Προς το περιεχόμενο

Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - Πραγματικότητα


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, kpeyos είπε

@j.g.!!!

 

Όταν λέω εκτός μίξης εννοώ ότι η ένταση, η χροιά και ο χώρος τοποθέτησης τους δεν είχε καμία σχέση με την υπόλοιπη μίξη. Πχ αυτό το υπέρλαμπρο hifi ταμπούρο σαν ήχος σε σχέση με τις sludge noise κιθάρες δεν κολλάει πουθενά. Και είναι και πάρα πολύ δυνατά. 

 

Όταν λέω ψηφιακό-κομπιουτερέ δεν εννοώ ότι χρησιμοποιήθηκε υπολογιστής. Εννοώ ότι κάνει μπαμ πως οι ήχοι δεν είναι φυσικοί. Ούτε τα τύμπανα, ούτε οι κιθάρες. Αλλά επειδή ακριβώς είναι τόσο προφανές, έχει κάποιο χαρακτήρα επειδή όπως και οι μπάντες του 80 είναι κατά λάθος low fi, απλά με τον αντίθετο τρόπο. 

 

 

Μου φάνηκε απίστευτο να ήταν αυτά τα τύμπανα-πολυβόλο φυσικά. Μπήκα στο κανάλι σου, παίζεις με ηλεκτρονικά τύμπανα. Πάνω κάτω το ίδιο είναι λοιπόν.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά που λες , δίνοντας βαρύτητα στο ηχόχρωμα των οργάνων , είναι σωστά .

Σίγουρα , είχα στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα ,

σαν τελικό αποτέλεσμα για αυτό το πρότζεκτ , 

αλλά επειδή όλα τα ηλεκτρικά είδη μουσικής (rock , punk , grunge , metal κλπ) , 

έχουν μεγαλύτερη αντικειμενική εξωτερίκευση και τελειοποίηση , όταν φτιάχνονται με φυσικά όργανα 

(ακουστικά τύμπανα , pedals για distortion ή άλλα εφέ στην ηλεκτρική κιθάρα κ.ά.) , 

τότε και εγώ υπολογίζω από τώρα ,

για το κατά πόσο θα έχει περισσότερο φυσικό χαρακτήρα τελικού αποτελέσματος , 

το επόμενο μουσικό πρότζεκτ , από το one person's band μου '' Τ.Ε.Λ.Ο.Σ.'' ! 

Δεν θέλω να δίνω συγκεκριμένες υποσχέσεις , 

άλλα όταν μελλοντικά ξεκινήσει κάτι τέτοιο ,

τότε ελπίζω να μπορώ και εγώ να ηχογραφήσω με περισσότερο φυσικούς τρόπους ...

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@kpeyos ναι βρε ούτε καν όπως και προείπα... εννοείται ότι δεν τίθεται σε καμία περίπτωση θέμα κακής προαίρεσης... απλά αισθάνθηκα ότι τον "πήρες λίγο από τα μούτρα" και όπως με έχουν διδάξει οι μαθητές μου κατά καιρούς, αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να αφήνεται ως αίσθηση όταν θες να βοηθήσεις κάποιον να διορθώσει κάποιες τεχνικές του αδυναμίες (όπως ντεφάκτο εσύ μπορείς)... ίσως να αντέδρασα υπερβολικά αλλά μάλλον τα γηρατειά με κάνουν υπερευαίσθητο...😇

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, npap είπε

Κωνσταντίνε μήπως υπεραναλύεις μια "ερασιτεχνική" πανκ προσπάθεια όπως αυτή του φίλου μας;  προσωπικά δεν αισθάνθηκα πουθενά ότι μας την παρουσίασε ως audiophile ώστε να χρήζει αυστηρής προσέγγισης η κρίση της παραγωγής και την αντιμετώπισα αναλόγως αφού συχνοτικά τηρουμένων των αναλογιών ήταν μια χαρά και δεν μου πήρε κάτι τ' αυτιά όπως σε πολλέεεες άλλες... επίσης πανκ και δυναμικές πότε συναντήθηκαν για να μαθαίνω κι εγώ που σοβαρά τώρα όντως δεν έχω εντρυφήσει στο είδος... τελικά δεν νομίζεις ότι τον αδικείς λίγο;

 

 

ΥΓ. αλήθεια τώρα έβαλες δίπλα τα διαχρονικά απαράδεκτα ηχοληπτικά "κατσαρολοτήγανα" των "επαγγελματικών" τυμπάνων των παραγωγών των 80ς (από τα οποία βρίσκομαι στην θέση να γνωρίζω καλά ότι πολλά ακριβοπληρώθηκαν στα εγχώρια studio την ίδια εποχή που από την αρχή της μάλιστα έγραφε direct disc ο Jim Keltner π.χ. 😎) και σε "ενόχλησαν" τα ψηφιακά από το bedroom του j.g; ... τα περί "low budget πανκ μπάντας" δεν τα λαμβάνω καν υπόψη... εγώ επεκτείνομαι σε όλα τα είδη τότε...

 

 

όχι "κατά λάθος"... ήταν απλά εξ ανικανότητας ή ημιμάθειας (διαλέγεις)... μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας...😉

 

ΥΓ2 αυτό είναι για μένα το low fi... σεβαστό και λόγω συνθηκών και σαν άποψη αλλά μακρυά από τα αυτιά μου... μάλλον παίρνουμε άλλη θέση επ αυτού...

 

 

ΥΓ3. εννοείται αλλά το αναφέρω δια τους τύπους ότι δεν αγγίζω τις προθέσεις σου που τις θεωρώ εκ προοιμίου τις καλύτερες...😘

 

Με βάση τα ψηφιακά bedroom drums , που συνθέθηκαν (γιατί όντως είναι) , 

αυτό το οποίο έκανα είναι να επιλέξω ένα rock drum library στο beatcraft , 

να φτιάξω κάποιες αυξομειώσεις τονισμών ,

κάθε φορά που υπήρχαν σημεία με όγδοα στο hit-hat ή στο floor tom . 

Αυτό έγινε , διότι σίγουρα είναι παντελώς αφύσικο , 

να ακούγονται συνέχεια όγδοα στο hi-hat ή στο floor tom ,

όταν υπάρχει συγκεκριμένο drum groove !

Με λίγα λόγια ,

ήθελα να εφαρμόσω κάτι σαν Moeller technique στα drum grooves των κομματιών , 

δημιουργώντας αυξομειώσεις ηχητικής έντασης !

Έπειτα , αφού έκανα render , ένα-ένα το κάθε τύμπανο ξεχωριστά , για το κάθε κομμάτι ,

μέσα από το beatcraft , τα μίξαρα μέσα στο daw , που ηχογραφούσα και τα υπόλοιπα όργανα , μέχρις ότου να με ικανοποιήσουν ηχητικά !

Από 'κει και πέρα ,

αν είναι να μιλήσω εγώ προσωπικά για το low-fi ηχητικό αποτέλεσμα των ηχογραφήσεων , 

όλων των πανκ ή ροκ συγκροτημάτων της δεκαετίας του 80 , 

τότε σίγουρα μιλάμε για πολλές δυσκολίες , σε πολλά και διάφορα επίπεδα !

Δεν έζησα την συγκεκριμένη εποχή , αλλά με βάση όλα όσα έχω ακούσει και δει , 

σίγουρα οι συνθήκες ήταν διαφορετικές ,

από άποψη προβών , μουσικής τεχνολογίας , ηχογράφησης κλπ !

Προσωπικά , μου αρέσει πολύ ο low-fi ήχος

όλων αυτών των πανκ συγκροτημάτων της δεκαετίας του 80 

και τα κομμάτια των Stress (όσο με θυμάμαι να ακούω πανκ)

τα ακούω από το 2006 μέχρι και σήμερα , και σίγουρα μου αρέσουν !

Επεξεργασμένο από j.g.!!!
  • Like 1

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MGs είπε

Στα ηλεκτρονικά στοιχεία βάζε ένα eq στο bus και κόβετα (mono) στις χαμηλές,να φεύγουν απο την μέση,προσπάθησε να είναι διαφορετικά ωστε να μην κουράζουν με την επανάληψη,βάζε πχ ένα riser,ενα stab,ενα pad με άλλα εφε το καθε ένα,να παίζουν εναλλάξ και μην τα βάζεις ακριβώς πάνω στον χρόνο.

Το ίδιο μέτρο κομματιού,με άλλα ηλεκτρονικά στοιχεία είναι ένα διαφορετικό μέτρο,το ίδια ηλεκτρονικά στοιχεία σε ένα διαφορετικό μέτρο,είναι το ίδιο μέτρο,καθώς το αυτί δέν θα εστιάσει ούτε στην κιθάρα ούτε στα ντράμς,ούτε στην φωνή,αλλά σε αυτά.

Βάλε και ένα chorus σαν fx bus,με ελαφριές ρυθμίσεις και στείλε το pad πχ 30% το stab 20% το riser 10%.

Πιστεύω να βοήθησα.

Μπράβο για την προσπάθεια!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου !

Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο ανάλογο YouTube tutorial , για μεγαλύτερη πρακτική διευκρίνηση ...

  • Like 1

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου έλεγα να μαζέψεις χρήματα και να πάρει το superior ή έστω το EZd.

Η διαφορά στην αληθοφάνεια θα είναι τεράστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kpeyos είπε

@npap

Δεν είναι κακοπροαίρετη η κριτική μου, απλά προσπαθώ λίγο να βοηθήσω τον @j.g.!!! στο επόμενο βήμα. Σίγουρα πρόκειται για μια home παραγωγή αλλά ίσως αν καταλάβει πέντε βασικά πράγματα, θα μπορέσει εύκολα να βελτιώσει το επίπεδο της παραγωγής του -ΑΝ είναι αυτός ο σκοπός του. Γιατί αν του αρέσει ως έχει, τότε μια χαρά.

Το πώς να μην ακούγονται τα τύμπανα χωρίς αυτό το "machine gun effect" του ίδιου sample, το γιατί ένα φοβερά hi-end sample τυμπάνων μάλλον δε δένει με lo-fi κιθάρες, το πώς οι κομπιουτερέ κιθάρες μπορούν να ακούγονται πιο φυσικές και η ρυθμιση των levels μιας μίξης, δεν είναι σήμερα μια εκπληκτική τέχνη - οι περισσότεροι ερασιτέχνες και οι home παραγωγές πλέον τα κατέχουν αυτά. 

 

Όσο για την τότε punk σκηνή, και γράφοντας ως Εξαρχειώτης της τότε φάσης:
Κατ' αρχάς όταν έγραψα "κατα λαθός" εννοούσα αυτό που έγραψες κι εσύ. Ο αρχικός σκοπός δεν ήταν να βγει lo-fi. Καθώς όμως λαμπάτο Marshall τότε δεν είχε κανείς και λεφτά για studio και κανονικές ηχογραφήσεις επίσης δεν είχε κανείς (αφού ακόμη και το τελευταίο χρέπι απαιτούσε να δουλεύεις δυο μήνες για ένα demo), συνήθως οι περισσότεροι κατέληγαν να ηχογραφούν με καναν Marshall Valvestate την πρόβα και αυτό ήταν και το demo tape. Αν ήσουν μια αναγνωρισμένη underground μπάντα τότε μπορεί να σκεφτόσουν και την ακραία ακριβή λύση να γράψεις σε 8-κάναλο, νοικιάζοντας και καναν ενισχυτή από backline που θα σου πήγαινε όλο αυτό σημερινά εύκολα 5-6 χιλιάρικα για 5-6 κομμάτια. 

Τώρα για ηχογραφήσεις τυμπάνων τί να συζητήσουμε; Καινούργια δέρματα + κούρδισμα + στήσιμο + αξιοπρεπής χώρος + καλό ντραμσετ με πιατίνια της προκοπής + καλό σετ μικρόφωνα; Αυτά στην Αθήνα του '80 μόνο Νταλάρας - Αλεξίου παίζει να τα είχαν :)

Παρόλα αυτά οι μίξεις τους δεν ήταν εντελώς ότι να 'ναι. Υπήρχε κάποιες φορές αυτή η σκυλάδικη αισθητική που μόνο με punk δεν είχε σχέση και ήθελε τον τραγουδιστή να ακούγεται πολύ πιο πανω απ την υπόλοιπη μπάντα αλλά μέχρι εκεί. 

Εν κατακλείδι, αυτό που έγραψα για το ψηφιακό-κουμπιουτερέ αντίστοιχο μια τότε παραγωγής, δεν το θεώρησα προσβλητικό για κάποιον που του αρέσουν αυτές οι παραγωγές. Τώρα αν ο δημιουργός παρεξηγήθηκε γιατί θεωρούσε πως είναι μια αντικειμενικά καλή μίξη και πως τύμπανα και κιθάρες ακούγονται φυσικά, αυτή δεν ήταν σε καμία περίπτωση η πρόθεσή μου. Αν θέλει όντως να ακούγονται πιο φυσικά, νομίζω ότι μπορούμε να του δώσουμε κάποια hints. 
 

Ειλικρινά , δεν παρεξηγήθηκα από τίποτα ...

Αντιθέτως , θέλω να δω όλες τις γνώμες που γράφονται εδώ ,

για να κοιτάξω πως μπορώ να βελτιωθώ μελλοντικά σε επίπεδο ηχογράφησης , μίξης και παραγωγής , 

ώστε να προκύψει ένα περισσότερο φυσικό αποτέλεσμα , στο επόμενο μου πρότζεκτ ...

  • Like 1

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sultan of string είπε

εγω θα σου έλεγα να μαζέψεις χρήματα και να πάρει το superior ή έστω το EZd.

Η διαφορά στην αληθοφάνεια θα είναι τεράστια

Αν μιλάμε για midi drums , έχω ήδη το SSD5 σε free version από Steven Slate Drums , 

αλλά στο συγκεκριμένο πρότζεκτ , δεν έγραψα με midi drums . 

Το drum set που έχω φτιάξει στο SSD5 είναι μιξαρισμένο

και το χρησιμοποιώ για covers ή άλλα βιντεάκια μικρής διάρκειας ...

Το superior που λες το γνωρίζω , αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ !

Κρατάω τη συμβουλή σου και θα δω τι μπορώ να κάνω μελλοντικά με αυτό... 

 

  • Like 1

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, j.g.!!! είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου !

Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο ανάλογο YouTube tutorial , για μεγαλύτερη πρακτική διευκρίνηση ...

Μπες και ακου τα δύο πρώτα,βάζω και εγώ ηλεκτρονικά στοιχεία μέσα.Μην χαθείς σε videos.

Αυτό που σου έγραψα κάνω,σε περίπτωση που σου αρέσει το αποτέλεσμα.

Εύκολο είναι.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, sultan of string είπε

εγω θα σου έλεγα να μαζέψεις χρήματα και να πάρει το superior ή έστω το EZd.

Η διαφορά στην αληθοφάνεια θα είναι τεράστια


Σαν το Steven Slate Drums τίποτα για μένα. Μετά θα έβαζα τα MixWave.

Στα ΕΖDrummer / Superior Dummer τα περισσότερα κιτ είναι φουλ εφεδιασμένα και σχεδιασμένα να κάνουν ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν είναι "mix ready" τύμπανα. Πάντα χρειάζονται πολύ πείραγμα και πολύ κόψιμο το reverb για να ακουστούν σχετικά  πειστικά. Δε θα τα πρότεινα σε αρχάριο αν μπορεί να πάει στα προηγούμενα.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσον τα ηλεκτρονικά τύμπανα που πάιζει ο OP έχουν δυναμικές. Αν δεν έχουν πολλές καλό είναι να παίξει με το "humanize" (ή ότι αντίστοιχο έχει το daw που χρησιμοποιεί). Άλλο ένα κόλπο είναι να ακούσει σε ποια velocities ακούγεται καλύτερα το σετ. Με την εμπειρία μου αυτό συνήθως είναι στο 70-80%. Μετά το 90% μπορεί τα samples να αλλάζουν και να γίνονται λιγότερο πειστικά.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, j.g.!!! είπε

Προσωπικά , μου αρέσει πολύ ο low-fi ήχος

όλων αυτών των πανκ συγκροτημάτων της δεκαετίας του 80

 

τα τύμπανα σε μια εν γένει ροκ παραγωγή είναι κατά κανόνα το πιο απαιτητικό κομμάτι της... είτε πρόκειται για φυσικά (κυρίως) είτε για vst (που συνήθως η αρχική ποιότητα των samples δεν επαρκεί από μόνη της για ένα αληθοφανές αποτέλεσμα), απαιτείται χρόνια εμπεριστατωμένη γνώση και εμπειρία ώστε να καταλήγεις στο επιθυμητόν κάθε φορά...

 

και δυστυχώς για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, οι "μπούσουλες" και τα τιπς που θα συλλέξεις από δω κι από εκεί, απέχουν από το να σε βοηθήσουν ουσιαστικά ώστε να παραχθούν άμεσα εμφανή συνειδητά δείγματα προόδου στην δουλειά σου... καλά είναι αλλά αποσπασματικά και σαν food for thought μέχρι να τα κάνεις κτήμα σου και δυνητικά τελικά μπορεί και να χειροτερέψεις τα πράγματα ως προς αυτό που προσδοκάς... πχ αν δεν κατανοήσεις πρώτα σε βάθος την λειτουργία ενός κομπρέσορα όποια "μαγικά" settings και να σου προταθούν σε κάθε νέο σου κομμάτι ξεκινώντας θα βρίσκεσαι στο σημείο μηδέν...

 

πάντως επειδή διαβλέπω όρεξη και πάθος για αυτό που κάνεις, σίγουρα αναζητώντας και μελετώντας μεσοπρόθεσμα θα βελτιωθείς εκθετικά... μέχρι τότε βέβαια άκου, βλέπε, μάζευε αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα ξεκίνα παράλληλα άμεσα να ψάχνεις και λούπες παιγμένες από ντράμερς που πάνω σε αυτές θα χτίζεις τα κομμάτια σου μέχρι να βρεθείς εσύ στο επίπεδο που θα τις προσεγγίσεις τεχνικά με separate samples...

 

ενδεικτικά σου παραθέτω ένα παράδειγμα από μια εμπορική συλλογή για το είδος και ένα με free samples...

 

Drum Werks X: 100% Loud and Fast Drum Loops for Punk and Punk Rock

 

Sample Focus - Punk drums

 

εννοείται υπάρχουν εκατοντάδες αν γκουγκλάρεις λίγο... και ναι θα μου πεις και με το δίκιο σου ότι οι έτοιμες λούπες εργονομικά αλλά και καλλιτεχνικά είναι κάπως περιοριστικές.. αλλά από την στιγμή όμως που η ρυθμική αγωγή του είδους που υπηρετείς δεν φημίζεται για την ποικιλία της, μέχρι εσύ να αποκτήσεις την εμπειρία το πράγμα εξισορροπείται σχετικά... π.χ. για σκέψου λίγο το προτζεκτ που μας παρουσίασες χτισμένο πάνω σε κάποιες από αυτές με φυσικά τύμπανα...🤔

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου