Προς το περιεχόμενο

Laptop που κλείνει συνεχώς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είναι το δεύτερο λάπτοπ που έχω στην κατοχή μου. Μου το έχουν χαρίσει και είναι δεκαετίας. 

Το προηγούμενο που είχα, πέρυσι μετά από μια δεκαετία κάηκε ξαφνικά ενώ λίγες μέρες πριν μου καεί,  μου είχε καθαρίσει ο τεχνικός,ανεμιστηρακι και είχαν τσεκάρει μητρική και όλα αλλά και το φορτιστή. Είναι πάρα πολύ καλός και εξυπηρετικός και δεν νομίζω να έκανε κάποιο λάθος.

Σε αυτό που μου χάρισαν, άλλαξα πέρυσι ανεμιστηρακι αλλα λίγες μέρες τώρα έχει πρόβλημα. Την προηγούμενη Κυριακή που το έβαλα στην πρίζα έπεφτε ο γενικός συνέχεια και το πήγα στον τεχνικό ο οποίος μου καθάρισε το ανεμιστηρακι αλλά κατά τ' αλλά δεν βρήκε κανένα άλλο θέμα, επίσης και ο φορτιστής που τσέκαρε την τάση, είναι πολύ καλός όπως και μητρική και όλα. Και σε αυτόν στο μαγαζί του, δεν έπεσε το ρεύμα.

Πλέον δεν πέφτει το ρεύμα  στο σπίτι αλλά κλείνει το λάπτοπ εντελώς ξαφνικά. Του έχω και βάση έξτρα. Και το δωμάτιο είναι με κλιματιστικό και το έχω δοκιμάσει σε πολλούς χώρους αλλά το λάπτοπ ζεσταίνεται πολύ εύκολα. Κατέβασα ένα πρόγραμμα το hwinfo και είδα ότι η θερμοκρασία του είναι 52 βαθμοί κελσίου. Επίσης μου τσέκαρε ο τεχνικός τα πάντα και δεν έχει ιό. Και χθες που μου κράτησε δύο ώρες ανοιχτό και έκανα έλεγχο με Kaspersky δεν βρήκε απολύτως τίποτα.Δεν μπορώ να καταλάβω. Τώρα παρήγγειλα μια βάση με δύο ανεμιστηρακια και θα δούμε. Θέλω να πιστεύω ότι είναι λόγω της υψηλής θερμοκρασίας. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Θέλω να πιστεύω ότι είναι λόγω της υψηλής θερμοκρασίας.

52C δεν θεωρείται  υψηλή θερμοκρασία για κανένα PC/laptop, οπότε δεν σου κλείνει από αυτό.   

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου ακούγεται σαν πρόβλημα του τροφοδοτικού. 

1.Δοκίμασε ένα άλλο 

2. Κρατάει καθόλου μπαταρία; Αν ναι, σου κλείνει και με την μπαταρία;

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

52C δεν θεωρείται  υψηλή θερμοκρασία για κανένα PC/laptop, οπότε δεν σου κλείνει από αυτό.   

Σωστά.

 

@thebest20 να το πας σε κάποιον τεχνικό που έχει σχέση με υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος που το πάω είναι ο καλύτερος εδώ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μου λέει ότι δεν του έκλεισε καθόλου και όλα τα τσέκαρε και άψογα. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω εκτός και αν είναι θέμα ηλεκτρολογικό του σπιτιού μου και υπερφόρτωσης λόγω θερμοκρασίας.

Ή ακόμα και επειδή χρησιμοποιώ τις δύο από τις τρεις θύρες ανελλιπώς. Στη μία βαζω ένα σαν στικάκι για εξωτερικό πληκτρολόγιο+ποντίκι μιας και αρκετά πλήκτρα δεν δουλεύουν από το κανονικό και ποντίκι με βολεύει το φορητό.

Η άλλη θύρα είναι για το ανεμιστηρακι αλλά όπως μπαίνει το καλώδιο usb από το ανεμιστηράκι έχει και προεξοχή για θύρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα έχει σοβαρό πρόβλημα με το σύστημα τροφοδοσίας και δεδομένου ότι σου έριχνε το γενικό είναι ενδεχομένως και επικίνδυνο. 

 

Η θερμοκρασία που μέτρησες είναι φυσιολογική, να μη σου πω και χαμηλή για καλοκαίρι, όπως σου είπε κι ο Waterfall.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Το μηχάνημα έχει σοβαρό πρόβλημα με το σύστημα τροφοδοσίας και δεδομένου ότι σου έριχνε το γενικό είναι ενδεχομένως και επικίνδυνο. 

Γι'αυτό είπα πιό πάνω να το πάει σε κάποιον τεχνικό που έχει σχέση με υπολογιστές.

 

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Η θερμοκρασία που μέτρησες είναι φυσιολογική, να μη σου πω και χαμηλή για καλοκαίρι, όπως σου είπε κι ο Waterfall.

+1

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετές μέρες, έχω πάρει βάση με διπλό ανεμιστηράκι και πάλι κλείνει και μάλιστα πολύ γρήγορα ενώ δεν ζεσταίνεται καθόλου. Για ιούς τη μοναδική φορά που έμεινε ανοιχτό αρκετές ώρες και έκανα full scan με Kaspersky, δεν βρίσκει κανέναν ιό. Για δικούς μου λόγους το αμέλησα να πάω σε άλλον τεχνικό αλλά ο καλύτερος εδώ, που με έχει εξυπηρετήσει άπειρες φορές και ολα τέλεια, τώρα δεν μπορεί να καταλάβει το λόγο που κλείνει, όλα λέει είναι εντάξει. Τουλάχιστον από τοτε που το πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και έκανε έλεγχο τα πάντα, δεν πέφτει η τάση του ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άναψε το, αλλά μην αφήσεις να ξεκινήσουν τα Windows.

Δηλαδή, μπες στην περιοχή BIOS (συνήθως γίνεται πατώντας το DEL ή το F2 την ώρα του Boot, αλλά δες τυχόν οδηγίες ειδικά για τον δικό σου υπολογιστή).

 

Μπαίνοντας στο BIOS, κάνε ένα καφέ.

Εξακολουθεί να κλείνει μετά από λίγο; Ή όχι;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου