Προς το περιεχόμενο

Ο Ηλίας Ζάικος, με blues και άλλες μουσικές ιστορίες. Συνέντευξη στις BookTwins και τον βενζινά


Dixie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ρώτησαν τίποτα για gear 😢

 

Δε λέω, καλός ο χυμός Φλώρινα, αλλά ρώτα strat versus tele και super η twin reverb

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Δεν ρώτησαν τίποτα για gear 😢

 

Δε λέω, καλός ο χυμός Φλώρινα, αλλά ρώτα strat versus tele και super η twin reverb

Να στα πω απο δω, μη στεναχωριέσαι! 😀

Super χωρίς δεύτερη σκέψη, κιθάρες και τις 2, αν έπρεπε σώνει και καλά μια, Tele.

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nekkon είπε

super η twin reverb

Όποιον και να διαλέξει κανείς, πρέπει να έχει κατ' αρχήν πολύ καλό ορθοπεδικό.

  • Like 2
  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραια συνεντευξη Ηλια. Αγαπημενα σημεια εκει που λες για τα παλια και εκει που παιζεις ακουστικη και τραγουδας!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, Ηλία, εάν ειχα τη δυνατότητα να σου πάρω μια 40λεπτη συνέντευξη, η θεματολογία θα περιελάμβανε αποκλειστικά θέματα τεχνικής φύσεως (εξοπλισμός και χειρισμός του), καθώς και θέματα που αφορουν τη διαδικασία της σύνθεσης, αλλά και για «ιστορίες» πίσω από κάποιους στίχους. Πιθανότατα να μην έφτανε το 40λεπτο, βέβαια….

 

Παρεπιπτόντως, σήμερα μου κρατούσες συντροφιά στο αμάξι για κάνα 2ωρο τουλάχιστον (God bless Spotify!) 😀

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

εξοπλισμός και χειρισμός του

Εδώ είσαι. 

Πώς συγκρίνονται οι Supro ενισχυτές που είχες κάνει promo video σε σχέση με Fender;

10άρι ή 12άρι ηχείο; 

Maple ή rosewood fretboard;

Reverb του ενισχυτή ή πετάλι; 

 

Μπορώ να συνεχίσω 😁

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Μπορώ να συνεχίσω 😁


γραψε εσυ τη λίστα σου, να γράψω και εγώ τη δίκη μου και τα στέλνουμε όλα μαζί στον @Terry RoscoeBeck5 για τα περαιτέρω…. 😁

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερώτηση για το blues. 

 

Γιατί κάποιοι άνθρωποι (ειδικά στη Θεσσαλονίκη, μαθητές ενός συγκεκριμένου δασκάλου που διδάσκει μόνο blues και blues rock επί σειρά δεκαετιών) πιστεύουν ότι το blues ΠΡΕΠΕΙ να παίζεται με έναν συγκεκριμένο τρόπο και είναι ιεροσυλία να παρεκκλίνει κανείς;

Εδώ ούτε στην Αμερική δε γινόταν έτσι. Ο Albert King χαιρόταν όταν ξεκίνησε ο SRV παρόλο που έπαιζε αλλιώς το blues, γιατί προσθέτει κ αυτός το λιθαράκι του, το οποίο τελικά ήταν κοτρώνα. Στην Αμερική πλέον blues παίζει ο Marcus King και ο Kingfish που ουδεμία σχέση έχουν με το παραδοσιακό blues.

Αλλά εδώ στην Ελλαδάρα ξέρουμε ρε φίλε, έτσι πρέπει να παίζεται το blues, όπως το είπε ο δάσκαλος 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nekkon είπε

πιστεύουν ότι το blues ΠΡΕΠΕΙ να παίζεται με έναν συγκεκριμένο τρόπο και είναι ιεροσυλία να παρεκκλίνει κανείς;

 

Αυτοί οι αφορισμοί υπάρχουν σε όλα τα είδη τέχνης και ειδικά σε niche υπο-είδη όπου έχουν σχετικά μικρό κοινό και διατίθεται πεδίο για ανάπτυξη και συντήρηση μύθων αλλά και αυτόκλητων αυθεντιών στο θέμα.

 

Στην Ελλάδα ειδικά όπου ένα από τα κύρια γνωρίσματά μας είναι η μόνιμη αίσθηση ότι αδικηθήκαμε, χαρακτηριστικό που τείνω πλέον να πιστεύω ότι είναι τυπωμένο στο ελληνικό DNA, επειδή δε μας αναγνωρίζεται η αυταπόδεικτα μεγάλη αξία μας, είναι πολύ κοινό να ακούς θηριώδεις μπαρούφες, πολύ συχνά δε από ανθρώπους που η σχέση τους με το οικειοποιημένο αντικείμενο είναι επιπέδου δεύτερο μάθημα στο τζούντο.

 

Πέραν αυτού βεβαίως να πούμε ότι στην τέχνη δεν "πρέπει" τίποτα αλλά και τέχνη δεν είναι όλα. Μην συγχέουμε δηλαδή τη μη αναγκαιότητα υπακοής σε κανόνες με ευκολία δημιουργίας έργου που έχει κάποια αισθητική αξία γιατί τότε πάμε στην άλλη άκρη τύπου ο Χέντριξ δεν ήξερε θεωρία, εγώ δεν ξέρω θεωρία άρα εγώ είμαι Χέντριξ.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου