Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Παρίσι 2024 - Τελετή Έναρξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Βασικα δεν κΣερο ποσα χρονια εχετε να πατε αλλα επειδη παΓαινω συχνα πυκνα....αΦΤΟ ινε το Παρισι σημερα (και για αυτο το εγκαταλειπουν οι πιο ..."παραδοσιακοι" κατοικοι του...κατα ριπΑσ) 😅 

Ουδεμια σχεση εχει βεβαια το Παρισι με την υπολοιπη Γαλλια (οπως και ουδεμια σχεση εχουν οι περισσοτερες πρωτευουσες των δυτικων χωρων της Ευρωπης με την περιφερεια τους).....αλλα οταν λεμε ουδεμια εννοουμε ουδεμια....

Η τελετη αν και κιτΣ εδειξε αυτο που ειναι το Παρισι (και οχι η Γαλλια) και σωστα εκαΜε .

Κατα τα αλλα ιΜε με τον @LK...καλυτερα να ξανακαΜω στρατο παρα να δω στην τηλεοραση οποιαδηποτε μορφη αθλητισμου (και ειδικα ποδοσφαιρο) μου προκαλει αΦτοΧτονικη βαρεμαρα... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες απολύτως ανεξακρίβωτες αναφέρουν πως στους επόμενους Ολυμπιακούς, θα συμπεριληφθεί και το άθλημα, ΧΑΜΟΥΝΔΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΜΕΤ ΕΜΠΟΔΙΩΝ ΛΕΣΛΙ.

Γνωρίζω ήδη το πρώτο χρυσό Ολυμπιονίκη. Έλα μωρή Κανηθάρα, κάνε μας περήφανους λαίμαι 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

 

Και Celine Dion... Τι ζούμε...

floga.jpeg

Οι Γάλλοι είναι-ήταν- γνωστοί σωβινιστές και σε μεγάλο βαθμό καλά έκαναν σε σχέση με τον πολιτισμό τους και τη γλώσσα τους. Τώρα βέβαια η πολυπολιτισμικότητα έχει επιβάλει τους δικούς της κανόνες και έχει περιορίσει την παραγωγή ''εθνικών'' πολιτισμικών έργων και δημιουργών. Εμένα δεν με αρέ αυτό το σπορ. Το τουρλού είναι καλό σα φαγητό, όχι σα τέχνη και πολιτισμός. Σελίν Ντιον, δε πα να είναι Γαλλόφωνη, σε άλλες εποχές θα μας έβαζαν το Ντε Γκωλ να τραγουδά τη Μασσαλιώτιδα. Τώρα έρχεσαι στο Παρίσι και είναι τίγκα στα ταυλανδέζικα εστιατόρια. Οκ  

Είναι καλό να έρχεσαι σε επαφή με άλλους πολιτισμούς, να δέχεσαι επιρροές, να τις επεξεργάζεσαι να τις φιλτράρεις μέσα από τα δικά σου βιώματα και να τα χρησιμοποιείς, αλλά όχι να καταβάζουμε αμάσητο ότι σερβίρει ο καθένας........πχ στα δικά μας οι τελευταίες γενιές δημιουργών που ακολούθησαν αυτό το πράμα ήταν οι γενιές του 30 (ποιητές, ζωγράφοι, συνθέτες), μετά, τέλος 

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε κι απ αυτο και λίγο αερόστατο και δώς μου φωτιά και μενα και κανε καλα την σελίνα εστω να βγάλει 3 λεπτα και παρκουρ και τον χάρο πανω στο σιδερένιο άλογο.

Το μονο που λυπηθηκα ήταν τον κοσμακη που έγινε παπί, ενα γερο 100 χρονων που τον βγάλανε στη μπόρα να ψωνίσει πνευμονία, και το κατακαημένο πιανο που του φουσκωσε η λακα. Ισως και το χαμούνδ (!!) που το βρεξαν επισης και πηγε άδοξα και ανωνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σπουδάσει και ζήσει στη Γαλλία. Από το 1980, πάω -τουλάχιστον- μία φορά το χρόνο. Έχω φίλους από τότε, (δεν είναι πια φίλοι αλλά οικογένεια), στα σπίτια τους πάω όταν περιοδεύω και σκοπεύω μετά τη σύνταξη, να περνάω περισσότερο χρόνο εκεί. Αντιγράφω κάτι που...αυτό είδα εγώ στην χθεσινή τελετή, ένα μήνυμα εντός και εκτός.

Μα είναι θεότρελος αυτός ο Ζολί; Όχι, δεν είναι θεότρελος. Είναι ένας δημιουργός που έκανε την πιο τολμηρή και δύσκολη από τεχνικής πλευράς τελετή Ολυμπιακών Αγώνων στην ιστορία. Με όλο του το συναίσθημα και την λογική του, με μια πολιτική σκέψη στιβαρή και ελεύθερη, κλώτσησε στερεότυπα, στεγανά και δυνάμεις που κρατάνε την Γαλλία εγκλωβισμένη στην κεκτημένη της φήμη. Αλλά κυρίως που την βυθίζουν στον βόθρο της ακροδεξιάς και του άκρατου ρατσισμού προς μετανάστες, queer, προς κάθε τι διαφορετικό. Ναι, έχει ενδιαφέρον να διαβάζουμε για την Λεπέν, τις ανισότητες μεταξύ Παρισιού και προαστίων, κουνώντας το κεφάλι μας αποδοκιμαστικά και νοσταλγώντας στιγμές στο Παρίσι σε καφέ και μπιστρό. Όμως αυτό που ζουν οι Γάλλοι είναι αληθινό. Πικρό, σκληρό, απέλπιδο. Και όσο και αν οι μεσήλικες έχουν συνηθίσει μοιρολατρικά σε αυτό, οι νέοι θέλουν ένα νεύμα, ένα σπρώξιμο: δεν είναι αυτός ο τρόπος, μπορούμε να συνυπάρξουμε όλοι μαζί. Το δικαιούμαστε.

Αυτό είναι το πνεύμα που αναδύθηκε από την τελετή.

https://www.iefimerida.gr/politismos/teleti-enarxis-parisi-istoriki-politiki

 

 

  • Like 3
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Λοιπόν και εγώ σκεφτόμουν τον Jarre... Θεωρώ αδιανόητο ότι δεν θα τον χρησιμοποιήσουν κάπου.

Η γυναίκα μου ήταν σίγουρη, ειδικά όταν άρχισαν τα arpegiator με sample&hold και τα υπερβολικά φώτα λέγαμε "να τος".

 

Μάλλον όμως ταιριάζει καλύτερα στην τελετή λήξης.

 

Αναμένουμε!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

....αΦΤΟ ινε το Παρισι σημερα (και για αυτο το εγκαταλειπουν οι πιο ..."παραδοσιακοι" κατοικοι του...κατα ριπΑσ) 😅 

όπως έγραψα και παραπάνω, οι φίλοι μου είναι βέροι Παριζιάνοι και 200% Γάλλοι. Κανένας τους πια δεν ζει στο Παρίσι (για καλή μου τύχη) γιατί η επαρχία τους είναι μοναδική!

  • Συμφωνώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου