Προς το περιεχόμενο

Πως να βγάλουμε warm sound από τις μίξεις μας. Υπάρχει ζεστός ήχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, MGs είπε

Ναι βρε,το έχει πεί και σε άλλα ποστ.Ολα ίδια είναι.Ουτε το οτι το ένα κάνει 50 ευρώ και η κονσόλα 150.000 δημιουργεί κάποια ερωτηματικά.

 

Δεν έχεις καταλάβει τι έγραψε ο SF. Την κάρτα ήχου (και μάλιστα, των 50 ευρώ) εσύ την έφερες στη συζήτηση, ακόμη δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο.

 

Το λέω, μπας και υπάρξει συννενόηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν έχεις καταλάβει τι έγραψε ο SF. Την κάρτα ήχου (και μάλιστα, των 50 ευρώ) εσύ την έφερες στη συζήτηση, ακόμη δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο.

 

Το λέω, μπας και υπάρξει συννενόηση.

Μια χαρά κατάλαβα και όταν λέω να γράψει σε μιά κάρτα δέν ανέφερα ποτέ των 50 ευρώ.

Των 2.000 + ευρώ,μία επαγγελματική.

Κάνει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MGs είπε

δέν ανέφερα ποτέ των 50 ευρώ.

 

To "50 ευρώ" που έγραψες, σε τι αναφέρεται;

Και όχι, επιμένω ότι δεν κατάλαβες.

Θα σου εγηξούσα, αλλά ίσως προτιμά να το κάνει ο είδειος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

To "50 ευρώ" που έγραψες, σε τι αναφέρεται;

Εγω εχω ενα ssl plugin της  waves 

Μου κανει την καρτα μου ssl ή με πιασαν Κωτσο?

 

Σε αυτό,στο plug in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MGs είπε

Σε αυτό,στο plug in.

 

Α, μάλιστα.... σόρυ... παρεξήγησις.

Παρεξήγησα, διότι ο SOS επίσης αστειεύεται.

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MGs είπε

Εγω εχω ενα ssl plugin της  waves 

Μου κανει την καρτα μου ssl ή με πιασαν Κωτσο?

 

Σε αυτό,στο plug in.

 

Αν θες να ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ με αυτην φυσικα και δεν θα κανει τον προενισχυτη της καρτας σου ΙΔΙΟ με την SSL μια και ο προενισχυτης της καρτας σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SSL.

 

Αρα ΟΧΙ δεν θα πετυχεις το αποτελεσμα της SSL στην ΠΗΓΗ του ηχου (recording) που ειναι και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ.

 

Αν θες τωρα στην ΜΙΞΗ να δωσεις χαρακτηρα SLL/NEVE ή οτιδηποτε αλλο στο συγκεκριμενο Track που θα την βαλεις για eq/comp/gate κτλ.  (γνωριζοντας φυσικα τι θελεις ακριβως να κανεις  και ΠΩΣ να το πετυχεις ) θα σε βοηθησει, το πόσο εξαρταται απο το plug in (δεν ειναι ολα τα plug in ιδια, αλλο το ssl plug in της waves και αλλο της UAD, μερα με τη νυχτα ειναι) και απο τις ικανοτητες σου στην μιξη και την παραγωγη.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Αν θες να ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ με αυτην φυσικα και δεν θα κανει τον προενισχυτη της καρτας σου ΙΔΙΟ με την SSL μια και ο προενισχυτης της καρτας σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SSL.

 

Αρα ΟΧΙ δεν θα πετυχεις το αποτελεσμα της SSL στην ΠΗΓΗ του ηχου (recording) που ειναι και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ.

 

Αν θες τωρα στην ΜΙΞΗ να δωσεις χαρακτηρα SLL/NEVE ή οτιδηποτε αλλο στο συγκεκριμενο Track που θα την βαλεις για eq/comp/gate κτλ.  (γνωριζοντας φυσικα τι θελεις ακριβως να κανεις  και ΠΩΣ να το πετυχεις ) θα σε βοηθησει, το πόσο εξαρταται απο το plug in (δεν ειναι ολα τα plug in ιδια, αλλο το ssl plug in της waves και αλλο της UAD, μερα με τη νυχτα ειναι) και απο τις ικανοτητες σου στην μιξη και την παραγωγη.

 

εγω έχω καταλήξει ότι με πιάσαν Κώτσο

και με πιανουν όποτε ξανακανω την κινηση ιδίως κατι μαβρες παρασκευες

https://www.waves.com/plugins/ssl#sort:path~type~order=.default-order~number~asc|views:view=grid-view|paging:currentPage=0|paging:number=18

σιγα τις διαφορες οχι G όχι Ε όχι EV2

 

και οι "καλές" εδω

https://www.uaudio.com/uad-plugins/channel-strips/ssl-4000-e-series-channel-strip-collection.html

 

ποιές ειναι οι καλες?

όταν οι πρώτες κάνουν 36 από 149

και οι άλλες 53 από 327....

ότι δθινεις παιρνεις

η μανα μου έλεγε παιδί μου το φτηνό είν κι ακριβό.

Πάντως τα γραφικά ίδια με φαίνονται.

 

Τωρα εσεις καλά τα λέτε θα έχετε και εμπειρία αν και στο καθένα βλέπω τα ίδια ενα eq έναν συμπιεστή έναν περιοριστή, αλλά δεν πείθομαι ότι θα μου δώσουν τον χαρακτήρα ssl όποιος είναι αυτός στην κάρτα μου των 50 ή 2000 ευρώ. Ούτε οτι θα μου τα δωσει η μια και δε θα τα δωσει η άλλη.

Πιστεύω ότι κάτι θα δώσουν, κάτι για να ακούσει ο καθένας μια διαφορά και να πει "ααα δες αν το πατήσεις αλλάζει" Εντάξει να μην το παρατραβάμε, ένα eq, έναν κομπρέσσορα καταλαβαίνουμε πως υλοποιείται.

Και σίγουρα μπορούν και να ζεστάνουν τον ήχο. Λενε εισάγοντας αρμονική παραμόρφωση (2ης τάξης??) παίρνει χαρακτηριστικά λυχνίας....

Το θέμα είναι αν δεν έχεις ήχο γενικώς...εκεί είναι το πρόβλημα

 

 

ενδιαφέρουσα συζήτηση πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Αν θες τωρα στην ΜΙΞΗ να δωσεις χαρακτηρα SLL/NEVE ή οτιδηποτε αλλο

(Δέν υπάρχει warm sound,αλλά αν θές να δώσεις χαρακτήρα στην μίξη σου,πέρνα την απο μια SSL).🧐🙄🫢

Τον τσακώσαμε τον κύριο.Να περάσουμε στον επόμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MGs είπε

(.Να περάσουμε στον επόμενο?

Περνάμε τον ήχο από modules και κονσόλες για να τον ζεστάνουμε δίνοντας αρμονικές και συμπίεση του σήματος.

Κάθε module η κονσόλα, ακόμα και χωρίς ρύθμιση δίνει το χαρακτήρα του στο ηχητικό σήμα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, MGs είπε

(Δέν υπάρχει warm sound,αλλά αν θές να δώσεις χαρακτήρα στην μίξη σου,πέρνα την απο μια SSL).🧐🙄🫢

Τον τσακώσαμε τον κύριο.Να περάσουμε στον επόμενο?

Και πάλι αλλανταλατσιπαρασκεβιστογαλα, συν ότι παραφραζεις αυτά που γράφω ,δεν είπα "χαρακτήρα" ,είπα "χαρακτήρα Never ή SSL'' όπως θα έλεγα και "χαρακτήρα ψηφιακής Yamaha κονσόλας"

Κάθε κονσόλα έχει διαφορετική ηχητική επίδραση ,ειδικά στο eq της αλλά και στα άλλα modules,σε σχέση με κάποια άλλη, οι κλασσικές κονσόλες π.χ. API,SSL,NEVE,HELIOS έχουν διαφορετικο ήχο ,ο οποίος φυσικά ΔΕΝ είναι "ζέσταμα" αλλά ηχητική συμπεριφορά, τα plug ins αυτή την ηχητική συμπεριφορά προσομοιάζουν,εγώ ας πούμε στις κιθάρες βάζω API ,όπως και στο ταμπούρο,στα υπόλοιπα τύμπανα Neve κτλ.,κτλ. αν θέλω να δώσω αυτόν τον χαρακτήρα σε ένα κομμάτι.

Αυτή είναι και η ΜΑΓΕΙΑ της τεχνολογίας,σου επιτρέπει να έχεις ταμπούρο Neve και κιθάρες API 😅 αλλά φυσικά και δεν είναι "ζέσταμα" ίσα ίσα extra clarity & punch είναι.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου