Προς το περιεχόμενο

Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου με τους YES (φωτογραφίες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Buried in the mix

Εκεί που το γράψαμε με έθαβε πάντα ο ηχολήπτης, αλλά ήταν καλό παιδί και δεν του κρατούσα κακία και έπαιρνε και λίγα λεφτά γιατί μας συμπαθούσε. Το αντίθετο γινόταν μέσα στην αίθουσα με τα monitors, έκοβα από τα πλήκτρα γιατί με ανέβαζε πολύ. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Έχω ένα παλιό DEMΟ που παίζω όχι με τους YES, αλλά διασκευή του Owner of a Lonely Heart των YES.

 

Εγώ το έγραψα: οι πληκτράδες ερχόντουσαν και έφευγαν, αλλά οι Yes ακουγόντουσαν σαν Yes. Ιδού η απόδειξις.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εκεί που το γράψαμε με έθαβε πάντα ο ηχολήπτης, αλλά ήταν καλό παιδί και δεν του κρατούσα κακία και έπαιρνε και λίγα λεφτά γιατί μας συμπαθούσε. Το αντίθετο γινόταν μέσα στην αίθουσα με τα monitors, έκοβα από τα πλήκτρα γιατί με ανέβαζε πολύ. 🤣

Με τι έπαιζες εδώ? Πότε ηχογραφήθηκε το demo?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Με τι έπαιζες εδώ? Πότε ηχογραφήθηκε το demo?

Με το Triton. To demo ειναι του 2005

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cos_dr είπε

Δεν ξέρω πως θα ήταν ο Vangelis, ξέρω όμως πως θα ήταν ο εξίσου μεγάλος K(c)ostas μαζί τους.🤣

 Έχω ένα παλιό DEMΟ που παίζω όχι με τους YES, αλλά διασκευή του Owner of a Lonely Heart των YES.

 

Owner of a lonely heart_demo rehearsal 2005.mp3 10.39 MB · 343 downloads

 

 

Ήταν δημοφιλές στα τότε live μας το κομμάτι.🙏

Άμα με είχαν γνωρίσει θα τους είχα κάνει πιο σπουδαίους από ότι είναι🤣, έχω και εγώ ιδέες ωραίες πολλές, σαν τον Vangelis, μου το χουν πει. 🤣

 

 

 

 

 

Άριστο για demo / cover, και δεν μιλάμε για ένα απλό ροκ κομμάτι, μιλάμε για 80z παραγωγή με όλα τα στουντιακά κόλπα της εποχής κλπ 

Αλλά ειδικά η ΦΩΝΗ τα σπάει. 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Άριστο για demo / cover, και δεν μιλάμε για ένα απλό ροκ κομμάτι, μιλάμε για 80z παραγωγή με όλα τα στουντιακά κόλπα της εποχής κλπ 

Αλλά ειδικά η ΦΩΝΗ τα σπάει. 

 

 

Ηταν καλή φωνή ο Βαγγέλης. Να ναι καλά το παλικάρι. Είχαμε κάνει και δύο tour στον πόλεμο του κόλπου μαζί, τραυματιστηκα τότε στην απελευθερωση του Κουβέιτ και με έβγαλε μέχρι την LZ μέσα από καταιγισμό πυρών από τους Ιρακινούς.Εργάτης, σκύλος.🤣 Τα βράδια μας διασκέδαζε με την κιθάρα του, ήμασταν μισθοφόροι εμείς και κάναμε κέφι με τους Αμερικανούς, εγώ έπαιζα τουμπελέκι. Τους λέγαμε και ελληνικά. Ωραίες εποχές αυτές. Δεν ξεχνιούνται 🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sultan of string είπε

στο κομμάτι αυτό όλα τα λεφτά είναι μπριδιτζμπριμπλίκια, και έτσι όπως γράφτηκε η κασέτα πήγαν άκλαυτα

Τους είχα πει να το κάνουμε σε βινύλιο, με λιγότερο δυναμικό εύρος του μέσου θα ακιυγονταν καλύτερα τα όργανα. 

 Εγω δεν φταίω. Είμαι ο καλύτερος. Τα παράπονα στον ηχολήπτη. Εγω καλά τα παίζω. Αντε τώρα 👺

😂

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, cos_dr said:

Τους είχα πει να το κάνουμε σε βινύλιο, με λιγότερο δυναμικό εύρος του μέσου θα ακιυγονταν καλύτερα τα όργανα. 

 Εγω δεν φταίω. Είμαι ο καλύτερος. Τα παράπονα στον ηχολήπτη. Εγω καλά τα παίζω. Αντε τώρα 👺

😂

έπρεπε να με φωνάξετε. να ερχόμουν να έκανα μια ωραία ψηφιακή ηχογράφηση με το dat και μετά θα τυπώναμε ένα χρωματιστό τρικολόρ βινύλιο με αντάυγες, θα το δίναμε 45 ευρώ.

Μη σε πω ότι θα το βγάζαμε σε βινύλιο 45 στροφών.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου