Προς το περιεχόμενο

Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου με τους YES (φωτογραφίες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
27 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ή τους ΤΟΤΟ. 

Αυτό δεν είχε περάσει ποτέ απ' το μυαλό μου και σαν σκέψη είναι ιδιαίτερα ιντριγκαδόρικη 🙄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό δεν είχε περάσει ποτέ απ' το μυαλό μου

 

Λέγεται πως όταν ήταν μόνος του στο σπίτι, έπαιζε το "Hold The Line" και το τραγούδαγε κιόλας (εξ' ου και η ανάγκη για άριστη ηχομόνωση).

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sultan of string είπε

 

περι Vangelis το έχω διαπιστώσει και εγω.

Όμως είναι αντιβινυλιάκιας....

Απο ιδεοληψία.😀 Εδω θεωρεί πως η AWM2 είναι πρωτοποριακή και είναι από την εποχή της AMIGA. To ΜΟΝΤΑGE είναι ένα SY77 on STEROIDS με ολίγη VST 😂😂😂

 

18 λεπτά πριν, sultan of string είπε

...

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sultan of string είπε

Το tales ήταν λιγο απο την πολη έρχομαι.

Ας σταματησουμε στο close to the edge 

Συμφωνώ. Εμένα βέβαια τ’ αγαπημένα νου είναι τα πρώτα που κάνουν τρόπος του λέγειν τραγούδι. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Nestoras said:

Συμφωνώ. Εμένα βέβαια τ’ αγαπημένα νου είναι τα πρώτα που κάνουν τρόπος του λέγειν τραγούδι. 

px

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, trolley είπε

πόσο Γότθος πρέπει να είσαι για να πας να πεις στον Howe αυτό που του είπε, ή να πας να κάτσεις εκεί που κάθεται ο Alan White

Μην τρελαίνεσαι, τη φράση αυτή την είπε προφανώς αστειευόμενος. Την ιστορία την είχε διηγηθεί ο Jon Anderson. Όσο για τη θέση του Alan White, πάλι μην τρελαίνεσαι. Δεν απαγορευόταν να κάτσει κανείς στη θέση του και να παίξει ντραμς, δεν ήταν κλειδωμένη η θέση με ένα ταμπελάκι "Reserve" πάνω. Φυσικά και ο Βαγγέλης είχε το ελεύθερο να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε όργανο του στούντιο, συμπεριλαμβανομένης και της ντραμς και των κρουστών, οι YES ήξεραν ήδη ότι ο Παπ. ήταν πολυοργανίστας και θέριζε (και) στην ντραμς κ' στα κρουστά.   

 

Για τον λόγο που ο Παπ. δεν έμεινε τελικά με τους YES ο ίδιος είχε πει:

«Jon Anderson asked me to play with YES. I gave it a try. It didn’t work out. You know, I’m an individualist. As a band-member you have to commit yourself to the common task. I cannot do that. I live from day to day. Can’t stand the strict timelines that happen to be part and parcel of being in a band. Furthermore I wouldn’t be able to concentrate on playing the same keyboard-parts time and again. I want to constantly work creatively. To write film music one moment. To write arrangements for Patty Pravo’s music another moment. Reshape "Heaven & Hell" a little more..... I’m a soloist through and through. But still not an ego-tripper. I like working with others, as long as I can provide the basic ideas.»

 

O Steve Howe αυτό το είχε δει απ'την αρχή, εξού και η δήλωση του "He wasn't used to working with a group. He was an entity, a sound, and that entity was Vangelis." Παρόλο που τελικά δεν συνεργάστηκαν, οι YES τον είχαν σε μεγάλη υπόληψη. Στη φωτό παρακάτω ο Howe στο στούντιο του Παπαθανασίου στο Λονδίνο, 10 χρόνια μετά τα γεγονότα που συζητάμε (φαίνεται ότι τελικά δεν του κράτησε κακία για το αστείο με την κιθάρα😌).

 

image.thumb.png.5a6cb6af05f2719cb304231b239730df.png

 

Μην ξεχνάμε επίσης ότι οι YES σε αρκετά lives στα '90s έπαιζαν το "Children Οf Light" το οποίο είναι σύνθεση του Βαγγέλη, ένα κομμάτι με αρχικό τίτλο "Distant Thunder" που προοριζόταν να μπει σε ένα άλμπουμ των "Jon & Vangelis". Τελικά βρέθηκε σαν hidden studio track στο άλμπουμ "Anderson Bruford Wakeman Howe" του 1989. Στο ίδιο άλμπουμ υπάρχει ακόμα μια σύνθεση του Βαγγέλη, το "Let's Pretend", ένα κομμάτι που επίσης είχε μείνει ακυκλοφόρητο απ'την "Jon & Vangelis" περίοδο.

 

image.jpeg.2e6c323ca74feb4ae7dca094394e895d.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

φαίνεται ότι τελικά δεν του κράτησε κακία για το αστείο με την κιθάρα

 

Είμαι βέβαιος ότι δεν ήταν αστείο, τουλάχιστον όχι με την κοινότοπη έννοια.  Έχω ακούσει και εγώ τον Anderson να λέει την ιστορία και αναγνωρίζει ότι η δήλωση / αφορισμός μάλλον δεν βοήθησε στη δημιουργία φιλικού κλίματος, "Vangelis, we are all trying to make friends here", λέει.

 

Δεν είναι βέβαια και για παρεξήγηση ή κράτημα κακίας, προς Θεού. Αλλά κάτι βαρύγδουπες δηλώσεις για τη μουσική και τα όργανα καθαυτά έχω και εγώ διαβάσει/ακούσει σε συνεντεύξεις του Vangelis, οι οποίες δηλώσεις δεν ξέρω γιατί τις έκανε γενικώς, δεν τις χρειαζόταν.

 

Όπως και αν έχει, η συνεργασία δεν έγινε - για εμένα καλύτερα διότι το αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το "Going For The One" και αυτό χωρίς τον Wakeman δεν έβγαινε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πως θα ήταν ο Vangelis, ξέρω όμως πως θα ήταν ο εξίσου μεγάλος K(c)ostas μαζί τους.🤣

 Έχω ένα παλιό DEMΟ που παίζω όχι με τους YES, αλλά διασκευή του Owner of a Lonely Heart των YES.

 

Ήταν δημοφιλές στα τότε live μας το κομμάτι.🙏

Άμα με είχαν γνωρίσει θα τους είχα κάνει πιο σπουδαίους από ότι είναι🤣, έχω και εγώ ιδέες ωραίες πολλές, σαν τον Vangelis, μου το χουν πει. 🤣

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 10

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου