Προς το περιεχόμενο

Στο Ochanomizou για κιθαροβολτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αλλα επΕκρατησε η λογικη...

Και μπράβο σου 😎

 

Λοιπόν σου στέλνω τα λεφτά να μου πάρεις αυτόν τον πίνακα που είδα, γιατί μου άρεσε. Σκέφτομαι να τον βάλω πάνω από το τζάκι. Λίγο "τσιμπημένη" η τιμή του, αλλά είναι σαν αληθινός.

 

 

 

Pinakas.JPG

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Τα πληκτραδικα ειναι σε αλλη γειτονια (καμμια 100αρια χιλιομετρα μακρια 🤣), εδω εχει μονο κιθαρες (και φαντασου πηγα μονο στις ΗΛΕΧΤΡΙΚΕΣ....για ακουστικες παιζει αλλη φαση σε παραλληλο δρομο.....  

μη δοκιμασεις ακουστικη, με αυτα τα ποσοστα υγρασιας θα απογοητευθεις…εκτος εαν εντος των καταταστηματων/ κλειστων χωρων εχουν turbo αφυγραντηρες….😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Άγιος είπε

Πάρε μια ακουστική FS-TA με AAA καπάκι (όχι σαν αυτές που στέλνουν στην Ελλάδα που είναι μόνο Β) με ευχαριστείς αργότερα

Φαντασου σοκ η ακουστικη… απο 99% στο 30% υγρασια…😪

Επεξεργασμένο από nklshp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nklshp είπε

Φαντασου σοκ η ακουστικη… απο 99% στο 30% υγρασια…😪

Δεν παθαίνει τίποτα, τόσα όργανα κατασκευάζονται σε τροπικά μέρη και μετά από καιρό καταλήγουν στην Ευρώπη, τίποτα δεν παθαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Δεν παθαίνει τίποτα, τόσα όργανα κατασκευάζονται σε τροπικά μέρη και μετά από καιρό καταλήγουν στην Ευρώπη, τίποτα δεν παθαίνουν

Ισως  γιατι…

- οσες ακουστικες επιασα στα χερια μου απο τροπικα μερη ηταν laminated η σκυλια (takamine με παχυ καπακι) οποτε δεν παιζει σοκ….Μιλήσαμε νομιζω  για μασιφ και μαλιστα ΑΑΑ (παρα το γεγονος οτι οι υποψεις διαφερουν στην επιδραση των πυκνοτητας των νερων στην ποιοτητα του ηχου.). Ασχετως του γεγονοτος οτι η κιθαρες μου ειναι τουλαχιστον… ΑΑΑ.και σε αυτες αναφερομαι, η εμπειρια που μοιραζομαι αφορα μονο αμερικανικα η ευρωπαικα οργανα.

- εξασκουμαι στην οργανοποια (ακουστικα οργανα) και γινομαι γερο παραξενος…

-  τρεμω με την ξηρασια μην παρω τα οργανα στα χερια ( και εξασφαλιζω στα ακουςτικα μου οργανα ιδανικες συνθηκες) 

- φρικαρω με τον μουντο ηχο των ακουστικων οργανων οταν εχει υγρασια…

 

Γιατρε μου ειμαι καλα? 😅🤔

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, nklshp είπε

απο τροπικα μερη

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην Ινδονησία; Γιατί σπάω το κεφάλι μου και δεν μου έρχεται κάτι άλλο... τροπικό (τουλάχιστον σε μαζική παραγωγή).  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης δεν το ειδα γεωγραφικα, ο Αγιος αναφερθηκε σε αυτον τον προσδιορισμο. Στα λεγομενα μου (ισως καταχρηστικα) ηταν οι Χωρες κατασκευης με υψηλη υγρασια, οπου ενσωματωσα και την Ιαπωνια λογω της αναφορας του Superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

'Εχει ενα δίκιο ο nklshp - αν μιλάμε για μασιφ όργανο με ελαφριά κατασκευή η απότομη μεταβολή υγρασίας ενα μικρό πατατατρακ θα το προκαλέσει. Όχι οτι δε γίνεται προφανως να φέρεις, αλλα πρέπει να προσέχεις λίγο το prep/πακεταρισμα/acclimatisation.

'Ηταν μεγάλο θέμα ειδικά σε παλαιότερες δεκαετίες όπου η ιδέα του climate control κατα την παραγωγή/μεταφορά ήταν επιστημονική φαντασία, και ένας απο τους λόγους που οι Ιαπωνικές κιθάρες κατα τα '60s με '80s ηταν σχεδόν αποκλειστικά all laminate κατασκευές. Και πρωτύτερα δηλαδή - θυμάμαι να διαβάζω για τα μέσα 19ου αιώνα όπου άρχιζαν να εμφανίζονται οι πρώτες κιθάρες απο την Cadiz της Ισπανίας στην Αμερική, και παρότι ήταν ηχητικά έτη φωτός μπροστά απο τις Martin της εποχης δεν έπιασαν γιατί με το ζόρι επιβίωναν την μεταφορά. 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου