Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

είναι σαν να έχεις 14 DX7 (λέμε τώρα) να βόσκουν τριγύρω χωρίς να είναι συνδεδεμένα με MIDI. Τι τα θες ρε τα 14 DX7 ασύνδετα? ΕΕΕ?

 

Εντάξει, αυτό δεν ισχύει, θα ανέθετε και στα 14 track το ίδιο midi κανάλι.

Επίσης, εγώ θα του έπαιρνα αρχικώς το Reface DX.

Για τα υπόλοιπα, σύμφωνοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

 

Το "ανοίγω 14 τέτοια" παρεμπιπτόντως δεν λέει πολλά, αν δεν μπορείς να παίξεις ταυτόχρονα με το πάτημα ενός πλήκτρου και τα "14 τέτοια", καθότι απ'οσο διαβάζω το FM8 δεν είναι multitimbral, οπότε ανοίγεις μεν "14 τέτοια" αλλά είναι σαν να έχεις 14 DX7 (λέμε τώρα) να βόσκουν τριγύρω χωρίς να είναι συνδεδεμένα με MIDI. Τι τα θες ρε τα 14 DX7 ασύνδετα? ΕΕΕ?😵‍💫
 

Δεν το έχεις καταλάβει προφανώς.

 Τα ανοίγεις τα 14 και τρέχουν και τα δεκατεσσερα και μπορείς να βάλεις διαφορετικό ήχο στο καθένα και να τα χειρίζεσαι με το keyboards σου ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σαν MASTEKEYBOARD,  Σαν να έχεις 14 keyboards γυρω σου λοιπον που να λειτουργούν. Τι σχέση έχει το multitimbrality. Δεν είναι ένα όργανο.

 Σε VST που εξομοιώνουν πραγματικά μηχανήματα με ένα η λίγα timbres και μικρή πολυφωνία, έχουν modes στο ίδιο instance που ξεπερνάνε τις original προδιαγραφές.

 Δεν είναι ασύνδετα λοιπόν.

 Μπορείς να βάλεις το καθένα να ακούει στο κανάλι midi του και με το keyboard ή το πρόγραμμα διαχείρισης που το ανοίγεις να κάνεις layers και να τα παίζεις. Είναι όλα συνδεδεμένα με MIDI λοιπόν και μπορείς να κάνεις πολύ πολύπλοκες midi συνδέσεις χωρίς να χρειάζεσαι εξοπλισμό. Και να τα γράφεις και σε ανεξάρτητα κανάλια το καθένα σε πραγματικό χρόνο.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, trolley είπε

Εντάξει, αυτό δεν ισχύει, θα ανέθετε και στα 14 track το ίδιο midi κανάλι.

Aν γίνεται αυτό, καλώς. Αλλά ο Terry θέλει ένα DX7 με σάρκα και οστά, όχι να το βλέπει σε φωτό.

 

28 λεπτά πριν, trolley είπε

Επίσης, εγώ θα του έπαιρνα αρχικώς το Reface DX.

Ωραιότατο μεν (ως και ο Samy το έχει😏), αλλά είναι μίλια μακριά από τις δυνατότητες ενός DX7. 
Προσωπικά και πέρα από την πλάκα, δεν βλέπω κανέναν λόγο να αγοράσει κάποιος ένα synth 40+ χρόνων μόνο και μόνο για τον ήχο του, μια και τα MODX/Montage καλύπτουν πλήρως αυτόν τον τομέα. Τώρα αν θέλει σώνει και καλά να έχει το αυθεντικό DX7 λόγω απωθημένου, κατανοητό και πάσο. Προσωπικά δεν θα ξανασχολιόμουν με κανένα DX μοντέλο, τα έφαγα στη μάπα τα περισσότερα και για πάρα πολλά χρόνια. Το MODX με ξαναέβαλε στο τρυπάκι να ασχοληθώ ξανά με την FM λόγω του ωραιότατου και κυρίως, ανετότατου interface που διευκολύνει τον προγραμματισμό. 
Ξανά πίσω σε 2x16 αφώτιστη οθόνη🤢 εγώ δεν ξαναπάω, έχω ακόμα σώας τας φρένας μου.😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
54 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ο άνθρωπος θέλει κανονικό μουσικό όργανο, όχι αέρα κοπανιστό, στο είπε παραπάνω.

Αυτό ακριβώς... Να το μπαστακώσω και αυτό στο σαλόνι μαζί με τα άλλα δύο Yamaha, να το παίζω Rick Wakeman της πολυκατοικίας 😎

Και πάει ο κύριος Cos να μας δώσει plugin χάντρες 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Aν γίνεται αυτό, καλώς. Αλλά ο Terry θέλει ένα DX7 με σάρκα και οστά, όχι να το βλέπει σε φωτό.

Είπαμε, άλλο αυτό. Σεβαστό. Αν θες να νιώσεις το μηχάνημα να πλερώκεις.

 Αν θες να παίξεις με το μηχάνημα με το λάπτοπ σου με ένα controller, το έχεις δωρεάν και θα το ευχαριστηθείς γιατί την αίσθηση θα την έχεις, τους ήχους θα τους βγάλεις. Μια χαρά θα είναι.

 Γι αυτό και εγώ με τα controller μου και τα ευχαριστιέμαι και τα ελέγχω σε πραγματικό χρόνο και τα ακούω υπέροχα και τα ζω.

 

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

"Still" (όπως θα σου έλεγε κι ο Παπαθανασίου), "VST is not a real instrument".🤣

και εγώ θα του απαντούσα πως το VST φίλε βαγγέλη is the evolution of real instruments.

Σε λίγο καιρό που θα πουλήσουν το MONTAGE VST για 50 ευρώ στο site της yamaha, θα το πάρω να ανοίγω καμια 10αρία στο PC να γράφω ΦΑΝΦΑΡΕΣ. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και πάει ο κύριος Cos να μας δώσει plugin χάντρες

Τσάμπα γαϊδαρο σου έδωσα και τον κοιτάς στα δόντια. Πάρε να δεις τι χάνεις λοιπόν

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
25 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τσάμπα γαϊδαρο σου έδωσα και τον κοιτάς στα δόντια.

Ρε λύσσα κακιά με τα plugins και τα VST... 🧐

Είπαμε, το DX7 το ΚΑΝΟΝΙΚΟ είναι απωθημένο. Να το έχω στο σαλόνι και να του ρίξω και 10 σεμαδάκια από πάνω... 

Σε αυτά που μου δείχνεις τι σεμεδάκια να τους ρίξω από πάνω; 🙄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ρε λύσσα κακιά με τα plugins και τα VST... 🧐

Είπαμε, το DX7 το ΚΑΝΟΝΙΚΟ είναι απωθημένο. Να το έχω στο σαλόνι και να του ρίξω και 10 σεμαδάκια από πάνω... 

Σε αυτά που μου δείχνεις τι σεμεδάκια να τους ρίξω από πάνω; 🙄

Έχει ένα ο πεθερός μου. Να στο φέρω;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cos_dr είπε

εγώ θα του απαντούσα πως το VST φίλε βαγγέλη is the evolution of real instruments.

Δεν είναι. Ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει. Για ευνόητους λόγους. Όσο το sampler αντικατέστησε τα πραγματικά ακουστικά & ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά όργανα, άλλο τόσο θα το κάνουν και τα VST.🥱

Μην αυτοπαραμυθιάζεσαι Cos, άλλα τα 

 

image.png.554d557a0cf97959b0a268dbb4d30f71.png

 

κι άλλα της

 

image.png.6f2f6fef7801a005779f5e173aa4596c.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου