Προς το περιεχόμενο

10 FOR THE BLUES


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δέκα άλμπουμ που διάλεξα και προτείνω την ακρόαση τους σε κάθε μουσικόφιλο, ειδικά σε όσους αγαπούν το «λευκό ηλεκτρικό μπλουζ» με την κιθάρα να κυριαρχεί – αλλά και στους επίδοξους εκφραστές του είδους, μόνο καλό μπορεί να φέρει αυτή η γνώση. Φυσικά η λίστα είναι ενδεικτική και όχι με αξιολογική σειρά, έκανα τις επιλογές μου με γνώμονα την επιρροή και την αυθεντικότητα των μουσικών.
Hollywood Fats Band - Rock this house
Ο Michael Mann πρόφτασε να βγάλει μόνον ένα δίσκο με τη μπάντα του, ήταν αρκετός όμως για να σημαδέψει σχεδόν κάθε νέο μπλουζ κιθαρίστα έκτοτε.
Jimmie Vaughan - The Fabulous Thunderbirds
Στο ντεμπούτο των T-Birds ο Jimmie Vaughan ζωγραφίζει με νότες χαράζοντας εν πολλοίς τα όρια ανάμεσα στα οποία κινείται το ηλεκτρικό σύγχρονο Texas guitar blues.
Roy Buchanan – Second album
Το παπαδοπαίδι με το θεϊκό άγγιγμα και την εύθραυστη προσωπικότητα, ο άρχοντας των false harmonics, ο άνθρωπος που μετέτρεψε την απλή Telecaster σε ηχητική νιρβάνα.
Eric Clapton – John Mayall & the Bluesbreakers
Το Beano album περικλείει τον ήχο και την αισθητική που πάνω τους στηρίχθηκε κάθε μεταγενέστερη εγγραφή με Les Paul κιθάρα στον κόσμο του μπλουζ. Η αρχή.
Peter Green – Mr. Wonderful (Fleetwood Mac)
Ο σαμάνος του ήχου, κάθε ηχογράφηση εκείνης της περιόδου αντικατοπτρίζει τη μαγεία που έφερε στη μαύρη μουσική, μαζί και ο Jeremy Spencer ως link στην παράδοση.
Mike Bloomfield – Super Session
Ποτέ άλλοτε μια πλευρά ενός δίσκου δεν υπήρξε τόσο καθοριστική για την εξέλιξη της λευκής προσέγγισης στην ηλεκτρική μπλουζ κιθάρα.
Johnnie Winter – Nothin’ but the blues
Ο πληθωρικός αλμπίνος με το γκρουπ του Muddy Waters στο πιο vintage άλμπουμ του. Δίσκος διαμάντι από όπου κι αν τον κοιτάξεις.
Ronnie Earl - Blues and Forgiveness (Live in Europe)
Ο κιθαρίστας που ανέδειξε την ηλεκτρική σε απόλυτο πρωταγωνιστή, εδώ στα καλύτερα του, σου κόβει την ανάσα.
Robben Ford - Live Jimmy Witherspoon & Robben Ford
Ο νεότατος Ford με τον γίγαντα Spoon σε ένα καταπληκτικό ζωντανά ηχογραφημένο άλμπουμ, όπου η απλότητα του είδους αγκαλιάζεται θερμά με μια πιο πολύπλοκη jazz αισθητική. Διακεκαυμένη ζώνη.
Stevie Ray Vaughan – Texas flood
Το ξεκίνημα του τυφώνα που έμελλε να παρασύρει τα πάντα στο διάβα του και ν’ αλλάξει δραστικά τον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας στο μπλουζ.

κολαζ β.jpg

  • Like 15

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην περίπτωση SRV είμαι διχασμένος ανάμεσα σε Texas Flood, Couldn't Stand the Weather και In Step. Δύσκολο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα συμφωνώ και προσκυνώ, ένα-δυο δεν τα πιάνω (δε λέω ονόματα μην έχουμε άλλα) και θα έβαζα στη θέση τους το παρακάτω. Αν και θα ήταν διπλό entry για Ronnie Earl.

 

EARL,RONNIE / ROBILLARD,DUKE - The Duke Meets The Earl - Amazon.com Music

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
31 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Στα περισσότερα συμφωνώ και προσκυνώ, ένα-δυο δεν τα πιάνω (δε λέω ονόματα μην έχουμε άλλα) και θα έβαζα στη θέση τους το παρακάτω. Αν και θα ήταν διπλό entry για Ronnie Earl.

 

EARL,RONNIE / ROBILLARD,DUKE - The Duke Meets The Earl - Amazon.com Music

Η περίπτωση του Δούκα με απασχόλησε πολύ, έτσι η αλλιώς όμως δε γίνεται να χωρέσουν όλοι και είχα συγκεκριμμένα κριτήρια για τη λίστα, θα χαρώ να το συζητήσουμε απο κοντά (και θα το ήθελα).

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γωνία John,Steve και κάτω Al Kooper Super Session έχω.Παίζει και Peter Green αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει δανειστεί χωρίς επιστροφή.

Ωραίο και αυτό.

3/10.

 

Χαχα,αυτός είναι και ο βάθμος μου στο τέστ αξιολόγησης στην εταιρία που δουλεύω.

Μπορείς να το πείς και εξέλιξη,σε σχέση με το περσινό 2 και αυτή ήταν και η επίσημη απάντηση μου όταν μου το ανακοίνωσαν.

Το θεώρισαν υποτιμητικό,αλλά αν ήξεραν οτι η πραγματική απάντηση που ήθελα να δώσω ήταν να κατεβάσω τα χέρια με ανοιχτές παλάμες οι οποίες θα σχημάτιζαν ένα ισοσκελές τρίγωνο που θα υποδείκνειε συγκεκριμένο σημείο στο σώμα μου και τους έλεγα..και 3 μας κάνουν 6,δέν θα είχαν αυτήν την άποψη.

Που συνδέεται ο βαθμός μου με το μπλούζ.

Το μαγευτικό στην μουσική μπλούζ είναι,οτι το δεύτερο σενάριο σίγουρα έχει αποτυπωθεί κάπου,μέσα στον χρόνο,στιχουργικά και μουσικά.

Αυτό είναι μπλούζ

 

Duane Allman δέν βλέπω.

Θα ήθελα πραγματικά και άν θέλεις αγαπητέ Κ.Ηλία,μιάς και για τα δικά μου αυτιά είναι ο καλύτερος λευκός που παρά το σύντομο διάστημα,αλλά αρκετό για να δώσει το στίγμα του,να εκφέρεις μία προσωπική άποψη άν δέν σου κάνει κόπος,καθώς οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα "μπλούζ" είναι εξαιρετικά σπάνιες και θα βοηθήσουν αρκετούς στην διαδρομή που θέλουν να κάνουν πάνω στον συγκεκριμένο είδος,καλύπτοντας και αρκετά δικά μου κενά.

 

Εγώ βέβαια μετά θα λέω πάλι οτί είναι ο καλύτερος,αλλά μην δώσεις καμιά σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ez είπε

θα χαρώ να το συζητήσουμε απο κοντά

Τα έχουμε πει ήδη μια δόση και μέσες άκρες θυμάμαι την άποψή σου για τον Robillard και το φλερτ του με την τζαζ. Αλλά πέρασαν πολλά χρόνια ρε Ηλία και δεν το πήρα καν χαμπάρι. Οπότε έχουμε catching up.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Στην περίπτωση SRV είμαι διχασμένος ανάμεσα σε Texas Flood, Couldn't Stand the Weather και In Step. Δύσκολο...

Και το Soul to soul. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
16 λεπτά πριν, MGs είπε

Την γωνία John,Steve και κάτω Al Kooper Super Session έχω.Παίζει και Peter Green αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει δανειστεί χωρίς επιστροφή.

Ωραίο και αυτό.

3/10.

 

Χαχα,αυτός είναι και ο βάθμος μου στο τέστ αξιολόγησης στην εταιρία που δουλεύω.

Μπορείς να το πείς και εξέλιξη,σε σχέση με το περσινό 2 και αυτή ήταν και η επίσημη απάντηση μου όταν μου το ανακοίνωσαν.

Το θεώρισαν υποτιμητικό,αλλά αν ήξεραν οτι η πραγματική απάντηση που ήθελα να δώσω ήταν να κατεβάσω τα χέρια με ανοιχτές παλάμες οι οποίες θα σχημάτιζαν ένα ισοσκελές τρίγωνο που θα υποδείκνειε συγκεκριμένο σημείο στο σώμα μου και τους έλεγα..και 3 μας κάνουν 6,δέν θα είχαν αυτήν την άποψη.

Που συνδέεται ο βαθμός μου με το μπλούζ.

Το μαγευτικό στην μουσική μπλούζ είναι,οτι το δεύτερο σενάριο σίγουρα έχει αποτυπωθεί κάπου,μέσα στον χρόνο,στιχουργικά και μουσικά.

Αυτό είναι μπλούζ

 

Duane Allman δέν βλέπω.

Θα ήθελα πραγματικά και άν θέλεις αγαπητέ Κ.Ηλία,μιάς και για τα δικά μου αυτιά είναι ο καλύτερος λευκός που παρά το σύντομο διάστημα,αλλά αρκετό για να δώσει το στίγμα του,να εκφέρεις μία προσωπική άποψη άν δέν σου κάνει κόπος,καθώς οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα "μπλούζ" είναι εξαιρετικά σπάνιες και θα βοηθήσουν αρκετούς στην διαδρομή που θέλουν να κάνουν πάνω στον συγκεκριμένο είδος,καλύπτοντας και αρκετά δικά μου κενά.

 

Εγώ βέβαια μετά θα λέω πάλι οτί είναι ο καλύτερος,αλλά μην δώσεις καμιά σημασία.

Εδώ δεν αξιολογείται ούτε διαγωνίζεται κάποιος, αλλίμονο, η λίστα έγινε απο την καψούρα μου για τη μουσική με κάποια κριτήρια που είχα στο μυαλό μου και δεν έχει κάνέναν άλλο στόχο πέρα απο το μοίρασμα (και δεν το κρύβω, την ελπίδα πως ίσως φανεί χρήσιμη σε κάποιους).

Σε ανύποπτο χρόνο έχω δηλώσει και γράψει πως αν ήμουν "υποχρεωμένος" να απομονωθώ έχοντας μόνον ένα δίσκο μαζί μου, αυτός θα ήταν "The Allman Brothers at Fillmore East".

Κι αυτό όχι γιατί θεωρώ τον Duane καλύτερο, το ίδιο και τον καθένα απο τούτη τη λίστα και τον κόσμο της μουσικής. Αυτό το επίθετο δεν υπάρχει στον κόσμο μου περί τέχνης.

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ez είπε

Εδώ δεν αξιολογείται ούτε διαγωνίζεται κάποιος, αλλίμονο, η λίστα έγινε απο την καψούρα μου για τη μουσική με κάποια κριτήρια που είχα στο μυαλό μου και δεν έχει κάνέναν άλλο στόχο πέρα απο το μοίρασμα (και δεν το κρύβω, την ελπίδα πως ίσως φανεί χρήσιμη σε κάποιους).

Σε ανύποπτο χρόνο έχω δηλώσει και γράψει πως αν ήμουν "υποχρεωμένος" να απομονωθώ έχοντας μόνον ένα δίσκο μαζί μου, αυτός θα ήταν "The Allman Brothers at Fillmore East".

Κι αυτό όχι γιατί θεωρώ τον Duane καλύτερο, το ίδιο και τον καθένα απο τούτη τη λίστα και τον κόσμο της μουσικής. Αυτό το επίθετο δεν υπάρχει στον κόσμο μου περί τέχνης.

Ευχαριστώ!

Αν απομονωθείς ποτέ σε κάποιο ερημικό νησί με αυτόν τον δίσκο,θα δείς έναν να έρχεται κολυμπώντας με μπύρες στο στόμα απο γειτονικό νησάκι.Εγώ θα μαι.

 

Και φυσικά όταν θα τελειώσει και φύγω,θα βρείς πάνω στο πικ απ καμιά συλλογή απο best of salsa,kings of mambo η τέλος πάντων όποια λάθος επιλογή είχα κάνει εγώ,για να πάρω μαζί μου σε νησί νόμιζοντας οτι θα έχει και γυναίκες εκεί.

 

Καλύτερος στα αυτιά μου αναγράφω,το οποίο σημαίνει περισσότερο σαν τον αγαπημένο μου.Αλλίμονο.

Τωρα έβαλα Hollywood Fats Band - Rock this house.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου