Προς το περιεχόμενο

Elixir μονόδρομος ή υπάρχουν εναλλακτικές??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, methylene blue said:

μια ερώτηση

οι Elixir 11-52 που έβαλες είναι Phosphor Bronze η 80/20;

και πώς το αποφάσισες αυτό;

γενικά ποιες προτιμάτε;

μόνο αυτό κράτησα

τις άλλες τις πέταξα

είναι το δεύτερο σετ που ασχολούμαι.

 

Μου τις πρότειναν. ειπαμε εγώ στην άλλη ακουστική που είχα έβαζα τα τελευταία 15 χρόνια ηλεκτρικές

IMG-20240730-WA0000.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να πετάξει ένα δεκάευρο ας δοκιμάσει να βάλει χορδές ηλεκτρικής σε ακουστική, απλά για να έχει την δική του άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εγώ και στις ηλεκτρικές και στις ακουστικές χρησιμοποιώ 013 και έχω θέμα να βρω για ηλεκτρική σε αυτή τη διατομή.

Από χρόνια είχα βρει κάτι Μαρτιν σε χάρτινο κουτί για ακουστική με τον Κλάφτον στο εξώφυλλο, με βγάζουν ωραίο καμπανάτο ήχο.

Τώρα αν κρατάνε, δεν κρατάνε είναι ράουντ κλπ, δεν γνωρίζω, δεν ασχολούμαι και τις αλλάζω όποτε πάει για σετάρισμα η κιθάρα, μια φορά το χρόνο ή και παραπάνω.

Εγώ όλμος, είμαι εγώ και δεν είμαι ο Αλ ντι Μέολα για να σε προτείνω κάτι στα σοβαρά

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παιζω πολλα χρονια με elixir στις ακουστικες (στις ηλεκτρικες δεν ειμαι πιστος). Δεν κοιταξα ποτε πισω, εχουν εναν ιδιαιτερο ηχο στις υψηλες συχνοτητες (που σε πολλους δεν αρεσει)  κραταει ομως στον χρονο…

Πριν απο μερικους μηνες αρχισα να πειραματιζομαι και με ανθεκτικες martin …lifespan 2.0. , δεν εχω καταληξει. Ουτε καν σε ποιες κιθαρες θα βαλω 12αρες η 11αρες, η 80/20 η phosphor bronze. Ειμαι ακομη στην αρχη.
 Και θα συνεχισω με D’ addario XT, extended life μου εστειλε δυο σετ δωρο η Larrivee 12αρες.

 

 

 

IMG_1564.jpeg

Επεξεργασμένο από nklshp
Αλλαγη φωτο, διορθωση μεταλλων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τελευταια που ειμαι μαθητευομενος στην οργανοποια…

επιβεβαιιωνω ποσο πιο σημαντικα ειναι τα ξυλα, τα υλικα γενικοτερα , η γεωμετρια, ο τροπος κατασκευης, οι συνθηκες του περιβαλλοντος, στα ακουστικα οργανα..

Παραλληλα οι δοκιμες διαφορετικων τυπων χορδων, ειναι μια συνηθεια που με λογικο κοστος μπορει να σου φερει εξαιρετικα αποτελεσματα…. Με 3 ακουστικες συν 1 (που ετοιμαζω) ο πειραματισμος εχει περισσοτερο ενδιαφερον…

IMG_1054.jpeg

Επεξεργασμένο από nklshp
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Σαμη Παραγκα said:

Εγώ και στις ηλεκτρικές και στις ακουστικές χρησιμοποιώ 013 και έχω θέμα να βρω για ηλεκτρική σε αυτή τη διατομή.

Από χρόνια είχα βρει κάτι Μαρτιν σε χάρτινο κουτί για ακουστική με τον Κλάφτον στο εξώφυλλο, με βγάζουν ωραίο καμπανάτο ήχο.

Τώρα αν κρατάνε, δεν κρατάνε είναι ράουντ κλπ, δεν γνωρίζω, δεν ασχολούμαι και τις αλλάζω όποτε πάει για σετάρισμα η κιθάρα, μια φορά το χρόνο ή και παραπάνω.

Εγώ όλμος, είμαι εγώ και δεν είμαι ο Αλ ντι Μέολα για να σε προτείνω κάτι στα σοβαρά

στις ηλεκτρικές χρησιμοποιώ 09-10

στις ακουστικές είπα, ηλεκτρικές 11 πότε πότε και 10. Είναι κάποιο σετ παρκαρισμένο καιρό τόσο που δεν ξέρω αν ειναι 10 η 11

 

είπα να δω με τις ελιξιρ τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odis13 είπε

@nklshp θελουμε οπωσδήποτε thread με την κιθάρα με το που τελειωσει με το καλο!

Προκειται για ενα αντιγραφο 0 28. Θα παρω αδεια απο τον δασκαλο, και καλα να μαστε προς το τελος του χρονου θα ανοιξω thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Εγώ και στις ηλεκτρικές και στις ακουστικές χρησιμοποιώ 013 και έχω θέμα να βρω για ηλεκτρική σε αυτή τη διατομή.

Από χρόνια είχα βρει κάτι Μαρτιν σε χάρτινο κουτί για ακουστική με τον Κλάφτον στο εξώφυλλο, με βγάζουν ωραίο καμπανάτο ήχο.

Τώρα αν κρατάνε, δεν κρατάνε είναι ράουντ κλπ, δεν γνωρίζω, δεν ασχολούμαι και τις αλλάζω όποτε πάει για σετάρισμα η κιθάρα, μια φορά το χρόνο ή και παραπάνω.

Εγώ όλμος, είμαι εγώ και δεν είμαι ο Αλ ντι Μέολα για να σε προτείνω κάτι στα σοβαρά

Εγώ, στην κιθάρα (000 28 EC) που κρατάει ο εικονιζόμενος, βάζω τις χορδές που εικονίζονται (σε χάρτινο κουτί, ακριβές, και που, παραδόξως, με αυτόν βγάζουν ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο) 


Δεν κρατάνε πάνω από μήνα - μετά όμως παραμένουν σταθερά μουντές για τουλάχιστον 2 χρόνια 

 

Στις ηλεκτρικές 9 στις fender 10 στις Gibson (σπίτι παίζω και μόνον όταν λείπει η γάτα) 

 

IMG_7135.thumb.jpeg.b1916fb6ff8d474945fbf0e6d473fbcc.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SibLt είπε

Εγώ, στην κιθάρα (000 28 EC) που κρατάει ο εικονιζόμενος, βάζω τις χορδές που εικονίζονται (σε χάρτινο κουτί, ακριβές, και που, παραδόξως, με αυτόν βγάζουν ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο) 


Δεν κρατάνε πάνω από μήνα - μετά όμως παραμένουν σταθερά μουντές για τουλάχιστον 2 χρόνια 

 

Στις ηλεκτρικές 9 στις fender 10 στις Gibson (σπίτι παίζω και μόνον όταν λείπει η γάτα) 

 

IMG_7135.thumb.jpeg.b1916fb6ff8d474945fbf0e6d473fbcc.jpeg

Εχω την ιδια κιθαρα, χρησιμοποιουσα τις clapton choise, οι καλυτερες φρεσκες στη συγκεκριμενη κιθαρα, αλλα μετα τη βδομαδα δεν τις αντεχα… οπως ειπες μουντες…

IMG_1565.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου