Προς το περιεχόμενο

10 FOR THE BLUES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως είναι πιο απλό να βάλει ο καθένας τη δική του λίστα, αντί να απορούμε για ποιο λόγο η λίστα του άλλου δεν είναι ιδανική για εμάς; (σ.σ. όποτε θέλετε πανκ λίστα, μου λέτε) :) :) :)

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Τι εννοείς σύγχρονο; Και μην πεις John Mayer και Joe Bonamassa γιατί ούτε ο ένας ούτε ο άλλος είναι blues.

Συμφωνώ γιατί ο ένας είναι ποπ και ο άλλος ροκ, αλλά και οι 2 αυτοπροσδιορίζονται blues players, άρα ποιος είμαι εγώ να πω ότι δεν είναι

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

 

Και ήθελα να ρωτήσω γιατί μπήκαν μόνο παλιοί και όχι κι ένας πιο νέος όπως ο Derek Trucks, που πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα και στέκεται επάξια δίπλα στους παλιούς.

 

.

Σε 2-3 σημεία προβληματίστηκα με το ποιός και τι, όπως όμως γράφω "έκανα τις επιλογές μου με γνώμονα την επιρροή και την αυθεντικότητα των μουσικών", αυτό εξηγεί νομίζω αρκετά πράγματα, ο Τρακς είναι σπουδαίος, όπως και ο Ρόμπιλαρντ ή ο Τομ Πρινσιπάτο, αν έπρεπε να βάλω κάποιον με σλάιντ - σύμφωνα με τα κριτήρια μου - είναι πολύ πιθανότερο να βλέπατε τον Ry Cooder ή και τον Sonny Landreth. Ο Seasick Steve που αναφέρθηκε πιο πάνω ας πούμε ήταν στην αρχική λίστα και θα διεκδικούσε άνετα θέση, όπως και αρκετοί ακόμα. Είπαμε, ενδεικτικά και "ιστορικά".

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

To blues σαν ιδίωμα έχει "εμβολιάσει" σχεδον το σύνολο της μουσικής των ΗΠΑ. Ελάχιστα πρεπει να ειναι τα είδη που την έχουν γλιτώσει. Απο αυτά που δεν την έχουν, η επιρροή είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη κοκ όμως μέσω αυτης της διαδικασίας, αυτο το είδος γλιτωσε απο το να γινει μουσειακό είδος. 

 

Σιγουρα δεν γινεται να σου αρεσουν όλα, και ειδικα να θεωρείς ενα hip hop crew απευθείας απόγονο της μουσικής του Son House αλλα ενα μικρο ποσοστό μουσικου σπερματος υπάρχει ακομα και αν ο συγχρονος δημιουργος δεν το επικαλειται συνειδητα.

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 Υπουργείο Προστασίας Αγελάδων;

Που ο υπουργός βαράει σφαλιάρες στις αγελάδες και αν αυτό είναι σωστό ή όχι το έκρινε ο πολίτης με το 41% 🤣🤣🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nekkon είπε

και οι 2 αυτοπροσδιορίζονται blues players

Δεν το έχω διαβάσει/ακούσει κάπου να το λένε αυτό. Ίσως να έχουν αναφέρει "blues based". Επηρεασμένοι από τα blues, προφανώς και παικτικά και συνθετικά. Παίζουν blues κομμάτια στα live τους, σαφώς. Αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Τι εννοείς σύγχρονο; Και μην πεις John Mayer και Joe Bonamassa γιατί ούτε ο ένας ούτε ο άλλος είναι blues.

Όχι, δεν θα πούμε (δεν θα πω δηλαδή) John Mayer, αλλά φυσικά θα πούμε Bonamassa. Αν δεν είναι ο Bonamassa blues, τότε ποιος είναι? Η Satti? Aν λέγοντας blues εννοούν κάποιοι τον...Robert Johnson και τα σχετικά, να τους ενημερώσω ότι ζούμε στο 2024. Σύγχρονο blues (και ειδικότερα bluesrock) και Bonamassa πάνε πακέτο. 

Πέρα από αυτόν υπάρχει πλήθος άλλων παικτών & συγκροτημάτων που παίζουν σήμερα blues, όποιος συνεχίζει και ακούει το είδος και δεν έχει μείνει κολλημένος στα μέσα του προηγούμενου αιώνα τα ξέρει.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου