Προς το περιεχόμενο

Πλήρης άγνοια περί Live Ήχου. Βοήθεια!


Nicholas_Chili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζεσαι 2 12αρια κύρια ηχεία 2 10αρια για μόνιτορ και μια μικρή κονσόλα. Το soundτσεκ μπορείτε να τον κάνετε μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, κάπως ξεκαθάρισε το θολό τοπίο που είχα στο μυαλό μου.
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω εξαρχής το οποιο από ότι κατάλαβα ήταν σημαντικό, είναι ότι κατοικοεδρεύουμε στη Λάρισα, συνεπώς η κατάσταση μοιάζει κάπως όπως την περιγράφει ο stavros_d80.
Aπό εκεί και πέρα 2 συμπεράσματα βγάζω:
1) είτε απαιτούμε να υπάρχει ήχος έτοιμος και εμείς να φέρνουμε μόνο τα όργανα και τους ενισχυτές μας με ότι αυτή η απόφαση συνεπάγεται (να μην υπάρξει συμφωνία τουλάχιστον με τα μισά μαγαζιά)
2) είτε αποκτούμε τον δικό μας εξοπλισμό ώστε να είμαστε έτοιμοι σε κάθε περίπτωση και σιγα σιγά μαθαίνουμε πως να τον χρησιμοποιούμε.
Ευχαριστώ πολύ τον φίλο Κβαντική Διεμπλοκή για την απάντηση περί εξοπλισμού. Υπάρχει περίπτωση εάν έχεις χρόνο να μου δώσεις καποια παραδείγματα ηχείων; Μάρκα και μοντέλο πχ; Γιατί βλέπω υπάρχουν παθητικά, υπάρχουν αυτοενισχυόμενα κλπ κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογράφω ό,τι είπε ο @stavros_d80 ειδικά εφόσον είμαι και εγώ από επαρχία.

 

Για να κάνεις την δουλειά σου χρειάζεσαι 2 αυτοενισχυομενα ηχεία, μια κονσόλα και αν στήσεις τα ηχεία και την μπάντα έξυπνα, δεν χρειάζεσαι καν μόνιτορ. Πολλοί θα διαφωνήσουν με αυτό αλλά το κάνουμε χρονια χωρίς μόνιτορ και μια χαρά ακούμε τι παίζουμε, είτε από τους ενισχυτές μας είτε από τα main ηχεια. Άντε σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις να χρησιμοποιηθεί in ear monitor. 

 

Για παράδειγμα, χθεσινό λάιβ σε μπιτσομπαρο ξενοδοχείου. Είμαστε τρία άτομα (μπάσο κιθάρα και τύμπανα). Χωράμε με ένα αμάξι (λίγο στριμωγμένοι βέβαια). 

 

Φορτώνουμε τα πράγματα στο καρότσι που χρησιμοποιείται για αποσκευές 

 

IMG_20240728_234216.thumb.jpg.f21071fe76b5fa642be5e3d1d1717e41.jpg

 

Είναι όλα τα πράγματα εκτός από την κιθάρα και το μπάσο.

 

Τα κατεβάζουμε και τα στήνουμε στον χώρο.

 

IMG_20240728_204522.thumb.jpg.af5208bd3991eac0d41fe19c5858330c.jpg

 

IMG_20240728_204540.thumb.jpg.c1120e42e5a32517d1c6772bbcff4263.jpg

 

IMG_20240728_204833.thumb.jpg.8911bcbaffbbb1d0dedde92c962824a4.jpg

 

Παίζουμε και ακουγομαστε σαν κανονικότατη full band απλά είμαστε στημένοι έτσι ώστε να ακούμε από τα ηχεία τι παίζουμε, αφού και τα ντραμς είναι ηλεκτρονικά.

 

FB_IMG_1722255248054.jpg.5273cbdbda5f64869d16f5303af8a73d.jpg

 

Σε άλλες περιπτώσεις ξενοδοχείων ή μαγαζιών, που έχουμε την ευχέρεια να αφήσουμε εξοπλισμό σε αποθηκευτικό χώρο εντός του venue, έχουμε πιο μεγαλο σετ 

 

Messenger_creation_7563434f-4976-4e95-a3ac-bba0ce4e1035.thumb.jpeg.4fa36439b3cf8149f780139dd59c8033.jpeg

 

Εδώ πχ υπάρχει PA του ξενοδοχείου (φαίνεται πίσω από τα δικά μας ηχεία) αλλά το χρησιμοποιούν μόνο οι ανιματερ οι οποίοι φυσικά δεν ξέρουν να το δουλεύουν και σε λίγο καιρό θα έχουν το έχουν κάψει, ο,τι PA υπάρχει σε τέτοια μέρη είναι σε άθλια κατάσταση, παρατημένα και χαλασμένα, οπότε χίλιες φορές να κουβαλήσουμε τα δικά μας. 

 

Αυτή την δουλειά την κάνουμε χρόνια, με δικό μας PA, χωρίς την ανάγκη μόνιτορ (άντε που και που in ear), με ένα ζευγάρι αυτοενισχυομενα 15ρια ηχεία και μια κονσόλα..  φυσικά έχουμε μάθει να τα δουλεύουμε οι ίδιοι και ο ήχος άπαξ και μάθεις βγαίνει εξαιρετικός..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου έγραψε ήδη ένας άλλος φίλος, έχε στο νου σου πως για μιά σεβαστού ύψους χρημάτων αγορά σαν αυτή για την οποία αναρωτιέσαι, αν το πράγμα στραβώσει μετά ή απλώς ξεφουσκώσει, θα είναι δύσκολο να βρεθεί μιά κοινώς αποδεκτή λύση για το τι θα γίνει με τον εξοπλισμό.

 

Όσον αφορά τα logistics του πράγματος, αυτό πρέπει να το λάβετε επίσης σοβαρά υπόψη και να δείτε αν τα διαθέσιμα προσωπικά σας μέσα επαρκούν, πόσα πηγαινέλα θα χρειαστείτε κάθε φορά, που θα τα αποθηκεύετε, κλπ.

 

Τέλος, αναρωτήσου αν αξίζει η καταπόνηση της μέσης σας με όλο αυτό το κουβάλημα, στήσε, ξέστησε, αλλά και ο χρόνος και η προσπάθεια που αυτό χρειάζεται.

 

Εγώ που έχω χάσει χρήματα από εξοπλισμό που αγοράστηκε από κοινού, έχω καταστρέψει μέση από πολύ κουβάλημα και έχω ευχαριστηθεί λιγότερο κάνοντας τον μεταφορέα/ηχολήπτη/παιδί για όλες τις δουλειές, θα σου πρότεινα να ψάχνετε για πιό έτοιμες προσφερόμενες λύσεις. Και πιό άνετη θα είναι η ζωή σας, αλλά και πολύ θα το ευχαριστιέστε, που αυτός είναι και ο σκοπός. 

 

Καλές μουσικές

 

  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου