Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ουρί!

 30 χρονών.

 Σε βάζει κάτω και σου αλλάζει τον αδόξαστο. 😀

 Και στο only fans.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να αναφέρω και για το μουσικό ενδιαφέρον των αγώνων, πως μας έχουν δώσει πολύ καλά μουσικά θέματα, opening themes και songs 

 Με είχε συγκινήσει ιδιαίτερα ως λάτρη και μελετητή των soundtracks μεταξύ άλλων και αυτό της Ατλάντα που είχε γράψει ο John Williams.

 Πολύ δυνατό και όμορφο θέμα.

 

 

 

Θυμάμαι που το έβαζαν και σε sequence στην απονομή μεταλλίων, την κάτω έκδοση, πιο εμβατηριακή version

To βρήκα τώρα και συγκινήθηκα γιατί το είχα συγκρατήσει.

 

 

 Αυτός ο συνθέτης επιλέγει ιδιαίτερα για τις  τρομπέτες, τρομπόνια κλπ, μαζί με την εξαιρετικό  fanfare progression, τον σωστό τόνο που χρειάζεται για να δώσει δυναμική στο μελωδικό θέμα, έτσι ώστε αυτό να επιβληθεί και να εντυπωθεί. Να σε προετοιμάσει, να μιλήσει για κάτι μεγαλειώδες. John Williams, καλό παιδί, έχει μάθει🤣

 

 Συγκινητικό. Από τα πιο όμορφα θέματα που έχω ακούσει.

 

 Επίσης, αγαπημένο που μου είχε εντυπωθεί από πιτσιρικάς, αυτό το intro και η μουσική σεκάνς του από τη Σεούλ το 1988. Θυμήθηκα που το συζητάγαμε με τους φίλους μου τότε το intro μας φαινόταν εντυπωσιακό τα γραφικά με τα ζώα στην αρχή, φαίνονται παρωχημένα τώρα αλλά τότε ήταν θεϊκά για κινούμενα σχέδια/γραφικά  και ακόμα δεν μπορεί να πει κάποιος πως δεν έχουν μια αίγλη. Μεγαλειώδες και αυτό.

 

 Ιδιαίτερα στο μουσικό θέμα μου είχε μείνει μετά την εισαγωγή, στο πρώτο μέτρο η απάντηση μια οκτάβα κάτω στις τρομπέτες και εκεί στο 0.17 η παύση με το πιατίνι, όλα τα λεφτά😀

 Απολαύστε το κάτω

 

 

 

 Και αυτά τα θέματα ήταν μεγάλο έναυσμα για εμένα να ενδιαφερθώ και να μελετήσω μουσική, σύνθεση, ενορχήστρωση κλπ. Αυτά τα συγκεκριμένα ιδιαίτερα με συγκινούν και με αγγίζουν τόσο, όσο την πρώτη φορά που τα άκουσα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cos_dr είπε

30 χρονών.

 Σε βάζει κάτω και σου αλλάζει τον αδόξαστο. 😀

 Και στο only fans.

Το ενδιαφέρον μου για το Ελληνικό αθάνατο πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων,μόλις αναζοπυρώθηκε.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Κοίτα πάλι τους Γάλλους,ρε κατεβάστε το πιο χαμηλά να μην χτυπήσει η κοπέλα.

Θα ήθελα να πάω και να σταθώ στο στρώμα επάνω,να ανοίξω τα χέρια όπως κατεβαίνει,να προσγειωθεί στην αγκαλιά μου και να πάω στην κερκίδα να πώ στους φίλους μου κοιτάξτε τι βρήκα!

Αυτό επιτρέπεται?Ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MGs είπε

Κοίτα πάλι τους Γάλλους,ρε κατεβάστε το πιο χαμηλά να μην χτυπήσει η κοπέλα.

Θα ήθελα να πάω και να σταθώ στο στρώμα επάνω,να ανοίξω τα χέρια όπως κατεβαίνει,να προσγειωθεί στην αγκαλιά μου και να πάω στην κερκίδα να πώ στους φίλους μου κοιτάξτε τι βρήκα!

Αυτό επιτρέπεται?Ξέρει κανείς?

είναι 1,75

έχει Ολυμπιακό χάλκινο μετάλλιο.

Και αυτός ήταν ο γκόμενός της. Τον έχουμε άνετα🤣

Anthony_Chickillo.JPG.webp.05c36207a3a29a526a88158ad4bec890.webp

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ήθελα να αναφέρω και για το μουσικό ενδιαφέρον των αγώνων, πως μας έχουν δώσει πολύ καλά μουσικά θέματα, opening themes και songs 

 Με είχε συγκινήσει ιδιαίτερα ως λάτρη και μελετητή των soundtracks μεταξύ άλλων και αυτό της Ατλάντα που είχε γράψει ο John Williams.

 Πολύ δυνατό και όμορφο θέμα.

 

 

 

Θυμάμαι που το έβαζαν και σε sequence στην απονομή μεταλλίων, την κάτω έκδοση, πιο εμβατηριακή version

To βρήκα τώρα και συγκινήθηκα γιατί το είχα συγκρατήσει.

 

 

 Αυτός ο συνθέτης επιλέγει ιδιαίτερα για τις  τρομπέτες, τρομπόνια κλπ, μαζί με την εξαιρετικό  fanfare progression, τον σωστό τόνο που χρειάζεται για να δώσει δυναμική στο μελωδικό θέμα, έτσι ώστε αυτό να επιβληθεί και να εντυπωθεί. Να σε προετοιμάσει, να μιλήσει για κάτι μεγαλειώδες. John Williams, καλό παιδί, έχει μάθει🤣

 

 Συγκινητικό. Από τα πιο όμορφα θέματα που έχω ακούσει.

 

 Επίσης, αγαπημένο που μου είχε εντυπωθεί από πιτσιρικάς, αυτό το intro και η μουσική σεκάνς του από τη Σεούλ το 1988. Θυμήθηκα που το συζητάγαμε με τους φίλους μου τότε το intro μας φαινόταν εντυπωσιακό τα γραφικά με τα ζώα στην αρχή, φαίνονται παρωχημένα τώρα αλλά τότε ήταν θεϊκά για κινούμενα σχέδια/γραφικά  και ακόμα δεν μπορεί να πει κάποιος πως δεν έχουν μια αίγλη. Μεγαλειώδες και αυτό.

 

 Ιδιαίτερα στο μουσικό θέμα μου είχε μείνει μετά την εισαγωγή, στο πρώτο μέτρο η απάντηση μια οκτάβα κάτω στις τρομπέτες και εκεί στο 0.17 η παύση με το πιατίνι, όλα τα λεφτά😀

 Απολαύστε το κάτω

 

 

 

 Και αυτά τα θέματα ήταν μεγάλο έναυσμα για εμένα να ενδιαφερθώ και να μελετήσω μουσική, σύνθεση, ενορχήστρωση κλπ. Αυτά τα συγκεκριμένα ιδιαίτερα με συγκινούν και με αγγίζουν τόσο, όσο την πρώτη φορά που τα άκουσα.

Καλοί...αλλά ολίγον τι φλώροι.😌 Too cheesy με λίγα λόγια.

Δες παρακάτω πως γίνεται η δουλειά, μουσικά και σκηνοθετικά, από τον τιτανοτεράστιο Παπαθανασίου. Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί τι ιστορικά openings έχουν γίνει στην ψωροκώσταινα, να θυμηθούν ποιον δεν αφήσαμε να παίξει στους Ολυμπιακούς του 2004 και να θυμηθούν τέλος πόσο γύφτοι είμαστε.

 

 

image.thumb.png.ba50db26b2e266c58a8dba621fb3b726.png

 

image.thumb.png.a55f635aa9ea77b81df2c2f88333b1ae.png

 

image.thumb.png.4abbe1a2daf91dbd06e4640ab3f8c630.png

 

image.png.bc1c1f577d79c207bb83f4b8da022fee.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δες παρακάτω πως γίνεται η δουλειά,

Δεν τον ξέρω αυτόν.

 Θα τον ακούσω. Δεν τη θυμάμαι

 (Λες να μην τα έχω δει, η να μην τα ξέρω ή να τα έχω χιλιοπαίξει τα του Βαγγέλη? 🤣. Όλα με τον Vangelis και το MONTAGE θα τα συγκρίνουμε για να τα βγάζουμε άχρηστα ? 😀 Ο Vangelis ήταν πιο ταπεινός.😀)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Χρειάζεται να τα θυμίζουμε πότε πότε, ιδιαίτερα μετά τα χάλια των φετινών Ολυμπιακών. Ευκαιρία να το δουν και κάποιοι που δεν είχαν γεννηθεί καν τότε και να κάνουν συγκρίσεις. Δείτε τι παιζόταν το 1997 και τι παπαριές κάνουμε το 2024 και κλάψτε.😆

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Χρειάζεται να τα θυμίζουμε πότε πότε, ιδιαίτερα μετά τα χάλια των φετινών Ολυμπιακών. Ευκαιρία να το δουν και κάποιοι που δεν είχαν γεννηθεί καν τότε και να κάνουν συγκρίσεις. Δείτε τι παιζόταν το 1997 και τι παπαριές κάνουμε το 2024 και κλάψτε.😆

 

 

 

καλοι ήταν οι αγώνες. Τα intro και τα τέτοια, είναι σημεία των καιρών διότι έχουμε αλλαγή κουλτούρας, έχουμε τα social media, έχουμε γενικότερα την προώθηση διαφόρων ατζέντων κλπ. είναι και  το "χάσμα των γενεών".

 Έτσι έλεγαν και οι δικοί μας όταν παππούδιαζαν.

 Εμένα μου έλεγαν χάνεις το χρόνο σου στα κομπιούτερ🤣

 Αυτά που εμείς τα έχουμε  τόσο ψηλά, ακόμα και τις μουσικές άμα τις βάλεις στην πλειοψηφία των πιτσιρικιών, θα πουν πως ακούγονται χάλια. Δε  βλέπω από τον δικό μου? Δεν βγάζεις άκρη. Θα κάτσει ο δικός μου τώρα να ακούσει Vangelis 🤣 άσε ρε θα μου πει. 😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου