Προς το περιεχόμενο

Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - Πραγματικότητα


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Χρήματα βγαζεις...

Αν επίσης είσαι αργόσχολος, πουρουπουπούς, αερολόγος, θεωρητικός... Ρούλης. Τρομερά επικερδές επάγγελμα στη χώρα μας σύντροφε 😉 😄

 

Έχουν γίνει καριέρες έτσι λαίμαι

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αν επίσης είσαι αργόσχολος, πουρουπουπούς, αερολόγος, θεωρητικός... Ρούλης. Τρομερά επικερδές επάγγελμα στη χώρα μας σύντροφε 😉 😄

 

Έχουν γίνει καριέρες έτσι λαίμαι

Ξέχασα και αυτούς που έχουν εισοδήματα από ακίνητα που τα έχουν φτιάξει ετσι οι συγγενείς τους. Εσύ δεν τα βλέπεις αυτά που λέω. Ξέρω. Βλέπεις αριστεία και Ελλάδα 2.0,🤣🤣🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Από περιέργεια, βγάζει πλέον κανένας χρήματα από δίσκο

Αν ο δίσκος είναι τετράγωνος με χερούλια κι έχει τίποτις άσπρες γραμμούλες πάνω να κάνουν γύρα, κάτι θα βγάλεις. Πιθανότητα να βγουν τα χρήματα για ένα cd (και μάλιστα όχι κοστοβόρο σε ώρες στούντιο κλπ) υπάρχει μόνο για μπάντες που παίζουν ζωντανά και πουλάνε αντίτυπα σε συναυλίες.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πολύ ωραία παραγωγή όντως...

θα συμφωνήσω όμως και με τον Νέστορα και η έλλειψη κάποιας μεγαλύτερης "ποικιλίας" στα ηχοχρώματα και τις μελωδικές γραμμές κατά την εξέλιξη του όλου πρότζεκτ (έτσι όπως παρουσιάστηκε εδώ τουλάχιστον) με κούρασε κάπως (και σίγουρα δεν με βοήθησε στο να παρακολουθήσω γραμμικά τους ενδιαφέροντες στίχους)...

 

από την άλλη φαντάζομαι αν αυτό είναι ίδιον του είδους δεν μου πέφτει και λόγος (καθότι τα ακούσματα μου είναι διαφορετικά) και οι ακροατές σου που έχουν εντρυφήσει σε αυτό θα το εκτιμήσουν από άλλη ματιά...

 

καλή επιτυχία...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη, αλλά τους κομπρέσσορες με το κιλό τους αγοράζετε?

 

αν εξαιρέσουμε ότι το σύνολο φαίνεται δεμένο, ως παραγωγή αντιγράφει ελληνικη σκηνή των 80ς. 

Θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες ότι πολλά (έως παρα πολλά) πράγματα επαναλαμβάνονται. χώρια που αυτό που ακούγεται είναι πλέον παλιομοδίτικο.

 

όσον αφορά τα της διανομής μακάρι να πιάσετε τα 1000 στο spotify, τουλάχιστον να μην σας πάρουν τα 3 ευρώ η Τεηλορ Σουιφτ και ο Ντρεικ

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

πολύ ωραία παραγωγή όντως...

θα συμφωνήσω όμως και με τον Νέστορα και η έλλειψη κάποιας μεγαλύτερης "ποικιλίας" στα ηχοχρώματα και τις μελωδικές γραμμές κατά την εξέλιξη του όλου πρότζεκτ (έτσι όπως παρουσιάστηκε εδώ τουλάχιστον) με κούρασε κάπως (και σίγουρα δεν με βοήθησε στο να παρακολουθήσω γραμμικά τους ενδιαφέροντες στίχους)...

 

από την άλλη φαντάζομαι αν αυτό είναι ίδιον του είδους δεν μου πέφτει και λόγος (καθότι τα ακούσματα μου είναι διαφορετικά) και οι ακροατές σου που έχουν εντρυφήσει σε αυτό θα το εκτιμήσουν από άλλη ματιά...

 

καλή επιτυχία...

Η αλήθεια είναι ότι το μουσικό υπόβαθρο που υπήρχε στο συγκεκριμένο πρότζεκτ ,  ήταν το πανκ !

Από την άλλη μεριά , ήθελα σίγουρα να υπάρχουν και κάποιες άλλες ρυθμικές αλλαγές πάνω στα τύμπανα , 

κάτι το οποίο και έγινε , αλλά όχι με πολύπλοκο ή progressive τρόπο ...

Επίσης , στο συγκεκριμένο πρότζεκτ , προστέθηκαν και κάποιες ηλεκτρονικές μελωδίες ,

οι οποίες ήταν περισσότερο noisy , για να εμπλουτίσουν τα κομμάτια ,

δίχως όμως να αλλοιώσουν τον αρχικά ηλεκτρικό χαρακτήρα τους .

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ...

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sultan of string είπε

συγνώμη, αλλά τους κομπρέσσορες με το κιλό τους αγοράζετε?

 

αν εξαιρέσουμε ότι το σύνολο φαίνεται δεμένο, ως παραγωγή αντιγράφει ελληνικη σκηνή των 80ς. 

Θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες ότι πολλά (έως παρα πολλά) πράγματα επαναλαμβάνονται. χώρια που αυτό που ακούγεται είναι πλέον παλιομοδίτικο.

 

όσον αφορά τα της διανομής μακάρι να πιάσετε τα 1000 στο spotify, τουλάχιστον να μην σας πάρουν τα 3 ευρώ η Τεηλορ Σουιφτ και ο Ντρεικ

 

 

 

Δεν αγοράστηκε κανένας κομπρέσορας !!!
Έναν κομπρέσορα κατέβασα ο οποίος ήταν σε φάση free download !
Μετά σίγουρα χρησιμοποίησα το parallel aggressor , 
ένα vst  , το οποίο πρόλαβα και κατέβασα δωρεάν .
Τώρα από ότι φαίνεται , στο επίσημο site όπου βρίσκεται το parallel aggressor , έχει χρηματικό κόστος !
Μετά , αν είναι να μιλήσουμε για το premaster των κομματιών ,
χρησιμοποιήθηκε σίγουρα ένας κομπρέσορας του εκάστοτε daw που έγιναν οι ηχογραφήσεις , 
multiband dynamics , equalizer και limiter , στο master track κανάλι !
ΌΜΩΣ !!!
Αφού έγινε το export των κομματιών σε wav ... μετά έκανα και remaster , πάλι σε wav ...
Όσον αφορά την παραγωγή , δεν ξέρω κατά πόσό αντιγράφεται η ελληνική σκηνή των 80'ς , 
αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι , το όλο αποτέλεσμα που ήθελα να προκύψει , 
είναι μια μίξη από punk , grunge και rock , με μία πιο alternative μουσική βάση !
Από την άλλη μεριά , δεν ξέρω κατά πόσο παλιομοδίτικο είναι αυτό το οποίο ακούγεται σαν τελικό αποτέλεσμα ,
αυτό όμως το οποίο αντιλαμβάνομαι με βάση την μουσική είναι ότι , 
εγώ δεν πρόκειται να αφήσω καμία ατμόσφαιρα εποχής να αναδείξει ως
'' προϊόν με ημερομηνία λήξης '' , όλα τα παρακλάδια του ροκ !
Αυτό το οποίο έχω αντιληφθεί είναι ότι το ροκ , με τα διάφορα παρακλάδια του , 
θέλει τον ανθρώπινο εγκέφαλο σε αφύπνιση , σε πολλά και διάφορα επίπεδα
και όχι να βαλτώνει σε λήθαργους που χαρίζουν αλαζονικές και εύκαιρες χαρές ...


Τώρα όσον αφορά το spotify , όσοι καλλιτέχνες ή συγκροτήματα ,
έχουν να εκφράσουν κάποια πράγματα
σε βιωματικό , υποκειμενικό , κοινωνικό , ανήσυχο και αντισυμβατικό επίπεδο , 
(είτε μιλάμε για ροκ με τα παρακλάδια του , είτε μιλάμε για ραπ ,

 είτε μιλάμε για drum n bass , είτε μιλάμε για psychedelic)
τους εύχομαι όλα και πιο πολλά streams , όλο και περισσότερες ακροάσεις !

 

 

 

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trolley είπε

Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. τι σημαίνει;

 

 

Αν μπεις στην αρχική καρτέλα του συγκεκριμένου YouTube καναλιού , 

θα δεις ότι από πάνω στο banner λέει :

Τρεμάμενη Εκστατική Λάμψη Οπτασιακών Συλλογισμών . 

Ουσιαστικά είναι αρκτικόλεξο ή αλλιώς ακρωνύμιο !

  • Like 1

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Person's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου