Προς το περιεχόμενο

Intermediate κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και αυτό επισκευάζεται, αλλά πάει πολλά το "μαλλί".


Βρε ναι, αλλά καλύτερα να πας για νέο μπράτσο, και στα 600 ευρώ μπάτζετ, το κόστος είναι πάνω από το μισό.

Γίαυτο μιλώ για άχρηστη κιθάρα. Η μισή θα θέλει πέταμα…

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Βρε ναι, αλλά καλύτερα να πας για νέο μπράτσο, και στα 600 ευρώ μπάτζετ,

Ναι, βέβαια αν αφορά σε κάνα vintage "επώνυμο" κούτσουρο (χτύπα ξύλο) εκεί θες δεν θες τα σκας και λες και ένα τραγούδι. 

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις αυτό που λες. Πας για άλλο μπράτσο ή για άλλη κιθάρα.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνομαι αλλά θα το κάνω μέχρι να μάθουμε. Παραθέτω τους δύο χρυσούς κανόνες για αγορά κιθάρας:

 

1. Δε ρωτάμε ποτέ σε μουσικό φόρουμ τι κιθάρα να πάρουμε.

 

2. Οτιδήποτε κάτω από 3.000€ είναι πεταμένα λεφτά.

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Δε μου αρεσει γενικα να σχολιάζω αγγελίες άλλων, αλλα 800άρικο για H1 δεν θα έδινα (προτιμότερες οι CP που ανέφερε ο kpeyos και ας είναι mim), ειδικά με το (επίφοβο κατ'εμε) σπάσιμο στο headstock. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, odis13 είπε


Δε μου αρεσει γενικα να σχολιάζω αγγελίες άλλων, αλλα 800άρικο για H1 δεν θα έδινα (προτιμότερες οι CP που ανέφερε ο kpeyos και ας είναι mim), ειδικά με το (επίφοβο κατ'εμε) σπάσιμο στο headstock. 


Γιατι δεν σου αρέσουν οι Η1? Και οι πρώτης γενιάς το ίδιο?
 

(δεν διάβασα για το σπάσιμο στο headstock)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, methylene blue είπε

Στην πραξη πώς τα επιβεβαιώνει καποιος αυτα;

Αν πας σε μεταχειρισμένη που δεν θα τη δεις, τότε αναγκαστικά καλή τη πίστει. Το βίντεο βοηθάει όπως είπε και ο @gkourmoul1, αξιολογήσεις αν υπάρχουν πχ στο Reverb είναι επίσης αρκετά ενδεικτικές. 

 

Γενικά τα περισσότερα παιδιά κι εδώ μέσα δε θα ξεφτιλιστούν για 5-6 κατοστάρικα. Εμένα στα 20+ χρόνια στις αγγελίες και με άπειρες συναλλαγές, μόνο ένας εξυπνάκιας μου 'τυχε κι αυτός ακόμη δέχτηκε τελικά να του επιστρέψω την κιθάρα.  

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Γιατι δεν σου αρέσουν οι Η1? Και οι πρώτης γενιάς το ίδιο?

 

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποτε είχαν γίνει αλλαγές στη συγκεκριμένη σειρα. Εχω παιξει 2-3 και νομίζω όλες ήταν απο την πρώτη γενιά (προ-2010 σιγουρα). Θυμάμαι μάλιστα ότι ήμουν σε παρόμοια φάση με τον φίλο, κοίταγα δηλαδή να πάρω την πρώτη μου decent ηλεκτρική εκει στο 700αρικο το 2006-2007, κοιτούσα για strat-ο-ειδές κυρίως και η H1 ήταν στις υποψήφιες. 

Οι μαγνήτες της μου είχαν ακουστεί πολύ hot και καθαροί, δεν μου βγάζανε strat-ιλα και μου θυμίζαν τους μονούς που είχα συναντήσει σε φτηνές κιθάρες. Ξέρεις - κεραμικοί, overbright, χωρις "σωμα". Ούτε το ημι-ματτ φινίρισμα μου είχε κάτσει καλα, nitro ξεnitro θυμάμαι δε μου είχε αρέσει. 

H ΜΙΜ Standard θυμαμαι μου είχε αφήσει πιο καλη αίσθηση "κλασσικής" strat, και ειδικά οι CP ήταν το κάτι άλλο συγκριτικά. Σε κάθε περίπτωση, μιας και στα μεταχειρισμένα μπορεί να βρεθεί σχεδόν οποιαδήποτε μεξικάνα σε αυτό το budget, και με λίγη τυχη στο 1000αρικο βρίσκεις early '00s Am.Std. η H1 σε αυτη τη τιμή imho δύσκολα στέκεται. 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Γιατι δεν σου αρέσουν οι Η1? Και οι πρώτης γενιάς το ίδιο?
 

(δεν διάβασα για το σπάσιμο στο headstock)

Το θέμα είναι γιατί να του αρέσουν κάποιου αυτές οι κιθάρες. Σώματα από δεκαεφτά κομμάτια ξύλο, απαίσιοι μαγνήτες, χάλια φινίρισμα. Ένα USA στο headstock δεν αξίζει από μόνο του τόσα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα 850-900 βρίσκει κανεις στάνταρ USA strat. Λίγο υπομονή θέλει. Νομίζω έχει κάνα δυο φτηνές στο φόρουμ.

 

Με τη highway one έχω διαφορετική εμπειρία. Μου αρέσει το πολυ λεπτό φινίρισμα, και η γενικότερη αίσθηση. Εντελώς τυχαία, ύστερα από ανταλλαγή, σήμερα το μεσημέρι απέκτησα μια του 2002, και είμαι πολύ πολύ ικανοποιημένος από το πως κουδουνίζει και από την συνολική αίσθηση στο χέρι. Παίζει σαν ακριβή στρατ. Και 2-3 άλλες που έχω πιάσει (όλες με μικρό headstock) είναι πολύ αξιόλογες.

 

Οι ΜΙΜ δεν μου αρέσουν γενικά, ξεκινώντας από το παχύ βάψιμο, το gloss finish, τη φτήνια των ηλεκτρικών, και την κακή αίσθηση που έχει το fretboard (σε σχέση με us μοντέλα).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου