Προς το περιεχόμενο

Elixir μονόδρομος ή υπάρχουν εναλλακτικές??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από αρκετό καιρό βρέθηκα με καλή ακουστική και μετά από κάποιο διάστημα με elixir nanoweb 12-53 που είχε πάνω,σήμερα έκανα την αλλαγή στις αντίστοιχες 11-52.

Δεν ήθελα να πάω αμέσως σε κάτι πιο κάτω.

Στην ακουστική που είχα, για χρόνια είχα συνηθίσει να βάζω ηλεκτρικές, συνήθως 10ρες, σπάνια και 9ρες.

Οι φίλοι μου που παίζουν ακουστική κυρίως ή μόνο επιμενουν για ELIXIR.

 

Εγώ γενικά παίζω πιο χαμηλά σε εντάσεις και θέλω να υπά΄ρχει μια άνεση σε λίγο σήκωμα.

αναρωτιέμαι, εναλλακτικά τι μπορει να μπει (αφου περάσει λίγος καιρός με τις 11-52).

Η martin τι βγάζει? άλλες μάρκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Elixir είναι μονόδρομος όταν έχει χέρια που ιδρώνουν εύκολα, λόγω της επίστρωσης που έχουν πάνω αργούν τουλάχιστον 3 φορές περισσότερο από τις κοινές χορδές να οξειδωθούν.

Εσύ ωστόσο δεν αναφέρεσαι καθόλου σε τετοιου είδους πρόβλημα, αν καταλαβα καλά εννοείς ότι δεν μπορείς να βρεις στο εμπόριο 10άρες χορδές για ακουστική κιθάρα;

10άρες γνωρίζω ότι βγάζουν αρκετές εταιρίες, πχ DR, D'addario, Ernie Ball, Martin κλπ, οπότε δεν θα σου είναι πρόβλημα να βρεις.

Για 9άρες δυσκολεύει λίγο η κατάσταση, σίγουρα βγάζει η D'addario ένα σετ, από εκει και περα δεν γνωρίζω.

9άρες σε ακουστική ωστόσο είναι υπερβολή, μια χαρά σηκώματα μπορείς να κάνεις και με 10άρες και με 11άρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Elixir βαζεις αν δεν θες να αλλαζεις χορδες συχνα (μια και οι χορδες και ειδικα οι ακουστικες πεθαινουν μετα απο 6-10 ωρες παιξιματος) μια και εχουν coating που ναι μεν κανει τη χορδη λιγοτερο πριμα κραταει ομως σταθερο το brightness για πολυ χρονο .

 

Κατα τα αλλα ολες οι εταιρειες μια χαρα χορδες βγαζουν ,προσωπικα ως GHS fanboy προτιμω τις Phosphor Bronze της εταιρειας καθως και τις εξαιρετικες και φθηνες PYRAMID του Θωμα

 

https://www.thomann.de/gr/pyramid_western_strings_012_052.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

τωρα αν μιλας για GAUGE οτιδηποτε κατω απο 11αρες σε ακουστικη ειναι ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ 🤣 εισαι σιγουρος οτι η κιθαρα σου ειναι σωστα σεταρισμενη? Κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα στα BENDS ακομα και με 13αρες. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nicholas_Chili said:

Οι Elixir είναι μονόδρομος όταν έχει χέρια που ιδρώνουν εύκολα, λόγω της επίστρωσης που έχουν πάνω αργούν τουλάχιστον 3 φορές περισσότερο από τις κοινές χορδές να οξειδωθούν.

Εσύ ωστόσο δεν αναφέρεσαι καθόλου σε τετοιου είδους πρόβλημα, αν καταλαβα καλά εννοείς ότι δεν μπορείς να βρεις στο εμπόριο 10άρες χορδές για ακουστική κιθάρα;

10άρες γνωρίζω ότι βγάζουν αρκετές εταιρίες, πχ DR, D'addario, Ernie Ball, Martin κλπ, οπότε δεν θα σου είναι πρόβλημα να βρεις.

Για 9άρες δυσκολεύει λίγο η κατάσταση, σίγουρα βγάζει η D'addario ένα σετ, από εκει και περα δεν γνωρίζω.

9άρες σε ακουστική ωστόσο είναι υπερβολή, μια χαρά σηκώματα μπορείς να κάνεις και με 10άρες και με 11άρες.

 

γενικά το καλοκαίρι αποφεύγω να παίζω.

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι πολλοί με πιέζουν να βάζω αυτές σχεδόν χωρις άλλη κουβέντα

Δεν ψάχνω για 10ρες.

Ρωτάω αν η αίσθηση μιας άλλης μάρκας στην ιδια διάσταη 11 πχ θα είναι πιό άνετη.

Μήπως η κάλυψη που έχουν οι elixir τις κάνουν πιό δυσκολοπαιχτες.

Εγω δεν κατάλαβα κάποιο άλλο πλεονέκτημα εκτός του ότι σίγουρα κρατάνε παραπάνω ή είναι λαμπρες.

 

Επειδή δεν παίζω συχνά ακουστική, ίσως επειδή δεν έχω καταφέρει να την ηχογραφήσω όπως θέλω, για ευκολία έβαζα ηλεκτρικές (fender). 

2 minutes ago, Superfunk said:

 

 

τωρα αν μιλας για GAUGE οτιδηποτε κατω απο 11αρες σε ακουστικη ειναι ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ 🤣

 

 

όχι, για 11 λεω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Ρωτάω αν η αίσθηση μιας άλλης μάρκας στην ιδια διάσταη 11 πχ θα είναι πιό άνετη.

 

μεταξυ των "μαρκων" (της προκοπης) δεν υπαρχουν σοβαρες  διαφορες,οι περισσοτερες χορδες ακουστικης ειναι hex core  αλλα υπαρχουν και round core , οι round core ειναι παντα πιο "μαλακές"  οι GHS THIN CORE ειναι τετοιες  ,

 

https://www.thomann.de/gr/ghs_tcb_l_phosphor_bronze_light.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwnqK1BhBvEiwAi7o0XznQPyzhWWFb8GmxAwbHYXo1KW5viUAAReG0moEi1-eNbY-Qibe4xxoC2e8QAvD_BwE

 

οπως και οι Adamas που ειναι και coated

 

https://www.thomann.de/gr/adamas_1818nurc_round_core_string_set.htm

 

(ψαξε να δεις αν βγαινουν σε 11αρες) 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Μήπως η κάλυψη που έχουν οι elixir τις κάνουν πιό δυσκολοπαιχτες.

 

Αυτό ισχύει για coated άλλων brands αλλά όχι για elixir. Προσωπικά από τότε που τις ανακάλυψα δεν έχω ασχοληθεί με άλλη μάρκα και στην ακουστική και στις ηλεκτρικές. Στην ακουστική δε κι εγώ με 11άρες παίζω μια και οτιδήποτε παραπάνω δε μου αρέσει ηχητικά (μου αφαιρεί από τη λεπτομέρεια). 

 

Παρόλα αυτά, δε θα πήγαινα ποτέ κάτω από 11 σε ακουστική, ειδικά αν με ενδιέφερε να μπορώ να παίξω με άλλους και να ηχογραφήσω. Για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, με 10 ή και πιο λεπτές, ο ήχος γίνεται ανεμικός και χάνει και τον χαρακτήρα του το όργανο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Εγω δεν κατάλαβα κάποιο άλλο πλεονέκτημα εκτός του ότι σίγουρα κρατάνε παραπάνω ή

 

εμενα δεν μου αρεσουν οι Elixir στην αισθηση και στον ηχο (και οι ηλεΧτρικες και οι ακουστικες), οπως αλλωστε και καμμια coated χορδη. φυσικα πολλοι ορκιζονται σε αυτες. 

3 λεπτά πριν, sultan of string είπε

οι ελιξιρ ειναι hex?

 ναι οπως και το 90% των χορδωνΕ εκει εξω

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σε 11αρες θα βρεις σετ απο σχεδον καθε εταιρεία σε διαφορετικά κράματα, coated και uncoated. Για αρχή πρέπει να αποφασίσεις αν το coating είναι απαραίτητο για σένα ή όχι.

Αν σου αρέσει ο ultra-bright ήχος των φρέσκων bronze χορδών και θες να τον διατηρήσεις για πάνω απο λίγες ώρες παιξίματος, πάρε coated. Αν όμως δεν κυνηγάς ντε και καλά την φρεσκοχορδίλα των bronze τότε δεν υπάρχει λόγος να σκάς διπλή τιμη ανα σετ. Εχε υπόψην σου ότι το coating έχει ενα κάποιο αντίκτυπο στην αίσθηση της χορδής στα δάχτυλα, ειδικά καθώς αρχίζει να χαλάει. Αλλους τους ενοχλεί άλλους όχι. 

Επίσης, το feel και το tension σε ένα σετ 11αρες διαφέρει απο εταιρεία σε εταιρεία. Το hex core vs round core που σου ανέφερε ο SF παίζει μεγάλο ρόλο, αν και πλέον σχεδόν τα πάντα είναι hex. Αλλά ακόμα και απο hex σε hex υπάρχουν διαφορες. Πχ μπορεί να έχεις 2 52αρες wound χορδες όπου η μία έχει (συγκριτικά) χοντρο core με λεπτό winding γύρω γύρω ενώ η άλλη έχει λεπτότερο core αλλα παχύτερο winding wire - μπορεί μεν να βγαίνουν εν τέλει και οι 2 .052 inches αλλά θα έχουν διαφορά στο feel. 

Eπίσης διαφορά στην αίσθηση, αν όχι τόσο στο tension, θα δείς σε διαφορετικά κράματα (καλά για ήχο προφανώς μέρα με τη νύχτα). Εγω πχ χρησιμοποιώ σχεδόν σε όλες τις κιθάρες μου Monel χορδές, όχι bronze. Είναι αρκετά πιο μουντές με το καλημέρα, δεν ψοφάνε τόσο ακραία όσο οι bronze και έχουν πιο καθαρο fundamental ήχο, που μου αρέσει πολύ παραπάνω. Σαν added bonus, με ενοχλεί πολύ λιγότερο η αίσθηση τους στο χέρι όταν έχουν παλιώσει λιγο απ'ότι των bronze. Οι bronze με το που παλιώσουν λίγο, περαν του οτι ψοφάνε ηχητικά, μου φαίνωνται στο χέρι σαν γυαλόχαρτα ενώ οι monel/nickel silver (όπως και τα ηλεκτρικά σετ) είναι λίγο πιο ανεκτά. 

Οι Elixir ειναι γενικα μιλωντας η πιο κλασσικη ισως επιλογη για καποιον που θελει coated χορδες που δεν θελουν αλλαγμα καθε τρεις και λιγο. Η Martin έχει επίσης καλής ποιότητας χορδές, εγώ όπως είπα είμαι φαν των Retro Monel που βγαζουν - πολύ διαφορετικές απο τις τυπικες bronze χορδές, αρκετά old school ήχος, αλλα άν έπαιζες με χορδές ηλεκτρικής πριν ίσως και να σου κάνουν κλικ. Δυστυχώς βγαίνουν σε περιορισμένα gauges και νομίζω το πιο ελαφρύ σετ είναι 12αρι. Οι Nickel Bronze της D'addario είναι στο ίδιο ballpark, και οι απλές Phosphor Bronze τους είναι η default επιλογή για μένα για ένα τυπικό bronze set, ξεκινάς απο εκεί και πειραματίζεσαι. Οι Silk and Steel θα σου προσφέρουν το χαμηλότερο tension, με τις τυλιχτές να είναι σχεδόν σαν χορδές κλασσικής, αλλά απο την άλλη αν θές κάτι που να θυμίζει έστω και λίγο τον ήχο και το punch "τυπικής" ακουστικής δε σου κάνουν. Για εξωτικές επιλογές κοιτάς σε Thomastic Infeld - έχουν διάφορα περίεργα set για low tension fingerstyle με ένα τουρλού απο cores και windings και γενικά οι χορδές τους ειναι top notch, μπαίνεις ομως σε πολυ σπεσιαλιστικά (και ακριβά) μονοπάτια εκεί. Παρόμοια κατάσταση και με τις John Pearse. 

Εν συντομία - γίνεται ο ΧΑΜΟΣ εκεί έξω και μόνο με δοκιμές θα βγάλεις άκρη, have fun. 

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση

οι Elixir 11-52 που έβαλες είναι Phosphor Bronze η 80/20;

και πώς το αποφάσισες αυτό;

γενικά ποιες προτιμάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου