Προς το περιεχόμενο

Imaginary Vacation


Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Άκουγα χθες σε ένα ρεπορτάζ ότι χρεώνουν για ξαπλώστρα 100-205 ευρώ.

Ισχύει ή είναι αντικυβερνητική προπαγάνδα;

Αν είναι, να ανοίξω το "Δυστοπικές Διακοπές".

 

 

Στα λαϊκά μέρη που πάω εγώ η ξαπλώστρα είναι δωρεάν, ότι φας και ότι πιεις πληρώνεις, σε καμιά Μύκονο δεν αποκλείεται να είναι στις τιμές που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

αλλά ούτε για πλάκα 3,5 - 4,00 ευρώ για έναν καφέ. 

 

Εννοείται, δεν νομίζω να έχω κάτσει ποτέ για καφέ σε καφετέρια στη ζωή μου.

Εξάλλου πουθενά δεν μπορώ να βρω τον καλύτερο καφέ στον κόσμο που βρίσκεται στην Ιαπωνία και κοστίζει 0,66 ευρώ στο vending machine παγωμένος ή ζεστός,,άρα γιατί να πετάω τα λεφτά μου...

 

 

20240708_084009.thumb.jpg.38e1ea25bf4b1c112b52a3ad4de50917.jpg

 

 

άκου 4 ευρώ για καφέ (καλά εννοείται ότι ούτε στο χέρι παίρνω καφέ πεταμένα λεφτά και αυτά)

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Άκουγα χθες σε ένα ρεπορτάζ ότι χρεώνουν για ξαπλώστρα 100-205 ευρώ.

 

 

 

Ξαπλώστρα;

Τι ΙΝΕ αΦτο;

Το μηχανιΖμα βασανιστηριων που σε ξαπλώνουν και ψΕνεσαι στον ήλιο με τα αλατια από τη θάλασσα σαν κοκορέτσι;

Και θενε και διακόσια ευρώ; Τρελός παπάς τους βάφτισε.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Άκουγα χθες σε ένα ρεπορτάζ ότι χρεώνουν για ξαπλώστρα 100-205 ευρώ.

Ισχύει ή είναι αντικυβερνητική προπαγάνδα;

Αν είναι, να ανοίξω το "Δυστοπικές Διακοπές".

 

 

Ισχύει σε πολλά μέρη σίγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 α) Σε ποια ηλικία (σας),    Σε οποιαδηποτε ηλικια. Οι διακοπες θα επρεπε να ειναι ο φυσιολογικος ρους της ζωης του ανθρωπου. Στα διαλειματα των διακοπων, αν ο Κυριος πρραγματι εν σοφια τα ειχε ποιησει, θα δουλευαμε καμμια 15αρια μερες το χρονο.

 

β) Με ποιον/ποιαν/ποιο, Παλια μου αρεσε μονος, τωρα με οικογενεια και καλη παρεα, αλλα θα ηθελα και χαριν περιεργειας για το κβαντικο της υποθεσης με παλιους κυριως ανεκπληρωτους(και καποιουςεκπληρωμενους) ερωτες..........

 

γ) Που?  Μονο και αποκλειστικα μεσα στη θαλασσα και βεβαια μονο εκει που υπαρχει πραγματικη θαλασσα, ητοι στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στο Ιονιο με μηχανοκινητο σκαφος (δεν θελουμε μποφωρ να μην μας πεσει η μεση), Αιγαιο με ιστιοπλοικο (θελουμε αερα για να μην μεινουμε καραβοφαναρο) . Οι διακοπες μου ειναι μονο και αποκλειστικα ΣΚΑΦΟΣ. Οποιος το εχει κανει, δεν ξαναγυρναει. Πως το λεει και η παροιμια? Once you go black, you never go back 😆 Παω οπου θελω, χωρις περιττο κοσμο γυρω μου σε παραλιες που η συντριπτικη πλειοψηφια δεν ξερει καν οτι υπαρχουν και δεν φανταζονται πως ειναι (ευτυχως). Ας πουμε μια εξ αυτων απεχει 40 λεπτα απο την Αθηνα. Και ομως ελαχιστοι την γνωριζουν (την γνωριζουν ο Πικασο, ο Εμπειρικος και εσχατως ο Δαυιδ hint ηταν αυτο). Η καραϊβικη ειναι κακομοιρια μπροστα της.  Οτιδηποτε αλλο μου ειναι αδιαφορο. Ταξιδακια σε μητροπολεις του εξωτερικου (περαν του οτι τα εχω κανει) τα βαρεμαι, βαριεμαι τις αναμονες στα αεροδρομια, βαριεμαι να βλεπω παλι ενα αστικο τοπιο, εστω και καλυτερο απο αυτο της Αθηνας, νιωθω σαν συνταξιουχος που περιμενει να πεθανει και πρεπει να δει οτι προλλαβαινει.

 

δ) Ποια περίοδο του έτους. Δεν υπαρχει αλλη περιοδος του ετους. Μονο το καλοκαιρι. (Αντε και λιγο ανοιξη) Οι υπολοιπες εποχες του χρονου υπαρχουν μονο για να σε κανουν να επιθυμεις το καλοκαιρι. (θυμαμαι ομως και ενα ταξιδι με φουσκωτο Χριστουγεννα, με κρυο σε απολυτη ησυχια με τον ηχο της μηχανης και των γλαρων σε πορεια προς τη Τζια απο τον Μαραθωνα το οποιο ηταν out of body experience, και ενα απο τα καλυτερα γιορτινα γλεντια που εχω κανει στη ζωη μου). 

 

ε) Για πόσες μέρες / εβδομάδας. Λιγες μερες, μικρη διακοπη, και ξανα παλι λιγες μερες, και μετα παλι λιγη διακοπη.....το πιασατε το pattern.

 

στ) Με ποιο καθημερινό όριο εξόδων, Οσο παιρνουν τα ντεποζιτα του σκαφους και το φαγητο πανω στη βαρκα η σε μικρο ταβερνακι σε καποιον ορμισκο πανω στο κυμα.

 

ζ) Ποιες ειδικές παραμέτρους. Καλη παρεα, καλη παρεα, καλη παρεα, καλη παρεα. Και ΑΠΑΝΤΕΣ να ειναι καλοι κολυμβητες. Και εδω να κανω και ενα rant: ειναι ασυληπτο το ποσα παιδια ετων 8 ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΜΠΑΝΙΟ. Οκτω ετων ΓΜΤΧΡΣΜου. Στην Ελλαδα. Σε νησι. Οχι στα Γρεβενα. Η γενια μας (40-50) ειναι μια εκ των χειροτερων σαν ικανοτητα να φερουν παιδια στον κοσμο.

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω αν το πήρατε είδηση,  αλλά το 2024 , υπάρχει μπιτσόμπαρο στη Χαλκιδική,που ζητάει ντρεςς κοντ για να μπεις , αλλιώς τρως πόρτα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ξέρω αν το πήρατε είδηση,  αλλά το 2024 , υπάρχει μπιτσόμπαρο στη Χαλκιδική,που ζητάει ντρεςς κοντ για να μπεις , αλλιώς τρως πόρτα 😁

 

Σε αυτό το ρεπορτάζ αναφερόντουσαν οι τιμές για τις ξαπλώστρες που με ενόχλησαν. Ο λόγος που ενοχλώ εσένα για το θέμα, είναι να μας ενημερώσεις αν όλα αυτά είναι μηνύσιμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

 

Άκουγα χθες σε ένα ρεπορτάζ ότι χρεώνουν για ξαπλώστρα 100-205 ευρώ.

Ισχύει ή είναι αντικυβερνητική προπαγάνδα;

Αν είναι, να ανοίξω το "Δυστοπικές Διακοπές".

 

 

 

Να δουλέψουν περισσότερο για να έχουν να πληρώνουν.

 Σε μια οικονομία με ρυθμό ανάπτυξης μεγαλύτερο από όλες τις χώρες της ΕΕ και με επενδύσεις, όσοι δεν έχουν να πληρώσουν σετ ξαπλώστρας 100 ευρώ, σουβλάκι με 6 ευρώ  και να φάνε μεζέδες θαλασσινά και μπύρες σε εστιατόριο 4 άτομα και να πληρώσουν 150 ευρώ, κάτι κάνουν λάθος.😡

 

451668148_3842926859319029_7577462293142953388_n.jpg.b9f7ee1a637cacd29d36157472df036c.jpg

 

ΕΠΤΑΗΜΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ και να ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ.

 ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ🤑

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Σε αυτό το ρεπορτάζ αναφερόντουσαν οι τιμές για τις ξαπλώστρες που με ενόχλησαν. Ο λόγος που ενοχλώ εσένα για το θέμα, είναι να μας ενημερώσεις αν όλα αυτά είναι μηνύσιμα.

Για την απαγόρευση εισόδου,  υπάρχει το γνωστό αρθρ. 57 του ΑΚ , όπου απαγορεύει την προσβολή της προσωπικότητας (συνιστά τέτοια νομολογιακά η άρνηση εισόδου σε καταστήματα με άδεια για δημόσια προσέλευση).

Για τις τιμές,  εφόσον δεν υπάρχει διατιμιση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Στην πράξη για το πρώτο,  προφανώς βρίσκουν και τα κάνουν. 

Εγώ δεν θα συνιστούσα να ασχοληθεί κανείς νομικά. 

Σε ένα βράδυ τους κλείνεις αν θες...απλά μην πηγαίνοντας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

 

Άκουγα χθες σε ένα ρεπορτάζ ότι χρεώνουν για ξαπλώστρα 100-205 ευρώ.

Ισχύει ή είναι αντικυβερνητική προπαγάνδα;

Αν είναι, να ανοίξω το "Δυστοπικές Διακοπές".

 

 

Ψέματα είναι. Τσάμπα τις δίνουν, πήγαινε να δεις. 🤣

 Μας έχουν φλομώσει στο ψέμα οι αριστεροί γιατί λύσσαξαν με το ελληνικό θαύμα του χρηματιστηρίου ενέργειας και ανάπτυξης.

 Μην ακούς παραμύθια. Ούτε ράντζα υπάρχουν στα νοσοκομεία, ούτε μένουν χωρίς νερό για μέρες. Κάποιοι εγκάθετοι τα λένε αυτά και λένε και για τη δικαιοσύνη γιατί τους έχει τσούξει και δεν ξέρουν από που να πιαστούν.

 Οι τιμές είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ από την παραλία έως τα σούπερ μάρκετ και κυρίως αυτό που μετράει είναι η ποσότητα και η ποιότητα που σε σερβίρουν.

 Οι δε ελεγκτικοί μηχανισμοί είναι πιο ενισχυμένοι από ποτέ και διασφαλίζουν πως και οι πολίτες αλλά και οι τουρίστες δεν πρόκειται να πέσουν θύματα αισχροκέρδειας.

 Για εμένα αυτό που ήθελα να συμπληρώσω, διακοπές είναι να ξέρω πως δε με κλέβουν εκεί που πάω, με εξυπηρετούν και με κάνουν να νιώσω ξεχωριστός, ζητάω απόδειξη και θυμώνουν γιατί προσβάλλονται που τους λέω το αυτονόητο γι αυτούς.

 Μια φορά ρώτησα αν θα μου δώσουν απόδειξη και μου λένε, κύριε είστε προβοκάτορας😡. Πάντα δίνω απόδειξη και το POS δουλεύει και έχω και δευτερο και τρίτο back up. Να μην ξανακάνετε τέτοια ερώτηση λοιπόν γιατί δεν μου αρέσει να αμφισβητούν τον ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.

 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου