Προς το περιεχόμενο

ένταση ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Έχω μια κονσόλα usb και στέλνω με την ένταση στη μέση για το playback από το pc, έτσι που οι ενδείξεις στα λαμπάκια να είναι περίπου στα 0db. Το stereo out είναι στα τρία τέταρτα, μα δεν δίνω σήμα σε κάποιο ηχείο (pa ας πούμε). Βασικά, η έξοδος γίνεται από το monitor out σε στουντιακά ηχεία 2.1, όπου το κάθε ένα έχει ρυθμιστεί σε μια ανεκτή ένταση. Καθώς δεν είναι εφικτό να αλλάζω συνεχώς και στα τρία ηχεία τις εντάσεις (!), μεταβάλλω το ποντεσιόμετρο του μίξερ για τα μόνιτορ/ακουστικά. Όμως κάτι έχω ακούσει ότι έτσι ίσως χάνονται οι δυναμικές, όταν δηλαδή το σήμα είναι μειωμένο (για μικρότερες εντάσεις από το ποντεσιόμετρο αυτό του μίξερ). Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Είναι οκ έτσι τελικά; Πώς είναι η σωστή η ρύθμιση της έντασης του ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 24/7/2024 στις 12:13 ΜΜ, sultan of string είπε

Οκ για ποιό λόγο???

δεν θα δώσεις και πανελλήνιες

 

εννοώ εφ όσον εισαι εσυ ΟΚ μ αυτα  που ακους....

 

με όλο το θάρρος της γνώμης μου, ανάλογες απαντήσεις είναι "ντροπή" για ένα τεχνικό φόρουμ... ο φίλος μας ρώτησε αν ισχύει μια τεχνική πληροφορία... όσοι έχουμε την διάθεση να προσφέρουμε ουσιαστικά σε αυτόν τον χώρο κι όχι απλά να περνάμε την ώρα μας χαβαλεδιάζοντας,  πρέπει (λέω εγώ τώρα βέβαια γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα εδώ και να μην έχω ενημερωθεί) να δίνουμε πρώτα την τεκμηριωμένη απάντηση που (δικαίως) περιμένει ο φίλος μας και μετά να αφήνουμε τον ίδιο να αποφασίσει αν θα τηρήσει και κατά πόσο το "σωστό" τεχνικά...

 

δεν είναι όλα τα θέματα ίδια και σίγουρα δεν μπαίνουν όλα σε καλούπια αλλά στα καθαρά τεχνικά οι διατυπώσεις των θέσεων "επιβάλλεται" να αυτολογοκρίνονται... αν δεν ξέρουμε (κι αυτό σίγουρα δεν είναι ντροπή) δεν μιλάμε απλά για να πούμε κάτι και πάμε δίπλα στο noiz καφέ όπου μπορούμε να εκφραζόμαστε κατά το δοκούν (στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ πάντα)... πάντα έτσι λέω εγώ που μπορεί να γέρσασα και να παραξένεψα.....

-------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------

συγνώμη από τον op για την παρέμβαση...

ας προσπαθήσω τώρα να λύσω την απορία του σεβόμενος την ανάγκη που τον οδήγησε να απευθυνθεί εδώ...

 

σε μια αναπαραγωγική αλυσίδα, είναι σημαντικό (και για τον λόγο που ανέφερες), στο προενισχυτικό στάδιο το κέρδος του σήματος να είναι ισχυρό... τόσο ισχυρό βέβαια όσο δύναται να του επιτρέψει το headroom της συσκευής αν θελήσει να υπερβάλλει λίγο... με πιο απλά λόγια προβλέποντας το δυνατόν και κάποιες απρόβλεπτες κορυφώσεις καλό είναι να κινούμαστε πάντα λίγο κάτω από το όριο της ακουστής παραμόρφωσης... βασική εξαίρεση μια κακή και πολύ θορυβώδης πηγή που θα μας βάλει αυτή τα όρια...

 

σε περίπτωση σαν την δική σου που υπάρχει monitor out και μέχρι να φτάσουμε στη χρήση του, ξεκινάμε από το ψηφιακό volume των windows που πρέπει να το έχουμε πάντα στο 100 για να μην χάνονται bit (ιδανικά πρέπει να το παρακάμψεις χρησιμοποιώντας wasapi ή asio drivers και player που τους υποστηρίζει, αντί των τυπικών MME)...

 

από κει και πέρα  αν η κονσόλα μας (ιδανικά) έχει PFL σε κάθε κανάλι, ρυθμίζουμε την κάθε πηγή ξεχωριστά με αυτό ενεργοποιημένο σύμφωνα με τον "κανόνα" που ανέφερα αρχικά και κατόπιν έχοντας το main out στο μηδεν (ξέχνα το εκεί) μιξάρουμε τα fader μεταξύ τους με το συνολικό σήμα πλέον στις ενδείξεις του main out κι αυτές με τον ίδιο τρόπο... τα pfl θαναι απενεργοποιημένα πλέον αλλά γνώμονας κι εδώ είναι το 0 και τα πρώτα "κόκκινα"...  τώρα αν μας δίνει η συσκευή πορτοκαλί ένδειξη πάνω από αυτό το υπερβαίνουμε ακολουθώντας την ελαφριά την καρδία πάντα όμως έχοντας "ανοικτά αυτιά"...

 

συνεχίζοντας το monitor out το ρυθμίζουμε χωρίς φόβο και πάθος... ένας πρακτικός τρόπος είναι να βάλουμε να παίξει ένα κομμάτι με πυκνό και έντονο περιεχόμενο σε χαμηλές και μεσαίες συχνότητες που θα μας φέρνει συχνά στα όρια τις ενδείξεις του main out...

 

κατόπιν ανοίγουμε το monitor out περίπου στη μέση (12 η ωρα κι ούτε ένα τηλεφώνημα🙂) και τέλος αρχίζουμε σταδιακά να ανοίγουμε την ένταση των ηχείων μας μέχρι το σημείο που είτε τη θεωρούμε πολύ δυνατά, είτε έχει αρχίσει να διεγείρει "άσχημα" τον χώρο μας... τριξίματα, μπουμινκγ στις χαμηλές, θόλωμα μεσοχαμηλά και γενικά το σημείο που αντιλαμβανόμαστε ότι ο ήχος αρχίζει εμφανώς να υποβαθμίζεται... εκεί λογικά θα είμαστε εντάξει και καλυμμένοι στο πλείστον της σπιτικής χρήσης...

 

μετά από αυτά βέβαια μπορείς άνετα και συ να μην δώσεις πανελλαδικές και να τα ρυθμίζεις όπως γουστάρεις...😉

 

 

ΥΓ. το ότι κάποιος είναι "ικανοποιημένος" από αυτό που ακούει, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλύτερο γι αυτόν που ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ αξίζει να τo ψάξει... έλεος (κι εδώ)...

  • Like 4

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. 

Αν κατάλαβα σωστά, τα βήματα για τις εντάσεις, μόνο, συνοπτικά είναι: 

 

Τέρμα η ένταση στο πισι

Ανέβασμα του gain στα 0db, συνολικά

Και ένταση των μόνιτορ τέλος 

 

Από εκεί και πέρα, η αυξομείωση γίνεται από το μόνιτορ άουτ της κονσόλας. (Εδώ λίγο θολό ακόμα!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι χονδρικά... αν ακολουθήσεις τα βήματα η αυξομείωση της έντασης των ηχείων γίνεται από το monitor out ανάμεσα στα πλαίσια που ήδη καθορίστηκαν με τις προηγούμενες κινήσεις σου...

 

και επ ευκαιρία, επειδή δεν ξέρω τα ηχεία σου, στην τελική ρύθμιση σε αυτά πρέπει να  λάβεις υπόψη σου και ενδεχόμενο θόρυβο που θα προέρχεται αποκλειστικά από το τελικό τους στάδιο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 λεπτά πριν, giannis1dim είπε

Οκ.

-Τα ηχεία δεν έχουν ποντεσιόμετρο έντασης.-

 

οπότε δεν σε αφορούν οι τελευταίες ρυθμίσεις επ αυτών... καλές ακροάσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου