Προς το περιεχόμενο

Βλέπετε ταινίες?


Βλέπετε ταινίες?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Βλέπετε ταινίες?

    • Τις έχω δει όλες, δεν βλέπω πια
    • Βλέπω μόνο καινούριες
    • Βλέπω μόνο παλιές ξανά και ξανά
    • Ναι, βλέπω απ' ολα
  2. 2. Πως βλέπετε ταινίες?

    • Πάω κινηματογράφο
    • Streaming
    • Πάω στο video club
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Εγραφα κασετες απο την τιβι

Αυτός ηταν και ο σκοπός που βγήκε το βιντεο. 

Και ξέσπασαν τα δικαστήρια,  αλλά τα κέρδισαν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφαμε και τσάμπα κόπος και χρήμα. Τα πέταξα όλα όταν προχώρησε η τεχνολογία.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τας αρχάς του 80, μέχρι αρχάς 90, παίζει να έβλεπα στους κινηματογράφους κατά μέσο όρο 6-7 ταινίες τη βδομάδα. Παλιές, καινούριες, αντεργκράουντ, επιτυχημένες, άσημες κλπ. Είχαμε και το πατέρα του κουμπάρου μου που σα λογιστής είχε μπλοκάκια ελευθέρας για πολλούς κινηματογράφους της Αθήνας και τι βγάζμε τσαμπέ. Επίσης και στη Σαλονίκη που σπούδαζα, παρά τις αφραγκίες κανά δυο εργάκια τη βδομάδα τα έβλεπα.

Ίσως γι αυτό το οβίνδεο, δεν με συγκίνησε ποτέ...να κάθομαι σα το μαγκούφη να βλέπω ταινία.

Αξέχαστες μεταμεσονύκτιες προβολές σε 2-3 αίθουσες στην Αθήνα τέλη 80 με συνήθως καλτ τανίες τρόμου, όπου ο εξώστης φώναζε συνθήματα εναντίον της σάλας και τούμπαλιν, πχ ''Τα μπούτια σου είναι κρύα, ο κ@λος σου ζεστός, εξώστη δεν μας είπες, τον φούτσο πως τον τρως''

Τύποι με ψαλίδια να τα σηκώνουν μπροστά στις ακτίνες της μηχανής προβολής σε κρίσιμες στιγμές και να φαίνεται ένα τεράστιο ψαλίδι στο πανί να πλησιάζει το πρωταγωνιστή να τον κόψει στα δυο και άλλα πολλά. Κόσμος να κάθεται σε καφάσια, στα πατώματα και μετά όλοι μαζί  να βγαίνουμε όξω να ουρλιάζουν απ τις μπύρες στα χέρια χαχαχαχαχα

Μετά ήρθαν τα μούλτιπλεξ, έμπαινες από μια πόρτα και χωρίς διάλειμμα σε πέταγαν σα σκατό από μια άλλη. Απαγορευόταν και το κάπνισμα πλέον. Οι περισσότερες εταιρίες διανομής είχαν κλείσει και οι ελάχιστες που έμειναν, έπαιζαν πλέον μόνο πρώτη προβολή και κυρίως μποξ όφισ πως το διάτανο τα λένε.

Πάνω από 25 χρόνια έχω να πάω σινεμά. Πλέον κανά ταινιάκι στο ΕΡΤΦΛΙΞ και κάποιες ταινίες που έχω σε ντουβουντου και γουστάρψ να τις βλέπω ες αεί για πάρτη μου και πάντα μόνος.

 

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εγώ σαν νεολαίος που είμαι πήγα μπόμπιρας πρώτη φορά στο σινεμά στα 90ς, πρέπει αν ήταν το Point Break ''Στη κόψη του κύματος'' ήταν ο ελληνικός τίτλος. Από τότε συχνά πυκνά πάω και βλέπω νέες κυκλοφορίες. Μεγαλύτερη στιγμή στον κινηματογράφο  ήταν ο άρχοντας των δαχτυλιδιών το πρώτο, το ανέμενα με ανυπομονησία και δεν με απογοήτευσε, όλη η τριλογία καλή ήταν αλλά τίποτα σαν το πρώτο, πρώτη προβολή στο σινεμά... Είμαι άλλη γενιά, άλλα βιώματα άλλες εποχές

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Εγώ σαν νεολαία που είμαι πήγα μπόμπιρας πρώτη φορά στο σινεμά στα 90ς, πρέπει αν ήταν το Point Break ''Στη κόψη του κύματος'' ήταν ο ελληνικός τίτλος.

 

Τη θυμάμαι σαν χθες τη βραδυά που είδα το Point Break, σε ένα θερινό σινεμά όπου με είχε πάει ένας νεότερός μου φίλος που τότε ήταν αρπαγμένος με ζητήματα υγιεινής ζωής, γυμναστικής κλπ. Εγώ γι' αυτά τα πράγματα δεν έδινα δεκάρα, οπότε πήγα με το ζόρι και έμεινα κατάπληκτος με το πόσο καλή ταινία ήταν. Η δημιουργός (γυναίκα είναι, όντως) γύρισε μετά πράγματα όπως το Hurt Locker, και το Zero Dark Thirty, σπουδαία περίπτωση σύγχρονου αμερικανικού σινεμά.

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Point Break είναι πολύ ωραίο έργο και το είδα πάλι πριν λίγους μήνες. Έχει βγει και remake που δεν το έχω δει και ούτε θέλω να το δω😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Έχει βγει και remake που δεν το έχω δει και ούτε θέλω να το δω

 

Άντεξα πέντε λεπτά ή λιγότερο.

Όποιος κάνει remake μία τέτοια ταινία, πρέπει να του κόβουν το λουλί και να ταίζουν τα καρχαρόνια.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Άντεξα πέντε λεπτά ή λιγότερο.

Όποιος κάνει remake μία τέτοια ταινία, πρέπει να του κόβουν το λουλί και να ταίζουν τα καρχαρόνια.

Δε θα το δω. Δεν υπάρχει περίπτωση. 😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το μόνο remake που είπα (αν και δεν το περίμενα) ότι ήταν καλλίτερο από το original ήταν το nightmare alley του 2021 εν συγκρίσει με αυτό του 1947.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Από τας αρχάς του 80, μέχρι αρχάς 90, παίζει να έβλεπα στους κινηματογράφους κατά μέσο όρο 6-7 ταινίες τη βδομάδα. Παλιές, καινούριες, αντεργκράουντ, επιτυχημένες, άσημες κλπ...

Έτσι εξηγούνται πολλά...🤔

 

1 ώρα πριν, Σαμη Παραγκα είπε

...και κάποιες ταινίες που έχω σε ντουβουντου και γουστάρψ να τις βλέπω ες αεί για πάρτη μου και πάντα μόνος...

 

image.png.e011cf3842d76a77f8e9ca8bfb104915.png

 

...πάρα πολλά...🤔

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου