Προς το περιεχόμενο

Πως να βγάλουμε warm sound από τις μίξεις μας. Υπάρχει ζεστός ήχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, npap said:

 

 

σε μια λεξούλα μόνο η απάντηση για να μην κουράσεις φαιά αυτή την φορά...

ΕΛΕΟΣ...🙈

 

μάθε να ξεχωρίζεις την πλάκα (όλοι οι άλλοι το κατάλαβαν εκτός από σένα)

από την προσβολή και την απαξίωση

για να μην κουράσεις φαιά αυτή την φορά...

 

 

άστο φίλε

διάβασε τι έγραψα πριν μισό λεπτό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, sultan of string είπε

μάθε να ξεχωρίζεις την πλάκα (όλοι οι άλλοι το κατάλαβαν εκτός από σένα)

από την προσβολή και την απαξίωση

για να μην κουράσεις φαιά αυτή την φορά...

 

 

άστο φίλε

διάβασε τι έγραψα πριν μισό λεπτό

 

αμ έτσι ρε μεγάλε... αυτό θα πει χιούμορ... το ότι θα μου πεις "εσύ" προστακτικά "μάθε"... είσαι απίστευτος.. 🤣

ντάξει νερό κι αλάτι μου έφτιαξες το κέφι... αν περιορίσεις και την "πλάκα" σου στους άλλους που "καταλαβαίνουν" θα μαστε αγαπημένοι...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, npap said:

 

αμ έτσι ρε μεγάλε... αυτό θα πει χιούμορ... το ότι θα μου πεις "εσύ" προστακτικά "μάθε"... είσαι απίστευτος.. 🤣

ντάξει νερό κι αλάτι μου έφτιαξες το κέφι... αν περιορίσεις και την "πλάκα" σου στους άλλους που "καταλαβαίνουν" θα μαστε αγαπημένοι...

 

 

για να μην κουράσεις φαιά = μάθε

 

όπως μου μιλάνε θα μιλάω

όπως μου μιλάτε θας σας μιλάω

 

κατανοητόν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, sultan of string είπε

κατανοητόν???

 

μπαααα... όχι... απλά αδιάφορο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sultan of string είπε

live and let live.

 

Πλήκτρα θες? ΟΚ

κιθάρες ? ΟΚ

βινύλια ? ΟΚ

σιντι? ΟΚ

Είπαμε κάτι διαφορετικό? Μήπως πιάσαμε κανέναν απ'τον λαιμό και τον αναγκάσαμε να ακούσει CD αντί τα αγαπημένα του βινύλια?

image.gif.af63442840647406b389dae1c0f73538.gif

 

Το έχουμε πει αμέτρητες φορές, ας ακούει μουσική ο καθένας σε ό,τι μέσο γουστάρει. CD, πικάπ, κασέτα, μπομπίνα, γραμμόφωνο, 8 track κασέτα, φωνογραφικό κύλινδρο κλπ. Who cares? 

Τα προβλήματα αρχίζουν όταν αρχίζει και η γνωστή "κατήχηση" περί της ανωτερότητας ενός συγκεκριμένου μέσου, του οποίου η -αντικειμενικά- τεχνική και ηχητική κατωτερότητα σαν μέσο αναπαραγωγής μουσικής έναντι των ψηφιακών είναι αποδεδειγμένη και γνωστή εδώ και δεκαετίες. Αυτή η ιστορία έχει πραγματικά κουράσει, και οι περισσότεροι μάλλον δεν θα μπαίναμε καν στον κόπο να απαντήσουμε, αν τα απίθανα που έχουν γραφτεί δεν γράφονταν σε ένα τεχνικό μουσικό φόρουμ. 

Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που συζητάμε το θέμα αυτό, ταλαιπωρούμεθα ήδη αγρίως από τη ζέστη, την υγρασία και τον Samy, μη μας κάνετε τη ζωή ακόμα πιο δύσκολη.image.png.4de8c02ff0622344bd9af80a391aa05c.png

  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

. CD, πικάπ, κασέτα, μπομπίνα, γραμμόφωνο, 8 track κασέτα, φωνογραφικό κύλινδρο κλπ. Who cares? 

Diversity in music listening

 

image.jpeg.de4b1f7dc016d9b75b396a20b1c1a5af.jpeg

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, npap είπε

ΥΓ... μη ξεχάσω... ρε MGs... ρε MGs... το ότι  παραποίησες "πονηρά" το παράδειγμά μου που είχε ως αφορμή την τελευταία αποστροφή του ποστ του τρόλεϊ περί επιδίωξης αντιπαραθέτοντας της την πολυπλοκότητα της ανθρώπινης αίσθησης της ακοής και δεν άφηνε περιθώρια παρανόησης μιας και έκλεινε σαφέστατα ως:

 

Στις 24/7/2024 στις 4:52 ΠΜ, npap είπε

μια μικρή αναφορά, στην τραγελαφική ουκ ολίγες φορές προσπάθεια των διάφορων κριτικών ηχητικών συσκευών, να μας μεταφέρουν την αίσθηση που απεκόμισαν οι ίδιοι από την ακρόαση κάποιας, φτάνει για να καταλάβουν όλοι (καλόπιστοι και μη) τι εννοώ...

 

με απογοήτευσε ταμάλα, γιατί δεν ανήκεις τελικά στους καλόπιστους όπως κακώς νόμισα βραχυχρόνια... παρεμπιπτόντως σου χει στείλει κανας κριτικός αρχεία με wetransfer να μου τον συστήσεις και μένα;...

 

κρίμα ρε μεγάλε... με γύρισες στην γνώμη που αποκόμισα για σένα στην πρώτη "επαφή" μας εδώ, που θυμάμαι ότι μου την είπες με θράσος και αγένεια χωρίς να με ξέρεις και χωρίς να σου έχω απευθύνει καν τον λόγο για το ότι και καλά κρατάω τα "μυστικά" της τέχνης για την πάρτι μου και κάτι τέτοια κουλά... πρώτη φορά ακολούθως κόντεψα να πειστώ ότι εξηνταρίζοντας σιγά σιγά έπεσα έξω σε κρίση για κάποιον έστω και εκ του μακρόθεν, αλλά δεν γ@διέται... τι είχες Νίκο μ' τι είχα πάντα... στην τελική εχ3σθην... κάθε κατεργάρης στον πάγκο του...

Αγαπητέ Npap,ούτε πονηρός είμαι,ούτε κακοπιστός,ούτε παραποίησα το post σου,που αν γυρίσει κάποιος και του ρίξει μιά ματιά,δέν είναι το σημείο που αναφέρεσαι σε κριτικούς ηχοσυστημάτων,πρίν και μετά,αναφέρεται ξεκάθαρα στην παραγωγή μουσικής.

 

Πάμε στην πρώτη επαφή.

 

Στα μουσικά φόρουμ,δέν μπαίνουν μόνο επαγγελματίες,μπαίνουν και αρχάριοι και άνθρωποι που δέν έχουν την οικονομική δυνατότητα να μισθόσουν ένα επαγγελματία,θέτοντας ερωτήματα και τα υπόλοιπα μέλη με τις όποιες εμπειρίες/γνώσεις έχει ο κάθε ένας,σπεύδει να βοηθήσει,ανιδιοτελώς.

 

Εγώ είχα ζητήσει τότε,απο τους ανθρώπους που είναι γνώστες(επαγγελματίες) του πιθανού ερωτήματος που μπορεί να τεθεί και εφ όσον είναι μέλη,να μοιραστούν ουσιαστική γνώση με τον ανθρωπό που το έθεσε.

 

"Αντε και μοιραζόμαστε/βοηθάμε κόσμο,τί έτσι τσάμπα"? ητάν μία απο τις απαντήσεις που έλαβα απο μέλος και του οποίου το μέρος είχες πάρει.

Στην πορεία είδα οτί εσύ δέν έχεις καμία σχέση με την συγκεκριμένη φιλοσοφία,γι αυτό σε αγάπησα και ας με χαρακτηρίζεις όπως θές,λόγο του οτι μπορεί να μην συμφωνούμε απλά σε κάτι και θα πείς ψέματα,που δέν λές,οτί και άλλες φορές με έχεις υποτίμηση και ποτέ δέν στο γύρισα πίσω.

 

Τώρα αν κρασαρές και γύρισες στις εργοστασιακές ρυθμίσεις,εδώ δίπλα ένα παιδί έχει παρόμοιο πρόβλημα με ένα λάπτοπ που ανοιγοκλείνει,πάω να δώ τί γράφουν και επιστέφω.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παιδία,να ακούει ο κάθε ένας όπου θέλει,πραγματικά.Καλη μουσική να είναι και όλα τα άλλα...

που είναι πραγματικά  εξαιρετικά να ξέρετε ακούγονται καλύτερα σε βινύλιο.

Αγαπητέ Npap,διάβασα δίπλα και πήρα μιά ιδέα.

Για ψάξε επάνω σου,βλέπει πουθενά να γράφει F5?

Ακου εδώ δέν με αγαπάει πιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MGs είπε

"Αντε και μοιραζόμαστε/βοηθάμε κόσμο,τί έτσι τσάμπα"? ητάν μία απο τις απαντήσεις που έλαβα απο μέλος και του οποίου το μέρος είχες πάρει.

Ποιος ήταν αυτός που το είπε αυτο?

 Θα του στραμπουλήσω το χέρι🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, MGs είπε

Οντως παιδία,να ακούει ο κάθε ένας όπου θέλει,πραγματικά.Καλη ΠΑΝΚ μουσική να είναι και όλα τα άλλα...

που είναι πραγματικά  εξαιρετικά να ξέρετε ακούγονται καλύτερα σε ΚΑΣΕΤΑ ΧΡΩΜΙΟΥ 120αρα να φουντώνουν τα μοτέρ του ντεκ

Το διόρθωσα ολίγον .

ΥΓ θυμίσου, όπω; περνάς τη παλιά γέφυρα του Ευρίπου για Ξηροπόταμο, δεύτερη μπουγάδα στα δεξά, είναι του ζμπιτ της Κανηθιώτικης κάμπιας, καθώς θα απλώνει τα σώβρακα, πέτα του μερικά βινύλια Ντου  Που φρίσμπι, μπας και το πετύχει κανένα και ησυχάσουμε 🥳

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ποιος ήταν αυτός που το είπε αυτο?

 Θα του στραμπουλήσω το χέρι🤣

Κύριε, Κύριε, να πιω εγώ?

 Ο Κατάρ-Κ θα ήταν

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου