Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολυμπιακό ιδεώδες  των ΑΝΑΒΟΛΙΚΩΝ, των ΚΑΡΤΕΛ των ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ, του άγχους και της κατάθλιψης, του βιασμού των αθλητριών και των αθλητών από προπονητές και της COCA COLA!!!😀 Οικονομικό ξετίναγμα των πόλεων φιλοξενίας!!! 😡Στην πυρά!🤣

 

 Πάραυτα εύχομαι καλή επιτυχία στην αποστολή μας. Να πάνε καλά τα παιδιά, ο θεός να τους δώσει δύναμη! ❤️

 

 Δεν είδα την έναρξη αλλά βλέπω και ποικίλα σχόλια, κάτι για κιτς καταστάσεις. Για Darth Vader😲

 Δε θα σχολιάσω λοιπόν, εξάλλου δεν είναι και η ειδικότητά μου, εγώ είμαι ειδικός  Γιουροβιζιονολόγος.

 

 

  • Like 2
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, marathon είπε

Μα είναι θεότρελος αυτός ο Ζολί; Όχι, δεν είναι θεότρελος. Είναι ένας δημιουργός που έκανε την πιο τολμηρή και δύσκολη από τεχνικής πλευράς τελετή Ολυμπιακών Αγώνων στην ιστορία. Με όλο του το συναίσθημα και την λογική του, με μια πολιτική σκέψη στιβαρή και ελεύθερη, κλώτσησε στερεότυπα, στεγανά και δυνάμεις που κρατάνε την Γαλλία εγκλωβισμένη στην κεκτημένη της φήμη. Αλλά κυρίως που την βυθίζουν στον βόθρο της ακροδεξιάς και του άκρατου ρατσισμού προς μετανάστες, queer, προς κάθε τι διαφορετικό. Ναι, έχει ενδιαφέρον να διαβάζουμε για την Λεπέν, τις ανισότητες μεταξύ Παρισιού και προαστίων, κουνώντας το κεφάλι μας αποδοκιμαστικά και νοσταλγώντας στιγμές στο Παρίσι σε καφέ και μπιστρό. Όμως αυτό που ζουν οι Γάλλοι είναι αληθινό. Πικρό, σκληρό, απέλπιδο. Και όσο και αν οι μεσήλικες έχουν συνηθίσει μοιρολατρικά σε αυτό, οι νέοι θέλουν ένα νεύμα, ένα σπρώξιμο: δεν είναι αυτός ο τρόπος, μπορούμε να συνυπάρξουμε όλοι μαζί. Το δικαιούμαστε.

Αυτό είναι το πνεύμα που αναδύθηκε από την τελετή.

Μετά την τελετή (σκέτο), το αμέσως πιο γελοίο πράγμα που είδα/διάβασα. Όποιος το έγραψε έχει σοβαρό νοητικό πρόβλημα.

 

 

 

7 ώρες πριν, Άγιος είπε

Βάλτε κανένα screenshot, δεν μπόρεσα να το δω όλο

image.png.292fafc9db5f2d40cc9ab6870edb62b3.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Δε θα σχολιάσω λοιπόν, εξάλλου δεν είναι και η ειδικότητά μου, εγώ είμαι ειδικός  Γιουροβιζιονολόγος.

Είχες όλα τα απαραίτητα προσόντα για αυτό.

  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πιω, δεν είδα τπτ από Ολυμπιάδα, ούτε πρόκειται να ειδώ, μόνο το οβίνδεο που έβαλε ο νέος ιδιοκτήτης.

από περιέργεια.

ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Shelter είπε

Είχες όλα τα απαραίτητα προσόντα για αυτό.

Καλά ρε παιδιά.... Τόσα δισεκατομμύρια έπεσαν και οι τενίστες παίζουν σε χώμα? 😀

 Ε, ρε Λαλιώτη........ ερασιτέχνης είσαι μπροστά τους. 🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Καλά ρε παιδιά.... Τόσα δισεκατομμύρια έπεσαν και οι τενίστες παίζουν σε χώμα? 😀

 Ε, ρε Λαλιώτη........ ερασιτέχνης είσαι μπροστά τους. 🤣

 

Χώμα

Τα χωμάτινα γήπεδα είναι πολύ διαδεδομένα σε ολόκληρο τον κόσμο καθώς είναι από τις πιο φιλικές επιφάνειες για τα πόδια και τα γόνατα ενώ η αργή συμπεριφορά τους, λόγω μεγαλύτερης τριβής μπάλας-επιφάνειας, προσφέρουν περισσότερο χρόνο αντίδρασης, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνεται πιο διασκεδαστικό αλλά και πιο απαιτητικό.

 

Η αργή συμπεριφορά της μπάλας και η μεγαλύτερη αναπήδηση, ευνοούν τους κλασικούς παίκτες βασικής γραμμής που τους αρέσει να βάζουν σπιν στη μπάλα και να τρέχουν ασταμάτητα στη baseline. Ο πόντος τελειώνει πιο δύσκολα ενώ οι μεγάλοι σέρβερ, χάνουν σημαντική από τη δύναμή τους.

 

Οι ιδιαιτερότητες στον τρόπο κατασκευής είναι τέτοιες που απαιτούν συγκεκριμένη μεθοδολογία που να εξασφαλίζει την καλή συμπεριφορά και διατήρηση ενός χωμάτινου γηπέδου.

 

Σκύρα, χαλίκι, ελαφρόπετρα και κεραμιδόχωμα είναι τα βασικά υλικά κατασκευής ενός χωμάτινου γηπέδου.

 

Το πιο σημαντικό και παράλληλα δύσκολο κομμάτι που ανεβάζει κατά πολύ το κόστος ενός χωμάτινου γηπέδου, είναι η συντήρηση. Το γήπεδο από κεραμιδόχωμα είναι ένας «ζωντανός» οργανισμός. Το χώμα παραμένει σε καλή κατάσταση μόνο όσο συντηρείται σωστά με το απαραίτητο βρέξιμο, το στρώσιμο και τη συμπίεση. Αν αφεθεί χωρίς συντήρηση η επιφάνεια σκληραίνει πολύ, το χώμα χάνεται και αλλάζει εντελώς η συμπεριφορά του και τα οφέλη του. Η συντήρηση γίνεται μετά από κάθε αγώνα ενώ απαιτείται ειδικός εξοπλισμός που ανεβάζει το κόστος.

Τα χωμάτινα courts είναι πολύ διαδεδομένα στην Ευρώπη και στη Λατινική Αμερική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1754084674_.jpg.63bdcdab93f0f2bb2bc7b1e2de5f1d3e.jpg

 

 

«Δεν είμαι θρησκόληπτος, αλλά αυτή η Γαλλική απεικόνιση του Δείπνου της Κανά είναι κραυγαλέα ασέβεια και υποκίνηση. Τον Ιησού αναπαριστά μια γυναίκα και οι μαθητές του είναι τραβεστί. Αναρωτιέμαι γιατί δεν κοροϊδεύουν και το Ισλάμ με τον ίδιο τρόπο. Ουσιαστικά ξέρω γιατί».

1603353531_.jpg.f3fcde333cad5c994f337bbf43620548.jpg

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

Χώμα

Τα χωμάτινα γήπεδα είναι πολύ διαδεδομένα σε ολόκληρο τον κόσμο καθώς είναι από τις πιο φιλικές επιφάνειες για τα πόδια και τα γόνατα ενώ η αργή συμπεριφορά τους, λόγω μεγαλύτερης τριβής μπάλας-επιφάνειας, προσφέρουν περισσότερο χρόνο αντίδρασης, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνεται πιο διασκεδαστικό αλλά και πιο απαιτητικό.

 

Η αργή συμπεριφορά της μπάλας και η μεγαλύτερη αναπήδηση, ευνοούν τους κλασικούς παίκτες βασικής γραμμής που τους αρέσει να βάζουν σπιν στη μπάλα και να τρέχουν ασταμάτητα στη baseline. Ο πόντος τελειώνει πιο δύσκολα ενώ οι μεγάλοι σέρβερ, χάνουν σημαντική από τη δύναμή τους.

 

Οι ιδιαιτερότητες στον τρόπο κατασκευής είναι τέτοιες που απαιτούν συγκεκριμένη μεθοδολογία που να εξασφαλίζει την καλή συμπεριφορά και διατήρηση ενός χωμάτινου γηπέδου.

 

Σκύρα, χαλίκι, ελαφρόπετρα και κεραμιδόχωμα είναι τα βασικά υλικά κατασκευής ενός χωμάτινου γηπέδου.

 

Το πιο σημαντικό και παράλληλα δύσκολο κομμάτι που ανεβάζει κατά πολύ το κόστος ενός χωμάτινου γηπέδου, είναι η συντήρηση. Το γήπεδο από κεραμιδόχωμα είναι ένας «ζωντανός» οργανισμός. Το χώμα παραμένει σε καλή κατάσταση μόνο όσο συντηρείται σωστά με το απαραίτητο βρέξιμο, το στρώσιμο και τη συμπίεση. Αν αφεθεί χωρίς συντήρηση η επιφάνεια σκληραίνει πολύ, το χώμα χάνεται και αλλάζει εντελώς η συμπεριφορά του και τα οφέλη του. Η συντήρηση γίνεται μετά από κάθε αγώνα ενώ απαιτείται ειδικός εξοπλισμός που ανεβάζει το κόστος.

Τα χωμάτινα courts είναι πολύ διαδεδομένα στην Ευρώπη και στη Λατινική Αμερική.

Δεν έπιασες το χιούμορ μου. Και έτσι νόμισες πως βρήκες ευκαιρία να με ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ😀 στους άλλους φίλους🤣.

 Ένας πρωταθλητής μουσικός ολυμπιακού επιπέδου  σαν εμένα το βιώνει σχεδόν καθημερινά αυτό και πλέον έχω μάθει να το διαχειρίζομαι.

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου