Προς το περιεχόμενο

ακουστικά ανοικτού τύπου και ηχομόνωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Καθώς δεν έχω φορέσει ποτέ ακουστικά ανοικτού τύπου, αναρωτιέμαι εάν προσφέρουν έστω και λίγη ηχομόνωση, και μόνο που παρεμβάλονται κάποια υλικά του γούφερ μεταξύ του αυτιού και του περιβάλλοντος. Πόσα db περίπου; Και το πιο σημαντικό, είναι το αποτέλεσμα της περιβαλλοντικής ακουστικής από έξω μουντό ή η όποια ηχομόνωση γίνεται ισόποσα σε όλο το φάσμα συχνοτήτων (εντάξει, στο περίπου λέμε!); Αναφέρομαι σε ακουστικά όπως τα sennheiser hd όπου υπάρχει μεγάλη διάτρητη επιφάνεια.

Ένας τραγουδιστής, για παράδειγμα, πώς ακούει τη φωνή του και μια κιθάρα καθώς τα φοράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giannis1dim είπε

Γεια σας.

Καθώς δεν έχω φορέσει ποτέ ακουστικά ανοικτού τύπου, αναρωτιέμαι εάν προσφέρουν έστω και λίγη ηχομόνωση, και μόνο που παρεμβάλονται κάποια υλικά του γούφερ μεταξύ του αυτιού και του περιβάλλοντος. Πόσα db περίπου; Και το πιο σημαντικό, είναι το αποτέλεσμα της περιβαλλοντικής ακουστικής από έξω μουντό ή η όποια ηχομόνωση γίνεται ισόποσα σε όλο το φάσμα συχνοτήτων (εντάξει, στο περίπου λέμε!); Αναφέρομαι σε ακουστικά όπως τα sennheiser hd όπου υπάρχει μεγάλη διάτρητη επιφάνεια.

Ένας τραγουδιστής, για παράδειγμα, πώς ακούει τη φωνή του και μια κιθάρα καθώς τα φοράει;

 

Δεν είμαι ο πλέον ειδικός επί του θέματος, αλλά αν θες να τα χρησιμοποιήσεις σαν monitor ακουστικά για να ακούς τη φωνή σου και να ακούς την ενορχήστρωση, τα ανοιχτού τύπου παράγουν πιο σωστό και φυσικό αποτέλεσμα για ακριβή και λεπτομερή ακρόαση.  Αυτό είναι το νόημα των ανοιχτού τύπου και χρησιμεύει φυσικά για αυτόν που μιξάρει και κάνει παραγωγή μουσικής. 

 

Το θέμα είναι αν θέλεις να γράφεις μουσική, διότι βγάζουν τον δικό τους ήχο προς τα έξω, κάτι που ανάλογα με τις συνθήκες θα περάσει στην ηχογράφηση του μικροφώνου. Αυτό το φαινόμενο δεν ενδιαφέρει τόσο ιδίως αν γράψεις τη φωνή σου πάνω σε μια ενορχήστρωση, ότι λίγο περάσει δεν ενοχλεί το αποτέλεσμα. Αν όμως γράφεις π.χ. φωνή πάνω πάνω σε ενορχήστρωση και αλλάξεις μετά την ενορχήστρωση, αυτό μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα. 

 

 Αν θέλεις,  περιέγραψε  περισσότερο τι και πως θέλεις να το κάνεις όσο αφορά  την ακρόαση ή ηχογράφηση,  αυτό θα βοηθήσει για περισσότερες συμβουλές επί του θέματος.  

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ο ήχος που εξέρχεται από τα ακουστικά δεν με πειράζει καθόλου για το σκοπό που τα θέλω. Εμένα με ενδιαφέρει να ακούω καθαρά τον ήχο του περιβάλλοντος που από φύση του εισέρχεται μέσα από τα υλικά του ακουστικού, καθώς είναι διάτρητα, και μαζί με τον ήχο τον ακουστικών να ακούγεται όσο γίνεται καθαρά° εδώ είναι το σημαντικό. Άρα, το ερώτημα παραμένει: πόσο καθαρά ακούγεται ο ήχος του περιβάλλοντος με τέτοιου είδους ακουστικά και πόσο μειώνεται (σε ένταση) πάνω-κάτω για να έχω μία εκτίμηση.

Επεξεργασμένο από giannis1dim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giannis1dim είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ο ήχος που εξέρχεται από τα ακουστικά δεν με πειράζει καθόλου για το σκοπό που τα θέλω. Εμένα με ενδιαφέρει να ακούω καθαρά τον ήχο του περιβάλλοντος που από φύση του εισέρχεται μέσα από τα υλικά του ακουστικού, καθώς είναι διάτρητα, και μαζί με τον ήχο τον ακουστικών να ακούγεται όσο γίνεται καθαρά° εδώ είναι το σημαντικό. Άρα, το ερώτημα παραμένει: πόσο καθαρά ακούγεται ο ήχος του περιβάλλοντος με τέτοιου είδους ακουστικά και πόσο μειώνεται (σε ένταση) πάνω-κάτω για να έχω μία εκτίμηση.

Για εμένα, αν ακούς με ανοιχτό το παράθυρο και δεν βαράει κομπρεσερ δεν θα χαλάσει η συχνοτικη ποιότητα.🤣 Σε περιβάλλον δωματίου θα είσαι μια χαρά στην πράξη.  Ποιο πιθανό είναι να ενοχλούνται οι γύρω σου στο δωμάτιο αφού θα ακούγεται ότι ακούς σε σχέση με του κλειστού τύπου. Τα καλά κλειστού τύπου και δημοφιλή όπως τα DT 770 και άλλα επίσης θα σου κάνουν δουλειά. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου