Προς το περιεχόμενο

Υαλοβαμβακας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Πενυ είπε

Λογω της μικρής εγω δυστυχώς βλεπω δράκους παντού..ισως και εκεί που δεν υπαρχουν

 

Αγαπητή κυρία

 

Δεν μπορώ να φανταστώ καν, ποιες ειδικές συνθήκες σας οδήγησαν σε αυτές τις αποφάσεις. Που μπορεί να κατοικείτε ώστε να χρειάζεστε αυτό το είδος ατμοσφαιρικού καθαρισμού; Και που βρήκατε τις πληροφορίες για το ότι χρησιμοποιούνται σε νοσοκομεία, στο κυβερνητικό μέγαρο κλπ;

 

Επειδή μου αρέσει να μαθαίνω νέα πράγματα, διαβάζω εδώ και δύο ώρες και προκύπτει ότι το HEPA (high efficiency particulate air) είναι τύπος φίλτρου και όχι απαραιτήτως Brand Name. Άρα, εφ' όσον μιλάμε για σπίτι, δεν έχετε φίλτρα HEPA αλλά φίλτρα τύπου HEPA, από κάποιον κατασκευαστή που δεν μας λέτε ποιος είναι.

 

Σύμφωνα με το παρακάτω κείμενο:

"Is there a certification process for residential HEPA filters (consumer-grade)?

A manufacturer making air purifiers for use in your home cannot go to the DOE and get a HEPA seal of approval to use on their packaging. If an air filter claims to be a HEPA filter, you are basically trusting that the manufacturer had the filters tested and that they meet the DOE standard. The EPA notes that, “there is no widely accepted definition of HEPA performance in consumer products. Thus, they are unlikely to be equivalent in performance to HEPA-designated filter systems used in health care buildings and industrial processes, but still have very high removal efficiency (i.e., usually 99% or higher) for the reported particle sizes tested.” (Πηγή: https://molekule.com/blogs/all/true-hepa-filter-what-it-is-and-what-it-isnt)

 

Το ότι "περιέχουν υαλοβάμβακα" του οποίου βλέπετε τις "ίνες", δεν τα θεωρώ βέβαια, εκτός αν όντως έτσι σας ενημερώνει ο κατασκευαστής των προϊόντων που επιλέξατε.

 

Τέλος, υποθέτω ότι κάποιος ειδικός σας προέτρεψε να τα κάνετε όλα αυτά, δηλαδή ελπίζω ότι δεν τα έχετε αποφασίσει μόνη σας στο όνομα κάποιας προϊδέασης ότι το μωρό πρέπει να μεγαλώνει σε αποστειρωμένο περιβάλλον (το οποίο, επί τη ευκαιρία, δεν ισχύει εκτός αν υπάρχει κάποιο χρόνιο πρόβλημα κάτι που απεύχομαι).

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolleyΚαλησπέρα σας,τα φίλτρα hepa ειναι φτιαγμένα από υαλοβάμβακα ή πολυπροπυλένιο.Τα συγκεκριμένα στα οποία αναφέρομαι ειναι φίλτρα υαλοβάμβακα κατα τον κατασκευαστή.Η εταιρία στην οποία αναφέρθηκα στο μήνυμα είναι η winix.Τα φίλτρα ειναι true hepa ,οχι hepa style(οι  οργανισμοί ecarf,allergy uk και aham  βεβαιώνουν στις αναφορές τους οτι συγκρατουν το 99,999% των σωματιδίων).Τη συσκευή που προμηθεύτηκα εγώ την ειδα στο Ιασω και στον Ιατρικό Ομιλο Αθηνών.Υπαρχει και σε πολλά άλλα νοσοκομεία και πλήθος ιατρείων.Μάλιστα στη σελίδα της εταιριας αναφέρονται ονομαστικά όλα τα νοσοκομεία αλλά και οι ιατροι που το προμηθεύτηκαν(φανταζομαι οτι έχουν δωσει συγκαταθεση για τη χρήση του ονόματός τους).Τα  υπόλοιπα που αναφέρετε ή υποθέτετε ή εμμέσως ρωτάτε ειναι άνευ περιεχομένου.Καλή σας συνέχεια.Ευχαριστώ πραγματικά όλους σας για το ενδιαφέρον που δείξατε.Αν ο moderator συμφωνεί,εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αν κλείσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου