Προς το περιεχόμενο

Διακοπές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πάλι αυτό το βούρλο μπροστά μου?😡 Tι έχεις πάθει ρε με την Mrs Playbackτζού?😁

Τι να κάνουμε ρε φίλε. Ξεγελάμε τη φτώχεια μας με γκλαμουριές. Και αυτή για το μεροκάματο παλεύει, μη νομίζεις, μέχρι να της κάτσει κανας ποδοσφαιριστής. 🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Με ξεκουράζει αυτό που με 'κουράζει' και αν μέσα σε αυτό υπάρχει και λίγη ή πολύ περιπέτεια, τότε ακόμα καλύτερα. Ίσως να είμαι λίγο 'περίεργος' με την γενική τάση...

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω πάψει να ψήνομαι κάτω από τον ήλιο με το πρόσχημα του μπάνιου και 'τι ωραία που περνάμε στη θάλασσα' πέντε ώρες. Απλά γιατί το βαριέμαι😄 Άσε που θεωρώ ότι οι ώρες 13.00 - 18.00  σε ένα νησί, είναι νεκρές ώρες. Να γυρνώ στη ζέστη, με κουράζει, να χωθώ σε ένα καφέ για να περάσει η ώρα, δεν έχει νόημα, το κάνω παντού. Δεν χρειάζεται να ταξιδέψω, να προετοιμάσω, να ξοδέψω για κάτι τέτοιο. 

Να πάω για ύπνο μεσημεριάτικα, πάλι δεν έχει νόημα. Έμενα και στο σπίτι... 

Τις διακοπές επίσης στα super all inclusive 5άστερα, τις έχω ζήσει σαν μουσικός που έχει κάνει σεζόν και πάλι μετά από λίγες ημέρες βαριέμαι. 

Το προηγούμενο καλοκαίρι είχα την ευκαιρία, αφού δεν υπήρχαν συναυλίες και project στον ορίζοντα, να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι διαρκείας. 20 ημέρες πριν την αναχώρηση τα οργάνωσα όλα, χωρίς οργανωμένα group και άλλα τέτοια συναφή. Βέβαια έχω προηγούμενη εμπειρία από ταξίδια περιπέτειας και έτσι κατάφερα να φύγω για 36 ημέρες, κάτι που είχα να το κάνω, από τότε που έκανα το Everest base camp, αρκετά χρόνια πίσω. 

Στο 2ο μισό του ταξιδιού, αυτό που είχε και την περιπέτεια, ήμουν ολομόναχος! Η εμπειρία δεν περιγράφεται!!!

Οταν επέστρεψα ήμουν τόσο γεμάτος και με ένα χαμόγελο μέχρι εκεί, κάτι που κράτησε για αρκετούς μήνες. Ήταν μάλιστα αρκετές οι φορές που ξυπνούσα με μια αίσθηση ευτυχίας, αφού μέρος και εικόνες από το ταξίδι με συντρόφευε και στον ύπνο μου. 

Α, να μη το ξεχάσω. Το κόστος ήταν πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο κόστος σε ένα Ελληνικό νησί για τις αντίστοιχες ημέρες!! 

Η ζωή είναι μικρή για να αναβάλλουμε όλα τα όμορφα για 'του χρόνου' - για όταν θα 'βγούμε στη σύνταξη' κλπ. 

Μια πολύ-πολύ μικρή ιδέα μέσα από τις εικόνες... 

 

Ταυλάνδη

image.thumb.jpeg.d6161cc4c0aa605463ec17201a2fab44.jpeg

image.thumb.jpeg.ce5d962cd6960ece1930aecb7123ada9.jpeg

image.thumb.jpeg.86d1bac3a50975c803bb7854b0293bde.jpeg

 

Βιετνάμ 

image.thumb.jpeg.38f1b2eb4869a7feff07d1f5a4e230e6.jpeg

image.thumb.jpeg.32dc31e7346f1f033d53552125a48761.jpeg

image.thumb.jpeg.b5775b69ca0b62a5a8ac6afe71bda1df.jpeg

 

Νεπάλ

image.thumb.jpeg.7425b940d8f0fd0e8eb897e0288b58da.jpeg

 

Annapurna -Himalaya

image.thumb.jpeg.062040fc69db19af50a49c4f37d3a5f7.jpeg

image.thumb.jpeg.29c10e595b277e80d06c3a9977aede59.jpeg

 

Tilicho lake 5025m

image.thumb.jpeg.e440b2f96df864958c3834d3f3cc1c0f.jpeg

 

 

 

Thorang La Pass 5416m 

(Εδώ ήταν η μοναδική φορά που την 'άκουσα' λίγο, αφού έπιασε μια ξαφνική χιονοθύελλα με ομίχλη και υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες και έπρεπε να κατηφορίσω αμέσως σε χαμηλότερο υψόμετρο, αφού σε λίγο τα σκέπασε όλα το παγωμένο χιόνι!!) 

image.thumb.jpeg.8999071e6d55825d71213c1b08960896.jpeg

 

 

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 9
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, makam είπε

Α, να μη το ξεχάσω. Το κόστος ήταν πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο κόστος σε ένα Ελληνικό νησί για τις αντίστοιχες ημέρες!! 

 

εδω πηγαινω στην Ιαπωνια εδω και χρονια (τις μισες ημερες έμεινα στην ακριβοτερη, και καλα, πολη του κοσμου το Τοκυο) και ειναι φθηνοτερα ή έστω τα ίδια αναλογα με την ισοτιμια, στο Νεπαλ δεν θα ηταν..... και φυσικα δεν μιλαμε για το value for money....το να δινεις ενα καρο λεφτα για να καθεσαι κατω απο τον ηλιο σε μια παραλια και μετα να τρως κοΠσιδια στην ταβερνα  και το να γυρνας τον κοσμο ανοιγοντας το μυαλο σου δεν συγκρινονται...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

και φυσικα δεν μιλαμε για το value for money....το να δινεις ενα καρο λεφτα για να καθεσαι κατω απο τον ηλιο σε μια παραλια και μετα να τρως κοΠσιδια στην ταβερνα  και το να γυρνας τον κοσμο ανοιγοντας το μυαλο σου δεν συγκρινονται...

Αυτό είναι διακοπές για μένα. Να δω και να νιώσω κάτι καινούργιο ακόμα κι αν έχει κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2024 στις 6:37 ΜΜ, LK είπε

Η πρωτεΐνη και σε χορταίνει και σου προκαλεί κορεσμό. 

Επίσης απελευθερώνει σταδιακά ενέργεια.

Επίσης το 30% των θερμίδων της το σπατάλας για την πέψη της.

Δεν κάνει το μπαμ του υδατάνθρακα,  να σε μπουστάρει το πρώτο 20 λεπτό, να σου ανεβάσει την ινσουλίνη στο Θεό και μετά να σε ρίξει στα τάρταρα. 

Όλα θέμα συνήθειας είναι. 

Το γιαουρτι (το στραγγιστό 2%) είναι ό,τι καλλίτερο από άποψη αναλογίας τιμής-θερμίδων-πρόσληψης πρωτεΐνης -λιπαρών. 

Με λιγότερο από 1 ευρώ παίρνεις 20 γρ. Πρωτεΐνη,  μόλις 100 θερμίδες και ελάχιστα λιπαρά 

Τα καρύδια είναι για τα Ω3 και το μαγνήσιο.

Πολύ σωστά όλα αυτά.ομως με 100 με  150 γρ υδατάνθρακα (ψητή βραστή πατάτα η ρύζι) σε συνδυασμό με κρεας αποθηκεύονται στους μύες και βοηθάνε για εκρηκτικές και μεγαλύτερες σε διάρκεια προπονήσεις. Οι καλοί υδατάνθρακες σε μικρές ποσοτητες είναι φίλοι μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2024 στις 8:39 ΜΜ, Superfunk είπε

 

εδω πηγαινω στην Ιαπωνια εδω και χρονια (τις μισες ημερες έμεινα στην ακριβοτερη, και καλα, πολη του κοσμου το Τοκυο) και ειναι φθηνοτερα ή έστω τα ίδια αναλογα με την ισοτιμια, στο Νεπαλ δεν θα ηταν..... και φυσικα δεν μιλαμε για το value for money....το να δινεις ενα καρο λεφτα για να καθεσαι κατω απο τον ηλιο σε μια παραλια και μετα να τρως κοΠσιδια στην ταβερνα  και το να γυρνας τον κοσμο ανοιγοντας το μυαλο σου δεν συγκρινονται...

Όμως,

 

όπως είπε και ο @Shelter σε άλλο νήμα:
 

«Δεν μπορώ το ρΑμΕΝ, ρΕ μΑν» 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, SibLt είπε

Όμως,

 

όπως είπε και ο @Shelter σε άλλο νήμα:
 

«Δεν μπορώ το ρΑμΕΝ, ρΕ μΑν» 

 

Το ραμεν αποτελεί το 3% της Ιαπωνικής κουζίνας και φυσικά εκεί υπάρχει και φαγητό από όλον τον δυτικό κόσμο, απλά καλύτερο μια και όπως όλα τα πράγματα τα αντιγράφουν βελτιώνοντας τα,τα καλύτερα γαλλικά εστιατόρια π.χ. είναι στο Τόκιο αυτή τη στιγμή...τα καλύτερα χάμπουργκερ και φυσικά τα καλύτερα κρέατα και πΣαρια , ψημένα εννοώ για Μπουρτζοβλάχους που τα θενε ψημένα 🤣, οπότε αν δεν θες ραμεν δεν θα πεινάσεις.

 

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το ραμεν αποτελεί το 3% της Ιαπωνικής κουζίνας και φυσικά εκεί υπάρχει και φαγητό από όλον τον δυτικό κόσμο, απλά καλύτερο μια και όπως όλα τα πράγματα τα αντιγράφουν βελτιώνοντας τα,τα καλύτερα γαλλικά εστιατόρια π.χ. είναι στο Τόκιο αυτή τη στιγμή...τα καλύτερα χάμπουργκερ και φυσικά τα καλύτερα κρέατα και πΣαρια , ψημένα εννοώ για Μπουρτζοβλάχους που τα θενε ψημένα 🤣, οπότε αν δεν θες ραμεν δεν θα πεινάσεις.

 

 

 

Αγαπητέ Νίκο,

 

Ομολογώ ότι ευχαριστήθηκα πολύ το οδοιπορικό σου στην Ιαπωνία που είχες την καλοσύνη να μοιραστείς μαζί μας 

 

Το δικό μου post, ενός ζήτουλα της προσοχής σας, βασίστηκε στο πως να επαναφέρω στο προσκήνιο ένα λογοπαίγνιο του @Shelter που μου άρεσε 

 

Απορία: 

Κάπου έγραψες (νομίζω) ότι η Ιαπωνική κυβέρνηση επιδότησε μέρος του κόστους των διακοπών σας 


Ισχύει; Και αν ναι με βάση τι; 
 

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου