Προς το περιεχόμενο

Yamaha Montage vs Roland Fantom - Deep Dive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Χωρίς σάλτσες είπα...😌

Μου κράτησε το ενδιαφέρον το βίντεο.

\

 Θα σταθώ στα performance vs scenes, η προσέγγιση είναι εξαιρετική στα δύο όργανα, με γοητεύει η αντιμετώπιση του κάθε part αυτόνομα για τη Yamaha.

 

 Bέβαια σαν αυτό που λέμε engines βλέπουμε ένα ενδιαφέρον που ενώ θα έπρεπε να μας γοητεύει περισσότερο το θέμα zen core αλλά και των άλλων ACB, ZEN-Core, V-Piano, SuperNATURAL, organ και προσθέτων, η λύση της yamaha με την articulation λογική των μεγάλων multisamples που ακολουθεί θα έλεγα τη ιδια articulative λογική των sound libraries των δημοφιλών VST platforms σε συνδυασμό με την FM Χ και sample-based "analog" oscillators που στο Μ ενισχύεται με το ΑN-X φέρνει τα πράγματα σε ισορροπια. 

 

 Για το Βrowsing μιας και ο φίλος αναφέρει το KOMPLETE KONTROL software δεν μπορώ να μην αναφέρω την πρακτικότητα να τα δουλεύεις όλα αυτά σε περιβάλλον VST και DAW. Όσες δυνατότητες να έχουν αυτά τα όργανα στο θέμα των scenes, των performances, του sequencing, των arpeggiators, των patterns αλλά και στο visualization των στοιχείων ελέγχου δεν μπορούν να συναγωνιστούν το περιβάλλον αυτό. Το integration τους όμως τους δίνει ένα πλεονέκτημα.

 

 Μου άρεσε το θέμα του morphing του MONTAGE αλλά και το audio beat sync του που δεν το ήξερα και πραγματικά θα ήθελα να το έχω στο live μου για να συγχρονίζομαι με τον drummer τραβώντας ένα κανάλι, η και να συγχρονιστώ με εξωτερικό σήμα, αυτό του δίνει πραγματικά τρομερές arrangement δυνατότητες στο να βγάλεις ένα προγραμμα και γεινά το MONTAGE λόγω της δομής των εργαλείων ενορχήστρωσης είναι και εξαιρετικό arranger out of the box.

 

 To FANTOM όμως και σε αυτά δεν υστερεί πουθενά, σε κάποια πράγματα υπερτερεί.

 

 Στην επεξεργασία των ήχων είναι και τα δύο κορυφαία.

 

 Θα ήθελα να πω και άλλα αλλά δε θα πω, δεν έχω τώρα όρεξη, ούτε το βίντεο έχει σκοπό να πει ποιο είναι καλύτερο.

 Δείχνει όμως κάποιες διαφορές στον τρόπο διαχείρισης που για κάποιους θα είναι παράγοντες επιλογής.

 

 Εγώ θα πω εν κατακλείδι πως το βλέπω.

 Πως σύμφωνα με τις δυνατότητες τους και τα θέλω τα δικά μου θα ήθελα να έχω το YAMAHA στο studio μου και για τις δυνατότητές του αλλά και ως masterkeyboard/audio interface αλλά αν ήθελα να δουλέψω με ένα music workstation ως ΑΥΤΟΝΟΜΟ STUDIO θα έπαιρνα το FANTOM

 

Το video δεν αναφέρεται στο effects section για να έκανε μια λειτουργική σύγκριση.

 Αυτός ξέρει να παίζει ή μόνο τα μενού έχει καταλάβε🤣ι. Ξέρει τιποτα να γράφει, το έχει? 🤣

 

 Αυτά προς το παρόν δε θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο.

 Ενδιαφέρον βίντεο και το απόλαυσα, δε με κούρασε καθόλου, εξ άλλου έπαιζα battlefield παράλληλα🤣

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου