Προς το περιεχόμενο

Black Crowes - Happiness Bastards


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Το έχω δηλώσει πολλάκις εδώ μέσα ότι είμαι φανατικός της συγκεκριμένης μπάντας. Αν υπάρχει ένα σύγχρονο ροκ γκρουπ που να συνδυάζει, στις σωστές δόσεις, όλα τα στοιχεία της αμερικάνικης μουσικής παράδοσης που γουστάρω είναι αυτοί οι φοβεροί τύποι οι οποίοι μόλις επανήλθαν με ένα αριστουργηματικό άλμπουμ γεμάτο με φανταστικούς ήχους και παιξίματα αλλά κυρίως με ωραίες συνθέσεις.

 

Ακολουθεί το playlist με όλα τα κομμάτια του νέου άλμπουμ:

 

 

  • Like 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tο Southern Harmony και ο Marc Ford ήταν ίσως ο λόγος που αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική το 1996. Ως τότε έπαιζα πλήκτρα και μπάσο ως ένας μικρός JPJ 😅

Tα πρώτα δύο άλμπουμ των BC είναι από τα ελάχιστα straight rock albums που αγάπησα. Δεν έχω γενικά τέτοια ακούσματα. Από το τρίτο και μετά με εχασαν κι αυτοί...έπεσε ο Marc στο ποτό και στα ναρκωτικά, ο τραγουδιστής έκλαιγε τη μοίρα του κλπ κλπ

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Από το τρίτο και μετά με εχασαν κι αυτοί

 

Κι εγώ κάπως έτσι, πήρα μέχρι και το τέταρτο αλλά είχαν αρχίσει ήδη να με χάνουν από το τρίτο το οποίο το βρήκα γενικώς αδιάφορο. Το τέταρτο επίσης μετριότατο παρόλο που περιέχει (για μένα) ίσως το καλύτερο κομμάτι που έχουν γράψει ποτέ:

 

 

Πολλά χρόνια μετά τους ξανάπιασα και άκουσα τα ενδιάμεσα άλμπουμς που είχα χάσει και ανακάλυψα το Before the frost του 2009 που σηματοδοτεί ουσιαστικά την επιστροφή τους σε solid songwriting. Από τότε τους πήρε βέβαια 15 χρόνια να ξαναγράψουν αλλά άξιζε τον κόπο η καθυστέρηση.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου