Προς το περιεχόμενο

Πως να βγάλουμε warm sound από τις μίξεις μας. Υπάρχει ζεστός ήχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους αγαπάμε όλους και ας τους νευριάζουμε!🙂

 

Μου κάνει εντύπωση το πόσο επιθετικά θα υποστηρίξουν οι κύριοι του "όλα είναι καλύτερα σε cd"

ακόμη και αν παραθέτης γεγονότα.

Αλλοι σε χλευάζουν,άλλοι σε μειώνουν,άλλοι σε λένε ανώριμο γιατί δεν γράφεις ας πούμε εις την καθαρεύουσαν να δείξεις μιά ωριμότητα και ενώ οι περισσότεροι απο εμάς του "καυτού" και του βινυλίου θα αποδεχτούμε και την ανωτερότητα του μέσου που τόσο φανατικά υποστηρίζουν σε αρκετές περιπτώσεις,αυτοί δέν...

 

Τα προβλήματα δέ που παρουσιάζουν ως προς την παραγωγή,έχουν λυθεί χρόνια τώρα.

Δέν νομίζω οτι ένα στούντιο βασίζεται σήμερα στην ψυχοακουστική/ακουστική μνήμη τών εκάστοτε μηχανικών ήχου,που ο ένας μπαίνει και ο άλλος βγαίνει και συνεχίζει απο εκεί που σταμάτησε ο προηγούμενος,όταν υπάρχει reference track.

 

Δεν παίρνει κανείς τηλέφωνο τον πελάτη η φίλο του να του πεί για ηλιοβασιλέματα και ριχτάρια,

εκτός αν είναι καμιά όμορφη κυρία και θέλει να τής απαγγείλει ποίηση.

Και γώ ρομάντικός είμαι,αλλά θα προτιμούσα και σε αυτήν την περίπτωση να στείλω μερικά απο τα χιλιάδες κομμάτια που υπάρχουν στην παγκόσμια δισκογραφία,για να ακούσει περίπου το τί εννοώ.

 

Και όταν το τελειώσω,το ίδιο.

 

Εχω το WeTransfer,το Dropbox και θα κάθομαι να κάνω περιγραφή μέσο του τηλεφώνου για το πώς έκανα το κομμάτι?

 

Ο κάθε ένα ότι αγαπάει και όπως θέλει.Αυτό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MGs said:

Μου κάνει εντύπωση το πόσο επιθετικά θα υποστηρίξουν οι κύριοι του "όλα είναι καλύτερα σε cd"

ακόμη και αν παραθέτης γεγονότα.

Αλλοι σε χλευάζουν,άλλοι σε μειώνουν,άλλοι σε λένε ανώριμο 

 

θα συμφωνησω φίλε μου

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MGs είπε

Μου κάνει εντύπωση το πόσο επιθετικά θα υποστηρίξουν οι κύριοι του "όλα είναι καλύτερα σε cd"

Μα....όντως, όλα ακούγονται καλύτερα (πιστότερα) στο CD. Ακόμα και το master ενός άλμπουμ να είναι για τα πανηγύρια, στο CD θα ακουστεί ακριβώς το πόσο για τα πανηγύρια είναι. Στο βινύλιο το ίδιο master θα ακουστεί παραποιημένο, και με την προσθήκη μάλιστα των ανεπιθύμητων ήχων που το μέσο δημιουργεί από μόνο του. Αποτέλεσμα? Το κακό master ακούγεται ακόμα πιο κακό στο βινύλιο. 

 

Παράδειγμα:

Ακούς ένα γραμμόφωνο την ώρα που παίζει ένα δισκάκι του 1821 από την προσωπική συλλογή του αειμνήστου Γεωργίου Καραϊσκάκη.🙏 Ακούγεται φυσικά χάλια. Ηχογραφείς τον ήχο του και περνάς την ηχογράφηση σε CD και σε LP. Ο ήχος του CD θα είναι χάλια, ο ήχος του LP θα είναι χάλια x10.

 

image.png.9e8bdfef9c4069e07d3440cf3ea0b0e6.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μόλις μπήκα και ψιλοδιάβασα... έλεος... πλένομαι τρώω και επανέρχομαι με ένα μήλο για την Λόλα... μην φύγει πες τε της...😁

 

ΥΓ μέχρι τότε, ρε τρόλευ έλεος... μια φορά σε εξύψωσα απόλυτα και δικαίως λέγοντας (ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΑ μια και αναφέρεις το ορθόν και μάλιστα "συμπυκνωμένο" ότι το θέμα θα έπρεπε να κλείσει στην πρώτη παράγραφο του ποστ σου) και το χ$σ#ς πάλι με τις ειρωνείες σου...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, npap είπε

και το χ$σ#ς πάλι με τις ειρωνείες σου

 

Νίκο, ηρέμησε, σε παρακαλώ.

Δεν υπάρχουν ειρωνείες, μόνο ελαφρύ κλίμα ως αντίδοτο στη ζέστη και τα βάσανα της ημέρας.

Αν ενόχλησα απολογούμαι, ας τελειώσει το μεταξύ μας beef, είναι αναίτιον.

Καλό βράδυ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, trolley είπε

Δεν υπάρχουν ειρωνείες, μόνο ελαφρύ κλίμα ως αντίδοτο στη ζέστη και τα βάσανα της ημέρας.

Αν ενόχλησα απολογούμαι, ας τελειώσει το μεταξύ μας beef, είναι αναίτιον.

 

και ειρωνείες υπάρχουν (ασχέτως αν προκύπτουν από παρανόηση) και το συγκεκριμένο "κλίμα" μπορεί εν δυνάμει να είχε τα φόντα να λειτουργήσει ως αντίδοτο στην ζέστη, αλλά προέκυψε στην πορεία πολύ "υγρασία" και βράστα...

 

και όντως θαταν αναίτιον αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά... anyway... σου πρόσθεσα την διόρθωση που ο ίδιος έκανες στην έκφρασή σου (και οδήγησε στο δικό μου) και το βαλα στα recommended όπως έτσι κι αλλιώς του άρμοζε εξ αρχής όπως προείπα...

 

τώρα, ας απολογηθώ κι εγώ επ' ευκαιρία για πρώτη και τελευταία φορά που επειδή βαριέμαι αφόρητα να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα με στείρο τεχνικό τρόπο, τα διακωμωδώ ενίοτε απαντώντας σε δεύτερο χρόνο (εφόσον υπάρχουν ήδη απαντημένα) με "ψευδοφιλολογικό" ύφος για να χαλαρώσω...

 

κι αυτό κατά κανόνα μετά από αρκετή κούραση... οπότε και συνειδητά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε κάποια συντακτικά μου ατοπήματα, καθότι ποσώς (ποσώς όμως) με απασχολεί ο κάθε θιγμένος τυχάρπαστος που θα επιχειρήσει κατά καιρούς να "επικεντρώσει" σε αυτά, ωσάν να μου διορθώνει παιδική έκθεση (όποιος δεν καταλαβαίνει απλά ρωτάει καλόπιστα και αν όχι προσπερνάει)...

 

διαφημιστικόν εξ απαλών ψηφίων για να βάλω ουισκάκι, να απαντήσω και σε κάποια πμ κι επανέρχομαι... η Λόλα στην θέση της παρακαλώ... το μήλο της δεν το ξεχνώ...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο συνονόματος παππούς μου, ίσως ο "πνευματικότερος" και πολυγραφότατος στρατιωτικός της χώρας τον προηγούμενο αιώνα, δεν έμεινε στην ιστορία τόσο για τα πολλά παράσημα στους πολλούς πολέμους που έλαβε μέρος, ούτε για τα πάμπολα υψηλά αξιώματα  που του ανατέθηκαν κατά καιρούς και υπηρέτησε με σθένος και ήθος (πέθανε στην ψάθα προς τιμήν του), ούτε για τους ολυμπιακούς του 36 που έλαβε μέρος ως δεινός ξιφομάχος...

 

είχε γράψει πολλά δικά του βιβλία (κυρίως ιστορικά και στρατιωτικά), αλλά παράλληλα κατέχοντας άψογα πολλές ξένες γλώσσες και ζώντας αρκετά χρόνια στο εξωτερικό ως στρατιωτικός ακόλουθος σε πρεσβείες μας, είχε μεταφράσει πολλαπλάσια σε αριθμό... μην τα πολυλογώ ευλογώντας τα γένια του προγόνου μου, λίγους μήνες πριν φύγει, τον είχα ρωτήσει φορώντας την φρεσκοπλυμένη εφηβική μου αφέλεια, ΓΙΑΤΙ δεν γράφει περισσότερα δικά του βιβλία και ασχολείται τόσο με το να μεταφράζει βιβλία άλλων... η απάντησή του ήταν η εξής μες τις άκρες όπως την θυμάμαι:

- μεταφράζω κάποια βιβλία που έχω διαβάσει και θεωρώ σπουδαία, πριν προλάβει να τα μεταφράσει κάποιος άλλος, ενδεχομένως "ξαναγράφοντάς" τα...

 

παραφράζοντας την ρήση του στα καθ ημάς, να πω με την σειρά μου ως NΠαπ ο νεότερος (τρομάρα μου), ότι στους χαλεπούς πνευματικά καιρούς του απέραντου διαδικτυακού σκουπιδοτενεκέ που βιώνουμε, ένας μη κατέχων την γνώση ενός αντικειμένου (κι ακόμα χειρότερα ο ημιμαθής), μπορεί να βουτήξει πρόθυμα με τα μούτρα σε αυτόν αναζητώντας την, αλλά δυστυχώς βγαίνοντας κατά κανόνα είτε παπαγαλίζει ένα ασύνδετο και παραπλανητικό μέρος της, είτε την "μεταφράζει" απλοϊκά και άστοχα στο επίπεδο που να μπορεί να την κατανοήσει, αδιαφορώντας για την πρωταρχική επιστημονική "αλήθεια" της...

 

κι αυτή η γ@μημένη πλέον "γνώση" ανακυκλώνεται και φέρεται παραποιημένη...  και δυστυχώς, η ανάλογη της πρακτική ενίοτε παγιώνεται ως γενική αυτοαθωωμένη συμπεριφορά σε επίπεδο ατομικό ή χαβαλοπαρέας, με αποτέλεσμα (ειδικά στα τεχνικά φόρουμ), κάποιοι μαζόχες να κυνηγάνε τα "κακάκια" που αφήνονται στον τομέα τους από την ανεξέλεγκτη πνευματική αφόδευση...

 

έλα Λόλα λοιπόν... να ένα μήλο... take or leave it αλλά προς θεού... μακριά από μένα μετά... ήδη με κόπο σου απαντώ (μη πουν όσοι με ξέρουν ότι η γαλατική μου ευγένεια περνάει κρίση)...😘

 

Στις 24/7/2024 στις 4:52 ΠΜ, npap είπε

η παραγωγή είναι η παράλληλη της direct to disc στο βινύλιο

μετάφραση: η παραγωγή που αναφέρεται στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο και εικονίζεται και ακούγεται στο Video που παρέθεσα, έχει ηχογραφηθεί ταυτόχρονα με την σε direct to disc βινύλιο αντίστοιχή της

(εναλλακτικά: την ώρα που κάποιοι το στρογγυλό πράγμα το χαράζανε με ένα μαρκούτσι για να λαλάει στου κατόπ' τραγουδάκια, κάτι άλλοι σα δίπλα κάνανε του ίδιου  σε κάτι άλλα στρογγυλά που κι αυτά γυρνάγανε αλλά όρθια και κάτι άλλοι πιο κει σε μια τηλεόραση μπροστά κάτι κάνανε επίσης)

 

και είμαι πεπεισμένος ότι οι "βινυλιοFANατικοί" αν μπορούσαν να συγκρίνουν σε αντιπαράθεση την εμβληματική μεν για το βινύλιο dtd version,

και είμαι σίγουρος ότι αν οι φανατικοί του βινυλίου, μπορούσαν να κάνουν άμεση σύγκριση, της σε μορφή direct to disc βινύλιο εκδοχής

(και τον κόβω ότι άμα οι χουλιγκάνοι του μαύρου στρογγυλού γινότανε να βάλουν σα δίπλα αυτή που χαράζανε στο στρογγυλό με το μαρκούτσι)

 

με αυτήν (ψηφιακή αλλά απαλλαγμένη από τα προπατορικά της πρώτης δε),

με την ψηφιακή (που δεν κουβαλάει εγγενώς συχνοτικές αλλοιώσεις, ruble κλπ)

με το μικρό κίτρινο στρογγυλό (που δεν το χουν πετσοκόψει, δεν βουίζ' και λοιπά πολλά)

 

θα αναθεωρούσαν πολλές άστοχες "απολυτότητες" που στηρίζονται κυρίως στην έλλειψη από τις προσλαμβάνουσες τους (και δεν φταίνε σίγουρα γι αυτό) κορυφαίων audio references...

χωρίς πάντα αυτό να σημαίνει φυσικά ότι "παραδεχόμενοι" ανοικτά (κι όχι με μεν ναι αλλά),

την αντικειμενική τεχνική υπεροχή του σύγχρονου μέσου,

εδώ τι να μεταφράσω ο έρμος να το ζωγραφίσω καλύτερα για παιδιά κάτω των 7 ετών που ενδεχομένως  δεν το καταλαβαίνουν🤔

(δεν περιγράφου άλλο)

 

θα πρόδιδαν τα ντε φάκτο κατά RIAA "κατασφαγμένα" LP τους...

θα πρόδιδαν τα εκ των γεγονότων τα απωλεστικά σε σχέση με την αρχική καταγραφή του περιεχομένου τους βινύλια

(θα κάρφωναν τα εκ των πραγμάτωνε πετσοκομμένα μαύρα στρογγυλά τους)

 

αυτά των υποκειμενικά αισθητικώς προικοδοτημενων από τα παραγόμενα artifacts των μουσικών ντε, που προτιμούν...

που έχουν "προικοδοτηθεί" εκ φύσεως του μέσου με διάφορα κατά περίπτωση τεχνουργήματα που κολακεύουν στα αυτιά τους όταν τις ακούν, τις (ηλεκτρικές πάντα) μουσικές που τους αρέσουν...

(που την βρίσκουν με τα τερτίπια που ταιριάζουν στα πανηγυριώτικα που γουστάρουν να ούμ)...

 

 

22 ώρες πριν, sultan of string είπε

το θέμα riia έχει λυθεί εδώ και 70 χρόνια ακριβώς όπως εισήχθη

 

ουπς!... και να θέλω να αγιάσω δεν μ αφήνεις... να και το πιο πρόσφατο "διαμαντάκι" που ξεφούρνισες... τι λες ρε φίλε σοβαρά... έχει "λυθεί";... αναπουπουλιάστηκα... αυτό τι σημαίνει δηλαδή; ότι η εταιρεία που απλά επέβαλε ένα κοινό equalization για να μην παίζει ο κάθε δίσκος ότι νάναι ανάλογα την κάθε χώρα και το κάθε πικάπ όπως γινόταν πριν, έκανε μαγικά και εξαφάνισε τα εγγενή φυσικά προβλήματα του μέσου;... έλεος όμως...

 

λοιπόν για να τελειώνουμε... το βινύλιο ήταν (τηρουμένων των αναλογιών και πάντα ως προς το απωλεστικό φαινόμενο του πράγματος) το "mp3" της ταινίας...

 

πρώτο ΑΛΛΑ ...χωνέψτε το και αγαπήστε το όλοι με τις αδυναμίες του όμως... αγαπήστε το γιατί κάποτε κάποιοι μεγάλοι μηχανικοί ξεπέρασαν τον εαυτό τους και τις αδυναμίες του μέσου και σε ηλεκτρικές μουσικές που δεν είχαν φυσικές αναφορές, απογείωσαν κάποια μουσικά αριστουργήματα ενσωματώνοντας τους έμμεσα τα artifacts στο αποτέλεσμα που έφτασε στο αυτί του μέσου ακροατή... αυτού φυσικά που αποκτούσε μια έκδοση από master που σεβόταν οριακά τον ρόλο του... 

 

αγαπήστε το γιατί ο έστω μη "τέλειος" ήχος του έχει ενσωματωθεί στο dna σας... καλώς και Πάγκαλος... αγαπήστε το γιατί σε κάποιους κουβαλάει κομμάτια από την ζωή σας και χίλιους άλλους λόγους που στην τελική αφορούν μόνο τον καθένα σας και λογαριασμό μη δίνετε...

 

δεύτερο ΑΛΛΑ... από αυτό μέχρι την θρασεία παραποίηση της πραγματικότητας υπάρχουν και αντικειμενικά τεχνικά όρια...

 

πχ η ημιμαθής αναφορά που γράφηκε πρόσφατα σε άλλο θέμα επίσης από τον από πάνω, ότι δηλαδή: 

"...ηχογραφήθηκαν σε ταινία και πρωτοκυκλοφόρησαν σε master για βινύλιο.

Συνεπώς αν κάποιος θέλει να τους ακούσει όπως τους φαντάστηκαν οι μουσικοί και ο ηχολήπτης (όχι αυτός,αυτός σίγουρα τότε ήταν στο νηπιαγωγείο) πρέπει να αναζητήσει βινύλιο που τυπώθηκε το πολύ έως το 1985 βαρια βαρια, οσο παλιότερο τόσο καλύτερα..." αγγίζει τα όρια της φαιδρότητας... ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι η να παιχθεί η ίδια η ταινία σε ένα κορυφαίο open reel ή αυτή να μεταγραφεί μέσω ενός κορυφαίου ADC σε ένα ψηφιακό μέσο υψηλής ανάλυσης που θα αναπαραχθεί ακολούθως οπουδήποτε αλλού...

 

μόλις η ψηφιακή τεχνολογία ξεπέρασε τις φυσιολογικές παιδικές της ασθένειες το θέμα και η παραφιλολογία του έως σημείο "ψεκασμού" έληξε... το γεγονός ότι συχνά πυκνά συντηρείται και αναζωπυρώνεται εκτός των ορίων που έθεσα παραπάνω από ένα σημείο και μετά αγγίζει όντως την γραφικότητα...

 

και για να κλείσω επιτέλους, ένα παράδειγμα που ελπίζω μην μπει πάλι κάποιος στον κόπο να παραποιήσει ως προς τον στόχο του... αν κάποιος γνώστης της μουσικής με φυσικά όργανα ακούσει την κορυφαία ηχογράφηση βινυλίου που έχω αναφέρει παραπάνω στο καπάκι με την ψηφιακή της μορφή σε ένα κορυφαίο σύστημα, θα κάνει άμεσα το βινύλιο φρίσμπι από την πόρτα από το παράθυρο κι από όπου βρει χώρο να αναπνεύσει... αν από την άλλη κάνει το ανάλογο πείραμα με το DSoTM τα αποτελέσματα δεν θα ναι ίδια... κάποιοι (ειδικά νεότεροι) θα προτιμήσουν την ψηφιακή version, κάποιοι (ειδικά παλιότεροι που στα νιάτα τους το είχαν λιώσει), το βινύλιο... πιο λιανά δεν δύναμαι να το θέσω... τελεία και παύλα μήπως και πάω για ύπνο επιτέλους...

 

 

ΥΓ... μη ξεχάσω... ρε MGs... ρε MGs... το ότι  παραποίησες "πονηρά" το παράδειγμά μου που είχε ως αφορμή την τελευταία αποστροφή του ποστ του τρόλεϊ περί επιδίωξης αντιπαραθέτοντας της την πολυπλοκότητα της ανθρώπινης αίσθησης της ακοής και δεν άφηνε περιθώρια παρανόησης μιας και έκλεινε σαφέστατα ως:

 

Στις 24/7/2024 στις 4:52 ΠΜ, npap είπε

μια μικρή αναφορά, στην τραγελαφική ουκ ολίγες φορές προσπάθεια των διάφορων κριτικών ηχητικών συσκευών, να μας μεταφέρουν την αίσθηση που απεκόμισαν οι ίδιοι από την ακρόαση κάποιας, φτάνει για να καταλάβουν όλοι (καλόπιστοι και μη) τι εννοώ...

 

με απογοήτευσε ταμάλα, γιατί δεν ανήκεις τελικά στους καλόπιστους όπως κακώς νόμισα βραχυχρόνια... παρεμπιπτόντως σου χει στείλει κανας κριτικός αρχεία με wetransfer να μου τον συστήσεις και μένα;...

 

κρίμα ρε μεγάλε... με γύρισες στην γνώμη που αποκόμισα για σένα στην πρώτη "επαφή" μας εδώ, που θυμάμαι ότι μου την είπες με θράσος και αγένεια χωρίς να με ξέρεις και χωρίς να σου έχω απευθύνει καν τον λόγο για το ότι και καλά κρατάω τα "μυστικά" της τέχνης για την πάρτι μου και κάτι τέτοια κουλά... πρώτη φορά ακολούθως κόντεψα να πειστώ ότι εξηνταρίζοντας σιγά σιγά έπεσα έξω σε κρίση για κάποιον έστω και εκ του μακρόθεν, αλλά δεν γ@διέται... τι είχες Νίκο μ' τι είχα πάντα... στην τελική εχ3σθην... κάθε κατεργάρης στον πάγκο του...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου