Προς το περιεχόμενο

Intermediate κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, kpeyos είπε

χάλια φινίρισμα


Χίλιες φορές το προτιμώ σε σχέση με τα χίλια στρώματα μπογιάς των ΜΙΜ.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν εδώ θα την ευχαριστηθείς περισσότερο από τη στρατ κατά τη γνώμη μου, δεν είναι μόνο για μέταλ, παίζει και ροκ, έχει και ωραία καθαρά. Ένας φίλος μαραγκός έλεγε ότι το Poplar δεν κάνει για τίποτα, αλλά μάλλον ήταν υπερβολικός... είναι τουλάχιστον ελαφρύ. Σου προτείνω την συγκεκριμένη βασικά γιατί είναι hard tail κάτι που θα εκτιμήσεις με τον καιρό, και λόγο της τιμής της

 

https://www.thomann.de/gr/jackson_js32q_dka_ht_trans.black_burst.htm

 

Edit: Βρήκα αυτό, κανείς δεν καταλαβαίνει τι λέει στην αρχή αλλά παίζει την κιθάρα παρακάτω...  Για να ξέρεις τι να περιμένεις

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Ευχαριστώ 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Χίλιες φορές το προτιμώ σε σχέση με τα χίλια στρώματα μπογιάς των ΜΙΜ.

 

 

Καλύτερα πολυεστέρας (που δεν είναι και ιδιαίτερα παχύς στις εδώ που τα λέμε) παρά αγυαλιστο νίτρο που σου μένει στα χέρια μόλις ιδρώσεις και η ποιότητα είναι λες και την έβαψε την κιθάρα μεθυσμένη μαϊμού😄

 

Αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι θέμα γούστου. Οι H1 έχουν μαγνήτες επιπέδου Squier με μπάρα αντί για μαγνητικά pole pieces, μιλάμε για χάλι. 

 

Σε σύγκριση στις Classic Series παίρνεις τουλάχιστον κιθάρα με πραγματικούς Strat μονούς,  vintage voiced, που μπορείς και να τους κρατήσεις. 

 

Άσε που με τα ίδια λεφτά παίρνεις Charvel με έβενο ταστιέρα και μαγνήτες Seymour Duncan. Τί συζητάμε; 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Με τη highway one έχω διαφορετική εμπειρία. Μου αρέσει το πολυ λεπτό φινίρισμα, και η γενικότερη αίσθηση. Εντελώς τυχαία, ύστερα από ανταλλαγή, σήμερα το μεσημέρι απέκτησα μια του 2002, και είμαι πολύ πολύ ικανοποιημένος από το πως κουδουνίζει και από την συνολική αίσθηση στο χέρι. Παίζει σαν ακριβή στρατ. Και 2-3 άλλες που έχω πιάσει (όλες με μικρό headstock) είναι πολύ αξιόλογες.

 

Μεγειες και καλοπαιξιμη. Εγω απο αυτες που δοκιμασα ολες αν θυμαμαι σωστα είχαν μεγάλο '70s headstock (που μου αρεσει γενικα, για αυτο νομιζω το θυμαμαι). Οι μαγνήτες της ποσο hot σου φαινονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odis13 είπε

 

Μεγειες και καλοπαιξιμη. Εγω απο αυτες που δοκιμασα ολες αν θυμαμαι σωστα είχαν μεγάλο '70s headstock (που μου αρεσει γενικα, για αυτο νομιζω το θυμαμαι). Οι μαγνήτες της ποσο hot σου φαινονται?


Ευχαριστώ !

Δεν φοράει μαμά μαγνήτες, αλλά ένα σετακι vintage toneriders το οποίο μάλλον θα αλλάξω σύντομα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω την αποψάρα μου..

 

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές επιλογές. 

Ειδικά αν βάλεις στο παιχνίδι τις μεταχειρισμένες μπορείς να βρεις διαμαντάκια σε πολλή καλή τιμή. 

Γενικά οι τιμές των καινούργιων είναι αυξημένες σε σχέση με παλιότερα, αλλά τι να κάνουμε that's life. 

 

Για μένα, προέχει να βρεις ποια κιθάρα θέλεις και ταυτόχρονα να σου αρέσει στο μάτι. αν το βρεις αυτό μετά να ψάξεις τα αρνητικά που μπορεί να έχει. Πχ μια gibson με χρυσά μεταλλικά μέρη είναι τέλεια στο μάτι, αλλά πολλοί ξεχνάνε ότι τα χρυσά μέρη ξεβάφουν με τα χρόνια. Είναι κάτι που το θέλεις;

 

Επίσης, με βάση αυτά που παίζεις ίσως να χρειαστείς διπλό μαγνήτη στη γέφυρα. Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι μονοί για ροκ και κλασικό μεταλ. 

 

Αν δεν είσαι σίγουρος τότε πάρε μια που να έχει μεταπωλητική αξία (fender/gibson).

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το guitar lab του thomann https://www.thomann.de/gr/guitarlab.html για να αποφασίσεις τι δεν θέλεις!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς οι τιμές στα μουσικά όργανα έχουν ανέβει αισθητά και το ''intermediate'' πλέον μπορεί να θεωρηθεί μια κιθάρα 900Ε και πάνω, και αναγκαστικά κατασκευασμένη είτε στην Ινδονησία είτε στο Μεξικό (Κορέα πλέον δύσκολο σε τέτοια κατηγορία τιμής).

 

Αν βρεις μεταχειρισμένη κάποια PRS SE (του 2018 και μετά, με το ''αναβαθμισμένο'' logo αλλά και τις αναβαθμίσεις που έχει στο hardware) σίγουρα θα έχεις ένα intermediate όργανο που μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει σε επαγγελματικές συνθήκες, είτε του λάιβ είτε του στούντιο (δεν συγκρίνονται βέβαια με το ''real thing'' δηλαδή τις USA PRS αλλά είναι καλά όργανα).

 

Μεξικάνα στρατ επίσης, αν και θα συμφωνήσω και εγώ ότι θέλεις τουλάχιστον εναν humbucker στον bridge μαγνητη, δεν αντέχω πλεον τα ''μόνο single coil'' όργανα, ειδικά για τα είδη που ανέφερες (κλασσικό μέταλ) θα ζοριστείς πολύ με τον DSL5 να βγάλεις το γκάζι που θες.

 

Οι classic player ήταν όντως φοβερά μεξικάνικα μοντέλα με τρομερά specs, απλά και αυτές δεν κάνουν για πιο βαριά παιξίματα, ηχητικά είναι αρκετά vintage oriented.

 

Και Charvel μεξικάνικη άνετα θα αγόραζα πάντως (Jackson, πχ του adrian smith την φθηνή, όχι)

 

Οι μόνες που δεν έχω προσωπική εμπειρία είναι τα Lary Clayton μοντέλα της Sire, έχω ακούσει καλά λόγια και είναι φθηνές αλλά λόγω μη προσωπικής εμπειρίας δεν ξέρω αν μπορώ να τις προτείνω, απλά ακούγονται συχνλα σε τέτοιες συζητήσεις (https://www.thomann.de/gr/larry_carlton_s7_sg.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwh7K1BhCZARIsAKOrVqHAvf0xPmDdKMrTdiylS9omBjNo1_K_TloLNRtm1EVkdXH8XgT6gdgaAqqnEALw_wcB)

 

Γενικά πάρε τον χρόνο σου να αποφασίσεις τι σου κάνει κλικ περισσότερο αισθητικά και ποια σου ''μιλάει'' περισσότερο οπτικά (και παικτικά) και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε αγόρια έχει πάρει χαμπάρι τελικά κάποιος τι ακριβώς θέλει ο OP; Είναι για μονοπήνιους, θέλει κάτι HSS και πιθανώς κάνα στυλ Floyd - super strat κατάσταση- πάει προς Gibson μεριά, τι; 

Γιατί ξεκίνησε με κλασική strat και δεν μας διαφώτισε στην εξέλιξη... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ρε αγόρια έχει πάρει χαμπάρι τελικά κάποιος τι ακριβώς θέλει ο OP; Είναι για μονοπήνιους, θέλει κάτι HSS και πιθανώς κάνα στυλ Floyd - super strat κατάσταση- πάει προς Gibson μεριά, τι; 

Γιατί ξεκίνησε με κλασική strat και δεν μας διαφώτισε στην εξέλιξη... 

Εγώ πιάστηκα από το ''μέταλ'' που ανέφερε και τον κατεύθυνα σύμφωνα με τα γούστα μου και την εμπειρία μου μακριά από κλασική στρατ και από FR.

 

Εντωμεταξύ βρήκα και αυτή που είναι πιο Intermediate από την Jackson που πρότεινα μια και είναι μαονενια. Και αυτή hard tail φυσικά

 

https://www.thomann.de/gr/esp_ltd_h_200fm_dark_brown_sb.htm

 

Αυτά από εμένα

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου