Προς το περιεχόμενο

Imaginary Vacation


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διακοπές για μένα είναι δύο ειδών:

1) City Break. Εδώ θα προτιμούσα να μην είναι καλοκαίρι, να πάω με την καλή μου σύζυγο η οποία θα έχει κανονίσει τα πάντα εκτός από τα αξιοθέατα και τις μεταφορές τα οποία είναι δικά μου. 4 βράδια μου αρκούν και προτιμώ χωρίς παιδιά για τον απλούστατο λόγο ότι θέλω το πρόγραμμα να περιστρέφεται γύρω από το τι βρίσκει ενδιαφέρον ένας ενήλικας. Δε λέω, αν πας πχ Αθήνα, καλό καφέ έχει στο Playmobil στην Κηφισιά, αλλά δεν το λέω διακοπές φίλε. 

2) Θάλασσα. Εδώ ασπάζομαι το υπό προϋποθέσεις των προλαλησάντων. Θέλω αν πάω θάλασσα να μην κάνω τίποτα. Να μην έχω πρόγραμμα, να πάω να ξαπλώσω στην παραλία να κοιμηθώ στην άμμο και όταν έχω ξυπνήσει να έχω τατουάζ ύπνου στο μάγουλο, τα παιδιά και η γυναίκα να έχουν κάνει πολιτεία ολόκληρη από καστράκια 🏰  στην άμμο και να πω "Ουαου, πότε τα κάνατε όλα αυτά"; Αυτό είναι ξεκούραση. 

3) Συμφωνώ με τον @LK στο ότι αν έχεις επιλέξει την καριέρα και τον περίγυρο που θέλεις, ακόμα και όταν δουλεύεις μέσα στη χρονιά, κάνεις διακοπές και πληρώνεσαι γι'αυτό. Ενίοτε και υπερωρίες.

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Όπου δεν έχει τουρίστες και κατά προτίμηση ορεινά και να έχει ποτάμι για μπάνιο. 

Γερμανός είσαι να κάνεις μπάνιο στα ποτάμια? Εδώ Ελλάδα, μισή ώρα από τη θάλασσα όπου και να είσαι. Δεν εκτιμάτε τα μεγάλα καλά της χώρας αυτής... Που δεν είναι και πολλά

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Άγιος είπε

Γερμανός είσαι να κάνεις μπάνιο στα ποτάμια? Εδώ Ελλάδα, μισή ώρα από τη θάλασσα όπου και να είσαι. Δεν εκτιμάτε τα μεγάλα καλά της χώρας αυτής... Που δεν είναι και πολλά

Μόνο Ελλάδα για διακοπές. Εγώ δεν πάω σε κανένα άλλο μέρος. Μόνο την Ελλάδα προτιμώ και όταν πάρω τη σύνταξη θα πάρω και ένα σπίτι εκείνα μένω να κάνω διακοπές μόνιμα.

  • Like 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε κάποιον δεν αρέσει το μεγάλο καλοκαίρι της Ελλάδας, με τις θάλασσες της και τους καύσωνες της πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να τρώει στη μάπα όλα τα άλλα που πάνε μαζί... Με την ταυτότητα του κανείς μπορεί αν μετακομίσει στην κεντρική Ευρώπη και να αφήσει τον τρίτο κόσμο πίσω μια για πάντα, μερικές διευθετήσεις περιουσιακές θα χρειάζονται και έτοιμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Άγιος είπε

τον τρίτο κόσμο πίσω

Δεν είμαστε τρίτος κόσμος. Δεν το δέχομαι αυτό. Είμαστε στην Ευρωζώνη και στην ΕΕ. Λίγο στις μεταρρυθμίσεις μείναμε πίσω αλλά υπάρχει κατανόηση από τους εταίρους και μας βοηθάνε, δε μας άφησαν ποτέ.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Άγιος είπε

Γερμανός είσαι να κάνεις μπάνιο στα ποτάμια? Εδώ Ελλάδα, μισή ώρα από τη θάλασσα όπου και να είσαι. Δεν εκτιμάτε τα μεγάλα καλά της χώρας αυτής... Που δεν είναι και πολλά

Δεν μου αρέσει η θάλασσα με κουράζει το αλμυρό νερό και ο ήλιος.Εδω κάνω μπάνιο στο ποτάμι στο χωριό μου και μετά Αχέροντα Αωο  Βοιδομάτη για καμιά εκδρομή .Πάω και θάλασσα για την 5 χρονών κόρη μου που της αρέσει αλλά εγώ δεν μπαίνω μέσα συνήθως κάνω στις ντουζιέρες.Ασε είναι και φουλ τουρίστες που απεχθάνομαι. 

https://youtu.be/03MgAQECO2Y?si=yLc3W-5E4LIXL3Hx

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αν και η θάλασσα, το νερό και το μπάνιο κλπ μου αρέσουν πολύ, η θερμοκρασία και η ηλιοφάνεια με δυσκολεύουν πάρα πολυ. Κάνω δερματικες βλάβες και εγκαυματα σε λιγα λεπτα και θερμοκρασια πάνω απο 30 βαθμούς είναι δυσφορική για μενα. Αναγκαστικά περνάω το μεγαλύτερο μέρος του χρονου μου κλεισμενος μέσα, με τέρμα το air-condition και συχνά κλεισμένα πατζούρια, αν και στο σπιτι μου έχω κατακορυφες τεντες με ρολά blackout.

 

Για μπάνιο πάω ή πολύ πρωι (δηλαδή 6-7 το πρωι και max 9 έχω φύγει) ή λιγο πριν πέσει ο ήλιος. Και φυσικά εννοείται ότι όταν βγαίνω έξω, φοράω 60αρι αντηλιακό το οποίο ανανεώνω συνεχώς (και το χειμώνα). 

 

Όλο αυτό αναγκαστικά με στρέφει προς χειμερινές διακοπές όπου πάντα μου βγαινουν και πολύ καλύτερα. Αντιθετα με τα παραπάνω αισθάνομαι πολύ καλά ακόμη και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (ισως ειναι και συνηθεια γιατι εχω κανει πολυ fieldwork με ολες τις καιρικες συνθηκες στη δουλειά μου), δεν έχω πρόβλημα με τη βροχή (ακομα και αν την τρώω στο κεφάλι) μου αρέσει πολύ το χιόνι και έχω συνηθισει τους δυνατούς ανέμους. 

 

Σε χειμερινους προορισμούς δεν έχασα ποτέ, αντίθετα με τα καλοκαιρια που σε πολλά μέρη δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ λόγω των παραπάνω.

 

Επομένως στα του νήματος:

α) Σε ποια ηλικία: Στην παρούσα

β) Με ποιον/ποιαν/ποιο: Με τη συντροφό μου

γ) Που: Ανατολικός Παρνασσός, Ηπειρος, Πήλιο, ορεινή Αρκαδία και πολλά άλλα είναι υποψήφια. Αλλά μου αρέσει να διαλέγω την τελευταια στιγμη.

δ) Ποια περίοδο του έτους: Απο Δεκεμβριο και μετά μέχρι το τέλος του Φεβρουαρίου.

ε) Για πόσες μέρες / εβδομάδας: συνηθως 1 εβδομάδα ειναι οκ

στ) Με ποιο καθημερινό όριο εξόδων: άνευ. Είμαι καταναλωτικο κτήνος

 

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τι να πω, περαστικά... Φαντάζομαι είναι μια μόνιμη κατάσταση, μη χειρότερα λοιπόν. Και εγώ καίγομαι άσχημα αν κάτσω στον ήλιο ώρα, αλλά τουλάχιστον προλαβαίνω να πάω από τον ίσκιο στο νερό, να κάτσω μέσα κανα εικοσάλεπτο και μετά να γυρίσω στον ίσκιο χωρίς να καώ, μεσημέρι χωρίς αντηλιακό, οπότε είμαι από τους τυχερούς

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πρόβλημα και δυστυχώς δεν γινεται κάτι. Το έχω ψαξει με 3 καλους δερματολογους. Απλά έτσι είναι και προσαρμόζεσαι στην κατάσταση.

 

Θυμάμαι οτι ακομη και μικρός, καιγόμουν συνέχεια και αποκτούσα ένα πολύ ελαφρύ μαύρισμα (χρωμα μαλλον όχι μαυρισμα) μετά απο 20 μπάνια τουλάχιστον. 

 

Αλλά παλιά ήταν διαφορετικα. Σήμερα η ηλιακή ακτινοβολία είναι πολυ πιο επιθετική. Μέχρι και τα φυτά στο μπαλκονια καίγονται.

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου