Προς το περιεχόμενο

Laptop που κλείνει συνεχώς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Από ότι φαίνεται, πολύ πιθανό το καλώδιο το υπόλοιπο, που μπαίνει στην πρίζα, έχει θέμα. Έχει βρωμιές και τσακίζει σε σημεια. Πήγα σε άλλο τεχνικό (πιο κεντρικό σημείο και με καλές κριτικές), απλά το πρώτο πράγμα που πρόσεξε και αυτός είναι το καλώδιο. Αλλά και το τροφοδοτικό που μου έδωσε χθες ο αλλος τεχνικός που είναι κοντά στο σπίτι μου (ήταν τροφοδοτικό χωρίς καλώδιο πρίζας) ήταν κομμένο και ξαναφτιαγμενο.

Σε αυτόν τώρα που πήγα, του είπα να κάνει και έναν επανέλεγχο στα ανεμιστηρακια, cpu κλπ. 

9-15 ευρω εχει ένα τροφοδοτικό.

Βρες τα specs του και πάρε ένα καινούργιο.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου

Θα ήθελα να αναφέρω ότι το ένα ηχείο μου δεν παίζει.

(δύο μέρες μετά...)

Τώρα δεν παίζει το άλλο ηχείο.

(δύο μέρες μετά...)

Νομίζω ότι φταίει το καλώδιο του άλλου ηχείου.

(δύο μέρες μετά...)

Τώρα πρόσεξα ότι το ένα ηχείο λείπει. Πάω να δω που είναι.

(δύο μέρες μετά...)

Τελικά το βρήκα, το είχε πάρει η θεία μου και το έβαλε κατά λάθος δίπλα στον παππού.
Εκεί παίζει περιέργως, άρα τελικά έφταιγε το καλώδιο;

(δύο μέρες μετά...)

Άνοιξα το άλλο ηχείο και βρήκα μέσα ένα μπεφτέκι.
Ο τεχνικός μου είπε ότι δεν πειράζει γιατί ότι θρεπτικές ουσίες και να είχε μέσα θα έχουν φύγει.

(δύο μέρες μετά...)

Τελικά, αυτό το ηχείο δεν είναι δικό μου, τα δικά μου τα έχω αφήσει σε άλλο τεχνικό.
Τον πήρα τηλέφωνο και λέει ότι αυτά τα ηχεία πάντα βγάζουν προβλήματα.

(δύο μέρες μετά...)

Τόμπολα, με κτύπησε το ρεύμα (ίσως) γιατί τα πήρα στο κρανίο και έριξα ένα ποτήρι Κόλα στο ρημάδι το laptop (έχει και αυτό πρόβλημα). Με τόσα πρίμα στο mastering πως να ακούσεις αν παίζει το ηχείο στο διπλανό σπίτι;

(δύο μέρες μετά...)

Ο τεχνικός σκοτώθηκε, τον βάλανε να αλλάξει λάστιχο σε παπάκι, αλλά έβαλε ιμιτασιόν ζάντα. Μήπως τελικά δεν ήταν τόσο καλός όσο νόμιζα; Θα το πάω (το ηχείο) σε Apple Store, και το laptop στη Yamaha, και το παπί στη Denon.

 

(σ.σ. thebest20, το ξέρεις ότι σε αγαπάμε, αλλά δεν κρατήθηκα... ή θα έκανα πλάκα ή θα μου ερχόνταν ντουβρουτζάς)... :)

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Από ότι φαίνεται, πολύ πιθανό το καλώδιο το υπόλοιπο, που μπαίνει στην πρίζα, έχει θέμα. Έχει βρωμιές και τσακίζει σε σημεια. Πήγα σε άλλο τεχνικό (πιο κεντρικό σημείο και με καλές κριτικές), απλά το πρώτο πράγμα που πρόσεξε και αυτός είναι το καλώδιο. Αλλά και το τροφοδοτικό που μου έδωσε χθες ο αλλος τεχνικός που είναι κοντά στο σπίτι μου (ήταν τροφοδοτικό χωρίς καλώδιο πρίζας) ήταν κομμένο και ξαναφτιαγμενο.

Σε αυτόν τώρα που πήγα, του είπα να κάνει και έναν επανέλεγχο στα ανεμιστηρακια, cpu κλπ. 

Λογικό να σου ρίχνει την ασφάλεια στον πίνακα αν το καλώδιο από το τροφοδοτικό στην πρίζα έχει τσακίσματα και βραχυκυκλωνει όποτε κουνιέται η σε απρόβλεπτες στιγμές... Άλλαξε το άμεσα με ένα ίδιο από το εμπόριο (καλώδιο απλό είναι, σαν του σταθερού pc), καθώς είναι άμεσος ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας αλλά και φωτιάς...

 

Edit: Αυτό είναι;

 

https://www.skroutz.gr/s/23913242/Akyga-Schuko-IEC-C5-Cable-1-5m-Mayro-AK-NB-01A.html

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thebest20 είπε

Από ότι φαίνεται, πολύ πιθανό το καλώδιο το υπόλοιπο, που μπαίνει στην πρίζα, έχει θέμα. Έχει βρωμιές και τσακίζει σε σημεια. Πήγα σε άλλο τεχνικό (πιο κεντρικό σημείο και με καλές κριτικές), απλά το πρώτο πράγμα που πρόσεξε και αυτός είναι το καλώδιο. Αλλά και το τροφοδοτικό που μου έδωσε χθες ο αλλος τεχνικός που είναι κοντά στο σπίτι μου (ήταν τροφοδοτικό χωρίς καλώδιο πρίζας) ήταν κομμένο και ξαναφτιαγμενο.

Καλό θα ήταν να ανέβαζες μία φωτογραφία από όλα τα τροφοδοτικά και όλα τα καλώδια.

1 εικόνα = 1000 λέξεις

Τι να λέμε τώρα...

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρίχνει την ασφάλεια στιν πίνακα βραχυκυκλωνει ή το τροφοδοτικά πιό πιθανά ή το Λαπτοπ. 

 Άλλαξε τροφοδοτικό, δες μέσα τις καλωδιώσεις αν δεν πατάει κάνα καλωδιακι ανεμιστήρα, οι μνήμες κλπ και αν αλλάξεις τροφοδοτικό και το κάνει, βγες έξω, πέτα το με δύναμη σε έναν τοίχο και όπως σκασει κάτω πάτα το με μανία, ουρκιαζοντα μέχρι να γίνει θρύψαλα και πάρε άλλο, έστω refurbished. 👌

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή είμαι γνωστός ρακοσυλλέκτης , έχω μαζέψει αρκετά laptops από τα σκουπίδια (ανακύκλωση).

Επίσης έχω πάνω από 10 δικά μου Laptops από όλες τις γενιές .

Τόσο τα πεταμένα, όσο και τα δικά μου , και είναι ασφαλές δείγμα μιας και μιλάμε για πάνω από 20 συνολικά, έχουν ένα αδύνατο σημείο.

Το 99% στα laptop , τα παίζει το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τροφοδοτικό (και φυσικα η μπαταρία -αλλα με αυτην δεν ασχολείσαι, την πετας και μια χαρα).

Μου έχει τύχει να σβήνουν γι αυτό τον λόγο ή γιατί δεν αρκούσαν τα volt από μικρότερα τροφοδοτικά (στα 19 με 21 volt παίζουν τα πιο πολλά).

2η αιτία βλάβης, ο σκληρός (και γι αυτό τα πετάνε).

Πολύ μακριά....θα δεις άλλες βλάβες (π.χ. κάρτα γραφικών) , δεν μου έχει τύχει να δω π.χ.  καμένη mothearboard σε laptop ακόμα.

Πλέον τα universal τροφοδοτικά είναι πάμφθηνα.

Τα specs θα τα βρεις εύκολα.....αλλά καμία φορά δεν κουμπώνει το ακροφύσιο βύσμα.

Και αυτό λύνεται εύκολα όμως, μιας και βρίσκεις π.χ. μετασχηματιστές που αλλάζουν αρκυφύσια και έχουν πολλά, και κόβεις και κολλάς ένα.

Βρήκα πάνω από 4 laptops που πετάχτηκαν και το μόνο που  τους έλειπε ήταν το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τροφοδοτικό. (οκ ήταν και obsolete οπότε μπορεί να πατάχθηκαν και για αυτόν τον  λόγο)..

Εντύπωση μου κάνει ο "τεχνικός" που το είδε πάντως......

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εντάξει, το πήρα το λάπτοπ, όλα καλά μέχρι στιγμής, ευτυχώς και λίγα μου πήρε 20 ευρώ για όλη τη δουλειά.

1)Αλλαγή φορτιστή universal (το καλώδιο έφταιγε που έριχνε το ρεύμα ,από ότι μου είπε και όχι το τροφοδοτικό)

2)Εσωτερικά στο λάπτοπ κοντά στο βύσμα υπήρχαν μικρά κομμένα καλώδια, που ο προηγούμενος τεχνικός πριν δύο εβδομάδες μου είπε ότι τα κοίταξε όλα και δεν υπηρχε κανένα θέμα. Να πω ότι τα πιο πεταμένα λεφτά ήταν εκεί 30 ευρώ για να μου καθαρίσει το ανεμιστηρακι και να μου πει ότι όλα είναι οκ αν και έκανε εντελώς λαθος. Και λόγω έλλειψης χρόνου και υποχρεώσεων δεν είχα σκεφτεί να το πάω κάπου κεντρικά. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχει κλείσει το λάπτοπ στο άσχετο και κατά 99,9%, δεν γινόταν καλή επαφή και έκλεινε.

Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις σας, πάνω κάτω μου είπατε τι έφταιγε.

Θα το δω τις επόμενες μέρες πώς θα πάει.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου