Προς το περιεχόμενο

Πως να βγάλουμε warm sound από τις μίξεις μας. Υπάρχει ζεστός ήχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, MGs είπε

Εχεις Abbey Road,απλά έχεις το πρώτο σκαλάκι απο το πεζοδρόμιο πριν μπείς.

εγώ πάντως κάπου είχα δει συνέντευξη με αυτούς που το είχαν το abbey road και μίλαγαν για τα plug-in και λέγανε πως πλέον πάνε σε αυτούς μόνο για την τεχνογνωσία για να γράφουν, αν ήξεραν με τα plug-in που έχουν δεν θα τους χρειάζονταν.

 Εγώ έχω τα πάντα απλά δεν έχω τις γνώσεις και το παλεύω ο καημένος, κάτι κάμω. Τουλάχιστο κυνηγώ το όνειρό μου έστω και μόνος μου μέσα από το πληκτρολόγιο και ένα masterkeyboard, μια usb κάρτα, κάτι ψωροηχεία και ακουστικά και τα plug in μου. Είμαι ο ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ της γειτονιάς. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μπρε συ αΦτα τα καφριλικια γίνονται στο mastering 🤣 και πάλι αν έχει γίνει καλή δουλειά στη μίξη περνάνε.

Να βάλω και το ψαλίδι που θα φάει απο τις πλατφόρμες?

Στο τέλος θα συμφωνήσουμε σε αυτό που είπα στην αρχή.

Ειτε απο SSL,είτε απο κάρτα ήχου,μικρή διαφορά θα έχουν στο σπετσοφάι και το U2B.

 

Αγοράστε δίσκους για την ζεστασιά τους,πάρτε αναλογικά όργανα,κλείστε αυτήν την μαλακία το grid όταν γράφεται,δέν υπάρχει αρμονικό saturation στον ψηφιακό κόσμο και δέν θα υπάρξει ποτέ,σταματήστε να ανεβάζετε ότι αηδία βγάζετε σε "όλες τις πλατφόρμες",εσείς που ακούτε low bap αγκαλίαστε τους Hip Hoppers,εσείς που ακούτε metal αγκαλιάστε έναν Punk,εσείς που γράφεται Trap...αφήστε για λίγο την φουσκωτή σας κούκλα και αγκαλιάστε μιά πραγματική γυναίκα,για όλους έχει χώρο η μουσική!

 

 

Εκτός τον SF και τον Καταρράκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν εβδομηνταρήσει ακόμα, αλλά με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, βινύλια, φσιτ μπόινγκ κιθάρες, λαμπατοι ενισχυτές, SSL και τα λοιπά... πρέπει να κοντεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cos_dr είπε

εγώ πάντως κάπου είχα δει συνέντευξη με αυτούς που το είχαν το abbey road και μίλαγαν για τα plug-in και λέγανε πως πλέον πάνε σε αυτούς μόνο για την τεχνογνωσία για να γράφουν, αν ήξεραν με τα plug-in που έχουν δεν θα τους χρειάζονταν.

Και όντως αυτό είναι μισή αλήθεια.Η ερώτηση που θα έπρεπε να γίνει,για να καταλάβουν ορισμένοι είναι απλή.

Αναφέρονται για όλα τα είδη μουσικής,για όλα τα στάδια της παραγωγής και ανεξαρτήτου ιδιομορφίας του project?

 

Μπροστά μου έβλεπα να περνάει μηχανικός ήχου μιά φωνή η μιά μπασογραμμή απο επεξεργαστές για να την πάει εκεί που πρέπει(ας ύποθεσουμε οτι ήταν ένα home recording),ενώ σε άλλο έβαζε ένα απλό eq και ίσως άλλο ένα plugin με ελαφριές ρυθμίσεις και έλεγε έτοιμο(ένα επαγγελματικό recording π.χ).

 

Κάντε ένα πείραμα.

Βρείτε και κατεβάστε stems (unmixed) απο ένα γνωστό ρόκ κομμάτι.

Μπορείτε να κάνετε με τις όποιες γνώσεις έχετε ένα τυπικό mix και mastering.ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!

Ξανα ακούστε σόλο τα τύμπανα π.χ που έχει το κομμάτι,μπορείτε να τα γράψετε σε δικό σας χώρο,να τα κάνετε να ακούγονται έτσι με plugins ακόμη και αν έχετε προχωρημένες γνώσεις.ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!🥳

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Δεν έχουν εβδομηνταρήσει ακόμα, αλλά με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, βινύλια, φσιτ μπόινγκ κιθάρες, λαμπατοι ενισχυτές, SSL και τα λοιπά... πρέπει να κοντεύουν

Ναι αλλά μήν ξεχνάς οτι αυτοί έχουν ακούσει πιό καλή μουσική απο εμάς.

Μια απο τις ελάχιστες περιπτώσεις που πρέπει να εμπιστεύεσαι τους παλαιοτέρους.

Οχι όλους,αυτούς που άκουγαν πραγματικά καλη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Αν είχα αυτό

 image.jpeg.610144ba0dea4dbf62ddd171a7d09da5.jpeg

 

 

 Αυτό εγώ θέλω. Θα περιμένω να πέσει και θα το πάρω. 🤌😀

Aν από τη μέρα που μας το πρωτοείπες έβαζες €1 στην άκρη κάθε μέρα, σήμερα θα είχες δύο τέτοια.

Λοιπόν, μην περιμένεις να πέσει η τιμή του, δεν θα πέσει σύντομα, και όταν πέσει, θα ΄έχουν βγει ήδη άλλα τρία νεότερα και καλύτερα μοντέλα, και τελικά δεν θα αγοράσεις το παραπάνω αλλά θα περιμένεις ξανά να πέσει η τιμή των νεότερων μοντέλων, και θα περιμένεις και θα περιμένεις και θα περιμένεις και θα περιμένεις και...

Ώσπου θα έρθει μια μέρα και RIP Cos_dr.😵‍💫😢✝️

image.gif.2b9a4bc5d2240aa05db6ddd081f251bb.gif


Άι πάρ'το αύριο λοιπόν και μην περιμένεις άλλο. Κι αν σε πιέζει ο γιόκας να του πάρεις αυτό και το άλλο, πες του να...περιμένει, αυτός έχει χρόνο...😌

 

 

40 λεπτά πριν, MGs είπε

Ναι αλλά μήν ξεχνάς οτι αυτοί έχουν ακούσει πιό καλή μουσική απο εμάς. Μια απο τις ελάχιστες περιπτώσεις που πρέπει να εμπιστεύεσαι τους παλαιοτέρους, αυτούς που άκουγαν πραγματικά καλη μουσική.

True...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Aν από τη μέρα που μας το πρωτοείπες έβαζες €1 στην άκρη κάθε μέρα, σήμερα θα είχες δύο τέτοια.

Λοιπόν, μην περιμένεις να πέσει η τιμή του, δεν θα πέσει σύντομα, και όταν πέσει, θα ΄έχουν βγει ήδη άλλα τρία νεότερα και καλύτερα μοντέλα, και τελικά δεν θα αγοράσεις το παραπάνω αλλά θα περιμένεις ξανά να πέσει η τιμή των νεότερων μοντέλων, και θα περιμένεις και θα περιμένεις και θα περιμένεις και θα περιμένεις και...

Ώσπου θα έρθει μια μέρα και RIP Cos_dr.😵‍💫😢✝️

image.gif.2b9a4bc5d2240aa05db6ddd081f251bb.gif


Άι πάρ'το αύριο λοιπόν και μην περιμένεις άλλο. Κι αν σε πιέζει ο γιόκας να του πάρεις αυτό και το άλλο, πες του να...περιμένει, αυτός έχει χρόνο...😌

 

 

True...😌

Δεν έχεις κι άδικο αλλά εδώ τώρα που μιλάμε έχω κάνει το PC Abbey Road και συμπληρώνω τη νέα μου επιτυχία με χρώμα βινυλίου, νύσταξα, πάω για ύπνο. Θα περιμένω. Χρόνια ..... έχουμε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου