Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω σαξόφωνο alto εδώ και μερικούς μήνες. Ο ήχος που βγαίνει είναι βαθύς, θα έλεγα σαν κλαρινέτο αλλά με μεγαλύτερη ένταση.

Παρατηρώ ότι και όλοι στη φιλαρμονική βγάζουν παρόμοιο ήχο.

Θα ήθελα ο ήχος να ακούγεται πιο μεταλλικός, πιο ηλεκτρικός, με γρέζι, δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά, όπως πχ στο Careless Whispers, στο Lilly was here στα σόλο του Bruce Springsteen αλλά και του δικού μας Γιώργου Κατσαρού. Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ.

 

Είναι θέμα οργάνου για να ακουστεί έτσι? δηλαδή ένα σαξόφωνο από 3000€ θα ακουστεί πιο μεταλλικό?

Είναι θέμα τεχνικής στο φύσημα?

Είναι θέμα επιστομίου?

Μήπως (μου μπαίνουν ιδέες) στα παραπάνω κομμάτια χρησιμοποιούνται εφέ όπως στην ηλεκτρική κιθάρα για αν παραχθεί έτσι?

ή είναι όλα τα παραπάνω;

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σορρυ αν και άσχετος με τα πνευστά.

 

Με το δάσκαλο σου το έχεις συζητήσει?

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν ειναι θέμα ποιότητας οργάνου και σίγουρος οτι δεν ειναι θεμα εφέ.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ως επίσης άσχετος με τα πνευστά, έχω την εντύπωση πως αυτό που περιγράφεις, αυτο το γρέζι έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το reed και το πόσο σκληρό/παχύ είναι. Ο Albert Ayler, που είχε ιδιαίτερα "τραχύ" ήχο  θυμάμαι να διαβάζω πως έπαιζε με κάτι τρομερά σκληρά πλαστικά reeds για να τον πετύχει. 

 

 

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου