Προς το περιεχόμενο

Βλέπετε ταινίες?


Βλέπετε ταινίες?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Βλέπετε ταινίες?

    • Τις έχω δει όλες, δεν βλέπω πια
    • Βλέπω μόνο καινούριες
    • Βλέπω μόνο παλιές ξανά και ξανά
    • Ναι, βλέπω απ' ολα
  2. 2. Πως βλέπετε ταινίες?

    • Πάω κινηματογράφο
    • Streaming
    • Πάω στο video club
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε ένα τέλμα τα τελευταία χρόνια, δεν μου αρέσουν οι καινούριες ταινίες και έχω δει ότι με ενδιαφέρει από τα παλιά. Σιγά σιγά εγκαταλείπω μια διασκέδαση μου διαχρονική, την οποία δεν έχω με τη να την αντικαταστήσω

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι έβλεπες παλιά αλλά είναι μάλλον ώρα να εγκαταλείψεις τον αμερικανικό κινηματογράφο και να στραφείς σε ευρωπαϊκό - ανατολικό.... Γίνονται ακόμα πολύ ωραία πραγματακια

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noe13 είπε

Δε ξέρω τι έβλεπες παλιά αλλά είναι μάλλον ώρα να εγκαταλείψεις τον αμερικανικό κινηματογράφο και να στραφείς σε ευρωπαϊκό - ανατολικό.... Γίνονται ακόμα πολύ ωραία πραγματακια

Πρότεινε καμιά ταινία

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλή επιλογή "ναι" λείπει από το πρώτο poll.

Εκεί είμαι εγώ, βλέπω και παλιές και καινούργιες.

Όχι, δεν πάω κινηματογράφο πλέον.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με...μανια βλεπω και φυσικα τα παντα ολα (παλαιες,οχι και τοσο παλαιες,καινουργιες).

 

Η καλυτερη ταινια που ειδα φετος ηταν η καινουργια του Βεντερς

 

 

 

ακολουθουμενη απο αυτην (στον ρολο της ζωης του ο Κητον πρεπει οπωσδηποτε να παρει το Οσκαρ) 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-μια πόλη δίπλα στη θαλασσα

-parasite

-δουνκερκη

-12 χρόνια σκλαβος

-whiplash

 

Αν και η μνήμη μου με προδίδει πάντα αυτές μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό... Τελικά είναι κ αρκετές αμερικανικες

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, trolley είπε

Η απλή επιλογή "ναι" λείπει από το πρώτο poll.

Εκεί είμαι εγώ, βλέπω και παλιές και καινούργιες.

Όχι, δεν πάω κινηματογράφο πλέον.

 

Το έβαλα, πως βλέπεις έχεις συνδρομή κάπου?

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Το έβαλα, πως βλέπεις έχεις συνδρομή κάπου?

 

Βλέπω, με streaming, με κάτι από την τεράστια συλλογή DVD και Blu-Ray που έχω φτιάξει με τα χρόνια, με αγορές νέων Blu-Ray (π.χ. έχω αγοράσει το Oppenheimer σε Blu-Ray αλλά δεν έχω καταφέρει να το δω ακόμη), μέσω μη-νόμιμων downloads ειδικά για κουλτουροταινίες που είτε δεν παίζονται καθόλου στην Ελλάδα, είτε παίζονται για ελάχιστο χρονικό διάστημα.

 

Σύντομα (εντός του μήνα) θα προσθέσω και το Cinobo στο οπλοστάσιό μου (ήδη είναι το Disney+ και το Netflix).

 

Μία ιδιοτροπία: δεν βλέπω (εδώ και δέκα χρόνια) ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους.

Ποτέ όμως. Αν δεν έχω κόπια χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, αναβάλλω το να δω την ταινία.

 

 

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Βλέπω, με streaming, με κάτι από την τεράστια συλλογή DVD και Blu-Ray που έχω φτιάξει με τα χρόνια, με αγορές νέων Blu-Ray (π.χ. έχω αγοράσει το Oppenheimer σε Blu-Ray αλλά δεν έχω καταφέρει να το δω ακόμη), μέσω μη-νόμιμων downloads ειδικά για κουλτουροταινίες που είτε δεν παίζονται καθόλου στην Ελλάδα, είτε παίζονται για ελάχιστο χρονικό διάστημα.

 

Σύντομα (εντός του μήνα) θα προσθέσω και το Cinobo στο οπλοστάσιό μου (ήδη είναι το Disney+ και το Netflix).

 

Μία ιδιοτροπία: δεν βλέπω (εδώ και δέκα χρόνια) ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους.

Ποτέ όμως. Αν δεν έχω κόπια χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, αναβάλλω το να δω την ταινία.

 

 

Αν έχω αγγλικούς υπότιτλους είμαι επαρκής στα αγγλικά να καταλάβω τα πάντα. Ξεκίνησα αναγκαστικά την δεκαετία του 2000 να βλέπω με αγγλικούς υπότιτλους γιατί δεν υπήρχαν ελληνικοί εκεί που σύχναζα, αλλά τώρα πια θέλω να διαβάζω αυτό που λέει ακριβώς, αλλιώς δεν μπορώ να δω ταινία. Χωρίς καθόλου υπότιτλους δεν καταλαβαίνω τι λένε με τις προφορές που έχουν

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να προσθέσω το ERTFlix το οποίο είναι δωρεάν και (ένεκα αυτού) έχω κάτσει και έχω δει ταινίες που ποτέ δεν θα πλήρωνα να δω, συνήθως όταν σιδερώνω. Μία στις δέκα, είναι καλή.

 

Επίσης, σοβαρή πηγή είναι το YouTube, στο οποίο μπορεί κανείς να φτιάξει (με λογικές τιμές αγοράς ή ενοικίασης) ωραία ταινιοθήκη, και οι επιλογές αυξάνονται διαρκώς.

 

Πάντως να ξέρεις Άγιε, ότι όλοι περνάμε περιόδους μπουχτίσματος με μορφές τέχνης που μας ενδιαφέρουν, δεν είσαι ο μόνος. Η λύση είναι να αλλαξοφαΐσεις (που έλεγε και η μάνα μου), δηλαδή:

 

Αν βλέπεις αμερικανιές, το ρίχνεις στον γαλλικό / ιταλικό / γερμανικό κινηματογράφο.

Αν έβλεπες κουλτούρα, πλακώνεσαι στις ταινίες με τη Τζούλια Ρόμπερτς (όλες όμως).

Αν έβλεπες Έλληνες, δες και άλλους, που θα πάει... θα πήξεις.

Αν έβλεπες βουβό κινηματογράφο, προχώρα άμεσα στα καρτούν.

 

Μην ξεκινάς με την ιδέα ότι "δεν μου αρέσει αυτό", θα βρεις κάτι που να σου αρέσει, στην πορεία.

 

3 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Αν έχω αγγλικούς υπότιτλους είμαι επαρκής στα αγγλικά να καταλάβω τα πάντα. Ξεκίνησα αναγκαστικά την δεκαετία του 2000 να βλέπω με αγγλικούς υπότιτλους γιατί δεν υπήρχαν ελληνικοί εκεί που σύχναζα, αλλά τώρα πια θέλω να διαβάζω αυτό που λέει ακριβώς, αλλιώς δεν μπορώ να δω ταινία. Χωρίς καθόλου υπότιτλους δεν καταλαβαίνω τι λένε με τις προφορές που έχουν

 

Ναι, συγνώμη για την παρεξήγηση, και εγώ αυτό εννοώ ότι θέλω αγγλικούς υπότιτλους, όχι ελληνικούς. Ακόμη και το Maestro (που είναι στα ελληνικά χαχχαχαχαχαχα) με αγγλικούς υπότιτλους το είδα σε ένα ζενίθ ψυχανωμαλίας.

 

Για να σε προλάβω, όχι, δεν βλέπω σειρές, νομίζω ότι έχω δει λιγότερες από οποιονδήποτε άλλον ξέρω.

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου