Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Grey είπε

Δεν σε έπιασα και πολύ.

 

Να βοηθήσω...

 

1 λεπτό πριν, Grey είπε

Ο δημιουργός και ο οποιοσδήποτε δημιουργός θα κάνει αυτό που θέλει με όποια πρόθεση θέλει

 

Αν είναι έτοιμος για την αντίδραση που θα προκαλέσει, ας κάνει ότι θέλει.

Επαναλαμβάνω ότι θεωρώ κωμικό τον υπαινιγμό ότι η συγκεκριμένη τηλεοπτική φανφάρα μπορεί να κατατεθεί ως έργο τέχνης, ή να κριθεί σαν τέτοιο. Είναι το αντίθετο του έργου τέχνης, όχι επειδή δεν μου άρεσε αλλά διότι κατασκευάστηκε κατά παραγγελία για να μεταδοθεί από την τηλεόραση και να καταναλωθεί από ένα κοινό που έκατσε να δει ΟΑ, όχι την πονεμένη ιστορία οποιουδήποτε. Δηλαδή, εσύ μπορείς να κάνεις μία live εμφάνιση κάπου, εγώ μπορώ να έλθω να την παρακολουθήσω αν θέλω κλπ. Αλλά δεν μπορείς να μπεις στο σπίτι μου ενώ ετοιμάζομαι να παρακολουθήσω κάτι άλλο και να παραστήσεις τον καλλιτέχνη. Δεν πείθομαι.

 

1 λεπτό πριν, Grey είπε

Σίγουρα θα έχει τους λόγους του

 

Και οι οποίοι για ποιο λόγο μας ενδιαφέρουν;

 

7 λεπτά πριν, Grey είπε

Τώρα σχετικά με την υπερβολή του πράγματος,αν κάποιος δεν ακούει,δεν αρκεί να φωνάξεις.Πρέπει να του σπάσεις τα αυτιά.

 

Εννοείται πως διαφωνώ πλήρως με αυτή τη προσέγγιση, δεν την έχω δει ποτέ να λειτουργεί θετικά. Αλλά πάντως, πέρα από το ότι εγώ διαφωνώ, κάποιος που με προσεγγίζει με πρόθεση να μου σπάσει τα αυτιά, δεν θα πρέπει να εκπλαγεί άμα αναγκαστώ να του ρίξω μία γροθιά. Ας πάει να σπάσει τα αυτιά κάποιου άλλου, αν τον ανέχεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Και όμως.Πολιτισμός και πρόοδος είναι να μην κρίνεις τον άλλο από την εμφάνιση και τις σεξουαλικές του προτιμήσεις αλλά από αυτά που πρεσβεύει.

 

 

Εδώ διαφωνώ. 

Το τι "πρεσβεύει " κάποιος φαίνεται ακριβώς από την εμφάνιση του, τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και από πολλά άλλα. Απο τί φοράει,  τι πίνει,  τι καπνίζει και από αυτά θα τον κρίνω (για να τον κάνω παρέα,  για να συνεργαστώ μαζί του, για να του αναθέσω δουλειά κ.ο.κ.).

Μπορεί ένας υπέρβαρος π.χ. να πρεσβεύει ότι είναι πειθαρχημενος.

Όσο και να το "πρεσβεύει " εμένα δεν με πείθει.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Grey είπε

Πολιτισμός και πρόοδος είναι να μην κρίνεις τον άλλο από την εμφάνιση και τις σεξουαλικές του προτιμήσεις αλλά από αυτά που πρεσβεύει

Ακριβώς. Οι περισσότεροι από τους αντίθετους δεν έχουν πρόβλημα με τους ίδιους τους woke η τους λοατκι ή λες τους όπως θες. Αυτοί είναι τα θύματα και ενίοτε ο στόχος και κάνουν τις επιλογές τους οι οποίες είναι δικαίωμά τους. Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτοί που προωθούν και χρηματοδοτούν το συγκεκριμένο κίνημα, χρησιμοποιώντας τους νέους 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη,δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης το πράγμα.Όλα κινούνται στο πλαίσιο του προσωπικού γούστου.Για σένα αυτό που παρουσιάστηκε στην τελετή είναι μια κατάπτυστη μορφή τέχνης ή και καθόλου τέχνη,για κάποιον άλλο μπορεί να είναι μνημείο δημιουργικότητας.Δεν έχει κανένα νόημα να επιχειρηματολογεί η μία ή η άλλη πλευρά για το ορθό και αντικειμενικό της άποψης της.

Επίσης δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε τα πραγματικά κίνητρα του δημιουργού,αν όντως υπάρχουν τέτοια...Του ζητήθηκε κάτι,έτσι την είδε,αυτό έβγαλε.

 

Τώρα,περί σπασίματος αυτιών,μάλλον παρεξηγήθηκα.Δεν εννοούσα ότι πρέπει κάποιος να είναι φωνακλάς ή αγενής προκειμένου να ακουστεί η άποψη του...Αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με στερεότυπα αιώνων,η λαλιά σου πρέπει να είναι (μεταφορικά)δυνατή,σταθερή και χωρίς φόβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Grey είπε

Για να γίνει μια οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα και στιβαρή κουβέντα,πρέπει οι συμμετέχοντες να είναι απαλλαγμένοι από προκαταλήψεις

Από αυτά που διαβάζω εσύ δεν είσαι όμως.

57 λεπτά πριν, Grey είπε

Εσύ,απ' ότι έχω καταλάβει,είσαι θρησκόληπτος..

Πάλι λάθος είσαι. Φταίω εγώ τώρα να σε πω προκατειλλημένο ξανά?

58 λεπτά πριν, Grey είπε

Οπότε δεν υπάρχει κάτι να προσφέρουμε ο ένας στον άλλο.

Οι θολοκουκτουριάρικες απόψεις σίγουρα δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Εδώ διαφωνώ. 

Το τι "πρεσβεύει " κάποιος φαίνεται ακριβώς από την εμφάνιση του, τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και από πολλά άλλα. Απο τί φοράει,  τι πίνει,  τι καπνίζει και από αυτά θα τον κρίνω (για να τον κάνω παρέα,  για να συνεργαστώ μαζί του, για να του αναθέσω δουλειά κ.ο.κ.).

 

 

Βοήθησε με να καταλάβω...Τι ακριβώς πρεσβεύει π.χ. ένας gay;Πώς ακριβώς αυτή η ιδιαιτερότητα στις σεξουαλικές του προτιμήσεις καθορίζει την ποιότητα του ως άνθρωπος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grey είπε

 

Βοήθησε με να καταλάβω...Τι ακριβώς πρεσβεύει π.χ. ένας gay;Πώς ακριβώς αυτή η ιδιαιτερότητα στις σεξουαλικές του προτιμήσεις καθορίζει την ποιότητα του ως άνθρωπος;

Την ποιότητα του ως άνθρωπο δε θα την κρίνουμε από τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Ας κάνει ότι θέλει στην κρεβατοκάμαρα του. Αλλά όταν μου κλείνουν όλη την πόλη και κάνουν παρέλαση γυμνοί ή όταν μου πλασάρονται στην οθόνη της τηλεόρασης μου και γίνονται με αυτόν τον τρόπο θέαμα για τα παιδιά μου, έχω δικαίωμα να αντιδράσω

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Grey είπε

 

Βοήθησε με να καταλάβω...Τι ακριβώς πρεσβεύει π.χ. ένας gay;Πώς ακριβώς αυτή η ιδιαιτερότητα στις σεξουαλικές του προτιμήσεις καθορίζει την ποιότητα του ως άνθρωπος;

 

Αν είναι κάποιος Gay , δεν ξέρω τι ακριβώς πρεσβεύει,  αλλά νομίζω επηρεάζει την ποιότητά του ως άνθρωπο. 

Όσους έχω γνωρίσει  είχαν ανεπτυγμένο γούστο σε πολλούς τομείς (μόδα,  διακόσμηση,  τέχνες) και τη γνώμη τους την λάμβανα σοβαρά .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αλλά όταν μου κλείνουν όλη την πόλη και κάνουν παρέλαση γυμνοί ή όταν μου πλασάρονται στην οθόνη της τηλεόρασης μου και γίνονται με αυτόν τον τρόπο θέαμα για τα παιδιά μου, έχω δικαίωμα να αντιδράσω

 

για εμενα αυτη η υπερμετρη προβολη της "διαφορετικοτητας" με μεθοδους ΤΣΙΡΚΟΥ φέρνει ακριβως τα ΑΝΤΙΘΕΤΑ αποτελεσματα ... (στη Γαλλια που γεννηθηκε η συγχρονη δημοκρατια να ψηφιζουν φασιστες οι μισοι Γαλλοι ή τους τραγικους ημιπαραφρονες ακροδεξιους βουλευτες που "κοσμουν" την βουλη των Ελληνων)

 

δεν χρειαζεται να μου τριβεις στη μουρη απο την τηλεοραση μια/εναν/ενα μουσατη/το/το με μπλε φορεμα αλλα Μαρια Αντουανετα και πλαστικα βυΖΑ για να με πεισεις ότι προωθείς την διαφορετικοτητα....δεν διαφερει σε τιποτα απο το να βγω εγω εξω με το υπερμεγεθες ΠΕΟΣ μου και μια πλαστικη ΡΟΖ Vagina στο οποιο θα το εχω ΜΠΗΞΕΙ , ντυμενος ΠΡΙΑΠΟΣ ανεβαΖμενος πανω  σε ενα ΤΡΑΚΤΕΡ και περιφερομενος στο κεντρο της Αθηνας με υποκρουση το "Του μαγκα του πολαβαρυ" για να διατυμπανησω την διαφορετικοτητα μου  ως εκπληκτικου επιβητορα.... και φανατικου Swinger & straight (γιατι εχουν και οι straight δικαιωματα που καταπατουνται )

 

εχω  φιλους ομοφυλοφυλους και οι περισσοτεροι προσβαλονται απο αυτη την εικονα και την υπερβολικη ΕΚΘΕΣΗ...οι σεξουαλικες προτιμησεις του καθενος καλο ειναι να μενουν εκει που πρεπει δηλ. στην κρεββατοκαμαρα, στο πλυντηριο 😅, στις σκαλες ή οπουδηποτε γουσταρει να το κανει.

 

ασε που απο τη στιγμη που στον μισο  πλανητη αυτη η διαφορετικοτητα οδηγει τον "διαφορετικο" στην αγχονη/εκτελεστικο αποσπασμα κτλ (κι αυτο δεν προκειται να αλλξει ποτέ)...μαλλον δουλευομαστε.....βαζοντας στο ιδιο ΤΣΙΡΚΟ αυτον που θα τον ΚΡΕΜΑΣΕΙ .... (εκτος και αν υπαρχει μουσουλμανος που θα ειναι υπερηφανος που το παιδι του ειναι ομοφυλοφυλο και θα βγει με χαρα να το διατυμπανισει στην γειτονια του....για να μαθουν ολοι το χαρμοσυνο νεο....και να γιορτασουν μαζι του στις γειτονιες της Γαζας και της Τεχερανης....αλλα ακομα και στα γκετο του Παρισιου ή στο Neukoln του Βερολινου)

 

Παν μετρον αριστον....( και να μη δουλευομαστε μεταξυ μας.....)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Την ποιότητα του ως άνθρωπο δε θα την κρίνουμε από τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Ας κάνει ότι θέλει στην κρεβατοκάμαρα του. Αλλά όταν μου κλείνουν όλη την πόλη και κάνουν παρέλαση γυμνοί ή όταν μου πλασάρονται στην οθόνη της τηλεόρασης μου και γίνονται με αυτόν τον τρόπο θέαμα για τα παιδιά μου, έχω δικαίωμα να αντιδράσω

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε αυτό αλλά θαρρώ πως γνωρίζεις ότι πρόκειται για την μειοψηφία.Επομένως το τσουβάλιασμα φαντάζει κάπως άδικο.

 

5 λεπτά πριν, LK είπε

Αν είναι κάποιος Gay , δεν ξέρω τι ακριβώς πρεσβεύει,  αλλά νομίζω επηρεάζει την ποιότητά του ως άνθρωπο. 

Όσους έχω γνωρίσει  είχαν ανεπτυγμένο γούστο σε πολλούς τομείς (μόδα,  διακόσμηση,  τέχνες) και τη γνώμη τους την λάμβανα σοβαρά .

 

Δεν πρεσβεύει τίποτα.Απολύτως τίποτα.Ούτε επηρεάζει την ποιότητα του ως άνθρωπο σαν γεγονός καθ' αυτό.Το μόνο που μπορεί να την επηρεάσει είναι η αντίδραση των υπόλοιπων.Οι περισσότεροι πάνε με το σταυρό στο χέρι και ελπίζουν για το καλύτερο...Κάποιοι το φτάνουν στα άκρα λόγω της κοινωνικής συμπεριφοράς απέναντι τους(βλ.σχόλιο Nekkon).

 

...Και σαν σημείωση,ας μην ξεχνάμε ότι η δαιμονοποίηση του σεξουαλικού έχει σαν βάση και αφετηρία τη θρησκεία.Στην κλασσική αρχαιότητα,για την οποία όλοι δηλώνουμε τόσο υπερήφανοι και καλά κάνουμε,δεν υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός και η έννοια της ανωμαλίας/αμαρτίας που οι περισσότεροι πλέον ασπάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου