Προς το περιεχόμενο

10 FOR THE BLUES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 ώρες πριν, Shelter είπε

στην οποια συμμέτεχει με ενα δισκο ο SRV καταλήγουμε να μιλάμε μονο για αυτον. 

Γιατί αυτό το αγόρι ήταν πολύ επιδραστικό 😎

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shelter είπε

To blues σαν ιδίωμα έχει "εμβολιάσει" σχεδον το σύνολο της μουσικής των ΗΠΑ. Ελάχιστα πρεπει να ειναι τα είδη που την έχουν γλιτώσει. Απο αυτά που δεν την έχουν, η επιρροή είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη κοκ όμως μέσω αυτης της διαδικασίας, αυτο το είδος γλιτωσε απο το να γινει μουσειακό είδος.

Και σε πολλά αμερικάνικα μέταλ συγκροτήματα είναι εμφανής η επιρροή των μπλουζ, ακούς σε μέταλ κομμάτια καθαριστικά πενταγωνικά licks που είναι καθαρά τετριμμένα μπλουζ. Κάποιοι το κάνουν συνειδητά, άλλοι δεν μπορούν να αντιληφθούν την κιθάρα διαφορετικά

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Aν λέγοντας blues εννοούν κάποιοι τον...Robert Johnson και τα σχετικά, να τους ενημερώσω ότι ζούμε στο 2024

 

Εγώ θεωρώ ως δεδομένο ότι blues είναι αυτοί που ανέβασε ο Ηλίας στο αρχικό ποστ. Τουτέστιν μουσικοί που έπαιξαν blues, ηχογράφησαν blues άλμπουμς και διέπρεψαν στο κλασσικό ηλεκτρικό μπλουζ. Υπό αυτά τα κριτήρια, ο Μποναμάσα δεν είναι blues αλλά blues based. 

 

Σε κάθε περίπτωση, πολύ το αναλύσαμε, δεν έχει νόημα το debate αυτό.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Υπό αυτά τα κριτήρια, ο Μποναμάσα δεν είναι blues αλλά blues based. 

Ο Bonamassa είναι η επιτομή του σύγχρονου Blues. Άκου "blues based" ο Bonamassa...🙄

Όσο blues είναι οι Robben Ford και Derek Trucks, άλλο τόσο -και περισσότερο- είναι κι ο Bonamassa.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ο Bonamassa είναι η επιτομή του σύγχρονου Blues. Άκου "blues based" ο Bonamassa...🙄

Όσο blues είναι οι Robben Ford και Derek Trucks, άλλο τόσο -και περισσότερο- είναι κι ο Bonamassa.

Ξέρω ότι ψοφάς για αντιπαράθεση αλλά εγώ δε θα γράψω άλλο για το θέμα. 😁

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bonamassa έχει δεχθεί τόση κριτική στη ζωή του, που αυτό από μόνο του τον ανεβάζει ακόμα περισσότερο στα δικά μου μάτια. Είχα τη χαρά να τον δω στο Κύτταρο όταν είχε έρθει και μου είχε πέσει το σαγόνι με αυτά που άκουγα. Άκου blues based, ένας από τους ανθρώπους που κρατούν το blues ζωντανό και το περνάνε και στις νεες γενιές... 

  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο μουσικούς δε θα πειραζα τίποτα. Αλλά όσον αφορά τον Winter, αυτό ειναι πάντα το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλο

 

Progressive Blues Experiment·Johnny Winter

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι έχω πολύ λιγότερες γνώσεις πάνω στο είδος από όλους τους συμμετέχοντες, αλλά, προτείνω ανεπιφύλακτα το "Blues for the modern daze" του Walter Trout.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Ξέρω ότι ψοφάς για αντιπαράθεση αλλά εγώ δε θα γράψω άλλο για το θέμα. 😁

Όχι βρε, δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις, γενικά είμαι ήρεμο άτομο (όταν δεν με τσιγκλάνε😌). Με έχεις παρεξηγήσει.image.gif.300a064b58d4abf676f3719136673e78.gif

Αυτή την απάντηση άρχισα να τη γράφω πριν δύο ώρες, όταν έπεσε ένας κεραυνός, κόπηκε το ρεύμα, το UPS τα έπαιξε και πάπαλα το PC, Ώσπου να βρω πολύμπριζα/μπαλαντέζες να χώσω πάνω ό,τι υπήρχε πάνω στο UPS (PC, 4 οθόνες, κονσόλα, 4 ηχεία, synths κλπ) μού βγήκε η Παναγία.🤬 Τι χάος υπάρχει ρε π@#$& μου εδώ μέσα, τι καλώδιο, έτσι μου'ρχεται να τα πετάξω όλα έξω και να πάρω ένα laptop να ησυχάσω.🙄 

 

2 ώρες πριν, stamkosk είπε

O Bonamassa έχει δεχθεί τόση κριτική στη ζωή του, που αυτό από μόνο του τον ανεβάζει ακόμα περισσότερο στα δικά μου μάτια. Είχα τη χαρά να τον δω στο Κύτταρο όταν είχε έρθει και μου είχε πέσει το σαγόνι με αυτά που άκουγα. Άκου blues based, ένας από τους ανθρώπους που κρατούν το blues ζωντανό και το περνάνε και στις νεες γενιές... 

Πέστα...image.gif.43e237318c3073376272bafc99c96650.gif

 

36 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Είμαι σίγουρος ότι έχω πολύ λιγότερες γνώσεις πάνω στο είδος από όλους τους συμμετέχοντες, αλλά, προτείνω ανεπιφύλακτα το "Blues for the modern daze" του Walter Trout.

Για γνώσεις δεν ξέρω, αλλά από γούστο σκίζεις.👌 Τεράστιος ο Trout και πολύ αγαπημένος, έχω δισκογραφία του.🙏💙

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου