Μέχρι εκεί.

 

Είδα πάντως (στο ERTFlix, λέμε) την "Παραγγελιά" του Τάσιου που είχα καταφέρει να αποφύγω για δεκαετίες ολόκληρες παρ' ότι όλες ανεξαιρέτως οι κοπέλες/συμμαθήτριες από την ΚΝΕ, μου είχαν προτείνει να πάμε σινεμά να την δούμε... τελικά πρόκειται για παροιμοιωδώς κακό κινηματογράφο... αλλά η άλλη ταινία του Τάσιου (με το όνομα "Το Βαρύ Πεπόνι") είναι πολύ καλύτερη, με απλό σενάριο, και γνήσια αποτύπωση της μιζέριας που θυμάμαι από εκείνα τα χρόνια (μιλάμε για σκέτη ποίηση.... :) :) :))

.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Άγιος, έλεος. Τι επιλογή είναι αυτή?😁

 

image.png.35ffe8167aa0d4b5c24faaf5f9245c78.png

Κατά τα άλλα , ποτέ δεν ήμουν φανατικός κινηματογραφόφιλος, με την έννοια ότι φτιάχνω ταινιοθήκη και όλα αυτά. Ακόμα απορώ γιατί να φτιάξει κάποιος μια ταινιοθήκη, πόσες φορές μπορεί να δει κανείς μια ταινία, και πόσες είναι αυτές οι ταινίες που κάθεσαι να τις ξαναδείς 853 φορές?🤔 Με τη μουσική και τα άλμπουμς/τραγούδια/συνθέσεις το καταλαβαίνω, με τις ταινίες μού φαίνεται τουλάχιστον περίεργο.

Α, και μια και μιλάμε για ταινίες, μην ξεχάσετε σήμερα το βράδυ στις 21:00 στο OPEN να δείτε το "Ξανά Ανάλυσέ Το". Όσοι δεν το είδαν τις προηγούμενες...45 φορές που το πρόβαλε το OPEN μέσα στο τελευταίο δίμηνο, ευκαιρία είναι να το δουν σήμερα.🤣

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

πόσες είναι αυτές οι ταινίες που κάθεσαι να τις ξαναδείς 853 φορές

 

Είμαι βέβαιος πως δεν υπάρχει ταινία που να έχω δει μόνο μία φορά στη ζωή μου, ακόμη και αν δεν μου άρεσε καθόλου. Αν υπάρχει αρκετό περιεχόμενο σε ένα ηχητικό ντοκουμέντο που να δικαιολογεί την επαναλληπτική επαφή μαζί του, αυτό ισχύει επί πέντε για τις κινηματογραφικές ταινίες, αλλά συνήθως οι άνθρωποι κολλάνε στο ότι ξέρουν ήδη την υπόθεση (η οποία "υπόθεση", δε λέει απολύτως τίποτε για την ταινία).

 

Αλλά ναι, γενικά, αν έπρεπε, θα κράταγα το πολύ 50 ταινίες και θα ήμουν υπερ-ευχαριστημένος.

Δίσκους μουσικής, ακόμη λιγότερους.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το αντίθετο.... Δεν μπορώ να δω 2η φορά ταινία ακόμα και αν δεν τη θυμάμαι καθόλου... Τις σπάνιες φορές που τυχαίνει ακόμα και να μην θυμάμαι τη σκηνή και μόνο η αίσθηση ότι την έχω ξαναδεί με ξενερώνει... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ειναι απιστευτο οτι οι ελληνικες ταινιες που γυριζονται σημερα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ και απο αυτες που γυριζονταν παλαιοτερα

Φίλος, πρόσεχε τα λόγια σου όταν μιλάς για τον Λάνθιμο, μη γίνει εδώ της Χαμάς...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Φίλος, πρόσεχε τα λόγια σου όταν μιλάς για τον Λάνθιμο, μη γίνει εδώ της Χαμάς...😌

 

 

Ο Λανθιμος ευτυχως δεν κανει ελληνικες ταινιες πλεον (και δεν χρησιμοποιει Ελληνες ηθοποιους, επισης ευτυχως 😅)  . Και βεβαια ειναι εξαιρετικος (για αυτο και την εκοπανισεΝ)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noe13 είπε

Εγω το αντίθετο.... Δεν μπορώ να δω 2η φορά ταινία ακόμα και αν δεν τη θυμάμαι καθόλου... Τις σπάνιες φορές που τυχαίνει ακόμα και να μην θυμάμαι τη σκηνή και μόνο η αίσθηση ότι την έχω ξαναδεί με ξενερώνει... 

Νταξ, όχι κι έτσι. Υπάρχουν αμέτρητες ταινίες που έχω δει αρκετές φορές. Αλλά αυτό γίνεται σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, πρέπει να έχουν περάσει πχ κάποιοι μήνες για να κάτσω να ξαναδώ κάτι. Με τη μουσική αυτό δεν γίνεται, και έχω την εντύπωση ότι με τους περισσότερους ανθρώπους συμβαίνει το ίδιο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου