Προς το περιεχόμενο

Fender Bassbreaker 30r - 3 year review


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Nekkon απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 40 πόντοι συμμετοχής.

Ο Fender Bassbreaker 30r (όπου r reverb) είναι λαμπάτος ενισχυτής της Fender. Είναι 30watt και έχει ένα Celestion® G12V-70 ηχείο 12 ιντσών. Οι λυχνίες που φοράει είναι τρείς 12ΑΧ7 στην προενίσχυση και τέσσερις EL84 στο τελικό στάδιο. Ζυγίζει περίπου 20 κιλά (ο δικός μου τόσο ακριβώς).

 

45db8852a9c2fd692739d95bfcfa4ba9f245beff.webp.17bd5af8ca7e2adde2c28e5acb1288f1.webp

 

Έχω αυτόν τον ενισχυτή εδώ και 3 χρόνια και θέλω να κάνω αυτό το μικρό review γιατί αυτή η σειρά ενισχυτών τρώνε ΠΟΛΥ κακή φήμη στα κιθαριστικά fora. Λένε ότι ακούγεται πολύ χάλια, κάνει πολύ θόρυβο, και ουσιαστικά είναι non-serviceable, τον περιγράφουν an amp technician's nightmare, άρα παίξε να τον χαρείς και μετά τον πετάς. Θα παραθέσω κάποια ηχητικά (ηχογραφημένα με ένα sm57 και ένα e906 ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ που δεν είναι acoustically treated, άρα οι εντάσεις πρέπει να σεβαστούν τη γειτονιά) και θα πω τι μου αρέσει και θα ήθελα να ήταν καλύτερο.

 

nxlyebr9af671.webp.511b08dcacec6ba18c1e3e87e4fd753f.webp

 

ΗΧΗΤΙΚΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ

Tele Clean, Amp Reverb

 

Tele Clean, Spring Reverb (MXR M300)

 

Tele Clean, No Reverb

 

Tele Low Gain Blues

 

Tele Medium Crunch

 

Tele Full Crunch

 

Tele High Gain

 

Tele Full Gain

 

Gretsch Clean

 

Gretsch Epic Reverb (MXR M300)

 

Gretsch Shimmer (MXR M300)

 

 

 

 

 

 

ΣΤΑ ΘΕΤΙΚΑ:

Φορητότητα. 20 κιλά combo, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε κάμποσα live, φορτώνεις ξεφορτώνεις από πορτ μπαγκάζ και κουβαλάς άνετα. Insider tip: Με ιμάντες γυμναστηρίου δεν κουράζεται ούτε η παλάμη.

Δεν χρειάζομαι πεταλιέρα. Έχει πολύ περισσότερη παραμόρφωση από όση χρειάζομαι, παίζει μέχρι vintage metal άνετα.

Το reverb του ενισχυτή δεν είναι και Fender spring reverb, αλλά για ψηφιακό βγάζει μια χαρά ήχο. 

Το overdrive channel είναι καταπληκτικό. Ειδικά με neck μαγνήτη στα σόλο είναι ότι πρέπει. Και στα ριφάκια δεν πάει πίσω.

 

ΣΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

Τα καθαρά δεν είναι και Fender cleans. Είναι ωραία, ακούγονται όμορφα, αλλά αν ακούσει κανείς Blackface καθαρά η διαφορά είναι εμφανέστατη. Του λείπει η πληρότητα του ήχου, ειδικά στα μπάσα. Με όσους ηχολήπτες έχω μιλήσει μου είπαν "τι σε νοιάζει, στη μίξη αυτά αφαιρούνται". Αλλά με νοιάζει.

Το reverb μετά τη μέση κάνει λίγη φασαρία. Στο live ουτε που το καταλαβαίνεις, αλλά σε ηχογράφηση ακούγεται.

Το XLR OUT είναι μια βλακεία και μισή, δεν έπρεπε καν να υπάρχει.

 

My Two Cents

Μου αρέσει πολύ. Δεν είναι ο high-end ενισχυτής των ονείρων μου, αλλά κάνει ότι θέλω να κάνει ένας ενισχυτής και με το παραπάνω. Για live είναι μια πολύ καλή grab n go λύση και ηχητικά ξεπερνά οτιδήποτε τρανζιστοράτο έχω ακούσει ακόμα και στην ίδια τιμή (Fender ToneMaster, Quilter, DV Mark κλπ)!

 

 

  • Like 4

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο review.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραίος ενισχυτής, και από ένα σύντομο ψάξιμο δεν μου φαίνεται περίεργο ότι μόνο αυτός είναι διαθέσιμος από την συγκεκριμένη σειρά ενώ τα άλλα μοντέλα είναι discontinued -μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Εγώ είχα τον 45ρη head αλλά δεν έχει καμιά σχέση με τον 30ρη... δεν είχε fx loop, ήταν μονοκάναλος (με τρια input)... ωραίος ήταν αλλά τον χρησιμοποιούσα ως βάση για πετάλια.. ετούτος εδώ με το ξεχωριστό EQ ανα κανάλι και δικάναλος με ωραίο γκάζι μου φαίνεται πολύ πιο χρήσιμος (για τον τρόπο που χρησιμοποιώ τους ενισχυτές)  και ευέλικτος, μακάρι να είχα αυτόν τελικά. Ωραίο μηχάνημα...

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραίος ενισχυτής, και από ένα σύντομο ψάξιμο δεν μου φαίνεται περίεργο ότι μόνο αυτός είναι διαθέσιμος από την συγκεκριμένη σειρά ενώ οι τα άλλα μοντέλα είναι discontinued -μπορεί να κάνω και λάθος.

Αυτός και ο 15άρης ακόμα παίζουν μπάλα, οι άλλοι δε συνεχίζουν. 

Ο 30άρης βγήκε τελευταίος και ουσιαστικά είναι τα καλά σημεία των προηγούμενων σε έναν, πράγμα το οποίο είναι και το όλο μάρκετινγκ της Fender, λένε We listen to players στα promo video τους, το οποίο εδώ βγαίνει αληθινό νομίζω. 

 

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι η τιμολογιακή πολιτική των μεξικανικων μοντέλων. Βάζεις τον Hot Rod 250€ πάνω, γιατί; Μονοκάναλος ενισχυτής είναι στην ουσία, η παραμόρφωση του δεν ακούγεται. Και αν με ρωτάς τα καθαρά του δεν είναι σούπερ διαφορετικά από του Bassbreaker, τους άκουγα στο μαγαζί δίπλα δίπλα. Και μετά βάζεις άλλα 500€ πάνω τους Custom 68 που δεν είναι ούτε αυθεντικοί reissue ούτε αμερικανικοί ενισχυτές. Οκ, ακούγεται καλύτερα το καθαρό τους κανάλι και θυμίζει κάτι από Blackface καθαρά, αλλά και πάλι φτιάχνονται στο Μεξικό. Και μετά έχουμε και λέμε, ο Bassbreaker 30r δεν είναι ούτε 100€ ακριβότερος από τον Blues Junior, αλλά ηχητικά και σαν feature set είναι ένα κλικ πάνω, και τιμολογεις ακριβότερα τους κινεζικούς tone master ενισχυτές που είναι solid state. 

Δε λέω, με συμφέρει η τιμολογιακή πολιτική, αλλά αισθάνομαι ότι έκλεψαν κάποιον 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review και πολύ ωραίες ηχογραφήσεις.

 

Νομίζω είναι ένας παρεξηγημένος ενισχυτής. Δεν πρόκειται για ένα φτηνό υποκατάστατο ενός blackface, και κακώς ψάχνεις τέτοιους ήχους σε αυτόν. Ανήκει σε άλλη ηχητική κατηγορία και τη δουλειά του την κάνει πολύ καλά σε όλες τις εκδόσεις. Μην το βάζεις στα αρνητικά διότι αυτό δείχνει ότι άλλο ενισχυτή ήθελες και άλλον αγόρασες…

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ωραίο review και πολύ ωραίες ηχογραφήσεις.

 

Νομίζω είναι ένας παρεξηγημένος ενισχυτής. Δεν πρόκειται για ένα φτηνό υποκατάστατο ενός blackface, και κακώς ψάχνεις τέτοιους ήχους σε αυτόν. Ανήκει σε άλλη ηχητική κατηγορία και τη δουλειά του την κάνει πολύ καλά σε όλες τις εκδόσεις. Μην το βάζεις στα αρνητικά διότι αυτό δείχνει ότι άλλο ενισχυτή ήθελες και άλλον αγόρασες…

Ήθελα ένα καλό και αξιόπιστο combo και αυτό πήρα. Τα blackface καθαρά τα είπα ενδεικτικά σαν κάτι ποιοτικό. Έχω ακούσει και από άλλες εταιρίες φοβερά καθαρά, αλλά κάνεις εύκολα τη σύγκριση λόγω μάρκας. Θα προτιμούσα να έχουν τα καθαρά περισσότερο ηχητικό εύρος, να είναι πιο ανοιχτά. Νομίζω είναι αρκετά στενά και mid-focused. Όμορφα μεν, αλλά όχι άριστα δε 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Ήθελα ένα καλό και αξιόπιστο combo και αυτό πήρα. Τα blackface καθαρά τα είπα ενδεικτικά σαν κάτι ποιοτικό. Έχω ακούσει και από άλλες εταιρίες φοβερά καθαρά, αλλά κάνεις εύκολα τη σύγκριση λόγω μάρκας. Θα προτιμούσα να έχουν τα καθαρά περισσότερο ηχητικό εύρος, να είναι πιο ανοιχτά. Νομίζω είναι αρκετά στενά και mid-focused. Όμορφα μεν, αλλά όχι άριστα δε 


Δεν υπάρχει το άριστο. Υπάρχουν διαφορετικές γεύσεις. Αυτό θεωρείς εσυ άριστο πιθανόν μέσα στο μιξ να μην είχε σωστή παρουσία, σε αντίθεση με τον bluesbreaker (σόρρυ, εννοούσα bassbreaker…).

 

Δεν μπορείς να αγοράζεις χοιρινό και να το κατακρίνεις επειδή προτιμάς το μοσχάρι. 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Δεν υπάρχει το άριστο. Υπάρχουν διαφορετικές γεύσεις. Αυτό θεωρείς εσυ άριστο πιθανόν μέσα στο μιξ να μην είχε σωστή παρουσία, σε αντίθεση με τον bluesbreaker (σόρρυ, εννοούσα bassbreaker…).

 

Δεν μπορείς να αγοράζεις χοιρινό και να το κατακρίνεις επειδή προτιμάς το μοσχάρι. 

Συμφωνοι. Αλλά το κάνουμε σαν καταναλωτές αυτό σε οτιδηποτε. Αγοράζεις πχ κάτι, όχι μόνο κιθαριστικό, και θα ήθελες κάτι να είναι καλύτερο.

Πχ μια Stratocaster με καλό bridge μαγνήτη, λέω εγώ τώρα 😁

Αυτό δε σε κάνει Stratocasterομάχο, απλά θα ήθελες ένα μέρος να είναι καλύτερο. Δηλαδή πάρε PRS Silver Sky 😅

Το τερματισα 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου