Προς το περιεχόμενο

Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - Πραγματικότητα


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά , σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ,

καταλήγοντας να προτείνεις κάποια πράγματα , 

ώστε να δοκιμαστούν ή ακόμα και να κρατηθούν για μελλοντική σύνθεση τυμπάνων ,

από μεριάς μου !

Όπως είπα και πριν , το πρότζεκτ που ανέβηκε πριν τρεις ημέρες στο YouTube 

(και που ανέβηκε επίσης σε Bandcamp και Soundcloud) , 

δεν πρόκειται να υπήρχε γενικά στο διαδίκτυο , αν δεν το άκουγα έτσι όπως ήθελα !

Σίγουρα , δεν μπορώ να πω ότι κατέχω κάποια αντικειμενική γνώμη ,

όσον αφορά το ροκ και τα παρακλάδια του , 

είτε σαν ακροατής ή είτε σαν δημιουργός ,

αλλά αν δεν προέκυπτε ηλεκτρικό ηχητικό αποτέλεσμα  , 

δεν πρόκειται να το ανέβαζα πουθενά . 

Κατά τη διάρκεια της σύνθεσης , αλλά και των ηχογραφήσεων ,

άκουγα τι συνέβαινε με το κάθε vst που είχα και κατέληγα σε ανάλογα συμπεράσματα 

απορρίπτοντας ή κρατώντας για επεξεργασία ,

αυτό που άκουγα από το κάθε όργανο , σε αρχική φάση . 

Από την άλλη μεριά , σκεπτόμενος αυτό το πρότζεκτ που παρουσιάστηκε από εμένα ,

με φυσικά τύμπανα , σίγουρα μπορώ να πω , ότι θα είχε προηγηθεί πολύ σκέψη ,

για το τι θα έπρεπε να συμβεί ώστε να εξωτερικεύσουν ένα ροκ ηχόχρωμα . 

Δηλαδή , μπορεί να είχε επιλεχθεί συνειδητά ένα kit ,

γνωρίζοντας αρχικά κάπως το ηχόχρωμα του, 

αλλά μετά σίγουρα θα έπαιζε καθοριστικό ρόλο

και το hardware που θα υπήρχε για τον ήχο του , 

όπως επίσης και διάφορες άλλες ρυθμίσεις σε αυτό ... 

Επεξεργασμένο από j.g.!!!

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλον (επειδή το άκουσα και όλο) το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον και αξιόλογο για το είδος. Για να είμαι ειλικρινής, δεν πρόσεξα το στίχο-μάλλον κακώς, γιατί δείχνει ενδιαφέρον και αυτός.

Μου αρκεί αυτό που είπες, ''ανεβάζεις ότι υποκειμενικά φτάνεις στο σημείο να σου αρέσει'' και αυτό τελικά μετράει, γιατί γράφουμε κάτι ΔΙΚΟ ΜΑΣ και πρέπει να αρέσει πρώτα σε εμάς, τώρα αν κάτσει ν' αρέσει και σε άλλους ακόμα καλύτερα.

Τα ηλεκτρονικά τζιτζίρια τα βρίσκω υπέροχα.

Αν κάπου αισθάνομαι ότι πονάει το όλο πράμα, είναι τα τύμπανα. Γνωρίζω ανθρώπους που μπορούν να γράψουν τύμπανα με μίντι και να μην μπορείς να καταλάβεις πως δεν είναι φυσικά, αλλά δεν είμαστε όλοι ικανοί για τέτοια πράγματα, ούτε είναι απαραίτητο. Στη θέση σου εγώ θα φώναζα έναν ντράμερ να γράψει, ή από '' άποψη'' θα έβαζα ένα στεγνό ρυθμ μποξ

Η ηχογράφηση δεν μου αφήνει αίσθηση lowfi 80, σ'αυτό το συμπέρασμα οδηγούνται κάποιοι επειδή ο τρόπος που τραγουδάς, όντως φέρνει ελληνικά πανκ 80 και γιατί τα τύμπανα -δεν ξέρω πως να το εξηγήσω- δεν ακούγονται ''εντάξει''

Σε κάθε περίπτωση, μπράβο σου, συνέχισε να κάνεις το κέφι σου και σαν μοναδική συμβουλή από μέρους μου, αν αυτό είναι εφικτό, βρες ανθρώπους να παίξουν μαζί σου, αν τους βρεις και ταιριάξουν, θα το απογειώσεις το πράμα

 

Εν τω μεταξύ, ενώ άκουγα και έγραφα, τελείωσε  η ''ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ'' και ο σωλήνας με πέρασε σε δίσκο των Ωχρά Σπειροχέτη και μέχρι να πάρω χαμπάρι, κόντεψα να ανέβω στο τραπέζι απ τη πώρωση 😆

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Εν τω μεταξύ, ενώ άκουγα και έγραφα, τελείωσε  η ''ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ'' και ο σωλήνας με πέρασε σε δίσκο των Ωχρά Σπειροχέτη και μέχρι να πάρω χαμπάρι, κόντεψα να ανέβω στο τραπέζι απ τη πώρωση....

image.gif.ef6d31e7751522c5f7cb80fafa44cec4.gif

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Το όλον (επειδή το άκουσα και όλο) το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον και αξιόλογο για το είδος. Για να είμαι ειλικρινής, δεν πρόσεξα το στίχο-μάλλον κακώς, γιατί δείχνει ενδιαφέρον και αυτός.

Μου αρκεί αυτό που είπες, ''ανεβάζεις ότι υποκειμενικά φτάνεις στο σημείο να σου αρέσει'' και αυτό τελικά μετράει, γιατί γράφουμε κάτι ΔΙΚΟ ΜΑΣ και πρέπει να αρέσει πρώτα σε εμάς, τώρα αν κάτσει ν' αρέσει και σε άλλους ακόμα καλύτερα.

Τα ηλεκτρονικά τζιτζίρια τα βρίσκω υπέροχα.

Αν κάπου αισθάνομαι ότι πονάει το όλο πράμα, είναι τα τύμπανα. Γνωρίζω ανθρώπους που μπορούν να γράψουν τύμπανα με μίντι και να μην μπορείς να καταλάβεις πως δεν είναι φυσικά, αλλά δεν είμαστε όλοι ικανοί για τέτοια πράγματα, ούτε είναι απαραίτητο. Στη θέση σου εγώ θα φώναζα έναν ντράμερ να γράψει, ή από '' άποψη'' θα έβαζα ένα στεγνό ρυθμ μποξ

Η ηχογράφηση δεν μου αφήνει αίσθηση lowfi 80, σ'αυτό το συμπέρασμα οδηγούνται κάποιοι επειδή ο τρόπος που τραγουδάς, όντως φέρνει ελληνικά πανκ 80 και γιατί τα τύμπανα -δεν ξέρω πως να το εξηγήσω- δεν ακούγονται ''εντάξει''

Σε κάθε περίπτωση, μπράβο σου, συνέχισε να κάνεις το κέφι σου και σαν μοναδική συμβουλή από μέρους μου, αν αυτό είναι εφικτό, βρες ανθρώπους να παίξουν μαζί σου, αν τους βρεις και ταιριάξουν, θα το απογειώσεις το πράμα

 

Εν τω μεταξύ, ενώ άκουγα και έγραφα, τελείωσε  η ''ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ'' και ο σωλήνας με πέρασε σε δίσκο των Ωχρά Σπειροχέτη και μέχρι να πάρω χαμπάρι, κόντεψα να ανέβω στο τραπέζι απ τη πώρωση 😆

Βασικά αυτό που είπες για τα midi drums , δεν το κατάλαβα ...

Θες να εξηγήσεις τι εννοείς ;

Από την άλλη μεριά , μάντεψε τι συμβαίνει ...

Το κύριο μουσικό όργανο που ασχολούμαι εδώ και πάρα πολλά χρόνια ... είναι τα τύμπανα ! ! ! 

Φαντάσου ότι για αυτό το πρότζεκτ , τα τύμπανα τα σύνθεσα από πρόγραμμα (beatcraft πιο συγκεκριμένα)

και μετά τα επεξεργάστηκα ένα - ένα σε daw , όπως είπα και σε άλλη φάση σε αυτήν εδώ τη συζήτηση ...

Οπότε , απ' ότι κατάλαβα προτείνεις σε επόμενο πρότζεκτ , να ηχογραφήσω midi drums , 

για περισσότερο φυσικό αποτέλεσμα ; 

Γενικά , ελπίζω πάντως

ότι αυτά τα τύμπανα που φτιάχτηκαν και που ακούγονται στο πρότζεκτ '' Πραγματικότητα '' , 

να έχουν περισσότερο ακουστικό - φυσικό χαρακτήρα , παρά ηλεκτρονικό ,

από άποψη τελικού ηχητικού αποτελέσματος ...

Αυτό ήθελα κιόλας από την αρχή ... 

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !

 

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θείο Σάμη,αν προσέξεις καλύτερα το βίντεο θα δείς κάτι γράμματα να εμφανίζονται στην οθόνη κάθε φορά που ο τραγουδιστής ανοίγει το στόμα του.

Αυτά είναι ο στίχος.

Ετσι βλέπεις και φόρμουλα 1 ?!

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MGs είπε

Θείο Σάμη,αν προσέξεις καλύτερα το βίντεο θα δείς κάτι γράμματα να εμφανίζονται στην οθόνη κάθε φορά που ο τραγουδιστής ανοίγει το στόμα του.

Αυτά είναι ο στίχος.

Ετσι βλέπεις και φόρμουλα 1 ?!

Βασικά μιας που ανέφερες τους στίχους ,

οι οποίοι είναι ενσωματωμένοι στα τραγούδια του συγκεκριμένου βίντεο στο YouTube , 

έχω φτιάξει και Αγγλική μετάφραση των στίχων , 

που ουσιαστικά ενεργοποιείται σε περίπτωση που επιλεχθεί στον player !

  • Like 1

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, j.g.!!! είπε

έχω φτιάξει και Αγγλική μετάφραση των στίχων , 

που ουσιαστικά ενεργοποιείται σε περίπτωση που επιλεχθεί στον player !

Γι αυτό δέν τα πρόσεξε,γιατί ήταν στα Ελληνικά.

Μεγαλωμένος στα ανάκτορα βλέπεις.

Αυριο ακριβώς στις 5 που θα απολαμβάνει το τσάι του,λογικά θα ρίξει μια ματιά.

Ετοιμάζει ένα live για το 2026,αν σου πεί να παίξεις,πές του όχι εξ αρχής,γιατί μας έχει προσλάβει και απολύσει όλους ανεξαιρέτως εδώ μέσα απο 2-3 φορές.

Μην του πείς οτι στο είπα εγώ.🤫

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MGs είπε

Γι αυτό δέν τα πρόσεξε,γιατί ήταν στα Ελληνικά.

Μεγαλωμένος στα ανάκτορα βλέπεις.

Αυριο ακριβώς στις 5 που θα απολαμβάνει το τσάι του,λογικά θα ρίξει μια ματιά.

Ετοιμάζει ένα live για το 2026,αν σου πεί να παίξεις,πές του όχι εξ αρχής,γιατί μας έχει προσλάβει και απολύσει όλους ανεξαιρέτως εδώ μέσα απο 2-3 φορές.

Μην του πείς οτι στο είπα εγώ.🤫

Πάντως έτσι όπως μου αρέσουν τα Αγγλικά  , 

και θέλω να τα προσεγγίζω και να εκφράζομαι όσο μπορώ καθημερινά , 

θεωρώ ότι είναι ένα τρόπος επικοινωνίας

για να δείξω ότι προσπαθώ και θέλω να αγκαλιάσω ολόκληρο τον πλανήτη γη , 

χωρίς περιορισμούς και διακρίσεις !

Επεξεργασμένο από j.g.!!!

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MGs είπε

Γι αυτό δέν τα πρόσεξε,γιατί ήταν στα Ελληνικά.

Μεγαλωμένος στα ανάκτορα βλέπεις.

Αυριο ακριβώς στις 5 που θα απολαμβάνει το τσάι του,λογικά θα ρίξει μια ματιά.

Ετοιμάζει ένα live για το 2026,αν σου πεί να παίξεις,πές του όχι εξ αρχής,γιατί μας έχει προσλάβει και απολύσει όλους ανεξαιρέτως εδώ μέσα απο 2-3 φορές.

Μην του πείς οτι στο είπα εγώ.🤫

 Είσαι ανήλικο για τα δεδομένα μου γι αυτό είχα βάνει το Κοζ να σε τσιμεντώσει, μαζί με τον Ντου Που, αλλά μου γλιτώσατε καθότι ο Κωστάκης είναι το απλιό το βίνταζ πασοκ και ουχί αναρχοκομούνι σαν ημάς.

 

Στα του συνθέτη IG 

midi drums, είναι αυτά που τα γράφουν κάτι σπασίκλες με τις τελίτσες πάνω στο DAW ΄η τα παίζουν σε pads στο midi keybord  και μετά διορθώνουν πάλι τις τελίτσες στο πρόγραμμα.

Εφόσον είσαι ντράμερ, απορώ πως κατάφερες να ακούγονται τόσο πλαδαρά, να πω, βαρετά, αφύσικα ώρες ώρες τύμπανα.

Ίσως φταίει που μετά πρόσθετες διάφορα εφέ κλπες σούπες. Γνώμη μου αν κατάλαβα καλά, είναι πως για κάθε άσθμα, θα έπρεπε να έχεις σετάρει ΕΝΑΝ ήχο για κάθε άσθμα και μετά να του έβαζες συνολικά κάποια εφέ.......δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλά, στη τελική το θεωρώ παράλογο να μην μπορείς να γράψεις το φυσικό σου όργανο και να μας το φέρνεις δια της πλαγίας.

 

Έχω παίξει σε συναυλίες με το γκρουπ μου και με Στρες, Γενιά του χαους κλπες δυνάμεις όταν ήταν στα ντουζένια τους, πριν γίνει ο τραγουδιστής της Γενιάς, σύμβουλος της Φώφης Γεννηματά 🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, j.g.!!! είπε

Μην ανησυχείς ... όλα καλά ... χαχαχαχαχαχα ! ! !

:)

 Έγραφα κριτική ο Πετρίδης, ενόσω σε άλλη καρτέλα του κομπιούτορα, έπαιζε ο ''δίσκος'', οπότε, αυτά που λέγει ο ανόητος Κρητικός νεανίας περί στίχων κλπ, εγώ δεν τα είδα, απλά άκουγα, γι αυτό έγραψα εξάλλου πως άλλαξε ο Σωλήνας όταν τελείωσε το δικό σου σε Ωχρά Σπειροχαίτη και τρελάθηκα, μέχρι να καταλάβω τι είχε συμβεί.

Αλλά αυτοί είστε οι νεοπάνκιδες, χειρότεροι κι απ τους Ντουπούδες

Φτου σας και Ντεστρόι παλιοκανάγιες

Κωλοπαιδάκια πάντως, εγώ αύριο κατά τις 3 το μεσημέρι θα είμαι στούνδιο και υμείς, ημπορείτε να ρουφήξετε την αυγουλάρα σας 🥳

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου