Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LK είπε

αφήνουν ανθρώπους κάθε μέρα να σκοτώνονται μεταξύ τους σε rings.

Τώρα και με τις ευλογίες του ολυμπιακού ιδεώδους..   και παπάρια.

 

Δεν είναι τώρα. Το ξύλο (υπό διάφορες μορφές) σε αγωνιστικό χώρο, αποτελεί ολυμπιακό άθλημα εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Jazzjoker είπε

 

Δεν είναι τώρα. Το ξύλο (υπό διάφορες μορφές) σε αγωνιστικό χώρο, αποτελεί ολυμπιακό άθλημα εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Still παπαριές.

Δεν αλλάζει ο άνθρωπος.....καμία πρόοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θέματος, καταλαβαίνω απο τις γενικότερες τοποθετήσεις σου αλλά και επιλογές, ότι γενικά ο αθλητισμός και ειδικότερα ο πρωταθλητισμός απορριπτονται απο το μοντέλο που έχεις θεσπίσει για τον εαυτό σου (και καλά κανεις). Δεν αφορά κάποιο συγκεκριμένο άθλημα, αν ειχε γίνει καποιο σκηνικό στο 100αρι πάλι κάτι αντιστοιχο θα έλεγες.

 

Ωστόσο απο τότε που η τηλεόραση ανακατεύτηκε στον αθλητισμό υπάρχει μια τεράστια και εν εξελιξει συζήτηση για το πως μπορουν να γινονται πιο δικαια τα πραγματα. Εχει να κανει με τα στοιχηματα και όχι με καποιο αρχαιο ολυμπιακό ιδεώδες το οποίο σήμερα ως αντικείμενο επικλησης βγάζει την πάλη την πυγμαχία και μερικα ακομη αθλήματα εκτός της διοργάνωσης του 2028 και βαζει μεσα το breakdance και το skateboard. 

 

Για αυτό και κάποτε η πάλη (ολα τα παλαιστικά στυλ) και η πυγμαχια (μιλάμε για πριν τους κανόνες του Queensberry) δεν ειχαν κατηγορίες κιλών, ούτε συγκεκριμένη χρονική διάρκεια. Λογική πίσω απο αυτό υπάρχει και κατα τη γνώμη μου αρκετή. Αν σου αρέσει ή την επικροτείς εσύ, εγώ ή άλλος είναι αδιάφορο. Το θέμα τελειώνει οταν δεν δεχεσαι να συμμετέχεις.

 

Και για να συμπεριλάβω και την τελευταια απάντηση του Σπύρου, οι Ολυμπιακοί Aγώνες ιστορικά δεν εχουν απολύτως καμια σχέση με τα σημερινα Olympic Games. Ολοι οι αγώνες στην αρχαιότητα διεξάγονταν στα πλαίσια κάποιας θρησκευτικής γιορτής-τελετής (οχι μονο στον ελλαδικο γεωγραφικο χώρο) και τα αγωνισματα ειχαν να κανουν με δεξιοτητες που ήταν χρήσιμες σε πολεμικες επιχειρήσεις. Τρεξιματα αντοχής και ταχύτητας (ακομη και σήμερα βασικη δεξιότητα στα στρατιωτικα σώματα), ριψεις, μαχη εκ του συσταδην, αθληματα δύναμης κλπ. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι ξεπερασμένο. Απλά δεν πουλάει στο ευρύ κοινο. Ο λόγος ειναι καινουριο νήμα με παραδοχές που δύσκολα γίνονται παραδεκτές.

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Shelter είπε

Επι του θέματος, καταλαβαίνω απο τις γενικότερες τοποθετήσεις σου αλλά και επιλογές, ότι γενικά ο αθλητισμός και ειδικότερα ο πρωταθλητισμός απορριπτονται απο το μοντέλο που έχεις θεσπίσει για τον εαυτό σου (και καλά κανεις). Δεν αφορά κάποιο συγκεκριμένο άθλημα, αν ειχε γίνει καποιο σκηνικό στο 100αρι πάλι κάτι αντιστοιχο θα έλεγες.

 

Ωστόσο απο τότε που η τηλεόραση ανακατεύτηκε στον αθλητισμό υπάρχει μια τεράστια και εν εξελλιξει συζήτηση για το πως μπορουν να γινονται πιο δικαια τα πραγματα. Εχει να κανει με τα στοιχηματα και όχι με καποιο αρχαιο ολυμπιακό ιδεώδες το οποίο σήμερα ως αντικείμενο επικλησης βγάζει την πάλη την πυγμαχία και μερικα ακομη αθλήματα εκτός της διοργάνωσης του 2028 και βαζει μεσα το breakdance και το skateboard. 

 

Για αυτό και κάποτε η πάλη (ολα τα παλαιστικά στυλ) και η πυγμαχια (μιλάμε για πριν τους κανόνες του Queensberry) δεν ειχαν κατηγορίες κιλών, ούτε συγκεκριμένη χρονική διάρκεια. Λογική πίσω απο αυτό υπάρχει και κατα τη γνώμη μου αρκετή. Αν σου αρέσει ή την επικροτείς εσύ, εγώ ή άλλος είναι αδιάφορο. Το θέμα τελειώνει οταν δεν δεχεσαι να συμμετέχεις.

 

Και για να συμπεριλάβω και την τελευταια απάντηση του Σπύρου, οι Ολυμπιακοί Aγώνες ιστορικά δεν εχουν απολύτως καμια σχέση με τα σημερινα Olympic Games. Ολοι οι αγώνες στην αρχαιότητα διεξάγονταν στα πλαίσια κάποιας θρησκευτικής γιορτής-τελετής (οχι μονο στον ελλαδικο γεωγραφικο χώρο) και τα αγωνισματα ειχαν να κανουν με δεξιοτητες που ήταν χρήσιμες σε πολεμικες επιχειρήσεις. Τρεξιματα αντοχής και ταχύτητας (ακομη και σήμερα βασικη δεξιότητα στα στρατιωτικα σώματα), ριψεις, μαχη εκ του συσταδην, αθληματα δύναμης κλπ. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι ξεπερασμένο. Απλά δεν πουλάει στο ευρύ κοινο. Ο λόγος ειναι καινουριο νήμα με παραδοχές που δύσκολα γίνονται παραδεκτές.

 

 

Προσωπικά , στον αξιακό μου κώδικα,   στην αισθητική μου,  χωρίζω τα αθλήματα σε full contact και σε no contact.

Τα full contact ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ και ως brutal και ως ΣΙΧΑΜΕΝΑ.

Δεν θα έλεγα το ίδιο  για τα no contact , μόλονότι τα βρίσκω εξίσου άχρηστα. (όχι να τα ασκείς , αλλά να τα βλέπεις).

Άρα δεν θα έλεγα το ίδιο για το 100αρι....ή  για το τεννις ή το βόλευ ....ή το πινκ πονκ ξέρω γω (ας μην απαγορευόταν ώς παιχνίδι -διότι άλλο η άθληση άλλο το game).

 

Από τότε που μπλέχτηκε η τηλεόραση στον αθλητιμσό, ΧΟΝΤΡΟΙ βλέπουν το θεάμα μαζί με άρτο (ή πίτσα αν προιτιμάς). Ναι ξέρω, και αυτό από τα αρχαία χρόνια κρατά...όπως και οι πόλεμοι.

 

Δεν είμαι δε και κάνας λάτρης της βάρβαρης και πολεμοχαρούς αρχαιοελληνικής ιστορίας, εν αντιθέσει με το αρχαιοελληνικό πνεύμα που αφορά επιστήμες και νόηση γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Προσωπικά , στον αξιακό μου κώδικα,   στην αισθητική μου,  χωρίζω τα αθλήματα σε full contact και σε no contact.

Τα full contact ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ και ως brutal και ως ΣΙΧΑΜΕΝΑ.

Δεν θα έλεγα το ίδιο  για τα no contact , μόλονότι τα βρίσκω εξίσου άχρηστα. (όχι να τα ασκείς , αλλά να τα βλέπεις_.

Άρα δεν θα έλεγα το ίδιο για το 100αρι....ή  για το τεννις ή το βόλευ ....ή το πινκ πονκ ξέρω γω (ας μην απαγορευόταν ώς παιχνίδι (διότι άλλο η άθληση άλλο το game).

 

Από τότε που μπλέχτηκε η τηλ;oραση στον αθλητιμσό, ΧΟΝΤΡΟΙ βλέπουν το θεάμα μαζί με άρτο (η πίτσα αν προιτιμάς). Ναι ξέρω, και αυτό από τα αρχαία χρόνια κρατά...όπως και οι πόλεμι.

 

Δεν είμαι δε και κάνας λάτρης της βάρβαρης και πολεμοχαρούς αρχαιοελληνικής ιστορίας, εν αντιθέσει με το αρχαιοελληνικό πνεύμα που αφορά επιστήμες και νόηση γενικότερα.

Η αρχαιοελληνική ιστορία δεν είναι βάρβαρη και πολεμοχαρής. Είναι ιστορία και η ιστορια ειναι έτσι δυστυχώς, ενδεχομένως με μικρά διαλειμματα . Κανενας δε χαιρεται με τον πόλεμο αλλα πολεμοι συμβαινουν συνεχώς και η ελληνική αρχαιότητα δεν ειχε λιγοτερους ή περισσότερους απο τη ρωμαική, ευρωπαική και παγκοσμια ιστορία μέχρι και τις μερες που διανυουμε δυστυχώς με 2 πολέμους εν εξελιξει σχετικα κοντά μας. Καλά τα προσωπικά μας φίλτρα και όλοι έχουμε φυσικά αλλά όταν η κουβέντα πάει στο πιο γενικο δεν λειτουργουν πια γιατι οι εμπλεκόμενοι γίνονται τόσοι πολλοί και τα συμφέροντα τοσα πολλά και σημαντικά που τα φιλτρα πάνε περιπατο απο άποψη ενδιαφέροντος.

 

Σε πολλά πράγματα που προσκρούουν πάνω στην αισθητική μας ή ισχυρά θεμελιωμένες στον προσωπικο μας κώδικα απόψεις, η λυση ειναι απλά να μην ασχολούμαστε. Εμεις εδώ απο τη μουσική έπρεπε να ήμασταν Master σε αυτο.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Shelter είπε

 

 

Σε πολλά πράγματα που προσκρούουν πάνω στην αισθητική μας ή ισχυρά θεμελιωμένες στον προσωπικο μας κώδικα απόψεις, η λυση ειναι απλά να μην ασχολούμαστε. Εμεις εδώ απο τη μουσική έπρεπε να ήμασταν Master σε αυτο.

Μα δεν ασχολούμαι. 

Δεν βλέπω sports ποτέ (ούτε τηλεοπτικά, ούτε σε γήπεδα-αρένες).

Εδώ κουβέντα με φίλους κάνω περι του θέματος.

Αν αυτό εννοείς "ασχολία", νομίζω ότι δεν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@LK Με αυτά που διαβάζω να υποθέσω κ. συνήγορε ότι δεν είστε fan των σπορ; 😄

 

Να σου πω τι μου αρέσει εμένα. Οι συγκινήσεις, το excitement, όλα αυτά τα συναισθήματα που προκαλούν - που μπορεί να σε ανεβάσουν στον "Όλυμπο" ή να σε ρίξουν στα "τάρταρα".

Φέτος για την ομάδα μου πχ, το φινάλε της σεζόν ήταν ένα συναισθηματικό roller coaster, με τραγωδίες στο μπάσκετ και έναν μοναδικό θρίαμβο στο ποδόσφαιρο. Αξία ανεκτίμητη. 😎   

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

@LK Με αυτά που διαβάζω να υποθέσω κ. συνήγορε ότι δεν είστε fan των σπορ; 😄

 

Να σου πω τι μου αρέσει εμένα. Οι συγκινήσεις, το excitement, όλα αυτά τα συναισθήματα που προκαλούν - που μπορεί να σε ανεβάσουν στον "Όλυμπο" ή να σε ρίξουν στα "τάρταρα".

Φέτος για την ομάδα μου πχ, το φινάλε της σεζόν ήταν ένα συναισθηματικό roller coaster, με τραγωδίες στο μπάσκετ και έναν μοναδικό θρίαμβο στο ποδόσφαιρο. Αξία ανεκτίμητη. 😎   

Ο μόνος που μπορεί να με κάνει περήφανο και ο μονος που μπορεί να με απογοητεύσει,  ο μόνος που θαυμάζω και ο μόνος που θεωρώ για τον φούτσο....είμαι εγώ.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LK είπε

Ο μόνος που μπορεί να με κάνει περήφανο και ο μονος που μπορεί να με απογοητεύσει,  ο μόνος που θαυμάζω και ο μόνος που ...είμαι εγώ.

 

Και ο Kravitz που σήμερα είναι στην Αθήνα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Και ο Kravitz που σήμερα είναι στην Αθήνα.

 

Ο kravitz είπα ότι με εμπνέει. 

Όχι ότι με κάνει περήφανο ή τον θαυμάζω. 

Και με εμπνέει επειδή είναι 60 και διατηρείται σωματικά και όχι φυσικά γιατί γρατζουνάει κιθάρα (δεν μου αρέσει καν η μουσική του).

Τη λέξη "θαυμάζω " θα τη χρησιμοποιούσα για γιατρούς,  ράφτες,  μηχανικούς, τεχνιτες και χτιστες ,που κάνουν πράγματα που δεν μπορώ να κάνω....και τα έχω ανάγκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου