Προς το περιεχόμενο

Trident EQ σε VST... κάνουν την διαφορά;


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μέσα στον κυκεώνα των "SSL-οειδών" αλλά και των μυριάδων άλλων vst eq υπάρχουν και κάποιες προσομοιώσεις κλασσικών υλοποιήσεων της Trident...

 

όσοι έχουν στα αυτιά τους τον ήχο της (και οι πιο τυχεροί στα "χέρια" τους), χρησιμοποιώντας τα θα νοιώσουν σε αυτά (τηρουμένων των αναλογιών πάντα), κάποια από τα στοιχεία "ζεστασιάς" και "μουσικότητας" που χαρακτήριζαν την εταιρεία... οι υπόλοιποι αξίζει τον κόπο να τους ρίξουν μια ματιά έτσι κι αλλιώς ως δυνητικές επιλογές... μπορεί να εκπλαγούν ευχάριστα βρίσκοντας κατά περίπτωση μια διαφορά που θα τους αγγίξει...

 

παρεμπιπτόντως αγαπημένη μου η προσέγγιση της Softube που χρησιμοποιώ πολύ συχνά σε φωνές και έγχορδα...

 

Τrident Αudio Δevelopments

 

Trident_tilteration_plugin.thumb.jpg.f3f417a5629ff0faf9dac9526dcc53c7.jpg

 

Softube A-Range

 

1200px-product-trident.thumb.png.b69d99f6131cb64aa61199440db44daa.png

 

Arturia Pre Trida

banner-image.thumb.png.077546df96d3c2c0d73b52eee338af0b.png

Analog Obsession TREQ

 

Screenshot2024-07-02at06-15-39DownloadFreeTridentconsoleEQpluginTREQbyAnalogObsession.png.6049fdeb0bee566f44690f88048d6651.png

 

 

  • Like 5

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θυμάμαι την Trident που ηχογραφούσαμε πριν το studio την αλλάξει σε SSL. 

 

Πολύς χαρακτήρας και χρώμα, μόνο καθαρή δεν την έλεγες. Αλλά ποτέ δεν έξυνε τίποτα και έβγαινε πάντα ένα ωραίο punch στα μεσαία, ισως τα έφερνε λίγο πιο μπροστά.

Τί ζητάς από τις φωνές και τα έγχορδα όταν επιλέγεις μια Trident προσομείωση; 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το "μυστικό" το ανέφερες... χαρακτήρας "Αλλά ποτέ δεν έξυνε"...

το πλούσιο αναλογικό της συχνοτικό "σώμα" δεν θα το βρεις βέβαια στα pluginακια, αλλά προσωπικά με έχουν "σώσει" ουκ ολίγες φορές και στα φωνητικά και στις κιθάρες δίνοντάς μου την δυνατότητα για "ευάκουστους τονισμούς" χωρίς artifacts στο τελικό στάδιο ενός mix (συνήθως το χρησιμοποιώ στο τέλος της αλυσίδας μετά από κάποιο άλλο eq που ήδη έχει κάνει την "βρώμικη δουλειά" όπως το fab, ως κερασάκι στην τούρτα...🙂

 

π.χ. δοκίμασε το softube αν θες για "αέρα" στα ψηλά σε οποιοδήποτε τρακ νιώθεις την ανάγκη ότι χρειάζεται και θα καταλάβεις τι εννοώ...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου