Προς το περιεχόμενο

Laptop που κλείνει συνεχώς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, trolley είπε

Άναψε το, αλλά μην αφήσεις να ξεκινήσουν τα Windows.

Δηλαδή, μπες στην περιοχή BIOS (συνήθως γίνεται πατώντας το DEL ή το F2 την ώρα του Boot, αλλά δες τυχόν οδηγίες ειδικά για τον δικό σου υπολογιστή).

 

Μπαίνοντας στο BIOS, κάνε ένα καφέ.

Εξακολουθεί να κλείνει μετά από λίγο; Ή όχι;

 

Πιθανολογώ ότι δεν θα κλείνει, και ο λόγος ότι το Bios δεν απαιτεί μεγάλη τροφοδοσία.

Το πρόβλημά του είναι 99% το τροφοδοτικό, και 1% η κάρτα γραφικών.

Αλλά δεν μας λέει 1ον αν δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό,

και 2ον αν κρατάει η μπαταρία και αν σβηνει με την μπαταρία. ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Πιθανολογώ ότι δεν θα κλείνει, και ο λόγος ότι το Bios δεν απαιτεί μεγάλη τροφοδοσία.

Το πρόβλημά του είναι 99% το τροφοδοτικό, και 1% η κάρτα γραφικών.

Αλλά δεν μας λέει 1ον αν δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό,

και 2ον αν κρατάει η μπαταρία και αν σβηνει με την μπαταρία. ......

 

Πάντα ξεκινάω ελέγχοντας αν τα έχουν παίξει τα Windows.

Μία φορά το αμέλησα, και είδες τι έγινε παγκοσμίως....

 

 

  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όντως ο OP δεν απαντάει.

Συμπεραίνω πως το πρόβλημα είναι ότι του κόβουν εκ' περιτροπής το ρεύμα στο χώρο του.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Αυτό με το bios δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν προλαβαίνω. Μου έδωσε ο τεχνικός μου σήμερα ένα άλλο τροφοδοτικό να δοκιμάσω (χωρίς όμως το υπόλοιπο μισό καλώδιο) και με το που έβαλα αμέσως έπεσε το ρεύμα. Ενώ με αυτό που έχω ήδη, δεν μου πέφτει το ρεύμα, απλά κλείνει το λάπτοπ σε άσχετες φάσεις χωρίς να θερμαίνεται. 

Αυτό που σκεφτομαι είναι να πάρω έναν universal φορτιστή για acer, να υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Γενικά όμως μου έχει πει γνωστός μου που είναι γνώστης όπως και τεχνικοί ότι οι universal μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα. Δεν έχω πάρει ποτέ για να ξέρω.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κλείνουν το ρεύμα εκ περιτροπής, τώρα το έψαξα και δεν ήξερα ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Πάντως απο τότε που ο τεχνικός ,μου καθάρισε ανεμιστηρακι και όλα και τα τσέκαρε, δεν πέφτει το ρεύμα αλλά κλείνει το λάπτοπ σε άσχετες στιγμές. Με τη νέα βάση που πήρα, δεν ζεσταίνεται καθόλου. Σήμερα που μου έδωσε καινούριο τροφοδοτικό για δοκιμή (χωρίς το υπόλοιπο που μπαίνει στην πρίζα) , έπεφτε πάλι το ρεύμα, συνέχεια, οπότε τώρα το έχω με το παλιό αλλά δεν το δουλεύω μέχρι να βρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Το να κλείνουν το ρεύμα εκ περιτροπής, τώρα το έψαξα και δεν ήξερα ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Αδελφέ, αστειευόμουν για να υπογραμμίσω ότι δεν μας απαντάς.

Προφανώς δεν παίζει κανείς με το ρεύμα, όχι δηλαδή ότι αυτά που μας λες σήμερα βοηθούν ιδιαίτερα.

Ώρα για επίσκεψη σε σοβαρό τεχνικό, όπως άλλωστε σου έχει ήδη υποδειχθεί ως λύση;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε ότι έβαλε "πάστα" όπου χρειαζοταν και ότι όλα είναι κομπλέ, δεν είχα πρόβλημα άλλη φορά και έχει πολύ καλές κριτικές. Βρήκα άλλον με πολύ καλές κριτικές και θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το δοκίμασες σε όλες τις πρίζες του σπιτιού το Laptop?

Σου ρίχνει το γενικό σε όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τροφοδοτικό που μου έδωσε ο τεχνικός δεν το δοκίμασα σε όλες αλλά σε 3 σε δύο διαφορετικά δωμάτια ναι μου το κλείνει. Με το τροφοδοτικό που ήδη είχα, όπως είπα πλέον δεν μου κλείνει ο γενικός απλά κλείνει το λάπτοπ σε άσχετες στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου